Projekty financované EÚ

Výzva Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? v Ladcoch 2019

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

 

 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či môže vaša krabica od topánok spraviť niekomu ešte radosť? Možno tak urobíte po nasledujúcich vetách...

 

 

Počas adventu sa na sociálnych sieťach šírila krásna výzva – naplniť krabicu od topánok praktickými drobnosťami pre našich najstarších spoluobčanov, ktorí svoju jeseň života trávia v domovoch dôchodcov alebo podobných zariadeniach. Sú to práve seniori, ktorí sviatky prežívajú veľmi citlivo a často aj osamotene. Darčekovú zbierku na pomoc seniorom zorganizovala Slovenka Janka Galatová a dobrovoľníkov oslovovala prostredníctvom sociálnym sietí. Do výzvy sa mohli zapojiť inštitúcie, školy, ale i jednotlivci. V každom regióne zbierala balíčky kontaktná osoba, ktorá vedela poradiť aj s tým, či nachystať balíček pre babičku, alebo pre deduška, a čo je vhodné do balíčka dať (napríklad papuče, krížovky, rukavice, mentolové cukríky, kvalitnú sladkosť alebo bylinkový čaj). Aby sa balíček ušiel všetkým, organizátorky si vopred preverovali počet seniorov v jednotlivých zariadeniach a spísali, koľko pánskych a koľko dámskych balíčkov je potrebné – v prípade ochoty a dobrej vôle, pripraviť.

 

 

Potom stačilo krabicu zabaliť, kto chcel, mohol pod vrchnák napísať krátky odkaz a odovzdať zodpovednej osobe. Druhý ročník tejto výzvy sa konal aj preto, že minuloročné vianočné krabičky seniorov dojali, potešili a pre niektorých, hoc je to smutné, boli jediným vianočným darom, ktorý si v ten rok pod stromčekom našli.

 

 

Do výzvy sa zapojili aj zamestnankyne našej materskej školy a rodičia našich škôlkarov (p. Čuríková, Kalusová, Staňová, Ľachká, Peráčková, Mikušková, Remová, Zahradníková a Hudáková). Týmto pekným gestom ukázali, že darovanie človeku neberie, ale práve naopak, prináša dobrý pocit na duši. Aj budúci rok chcú spomenuté dámy pripraviť vianočné darčeky pre seniorov. Budú sa tešiť na všetkých, ktorí sa k nim pridajú a veria, že sa dobrovoľníkov pridá veľa. Pretože pre nás, ktorí sviatky trávime s rodinou a s darmi, je krabica od topánok odpadom, ktorý nájde kôš. Niekomu však po naplnení jednoduchými, milými darmi, môže vyčarovať úsmev na veľa, veľa dní.

 

 

Text: Mgr. Lišková Kristína

Foto: MŠ Ladce