Akú fyzikálnu veličinu by si priradil duši ???

Občania sa pýtajú, starosta odpovedá

 

Na tejto podstránke zverejňujeme odpovede starostu či kompetentných pracovníkov úradu k otázkam z kontaktného formulára, z emailov a z komentárov z Facebooku obce Ladce. Dianie v obci sa týka nás všetkých a preto sú odpovede verejné.

 

 

 

Aj vaše otázky môžu byť zodpovedané! Stačí využiť kontaktný formulár, prípadne adresovať otázku na admin@ladce.sk. Odporúčame tiež sledovať Facebook LADCE a webstránku www.ladce.sk.

 

 

 

Malé upozornenie: príspevky od občanov, ale aj otázky z Facebooku prechádzajú pri nahadzovaní na web úpravou. Do komentárov sa vpisuje diakritika či interpunkcia (príspevky sú často písané bez nich), opravujú sa gramatické chyby a preklepy. Dôvodom je udržanie istého štandardu celej stránky, ako aj tejto sekcie. Dátum pri otázke je dátum zverejnenia otázky a odpovede na webe.

 

 

 


 

24. 03. 2020

Otázka: Karanténa v obci

"Môžem sa informovať, či je v našej obci niekto, kto má nariedenú karanténu? Ďakujem."

 

občan

 

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, áno, v našej obci je niekoľko našich občanov v karanténe. Sú tam z dôvodu toho, že sa vrátili zo zahraničia, ale aj z dôvodu toho, že pracovali vo firme, v ktorej pracovník mal potvrdený výskyt Koronavírusu a hygiena celú firmu uzavrela a ľudí poslala na 14 dní do karantény. Ľudia pritom s dotyčným človekom ani do styku nemuseli prísť, ale z bezpečnostných dôvodov ostávajú v karanténe. Aktuálne evidujeme v našej obci 8 ľudí v karanténe. Obec nesmie (ochrana osobných údajov) zverejniť zoznam ľudí v karanténe, tento zoznam slúži pre vnútorné potreby úradu. Zoznam teda verejný nie je. Obec s cieľom ochrániť občanov žijúcich v rovnakom bytovom dome môže vyvesiť/vylepiť oznam, že niektorý byt v danom vchode je v karanténe. Z toho dôvodu by sa malo spoločenstvo dotknutého bytového domu k danej veci aj postaviť. Pomôcť jeden druhému, ako aj občanovi žijúcemu v danom byte, no zároveň by som odporúčal v súčasnej dobe aj zvýšiť hygienu v spoločných priestoroch. Okrem schodov dezinfikovať aj zábradlie, schránky a vchodové dvere."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

 


 

 

19. 03. 2020

Otázka: Zákaz vstupu do obce a na Butkov

"Dobrý deň, môže obec Ladce spraviť podobný zákaz vstupu ako vidíme v obciach Čičmany alebo Súľov aj na náš Butkov?" (pozn. tieto obce zverejnili upozornenie na zákaz vstupu turistom a návštevníkom)

 

občan

 

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, bohužiaľ, na toto primátor ani starosta nemá právomoc. Nie je vyhlásený (zatiaľ) stav, kedy by bol aj zákaz vychádzania von a preto nemôžeme ľudí v slobodnom pohybe obmedziť. V prípade, že takýto stav bude vyhlásený, budeme konať aj my. S administrátorom webu sme však túto situáciu riešili a preto aj na webovej stránke môžete nájsť moje odporúčania (príhovor) k občanom, kde ich vyzývam na obmedzenie návštev tohto miesta. Výzva bola vyhlásená a aj bude pravidelne opakovaná v obecnom rozhlase, informácia bola a ešte aj bude zdieľaná prostredníctvom Facebookovej stránky obce. Veríme, že sa k našim občanom dostala a určite budem rád, keď si ju medzi sebou povedia aj sami, prípadne ju budú tlmočiť svojmu okoliu ďalej."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

 


 

 

19. 03. 2020

Otázka: Poďakovanie zdravotníkom, rúška a PCLA Ladce

"Dobré ránko, všade po Slovensku sa šíria výzvy na poďakovanie sa všetkým, ktorí nám pomáhajú v týchto časoch... nemôže sa obec pridať do takejto akcie? Nedá sa to aspoň verejne zdieľať na FB? Prípadne stránke obce? Ďalšia otázka: ako sme na tom ako obec s rúškami? Netreba niekomu rúško ušiť? Pomôcť s tým? Prípadne - nemohla by obec viac nabádať ľudí o nosenie týchto rúšok? A ešte jedna posledná otázka: stále sa hovorí o PCLA a vození akéhosi materiálu z ITA z Lombardie. Neznamená to pre občanov ohrozenie? Prípadne čo rodiny tých, ktorí s týmto materiálom prichádzajú do styku. Nie je to ohrozujúce pre ich zdravie? Ďakujem a prajem veľa veľa zdravia v týchto pohnutých časoch!!!! A hlavne ohľaduplnosti a pokory!!!

 

 

 

 

občan

 

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, samozrejme, nemám nič proti tomu, že sa aj naši občania zapoja do výzvy na poďakovanie sa všetkým, ktorí pomáhajú v dnešných časoch. Naopak, som veľmi rád, že sa chcú ľudia takto spájať a držať spolu. Je to dôležité k tomu, aby sme sa podporovali a povzbudzovali v týchto časoch a spoločne vydržali až do konca. Pretože už teraz vieme, že za 14 dní to neskončí, je potrebné si uvedomiť, že všetko bude záležať len na nás samotných, ako sa k tomu postavíme. Zatiaľ sa až na pár výnimiek držíme celkom dobre. Dôležité bude, aby sme boli takto disciplinovaní počas celej doby, počas ktorej bude hroziť táto novodobá hrozba ochorenia. Držím nám všetkým palce.

 

Čo sa týka výzvy na nosenie rúšok, tak vo všetkých médiach počúvame, aké ochranné pomôcky sú potrebné k tomu, aby sa znížilo riziko infikovania sa. Nie sú to teda len rúška, je potrebné si častejšie umývať ruky a je dobré nosiť aj ochranné rukavice, aby sme si nezaniesli znečistenými rukami infekciu do úst a ostatnej sliznice. Neviem počty obyvateľov, ktorí nemajú a nenosia rúška. Viem, že dnes (streda 18. 3.) sa vydávajú objednané rúška v lekárni v našej obci. Okrem toho sú rôzne návody, či už na internete, ale videl som to aj v TV, ako si môže každý, kto je ako - tak zručný, ušiť alebo poskladať si rúško z hocijakej látky. Neviem a teda nepoznám nikoho, kto má problém zohnať rúško. Ak áno, tak nepoznám jeho pohnútky, prečo ho ešte nemá a nezohnal. Tu však vidím priestor pre minimálne 2 ženy - podnikateľky, ktoré sa živia šitím, že by sa mohli odprezentovať na našej stránke, že ponúkajú ušité rúška.

 

Odpoveď na palivá do PCLa je nasledovná. PCLa hneď, ako boli vyhlásené opatrenia Ústredným krízovým štábom SR, prijala opatrenia na zákaz dovozu týchto palív z Talianska. Mal som možnosť k nahliadnutiu do Interného oznámenia z dôvodu zasadnutiu nášho miestneho krízového štábu, aby som vedel informovať našich poslancov o opatreniach, ktoré zaviedli najväčší zamestnávatelia v našej obci."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

 


 

 

14. 03. 2020

Otázka: Ako postupovať v prípade, že poznáme občanov, ktorí nie sú v povinnej karanténe?

"Ako máme postupovať v prípade, že poznáme v obci občanov, ktorí nielenže prišli zo zahraničia, ale nikde sa nehlásili, nedodržujú karanténu a behajú po obci? Ako sa máme k tomuto postaviť, máme byť udavači a báť sa čo sa nám stane, keď to povieme verejne alebo to nechať tak? Bohužiaľ aj takíto sú naši občania..."

 

občan

 

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, ďakujem za otázku, ktorá sa týka súčasnej vážnej situácie. Tu nie sú namieste nejaké výčitky. To je vaša povinnosť, pretože svojim zodpovedným správaním budete chrániť nielen seba, ale aj ostatných občanov. V prípade, že o niekom takom viete, neváhajte a okamžite ho nahláste na políciu na linku 158."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

 

 

Aj vaše otázky môžu byť zodpovedané! Stačí využiť kontaktný formulár, prípadne adresovať otázku na admin@ladce.sk. Odporúčame tiež sledovať Facebook LADCE a webstránku www.ladce.sk.