Projekty financované EÚ

Občania sa pýtajú, starosta odpovedá

 

Na tejto podstránke zverejňujeme odpovede starostu či kompetentných pracovníkov úradu k otázkam z kontaktného formulára, z emailov a z komentárov z Facebooku obce Ladce. Dianie v obci sa týka nás všetkých a preto sú odpovede verejné. Aj vaše otázky môžu byť zodpovedané! Stačí využiť kontaktný formulár, prípadne adresovať otázku na admin@ladce.sk. Odporúčame tiež sledovať Facebook LADCE a webstránku www.ladce.sk

 

 

 

Malé, ale dôležité upozornenie: príspevky od občanov, ale aj otázky z Facebooku prechádzajú pri nahadzovaní na web úpravou. Do komentárov sa vpisuje diakritika či interpunkcia (príspevky sú často písané bez nich), opravujú sa gramatické chyby a preklepy. Dôvodom je udržanie istého štandardu celej stránky, ako aj tejto sekcie. Dátum pri otázke je dátum zverejnenia otázky a odpovede na webe.

 


03.06.2024

Otázka: Intenzita svietenia nového osvetlenia

 

Dobrý deň.

 

Chcem sa spýtať, či sa nedá znížiť intenzita nového osvetlenia.  Ľudia, ktorí to majú rovno pred oknom a majú problém dostatočne zatemniť okno, potom to ruší pri spánku.  Vhodnejšie by boli svietidlá na fotobunku, ako je to na začiatku Vážskej ulice.

 

občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,v týchto dňoch prebieha posledná etapa výmeny osvetlenia v obci. Jedná sa o riadený systém verejného osvetlenia, kde sa dá nastavovať svietivosť jednotlivých svietidiel v konkrétnom čase. Aby riadiaci systém fungoval správne, je potrebné spárovanie svietidiel s riadiacim systémom. Preto teraz počas nastavovania svietia svietidlá na plný výkon. Po nastavení sa intenzita svietenia zníži na prijateľnejšiu úroveň.

 


Ďakujeme za pochopenie.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 


06.05.2024

Otázka: Prepad cesty na Záhradnej ulici pred bytovkou č. 157/33

Dobrý deň.

 

Chcel by som sa opýtať, či plánujete niečo robiť s cestou vedúcou pred bytoukou č. 157/33 na Záhradnej ulici. Nie je v najlepšom stave. Pomaličky sa prepadáva do bývalej studne alebo čo to bolo. Je to odvtedy čo po nej začali chodiť ťažké nákladné autá. Ďakujem za odpoveď.

 

občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,

 

ďakujem za podnet. V krátkej dobe preveríme rozsah prepadu v okolí šachty a tiež jej funkčnosť a potrebu. V prípade, že sa jedná o nepoužívanú starú kanalizáciu, bude potrebné šachtu zasypať a opraviť betón v jej bezprostrednej blízkosti. Oprava cesty v celom rozsahu sa tento rok neplánuje. 

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 

 


10.04.2024

Otázka: Triedený odpad pri bytových domoch

Dobrý deň.

 

Podľa nových zmien triedenia, separovania odpadu, vznikla nulová donášková vzdialenosť. Chcem sa spýtať, obyvatelia bytoviek majú kam vyhadzovať tetrapaky a podobné komodity? Budú pridané kontajnery alebo kam ísť s nimi?

 

občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,

 

pre obyvateľov bytoviek platí rovnaký systém spoločného zberu, to znamená že do žltého kontajnera budete dávať plasty, kovy a tetrapaky. Papier sa bude dávať stále do modrého kontajnera, prípadne môžete veľké kartóny doniesť na zberný dvor. Červené kontajnery, ktoré boli určené na kovy, budú postupne odvezené zberovou spoločnosťou.

 

S pozdravom

Ing. Zuzana Malovcová Seidl

 


5.4.2024

Otázka: Triedený odpad - zmeny od 1.4.2024

 

Dobrý deň,

 

nerozumiem dnešnému oznamu o triedenom odpade. To máme dávať všetko dohromady do tých žltých vriec, alebo do jedného plast, do druhého kov a do tretieho tetrapaky? Načo je potom zberný dvor? Kde má občan zrazu nabrať toľko žltých vriec? Chce to lepšie vysvetlenie.

 

občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň, jedná sa o zjednodušenie zberu a zníženie donáškovej vzdialenosti. Spoločný zber zahŕňa  tri zložky odpadu, to znamená že do jedného žltého vreca budete dávať obaly z plastov, obaly z kovov a tetrapaky. Raz za mesiac vyložíte žlté vrece/vrecia pred rodinný dom, a tak ako to bolo aj doteraz, zberová spoločnosť Vám vrecia odvezie a nechá čisté vrecia na ďalší zber. Zberný dvor je určený pre ostatné druhy odpadu z domácností (drevo, objemný odpad, nebezpečný odpad, sklo atď.) Pre bližšie vysvetlenie Vám posielame aj link, kde to bolo v predstihu zverejnené aj na našej obecnej stránke a taktiež na facebook stránke a v aplikácii Ladce:

 

https://www.ladce.sk/zmena-v-zbere-triedeneho-odpadu-spolocny-zber-triedenych-zloziek/.

 

S pozdravom

Ing. Zuzana Malovcová Seidl

 


03.04.2024

Otázka: Rekonštrukcia cesty a výrub stromov

 

Vážený pán starosta.Tak ako hodnotíte Vaše doterajšie pôsobenie?
Kultúrnych akcií máte teda v pláne na tento rok neúrekom, čomu nebolo inak ani v minulosti. Dokonca ste si vytvorili aj kalendár na celý rok, čo kedy kde a ako bude :). No verím, že viacerých občanov by radšej zaujímal kalendár na opravy miestnych komunikácií. Verím, že chodíte po obci, možno aj každý deň. Tak nám dajte prosím Vás na vedomie, kedy dáte do poriadku zdevastovanú cestu od hl. cesty pri bytovke, súpis. č. 139 smerom ku garážam až k železničnej stanici. Toto je na smiech, resp. plač už dlhé obdobie. Neteší ma ani výrub stromov, ktorý teraz realizujete. Bolo niečo tým stromom alebo len na podnet jednej pani to dávate vyrezať? Bol k tomu urobený odborný posudok, odporúčanie na výrub, alebo len z vlastnej iniciatívy zo strany obce, keďže sú na pozemkoch obce? Bolo by dobré o takýchto veciach komunikovať s ľuďmi, ktorí žijú a bývajú v bytových domoch a priamo sa ich to dotýka, či sa jedná o opravu priľahlých komunikácií, parkovacích plôch a aj výrub stromov. Kde nasadíte nové náhrady, tak aby tieň, kyslík, filtrácia prachu a taktiež obydlie pre živočíchy, ktoré ste odtiaľ vyhnali do budúcna nechýbali?Vďaka za konštruktívnu odpoveď.
 

občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,

 

Ospravedlňujem sa za omeškanie odpovede. Váš mail automaticky prešiel do SPAM, čo je nevyžiadaná pošta. Našiel som to náhodou. Boli tam aj iné otázky, ktoré som vybavil okamžite, nakoľko pisatelia uviedli aj telefónne číslo.  Vaše ďalšie dve urgencie a dožadovanie sa odpovede nebudem zverejňovať. Odpoviem Vám na váš prvý mail.

 

Teší ma to, že ste si všimli dostatok kultúrno-spoločenských podujatí, nie je tomu tak v každej obci. Stojí to nemalé úsilie zamestnancov úradu a dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú pri organizácií. Nie každá obec v okolí sa môže pochváliť takýmto tímom ľudí. Ak by ste si našli čas a prišli by ste osobne na úrad,  zodpovedal by som vaše otázky osobne a okamžite. Ale aj toto je forma komunikácie. Cesta, ktorá Vás trápi bude hotová do konca roka 2024. Nie je to len položenie asfaltového povrchu. Momentálne čakáme na projektovú dokumentáciu k spomínanej ceste. Následne bude potrebné urobiť odvodnenie, obrubníky, parkovisko a stojisko na smetné nádoby. 

 

K vašej otázke ohľadom výrubu stromov. V roku 2023 a 2024 sme v Ladcoch vyrezali celkovo 7 stromov. Išlo o stromy, ktoré ohrozovali bezpečnosť a majetok občanov, alebo boli vyschnuté.  Na všetky vyrúbané stromy nás upozornili občania žijúci v bezprostrednej blízkosti stromov. Následne prebehla obhliadka a na predmetné stromy bolo vydané rozhodnutie o povolení výrubu, ktoré vydal Obecný úrad Košeca. V rámci náhradnej výsadby bolo vysadených v MŠ 4 ks listnatých stromov, v areáli  ZŠ Ladce 2 ks ovocných stromov, ďalej boli vysadené 2 ks listnatých stromov pri bytovke č. 161, 2 ks listnatých stromov na verejnom priestranstve KNC 121/1 a 3 ks listnatých stromov pri bytovke č. 145. Priebežne nahrádzame aj stromy, ktoré sa v minulosti neujali.

 

Ak Vám nestačia moje odpovede, nech sa páči, zastavte sa na Obecnom úrade a rád vám osobne odpoviem na Vaše ďalšie otázky.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 


29.01.2024

 

Otázka: Kalendár kultúrnych podujatí v roku 2024

 

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na kalendár podujatí konaných v tomto roku.

 

občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň, plán podujatí, ktoré sa budú konať v našej obci v roku 2024 je zverejnený na web stránke obce https://www.ladce.sk/pozvanky-kalendar-udalosti/ a tiež v aplikácii Ladce.

 

S pozdravom

Ing. Katarína Kalusová

 


20.12.2023

 

Otázka: Silvestrovský turnaj vo futbale

 

Dobrý deň, po minulé roky tu bývala celkom zaujímavá "tradícia" s názvom Silvestrovský turnaj vo futbale. Avšak asi posledné 2 roky sa žiadny turnaj nekonal, tak by som sa chcel prosím Vás spýtať, či sa to neplánuje niekedy obnoviť alebo to už upadlo do zabudnutia. Za skorú odpoveď ďakujem.

 

občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,

 

v minulosti sa Silvestrovský turnaj organizoval a bola to veľmi pekná, športová akcia. Organizátorom však nebol obecný úrad, ale partia športovcov, ktorí si chceli zašporovať a popri tom sa zabaviť. Chodili tam mladí aj starší hráči. Podľa informácií od organizátorov, ktorí tento turnaj pripravovali, boli posledné 2 ročníky zvláštne a celková atmosféra nebola dobrá. Niektorí hráči boli premotivovaní a na poslednom turnaji sa medzi sebou aj pobili. To znamená, že z pôvodných organizátorov Silvestrovského turnaja už nikto nemá záujem toto podujatie organizovať. V prípade, že máte záujem zorganizovať turnaj na Silvestra , pomocné ihrisko Vám TJ Tatran môže dať k dispozícií.  Ak by ste chceli organizovať turnaj na umelej tráve, za poplatok sa dá multifunkčné ihrisko prenajať na tento účel.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 


23.10.2023

Otázka: Meranie kvality ovzdušia

 

Dobrý deň pán starosta.

Pred rokom v apríli sa tu riešilo meranie kvality ovzdušia v našej obci. Toto meranie prebiehalo, keď bola odstávka. Odvtedy prebehlo aj druhé meranie počas prevádzky. V apríli minulého roka bolo spomenuté, že po tom druhom meraní to bude spracované a bude dáky výstup. Dá sa niekde k tým informáciám dopátrať? Lebo na obecnej stránke to nemôžem nikde nájsť.


Ďakujem a zostávam s pozdravom.

 

Ľuboš Turza

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň pán Turza,

 

nakoľko obec meranie kvality ovzdušia nerealizovala a nemá  povinnosť zverejňovať jeho výsledky na obecnej stránke, nevieme Vám poskytnúť adekvátnu odpoveď. Meranie realizovala Považská cementáreň, a.s. Ladce. Ak nemajú túto informáciu zverejnenú na svojej webovej stránke, neváhajte a obráťte sa s otázkou  priamo na nich.

 

S pozdravom

Ing. Zuzana Malovcová Seidl

 


12.10.2023

Otázka: Kanalizácia a vodovod na Tajovského ulici

 

Dobrý deň starosta.

 

Starosta je odvodené slovo od slovného spojenia : starať sa. Dúfam, že ste si vedomý toho, že Vás kvôli tomu aj občania do tejto funkcie zvolili a nie kvôli tomu, aby ste si finančne prilepšil. A preto by som sa rád spýtal, kedy sa konečne začnete starať aj o potreby občanov v časti Tunežice. Viem, že v posledných rokoch sa na tej stoličke striedajú len centralisticky ladení ľudia. Dúfam, že nechcete byť jeden z nich. Tak sa konečne už prestaňte vyhovárať na ľudí, že nechcú spolupracovať alebo s niečím nesúhlasia. Vy ste ten kto sa má postarať o to,  aby ste presvedčil ľudí, že daný projektový zámer má význam. Aby som bol konkrétnejší určite mi dajú za pravdu aj drvivá väčšina, ak nie všetci obyvatelia ulice Tajovského. Už určite viete, že sa jedná o výstavbu kanalizácie a vodovodu. Ako uvádzate v predošlých odpovediach,  všetko stroskotáva na nevysporiadaných pozemkoch ulice a na neochote občanov ulice dohodnúť sa na vyčlenení pozemku pod prečerpávačku. Čo sa týka vysporiadania pozemkov,  podľa mojich informácií od starších obyvateľov ulice,  sa tento problém mal už riešiť dávno na základe žiadosti občanov a to mal vyriešiť vtedajší starosta. Veď nakoniec, ako sa mohol bez vysporiadania pozemkov postaviť plynovod. Takže z toho vyplýva, že tento horúci zemiak si pohadzujete jeden druhému. Veď však to nejako dopadne. A teraz sa spýtam konkrétne. Ulica sa rozrastá o nových obyvateľov a každý sa na základe Vašej nečinnosti zariaďuje podľa svojho. Všetci si tu dávajú vŕtať studne oproti našim razeným studniam oveľa hlbšie a berú nám spodnú vodu. Kto mi dá na to peniaze, aby som si zabezpečil novú studňu, ak nebudem mať jedného dňa vodu z vlastného zdroja a či mi budete vedieť zabezpečiť vodu počas výstavby či rekonštrukcie vodovodu. Dúfam že sa dočkám od Vás skorej odpovede ale hlavne riešenia problému, pretože trpezlivosť už došla.

 

Ďakujem.

 

občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,

 

Ak dovolíte, budem reagovať len na druhú časť mailu. To, že ľudia nechcú spolupracovať (umiestnenie prečerpávacej stanice) už dnes nie je téma. Aby sa mohli veci pohnúť, musia byť splnené určité legislatívne náležitosti. Obec Ladce ani žiadna iná obec nesmie svojvoľne investovať finančné prostriedky na pozemkoch, ktoré nie sú v majetku obce. Obec musí mať  minimálne súhlas majiteľov pozemkov o zriadení vecného bremena. Táto záležitosť sa riešila formou zmluvy so žijúcimi vlastníkmi. Skoro všetci majitelia podpísali súhlas s vecným bremenom na budúcej stavbe, okrem jednej  rodiny, ktorá odmietla vecné bremeno a súhlasí len s predajom pozemkov pod cestou. Tu je potrebný súhlas zastupiteľstva o odkúpení predmetného pozemku. To ste sa určite dočítali aj v predošlých odpovediach.  Začiatkom roka sme ako obec listom požiadali SPF o vyjadrenie k zriadeniu vecného bremena, alebo odkúpeniu neprededených pozemkov v mieste budúcej stavby vodovodu a kanalizácie. To je ďalší krok, ktorý je potrebný pre povolenie stavby.  Do dnešného dňa, nemáme vyjadrenie ani po urgencií na SPF. Ak budú pripravené všetky legislatívne záležitosti, ktoré sú potrebné, potom sa môžme rozprávať o tom, ako by bola takáto nákladná stavba financovaná. Ak sa v minulosti staval plynovod, alebo vodovod, tak to bolo v rámci líniovej stavby. Legislatívny proces v tomto prípade nieje tak striktný a podrobný ako je pri budovaní individuálnej stavby.

 

A k vašej otázke ohľadom vody. Ak stratíte vodu v razenej studni, skôr ako bude na vašej ulici verejný vodovod, zostáva Vám už len možnosť dať si na vlastné náklady vyvŕtať studňu tak ako ostatní vo vašom okolí.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 


09.10.2023

 

Otázka: Túlavé psy

 

Dobrý deň.

 

Chcem sa opýtať, ako to vlastne je s túlavými psami? Včera podvečer zaútočil pes husky na ďalšieho psa, ktorého mal majiteľ na vodítku. Husky pobehuje po Ladcoch. To už sa človek bojí venčiť,  aby ho nestretol a neublížil domácemu miláčikovi alebo dieťaťu.

 

občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,

 

v tomto prípade, sa domnievame, že vieme kto je majiteľom psa. Majiteľ bol upozornený a oboznámený s možnými sankciami zo strany obce ak sa situácia bude opakovať. Ak vidíte psa ktorý ohrozuje, alebo sa pohybuje po obci treba kontaktovať pracovníkov obce, my sa pokúsime psa v rámci možností odchytiť a umiestniť do voliéry na zbernom dvore. Taktiež je tu možnosť v prípade nebezpečenstva privolať políciu.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 


31.05.2023

Otázka: Kosenie trávy v obci

 

Dobrý deň.

 

Chceli by sme sa opýtať, kedy sa začne kosiť tráva aj ďalej od hlavnej cesty do vnútrozemia? Tráva sa kosí pravidelne iba pri kostole a okolí hlavnej cesty (úrad, obchod a trošku detské ihrisko). Pri bytovkách je už tráva cca 60 cm vysoká, miestami aj viac a čaká sa iba na jej vysemenenie. Pre alergikov ideálne podmienky na prechádzku po obci.

 

občania

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,

Kosiť sme začali už začiatkom mesiaca máj. Z dôvodu daždivého počasia, sme museli práce na týždeň prerušiť. Teraz, nepretržite, už druhý týždeň je hlavnou pracovnou náplňou zamestnancov pracovnej skupiny kosenie. Kosí sa postupne a prechádzajú sa lokality ako cintorín Ladce, cintorín Tunežice priestory v centre obce, pri DK a obecnom úrade a medzi bytovkami, pri pošte atď. Každá lokalita má svoje špecifiká, čo sa týka spôsobu kosenia. Niečo sa kosí malou traktorovou kosačkou, ako ste si všimli pri kostole, niečo krovinorezom a veľké plochy kosíme rýchlou a výkonnou kosačkou, buginou, ktorá je žiaľ už druhý týždeň mimo prevádzky. Pracovníci okrem kosenia majú aj iné neodkladné povinnosti v obci, takže robíme čo sa dá. Trávu tiež treba pohrabať, naložiť a poodvážať. Verím, že v krátkej dobe sa podarí spojazdniť kosačku (čakáme na náhradný diel) a upravíme aj veľké plochy v obci. Následne môžme začať od znova, nakoľko je teplo a tráva stále rastie.Možno sa niekedy nájdu aj takí občania, ktorí sa prídu spýtať ako a kde by mohli pomôcť s kosením verejného priestranstva, len tak, pre dobrý pocit.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 


27.04.2023

 

Otázka: Obrezanie ihličnatých stromov

 

Dobrý deň.

 

Chcem sa opýtať, len tak pre zaujímavosť, prečo neobrežete tie ihličnaté stromy od zeme kúsok hore? Veď chlapom sa to okolo nich strašne zle musí kosiť, keď konáre sú až na zemi. Hlavne pri bytovkách od detského ihriska.

 

občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,jedná sa o Smrek Omorikový - Balkánsky.  Dorastá do výšky viac ako 20 metrov. Spodné vetvy zámerne neobrezávame, aby sme zachovali charakteristický tvar a spomalili tak rast stromu (doporučenie záhradníka).

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 


20.03.2023

 

Otázka: Verejné osvetlenie 

 

Dobrý deň.

 

Rád by som sa spýtal, prečo verejné osvetlenie obce svieti či večer či ráno v čase keď je svetlo? Stále sa všade píše, aké je to nákladné, no naša obec svieti aj keď je svetlo. Možno je to nastavené na západ a východ slnka (čo asi nieje dobré riešenie, lebo vtedy je ešte celkom svetlo), inak nechápem prečo by to inak svietilo. Prečo to nie je nastavené až keď je takmer tma? Napríklad som si všimol, keď som išiel z Ladiec, tak už osvetlenie svietilo a ako som vchádzal do Ilavy tam ešte nie. A zaplo sa osvetlenie ( v Ilave ) až keď bola takmer tma. A to nielen večer ale aj ráno. Nedá sa aj týmto smerom šetriť ? Ďakujem.

 

občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,

 

automatika verejného osvetlenia ( nie len u nás v Ladcoch ) štandardne funguje tak, že prioritným vstupom pre aktiváciu, či sa jedná o zapnutie alebo vypnutie osvetlenia je údaj o východe/západe slnka z webového portálu SHMU.  K tomuto údaju je nastavené 15 minútové časové rozhranie, v ktorom je čas na aktiváciu súmrakového spínača. Pri znížení pod úrčitú nastavenú úroveň osvetlenia dáva inpulz na zapnutie VO. Následne po rozvidnení a dosiahnutí úrovne svetla,  súmrakový spínač vypína VO. Tieto snímače sú umiestnené na rozvádzačoch VO a pracujeme na ich korektnom nastavení.

 

V každom prípade ďakujem za podnet a som rád, že si všímate veci okolo seba.  

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 


26.02.2023

Otázka: Podjazd pod železnicou

 

Dobrý deň.


Pán starosta, s cestou do Horných Ladiec popod železnicu sa ešte bude niečo robiť? Veď je v horšom stave ako pred opravou.

 

občan
 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,

 

spomínaná cesta III. triedy  nebola skolaudovaná po ukončení stavebných prác v roku 2012. Vplyvom prevádzky došlo k poškodeniu (popraskaniu) komunikácie a niektorých jej súčastí. Preberajúci, budúci správca komunikácie TSK, mal výhrady k stavu vozovky a požiadal o opravné práce na komunikácii. Tieto práce boli realizované v roku 2022 s neuspokojivým výsledkom. K dnešnému dňu, nie sú všetky závady odstránené. Dokončenie opráv a odstránenie závad je dohodnuté so zhotoviteľom a správcom TSK v čase vhodných klimatických podmienok na prácu s asfaltovou zmesou. Cestu bude preberať TSK, nebude v majetku obce.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 

 


31.01.2023

Otázka: Semafor pri kostole

 

Dobrý deň.

 

Chcem sa opýtať, či ste nerozmýšľali dať namontovať semafor ku prechodu pred kostolom a parkoviskom. Ja si myslim, že by sa tam hodil.

 

Ďakujem za môj názor.

 

občan

 

Odpoveď: 

 

Dobrý deň,

zatiaľ sme sa s takýmto riešením nezaoberali. Pridaním semaforov by v danom mieste vznikla svetelná križovatka a s istotou Vám viem povedať, že by nám to dopravný inšpektorát neschválil. Možno by bolo reálne riešenie osadiť na miesto spomalovací semafor ako je v obci Beluša pri ZŠ. Ale do budúcna je to dobrá myšlienka.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 


 

23.01.2023

Otázka: Parkovanie áut

 

Dobrý deň ,  pán starosta.

 

V minulej odpovedi, ste riešili odpady na Záhradnej ulici ako aj stojace autá na zeleni. Myslíte si, že odstránením jedného vozidla je táto vec uzavretá? Uvedomujem si, že problém parkovania áut na bytovkách je problém parkovacích miest, ale v časti rodinných domov, kde bývate aj Vy, by mal byť problém vyriešený dopravným značením. Mnoho ľudí si to uvedomilo a postavilo sa k tomuto zodpovedne. Ale neviem, prečo by to mali teraz dodržiavať, keď aj Vaša rodina to nedodržiava. Cesty sú opäť zaplnené stojacimi autami, ktoré prekážajú nielen chodcom ale aj autám. A tam Vám nevadí, že sa parkuje na zeleni. Ak to ovšem môžeme nazvať zeleňou. Páčia sa mi komentáre na obecnom Facebooku, v ktorom sa niektorí občania vysmievajú z dopravného značenia a jeho nelogickosti. Ak ten dotyčný vlastní vodičský preukaz, má dobre vedieť, čo dané značenie znamená a hlavne preto, že bolo urobené z naších daní. Čo mienite s daným problémom urobiť? Malo by ísť o bezpečnosť nás všetkých.

 

občan
 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,

 

máte pravdu, na bytovkách je problém s parkovacími miestami. Jedna rodina vlastní aj dve autá, nie každý má garáž a parkovacie miesta sú zaplnené.

 

V časti, kde sú rodinné domy a označená obytná zóna, môžeme a budeme kontaktovať políciu, aby nám pomohla zvýšiť bezpečnosť na obecných komunikáciach. Maximálna povolená rýchlosť v obytnej zóne je 20km/h a parkovanie je povolené na miestach na to vyhradených. Sú vodiči, ktorí majú miesto vo dvore a aj tak parkujú v úzkej ulici, alebo neprehľadnej zákrute. Čo mienime s daným problémom urobiť? Polícia bude riešiť nerešpektovanie dopravného značenia pokutou. Ak máte iný nápad, alebo riešenie, rád sa s Vami stretnem a nechám si poradiť.

 

Chcel by som poďakovať ľudom, ktorí rešpektujú toto značenie a svoje vozidlá parkujú vo dvore alebo si upravili časť svojho pozemku na parkovacie miesta.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 


 

23.01.2023

Otázka: Neupravené chodníky

 

Dobrý deň pán starosta.


Po dnešnej nočnej zmene som sa vracal do Ladiec autobusom. Po vystúpení z neho sa mi naskytol pekný pohľad na zasneženú krajinu, ktorá sa hodí tak na lazy a lyžiarske strediská.  Nemám nič proti snehu, ale nechápem prečo sa začala  s Vaším nástupom do funkcie zimná údržba zanedbávať. V minulosti sa vedenie obce snažilo už v skorých ranných hodinách ulice sprejazdniť. V obci je veľa ľudí, ktorí majú problémy s pohybovým aparátom a úprimne mi ich je ľúto, nakoľko ja som mladší a po takto neupravenom chodníku som mal problémy prejsť. Máte pekný zoznam kultúrnych podujatí na plagáte, ale myslím si, že už nie ste len členom kultúrnej komisie a ste hlavne starosta a preto by ste mali začať riešiť aj takéto možno pre Vás zanedbateľné problémy.

 

občan 

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,


od môjho nástupu na obecný úrad, čo je niečo viac ako dva mesiace som mal možnosť zažiť nástup sneženia dvakrát. Uznávam, že prvýkrát bol po snehu odmäk a následne mráz a poľadovica. To spôsobilo zamrznutie chodníkov a miestnych komunikácií. Situáciu na chodníkoch a zástavkách sme riešili solením a na cestách posypom. V sobotu, keď vy ste sa vracali z práce, bolo v Ladcoch cca 5 cm snehu. To mi nepríde ako kalamita a nepriechodné chodníky či cesty.  Podľa aktuálnej predpovede SHMU, už v sobotu nemalo snežiť a teplota v priebehu dopoludnia mala výrazne stúpnuť. V skutočnosti aj teplota stúpala a sneh bol pred obedom z väčšej časti  roztopený. Na nasledujúce dni nebol predpoklad snehových zrážok, preto po uvážení a rannej konzultácií s pracovníkom, ktorý v Ladcoch odhŕňa sneh už viac ako 21 rokov sme sa rozhodli pár hodín počkať, pokiaľ sa sneh roztopí.  Ak máme narábať hospodárne s prostriedkami obce, musíme zvažovať aj to, kedy má zmysel nasadiť techniku.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 


 

19.01.2023

Otázka: Zber tetrapakov

 

Dobrý deň,

 

chcem sa spýtať ako je to so zberom tetrapakov. Doteraz som vozil tetrapaky na zberný dvor. Vo zvozovom kalendári je rozpis na vývoz tetrapakov, ale nádoby na tetrapaky pri bytovkách nie sú rozmiestnené. A vo VZN č. 6 je uvedené že plasty, kovy a tetrapaky patria do žltých nádob. Asi by bolo dobre to upresniť.

 

Ďakujem

 

občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň, nádoby na tetrapaky sú umiestnené iba na zbernom dvore, nakoľko na celú obec sú iba 4 ks. Od nového roka sme mali prejsť na spoločný zber, tak ako je uvedené vo VZN č. 6.  Avšak po jeho schválení sme dostali informáciu od zberovej spoločnosti, že sa nedohodla s OZV ENVI-PAK, ktorá nám zabezpečuje triedený zber, na už schválenom spoločnom zbere. Obec kontaktovala obratom OZV ENVI - PAK, a.s., od ktorej sme dostali následné stanovisko:

 

Vážený obchodný partner,

 

v súvislosti s informáciou od zberovej spoločnosti Marius Pedersen a.s., ktorá zabezpečuje vykonávanie triedeného zberu vo Vašej obci Vám posielame nasledovné stanovisko:

 

OZV ENVI – PAK si plní svoje povinnosti zo zákona o odpadoch a príslušných vykonávacích predpisov nevynímajúc § 14 ods. 1 vyhlášky č. 371/2015 Z. z. ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch a v ktorom sú upravené požiadavky na triedený zber komunálnych odpadov.

 

OZV ENVI-PAK a.s. výslovne súhlasí so zavedením spoločného zberu  komodít plasty, obaly z kovov, a VKM, resp. nemáme žiadne námietky voči zavedeniu takéhoto systému, v rámci nášho portfólia obcí sa dokonca jedná o preferovaný spôsob zberu. Z pohľadu obyvateľov ide o komfortnejší systém zberu, nakoľko občan nemusí mať doma tri nádoby (vrecia) na triedený zber a súčasne to šetrí aj prírodu a životné prostredie, pretože zberové vozidlo nemusí ísť do danej obce tri krát. Zberová spoločnosť nás informovala o svojom zámere zaviesť tento spoločný zber už dávnejšie, taktiež nám oznámila že je technologicky pripravená na tento systém zberu a má upravenú triediacu linku,  ktorá bude schopná vytriediť zo spoločného zberu tieto zložky a následne ich zrecyklovať.

 

Taktiež Vás žiadame  o súčinnosť pri zavedení primeranej donáškovej vzdialenosti pre triedený zber v zmysle platnej legislatívy (tzv. nulová donášková vzdialenosť) v rozsahu štandardov triedeného zberu. Pokiaľ technické alebo iné okolnosti bránia zavedeniu takého systému zberu vo Vašej obci, prosím informujte nás o tejto skutočnosti.

 

S úctou

 

Mária Podlesná, oblastný riaditeľ

 

Ku dnešnému dňu sme však nedostali žiadnu informáciu v akom časovom horizonte bude táto požiadavka uskutočnená.

 

Ďakujeme za pochopenie.

 

Ing. Zuzana Malovcová Seidl

 


 

15.01.2023

Otázka : Cesta pri lekárni

 

Dobrý deň. 

 

Ani neviem, čo mám napísať. Možno to, či chodíte do lekárne pre lieky. Ak hej, isto viete, po akej ceste tam idete. Zúfalá situácia a možno už po takom čase urgencií aj hanba. Možno si tam niekto zlomí nohu, alebo utrhne nápravu na aute. Potom sa tým budete hádam zaoberať.

 

Ďakujem.

 

Peter L.

 

Otázka : Cesta pri lekárni - pokračovanie

 

Dobrý deň,

 

prosím Vás, mohli by ste uverejniť môj komentár, ktorý som posielal?

 

Ďakujem.

 

Peter L.

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,

v prvom rade ďakujem, že ste sa podpísali. Prvý mail s otázkou ste napísali v piatok 13.01.2023 o 17:52. V sobotu 14.01.2023 o 8:18 ste sa už netrpezlivo dožadovali odpovede. Snáď, pokým dopíšem túto odpoveď, nepríde ďalšia urgencia z vašej strany. Do budúcna, ak máte pocit, že musíte mať priamu odpoveď do pár minút, rád Vás uvidím na úrade. Mohol by som Vám ukázať, aké kroky sme podnikli preto, aby pri lekárni bola nová cesta a na čo sa čaká, aby sme  mohli s výstavbou cesty začať. K spomínanej ceste máme spracovaný projekt, čo je základ. Ďalej sa čaká na vysporiadanie pozemkov so štátom, ktorý je vlastník časti pozemku a v neposlednom rade to sú financie, ktoré obec v dnešnej energetickej situácií nemá naviac.

K vašej pripomienke. Nie som častý návštevník lekárne ani kvetinárstva, ale minimálne raz týždenne si prejdem celú obec či už autom, alebo peši. Uznávam, že cesta k lekárni ako aj cesta pri IBV za kaštieľom sú v súčastnosti vo veľmi zlom stave. V súčasnej situácií môžeme a v krátkej dobe budeme robiť zásypy, zrovnania výtlkov a kaluží, ktoré tu sú. Táto úprava bola v pláne už minulý týždeň, žiaľ pre poruchu stavebného stroja UNC, ktorý máme na úrade, sme nemohli úpravy vykonať.

Ďakujem za pochopenie.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 

20.01.2023

Otázka : Cesta pri lekárni - pokračovanie

 

Dobrý deň,

 

Dominik, ďakujem za odpoveď. Vôbec nešlo o to, že by som chcel odpoveď do pár minút, ale o to, že som si myslel, že moja otázka nebude uverejnená, keď som ju tam nevidel hneď. Takže si vážim tvoju reakciu a som vďačný za to, že sa niečo rieši.

 

Ďakujem.

 

Peter L.

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň, 

 

otázky na starostu fungujú nasledovne.

 

Občan, cez kontaktný formulár napíše otázku, alebo pripomienku.

 

Následne napísaný text príde starostovi do elektronickej pošty ako mail bez odosielateľa s názvom kontaktný formulár. Po prečítaní mailu (otázky, pripomienky), starosta odpovedá a otázka s odpoveďou sa až následne zverejní na obecnej webovej stránke.  Preto nevidieť otázku hneď po napísaní.

 

Ďakujem za pochopenie.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 

 

12.04.2023

 

Otázka : Cesta pri lekárni - pokračovanie

 

Dobrý deň pán starosta - Dominik.

Spýtam sa, je niečo nové ohľadom cesty pred lekárňou? Je naozaj taký problém vybetónovať, alebo inak upraviť 50 m cesty? Je to už neúnosné a to vážne. 

Ďakujem pekne.

 

Peter L.

 

Odpoveď: 

Ahoj Peter,


čo sa týka cesty pred lekárňou situácia je nasledovná. Pozemok, cez ktorý cesta prechádza, nie je v celom rozsahu v majetku obce. To znamená, že obec zo zákona nesmie budovať a investovať finančné prostriedky na pozemkoch, ktoré nevlastní. Projekt je vypracovaný, čakáme na vyjadrenie SPF, ktorý vlastní časť pozemku o rozlohe 174 m2, o tom, že súhlasí s vybudovaním cesty na pozemku SPF. Následne môže byť vydané územné rozhodnutie a neskôr stavebné povolenie.

 

Ďalší krok, bude nájsť finančné prostriedky na samotnú stavbu cesty. Nie je to len o zabetónovaní cesty. Je to príprava podkladu, navezenie podkladových vrstiev, odvodnenie cesty, obrubníky a nakoniec betónový povrch. Predbežný rozpočet bol v roku 2022 cca 50 tisíc eur. Predpokladám, že realizácia by mohla byť aktuálna v roku 2024. Dovtedy budeme musieť priebežne cestu sanovať drveným asfaltom.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 


 

15.01.2023

Otázka: Parkovanie prívesov pri železničnej stanici

 

Dobrý deň pán starosta,

 

my v dedine musíme parkovať  autá vo dvoroch, aby nezavadzali na ceste a tie  2 prívesy firmy Topastav, ktoré parkujú pri železničnej stanici možno aj rok, tie nezavadzajú?

 

občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,

ďakujem, že ste pochopili podstatu parkovania áut vo dvore a tým zvýšili bezpečnosť na uliciach, uľahčili nám prácu počas zimnej údržby miestnych komunikácií, prechod smetiarskeho alebo hasičského auta.


Súhlasím s Vami, tie dva návesy firmy Topastav vadia aj mne. Žiaľ slušné jednanie na firmu nezabralo. Odpoveď polície bola v tom zmysle , že neporušujú žiaden predpis. Z dôvodu zamedzenia podobných situácií, aby nám v danej lokalite nevznikali parkoviská pre nákladné autá, bol spracovaný ďalší projekt dopravného značenia. Ten čaká na odsúhlasenie dopravným inšpektorátom. Následne, po osadení dopravných značiek bude privolaná hliadka dopravnej polície, ktorá bude môcť riešiť dopravný priestupok formou pokuty.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce


 


 

02.01.2023

Otázka: Chodník na Cementárskej ulici vedľa potoka 

 

Dobrý deň pán starosta,

 

nebolo by možné v priebehu tohto roka vybudovať nový chodník vedľa potoka od novinového stánku po stanicu? Iste uznáte,že je v dezolátnom stave.

 

Ďakujem

 

občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,

 

chodník vedľa potoka nie je v najlepšom stave, to uznávam, ale nie je to priorita č.1. V horšom stave je  chodník na Hviezdoslavovej ulici od križovatky po MŠ. Rekonštrukciu tohto chodníka by sme chceli realizovať v tomto roku. Na chodníku, smerom ku stanici vytipujeme najhoršie úseky, ktoré v tomto roku opravíme, ale budovať tento chodník ako celok, zatiaľ neplánujeme.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 


 

22.12.2022

Otázka: Tuja na cintoríne v Tunežiciach

Dobrý deň pán starosta,

 

chcel by som sa opýtať, v Tunežiciach na cintoríne sa nachádza nalomená tuja, ktorá ohrozuje autá parkujúce pri cintoríne. Môže spadnúť až na cestu a potrhať elektrické vedenie. Tak sa chcem spýtať, čo sa s tým bude dať spraviť.

 

Za odpoveď ďakujem.

 

občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,

 

som rád, že si občania všímajú veci okolo seba. Tento podnet nám už včera osobne nahlásili občania Tunežíc. Po dnešnej  obhliadke (22.12.2022) konštatujem, že dva stromy, ktoré sú naklonené do cesty nie sú nalomené, ale takto rastú. Je však predpoklad, že sa pod váhou ťažkého snehu môžu zlomiť. Naši pracovníci momentálne čerpajú dovolenky, ale po novom roku spomínané tuje upravíme, prípadne odstránime.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 


 

20.12.2022

Otázka: Odstránenie vraku, údržba ciest, koše na psie exkrementy

 

Dobrý deň pán starosta,

 

chcel by som sa spýtať, nie je možné donútiť občanov, v tomto prípade jedného, o odstránenie vraku, ktorý už aj viac ako pol rok stojí na obecnej zeleni a olej z neho vyteká do pôdy? Alebo na zamestnancov obce máme nejaké výnimky?

 

Ďalšia otázka je údržba ciest v zime ... prosím, choďte sa teraz, keď mrzne, prejsť pomedzi bytovky a garantujem vám, že budete rád, ak sa nezabijete na prvých 100m....


Ďalšia otázka sú koše na psie exkrementy, ktoré sú neustále plné....

 

S pozdravom

 

Váš nespokojný volič

 

Odpoveď: 

 

Dobrý deň,

 

ďakujem, za vaše podnety. Nepojazdných automobilov na obecných pozemkoch je v Ladcoch viac. K riešeniu tohoto problému pristúpime po novom roku. Samozrejme, že na zamestnancov obecného úradu sa nevzťahujú žiadne výnimky. Zamestnanci a vedenie obce má ísť príkladom.

 

Osobne som si v pondelok na obed prešiel úsek medzi bytovkami. Bolo to ešte pred napísaním Vašej pripomieky. Všimol som si aj šmykľavé cesty aj koše na psie exkrementy, tieto nedostatky už sú odstránené.  Posyp komunikácií v obci zabezpečujeme posýpacím vozidlom z PCLA. Ostatné lokality ako sú chodníky, zástavky a frekventované miesta, priebežne posýpajú zamestnanci ručne. Dúfam, že sa čím skôr otelpí a utlačená vrstva snehu z chodníkov a ciest zmizne.

 

Prajem Vám pokojné vianočné sviatky!

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 

 


 

05.12.2022

Otázka: Kanalizácia na Tajovského ulici

 

Dobrý deň,


v akej réžii je voda a kanalizácia na Tajovského ulici v Tunežiciach?

 

občan

 

Odpoveď: 

 

Dobrý deň,

 

ak vašou otázkou máte na mysli v akom stave je voda a kanalizácia na Tajovského ulici, tak od poslednej odpovede starostu na podobnú otázku, na ktorú odpovedal 05.10.2022, sa veľa nezmenilo.

 

Projektová dokumentácia je vypracovaná a Považská vodárenská spoločnosť súhlasí s vypracovanou dokumentáciou. Problémom sú  pozemky, cez ktoré by mala byť kanalizácia vybudovaná. Pokiaľ nebudú súhlasiť všetci majitelia dotknutých pozemkov s uložením kanalizácie, nemôžeme začať územné konanie. Následne bude potrebné nájsť financie v rozpočte na spoluúčasť v projekte, ktorý bude v budúcnosti  vyhlásený. Predstava, že obec vybuduje kanalizáciu v plnej sume z vlastných prostriedkov, žiaľ nie je reálna.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

 


 

30.11.2022

Otázka: Zvyšovanie poplatkov za daň z nehnuteľností a za vývoz KO

 

Dobrý deň.Takže znova zvyšovanie poplatkov za daň z nehnuteľností a znova zvyšovanie poplatkov za vývoz komunálneho odpadu. Gratulujem Vám nové vedenie obce, ale pre toto sme si Vás nezvolili. Zvolili sme si Vás preto,aby ste už konecne začali opravovať rozbité cesty a chodníky, aby sa odpad, ako je tomu pri požiarnej zbrojnici nerozširoval do okolitého prostredia. Aby ste tam už konečne urobilo dôstojne stojisko na smetné nadoby, ako aj na iných miestach v obci a doplnilo sa potrebné množstvo kontajnerov a nevyhovárali ste sa stále, že EnviPak nám to nevyvezie. Takéto blaboly si nechajte pre niekoho iného a začnite sa už zaoberať týmto pre obec ako vidíme neriešiteľným problémom. Hanbím sa za ľudí,ktorí majú toto na starosti.  Ostuda. Ale zvýšit poplatok za vývoz KO, to je v poriadku.

 

občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,

 

ďakujeme za váš postreh. Samozrejme, boli by sme radšej, ak by sme vedeli s kým si vymieňame názor a mohli sa spoločne osobne stretnúť na zasadnutí komisie pre životné prostredie, prípadne na pracovnom  stretnutí s Envipakom a zbernou spoločnosťou Marius Pedersen.  Komisia pre životné prostredie má záujem o stretnutia s našimi občanmi nielen pre výmenu názorov, ale aj na oboznámenie občanov so situáciou s našimi odpadmi, možnostiach ich zberu a triedenia, ako aj o možnej zmene systému zberu.

 

Čo sa týka legislatívy, tak poplatky za komunálne odpady a dane z nehnuteľností je možné zvyšovať iba raz ročne tak, aby boli pokryté všetky náklady spojené so všetkými zložkami odpadu. To znamená, že v nich musia byť pokryté nielen poplatky zberovej spoločnosti za vyzbierané odpady, ale aj náklady spojené s fungovaním zberného dvora, náklady na likvidáciu odpadov na zbernom dvore, na verejných priestranstvách, čierne skládky a podobne.  Zberný dvor nefunguje tak, že pre uskladnený odpad jednoducho príde zberová spoločnosť a vyvezie ju na skládku. Odpad, ktorý sa dovezie na zberný dvor treba pretriediť, uložiť a pripraviť na odvoz. Je veľmi jednoduché nahádzať všetko "do jedného vreca" a nech to na obci zlikvidujú ako chcú... veď mám poplatok zaplatený.

 

Poplatok za komunálne odpady máme na okolí jeden z najnižších. Každý rok sa však zvyšujú vstupné náklady na zber a uloženie odpadu, na manipuláciu s týmto odpadom. Zvyšuje sa miera inflácie aj cena pohonných hmôt. Ak sledujete zmeny, ktoré nám Ministerstvo životného prostredia SR prikazuje plniť, viete, že už od nového roka sme mali začať s mechanicko – biologickou úpravou komunálneho odpadu pred uložením na skládku. Tým pádom by cena vzrástla omnoho viac. Pred týždňom sa však Envirorezort rozhodol, že posunie túto povinnosť o rok, nakoľko na Slovensku nemáme dostatočné kapacity na úpravu zmesového odpadu. Takže neobviňujte obec z neriešiteľných problémov, ktoré nie sú v našej kompetencii. Triedený odpad je dlhodobý problém nielen v našej obci, ale v celej spoločnosti.  Pri súčasnej inflácií, cenách pohonných hmôt a celkových nákladoch spojených s triedením a skládkovaním odpadu, nemôžme očakávať znižovanie poplatkov. Je na našej zodpovednosti nastaviť ceny tak aby sme sa nedostali do situácie, že nám nebude mať kto smeti odvážať.

Neporiadok okolo smetných nádob? Pracovníci obecného úradu, nie sú povinní robiť službu obyvateľom, vo forme upratovania okolo stojísk, napriek tomu to však často robia a kartón odvážajú na zberný dvor. Sme si vedomí, že stojisko na smetné nádoby pri požiarnej zbrojnici nie je kapacitne postačujúce, nakoľko sa skolaudovala nová bytová jednotka.  Nemali sme presné informácie o počte obyvateľov, preto že povinnosť majiteľov prihlásiť sa k plateniu odpadov na základe vlastníctva nehnuteľnosti, vzniká až od nového roka. Na základe podnetov od občanov, sa doplnila jedna 1100 l nádoba na komunálny odpad, nádoby na triedený zber nemáme možnosť si doplniť podľa potreby, avšak papier a sklo je možné doviezť na zberný dvor, otvorený v pondelok, v stredu a v sobotu.

 

Rekonštrukciu stojiska pripravujeme v roku 2023. Musíme však spoločne nájsť nielen zodpovedajúci priestor, ale aj financie na jeho realizáciu.

 

S pozdravom 

Dominik Koštialik, starosta obce

Ing. Zuzana Malovcová Seidl, referent odpadového hodpodárstva

 


 

10.11.2022 

Otázka: Osvetlenie detského ihriska

 

Dobrý deň pán starosta,

 

viem ze už budete končiť vo funkcii no i tak položím otázku. Denne chodievam po 17-tej hodine okolo krásneho detského ihriska na Záhradnej ulici pri fare, kde sa hráva v tom čase dosť detí s rodičmi a bolo by ich tam aj viacej, ak by tam bolo lepšie osvetlenie . Áno všimol som si, že reflektory namierene  na ihrisko tam sú, je to až taký problém aspoň jeden z  nich rozsvietiť? Ved v okolí kostola je svietiaca lampa kazdých 5m a úplne zbytočne tak veľa. Myslím si, že bezpečnost detí na ihrisku je dosť dôležitá a je super že deti majú chuť byť na vzduchu a hrať sa a nie len sedieť nad tabletmi .. prosím podporte ich svetlom ... ĎAKUJEM

 

Mišo

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,

 

ste prvý, ktorý sa sťažuje na neosvetlené detské ihrisko. V minulosti boli sťažnosti na zbytočné svietenie daných lámp. Preto sme pristúpili k ich vypnutiu. Predpokladli sme, že v tieto dni už bude počasie nevhodné na hranie na detskom ihrisku. Bohužiaľ, riadiaci systém sa nastavuje na dátum a čas, a nie na vonkajšiu teplotu. ☹️ A z toho dôvodu je nastavené osvetlenie na detskom ihrisku hlavne na mesiace, kedy sme predpokladali teplé počasie vhodné na hranie aj v neskoršich hodinách. 

 

V sobotu však ideme montovať vianočné osvetlenie na stĺpy popri hlavnej ceste, aby sme skrášlili našu obec podobne ako okolité obce. Montáž ideme robiť spoločne s firmou, ktorá nám montovala a nastavovala riadiaci systém, a preto sa s nimi na túto tému porozprávam, a skúsime aspoň do 19.00 hod nastaviť osvetlenie v tejto časti našej obce. 

 

Snáď sa nám podarí nastaviť osvetlenie podľa vašich predstáv. V opačnom prípade kontaktujte nového starostu a vysvetlite mu svoju predstavu. 

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

18.10.2022

Otázka: Uvítanie detí do života

 

Dobrý deň pán starosta,

ktorých detí sa týka piatkové uvítanie detí do života v obci?

 

občan

 

Odpoveď: 

 

Dobrý deň,

uvítanie detí, ktoré sa bude konať v piatok 21.10.2022, sa týka detí narodených v rokoch 2019, 2020 a 2021. Rodičia dostali pozvánku na túto slávnosť.

 

Deti narodené od 01.01.2022  budú mať uvítanie  v novembri 2022 a rodičia tiež dostanú pozvánku na uvítanie.  

 

S pozdravom
Ľubomíra Porubčanová

 


 

14.10.2022

Otázka: Stojisko na smetné nádoby na Záhradnej ulici

 

Vážení p. starosta, poslanci obecného zastupiteľstva a členovia komisie pre životné prostredie.
Neviem ako a komu už napísať žiadosť, resp. nespokojnosť ohľadne stojiska pre kontajneri pri požiarnej zbrojnici na ul. Záhradná. Stav je dlhodobo zlý, neriešený. Hromadí sa tam odpad po zemi, kontajnerov je málo, triedenie je nedostatočné. Pribudli obyvatelia do novej bytovky, no kontajneri nie... Boli vôbec poučení o zbere BRKO a obdržali už separačný kôš ? Vybudovali ste krásne stojisko na podnet p. poslankyne B. Kolenovej. Žiadam ju teda, aby pretlačila aj vybudovanie a úpravu stojiska pre tieto kontajneri. Alebo cez túto časť obec nechodí, lebo tam nebýva ??? Dajte to už prosím konečne do poriadku. Vypadá to tam žalostne. Chýbajú už iba hlodavce. Áno, je to o ľuďoch, ale pokiaľ obec nezabezpečí adekvátne podmienky, priestory, počty kontajnerov, ... tuto máte výsledok. Choďte sa tam dnes pozrieť a posúďte sami. Prosím, dajte nám už konečne stanovisko čo s tým mienite robiť, lebo sme netrpezliví.... Rekonštrukciu tejto časti Záhradnej ulice ste nám sľúbili 2 roky dozadu (bolo aj stretnutie) a neurobilo sa zo strany obce nič. Jedine pár metrov asfaltu pred novou bytovkou...ani verejné osvetlenie ste tu nedotiahli...
Ako ste písali, obec je v dobrej finančnej kondícií, tak načo sa ešte čaká???
Ďakujem za odpoveď.

 

nespokojní obyvatelia bytoviek na Záhradnej ulici

 

Odpoveď:

Dobrý deň nespokojní obyvatelia bytoviek na Záhradnej ulici,

je veľmi jednoduché si anonymne "vyliať " svoje srdce mailom alebo cez sociálne siete, mysliac si, že napísaním pár právom rozhorčených otázok, sa celý problém bude hneď riešiť resp. očakávať, že sa vyrieši. No nevyrieši sa. Pretože za celým problém odpadového hospodárstva stoja nielen ľudia na Obecnom úrade, ale hlavne " tí spokojní obyvatelia na Záhradnej ulici". Oni sú spokojní, keď môžu nahádzať kartóny na zem vedľa kontajnerov. Oni sú spokojní, keď môžu svoje odpadky natlačiť do akéhokoľvek kontajnera – na farbe nezáleží alebo ich položiť vedľa nich. Keď sme minulý týždeň odviezli odpady z kontajnerov, pretože "prekypovali" a urobili sme aký - taký poriadok, tak tým spokojným obyvateľom to vadilo, pretože sme pokazili ich "rázovitý" kútik a ich estetické cítenie nemohlo zniesť, že by tam neboli na zemi žiadne odpadky. Preto napriek poloprázdnym kontajnerom hodili na zem ďalšiu kartónovú krabicu. Obyvatelia novej bytovky, ktorí sa boli prihlásiť na TP boli poučení o možnostiach ukladania vytriedených odpadov, či už do nádob k bytovke č. 140 alebo pri hasičskej zbrojnici. Pri väčšom objeme možnosť odovzdať odpad na zberný dvor. Rovnako boli poučení o zavedenom zbere BRKO,  pre ktorý je určená hnedá nádoba. Skutočnosť však ukazuje, že tieto pravidlá sa nerešpektujú a potom okolie kontajnerov vyzerá  tak ako opisujete. Doplnenie nádob na triedený odpad sa riešil už mnohokrát, avšak podľa štandardov zberu (parameter, ktorým štát určuje požiadavky na kapacity pre triedený zber odpadov - tz. koľko litrov zberových kapacít musí byť ročne k dispozícií na jedného obyvateľa ), nám OZV Envipak nemôže pridať ďalšie nádoby.


Takže to nie je o neriešenom stave, je to o mentálnej výbave ľudí, ktorí tam bývajú. Nie je to ani o poučeniach. Každý človek pozerá TV, počúva rádio a mnohí sledujú sociálne siete. Dokonca si niektorí prečítajú aj naše Ladecké zvesti, kde informujeme o potrebe triediť, znižovať množstvo odpadu, znižovať uhlíkovú stopu a pod. veci z tzv. Green dealu alebo agendy Fit for 55 ( to len pre info, ktoré sú základné dokumenty k odpadovému hospodárstvu a k čomu sa zaviazala naša vláda SR). Načo sa o tom dookola rozpráva a píše ??!! No keď sa to človeka bytostne dotýka, tak zbalí všetky odpadky do jednej igelitovej tašky a hodí do kontajnera na komunálny odpad. A tým je jeho prínos pre odpadové hospodárstvo uzavretý. Nechcem však hádzať všetkých do jedného vreca. No vo všeobecnosti, stále máme všetci rezervy a je potrebné spoločne na tom popracovať.


Čo sa týka stojiska na kontajnery, ktorý "pretlačila" pani Kolenová, tak verte, že aj jej a aj ostatným poslancom záleží na tom, aby sa zrekonštruovala Záhradná ulica ( viď zápisnice z Obecného zastupiteľstva ) . V pripravovanom projekte je rekonštrukcia asfaltového krytu, výstavba parkovacích plôch, stojísk ako aj ďalšia etapa rekonštrukcie verejného osvetlenia. Lenže od zámeru k projektu až k realizácii stavby je ešte veľmi dlhá cesta. Tento náš zámer momentálne stojí na vyjadrení Slovenskej správy ciest ( SSC ). Pretože Záhradná ulica sa napája na cestu I. triedy a SSC požadovala od projektanta doplniť projektovú dokumentáciu o ďalšie výkresy a preto sa aspoň čiastočne opravuje asfaltový kryt. 1. časť sa urobila spolu s parkoviskom pred novou bytovkou ( združená investícia s developerom ) a 2. etapa prebehla cez výberové konanie. Firma, ktorá danú súťaž vyhrala mala však technické problémy a podľa ich tvrdení by mala začať na konci októbra tohto roka. Kompletná rekonštrukcia a výstavba súvisiacich stavebných objektov, ktoré som popísal vyššie, bude závisieť od získanie povolenia od SSC, následného územného rozhodnutia, stavebného povolenia a hlavne od financií, ktoré bude obec môcť použiť na investičnú výstavbu v nasledujúcich rokoch. Súčasne riešime stojisko pri hasičskej zbrojnici. Všetko však bude závisieť aj od možného iného návrhu riešenia, ako aj priorít nového obecného zastupiteľstva. No len samotné stojisko problém nevyrieši.


Čo sa týka finančnej kondície, áno, obec zatiaľ dokáže financovať svoje zámery a znížila svoj dlh na prijateľnú úroveň. No dnes je veľký tlak na samosprávy zo strany cien energií. Takže budúce rozvojové a investičné akcie sa budú odvíjať hlavne od týchto položiek.

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

05.10.2022

Otázka: Rozhlas a kanalizácia na Tajovského ulici

Dobrý deň,

nechceli by ste posunúť rozhlas dozadu v Tunežicach na Tajovského?  Však aj tam sú rodinné domy. A kedy sa bude robiť konečne kanalizácia a vodovod?  Jediná táto ulica to nemá spravené,  čo je smutné, hlavne že všetko ostatné sa tu robí. Aj tu sú tiež ľudia čo to potrebujú. 

 

občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň,

čo sa týka posunutia rozhlasu je vaša žiadosť pre nás novinkou. Nikto sa doteraz nesťažoval resp. nemal potrebu nám napísať takýto návrh. Samozrejme, vzhľadom k tomu, že takáto požiadavka tu je, náš pracovník sa na možnosť rozšírenia rozhlasu pozrie a budeme na tom spoločne pracovať.

Otázkou kanalizácie a vodovodu sme sa už zaoberali aj na stretnutí s občanmi žijúcimi na Tajovského, Bottovej ulici ako aj na Podhorskej ceste. Takže nie ste poslední, ktorí nemajú dobudovanú kanalizáciu. Musím však opäť podotknúť, že kanalizáciu aj s vodovodom ste mohli mať vybudovanú v roku 2015. V tom čase to stroskotalo na postoji niektorých vašich spoluobčanov, ktorí nesúhlasili s umiestnením prečerpávacej stanice. Bližšie detaily neviem, ale výsledkom je, že kanalizácia, ktorá mala byť vybudovaná na vašej ulici, sa vybudovala v niektorej inej obci počas výstavby odkanalizovania nášho okresu. Napriek tomu o týchto problémoch a potrebách našich občanov vieme, a naši zamestnanci úradu začali pracovať na získaní územného rozhodnutia k dobudovaniu 2 úsekov, ktoré nie sú odkanalizované (Hviezdoslavova ulica a Podhorská cesta). Na Tajovského ulici sme spoločne s pánom Abrahámovským začali s oslovovaním majiteľov pozemkov na Tajovského ulici, ale skončili sme z dôvodu neochoty poslancov odkúpiť niektoré pozemky, v ktorých by mala byť uložená kanalizácia a vodovod. Druhou možnosťou je vyvlastnenie daných pozemkov, ale to je o dosť komplikovanejší proces. Takže, aby som to uzavrel. Projektová dokumentácia je vypracovaná aj na vašu ulicu, ale momentálne boli určené priority inak a preto je šanca po voľbách osloviť nové Obecné zastupiteľstvo a požiadať ich o zmeny priorít.

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

29.09.2022

Otázka: Ladecké zvesti - pokračovanie 

 

Dobrý deň, a kde sú potom Ladecké zvesti za mesiace jún až august (čísla 3 a 4)?

Ďakujem.

 

Občan

 

Odpoveď: 

 

Dobrý deň,

Ladecké zvesti č. 3 boli vydané a v našej aplikácii pre smartphony sú k dipozícii aj v digitálnej forme. Na našej obecnej stránke však ešte nie su zverejnené. Ladecké zvesti č. 4 neboli vydané z dôvodu úmrtia pána Branislava Liptáka st., ktorý riadil celú redakciu Ladeckých zvestí. Kým sme si opäť sadli k danej veci a zorganizovali potrebné, ubehol nejaký čas a "zamotali " sa do toho komunálne voľby. Syn a vnuk pána Liptáka st., ktorí celú agendu po otcovi resp. dedkovi prebrali, sa pripravujú na vydávanie Ladeckých zvestí. Vzhľadom k už spomínaným voľbám však majú veľa práce, ktorá ich limituje v práci pre Ladecké zvesti. Napriek tomu verím, že sa v krátkej dobe veci "utrasú" a dostanú sa do normálu. V opačnom prípade budeme nútení hľadať iný redakčný tím.

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

28.09.2022

Otázka: Ladecké zvesti

 

Dobrý deň, kedy konečne vyjdú Ladecké zvesti?

 

Občan 

 

Odpoveď:

Dobrý deň, predpokladaný termín vydania Ladeckých zvestí je 2. októbrový týždeň.

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

22.08.2022

Otázka: Kosenie futbalového ihriska

 

Dobry deň. Bolo by možné, aby sa futbalové ihrisko nekosilo o siedmej večer ale v normálnu dobu?

 

Občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň, 

prepáčte, a kedy by sa malo resp. mohlo kosiť? Pokiaľ viem, bola sobota a ako píšete 19.00 hod. Nemyslím si, že tá kosačka vydáva až taký neznesiteľný hluk, ktorý by mohol rušiť ľudí v okolí ihriska. Nočný kľud je v týchto mesiacoch od 22.00 do 6.00 hod., preto nerozumiem tejto sťažnosti. Mohli by ste mi ju viac vysvetliť ?

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

16. 08. 2022

Otázka: Porucha miestneho rozhlasu

 

„Dobrý deň. Chcem sa spýtať či mienite niečo robiť s obecným rozhlasom od lekárne po futbalové ihrisko? Raz to hrá,potom to nehrá, ešte to chrčí a nakoniec to vrieska."

 

Občan

 

Odpoveď 

„Dobrý deň, áno, už máme informáciu, že je problém s miestnym rozhlasom nielen na Záhradnej a Cementárskej ulici, ale aj v Tunežiciach a Horných Ladcoch. Pracujeme na tom a verím, že v krátkej dobe sa nám podarí poruchu odstrániť."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

22. 07. 2022

Otázka: Odstavné parkovisko pri cintoríne

 

„Dobrý deň, podľa Vášho vyjadrenia, je odstavné parkovisko pri cintoríne kde máme parkovať ak nieje iná možnosť. Ak by tam chcela zaparkovať svoje auto len nejaká časť obyvateľov našej obce, nemá kde, nakoľko sú tam naukladané palety z kvadrami.
 Je to teda odstavné parkovisko alebo odkladacia zóna?“

 

Občan

 

Odpoveď:

„Dobrý deň.

Je zvláštne, že vždy sa nájde niekto, kto vymyslí rôzne dôvody, prečo sa niečo nedá urobiť. Chce poskladať podmienky tak, že vlastne on je ten čo by to aj chcel, ale vlastne my sme urobili všetko preto, aby to on nemohol urobiť.
Áno, na parkovisku má pán Barninec uložené palety so stavebným materiálom, ale má to tam len dočasne a už sme ho vyzvali, že je potrebné dané palety v čo najkratšom čase z tohto miesta odstrániť a uvoľniť parkovisko. Samozrejme, v opačnom prípade mu budem okrem poplatku za využívanie verejného priestranstva vyrúbená aj ďalšia pokuta.

Ale to nemení nič na fakte, že ešte stále mnohí motoristi a naši obyvatelia ignorujú zákaz parkovania v obytnej zóne a nechávajú svoje vozidlá na ulici pre domom. Pokiaľ viem, príslušník Dopravného inšpektorátu bol urobiť kontrolu po našich uliciach a s niektorými majiteľmi vozidiel sa (zatiaľ len v dobrom) porozprával a dohovoril im. No bude potrebné asi začať veci riešiť radikálnejšie a majiteľov vozidiel pokutovať."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

19. 07. 2022

Otázka: Kosenie pred domom

„Vážený pán starosta,

ďakujeme, že ste vyhnali deti z dvorov rodinných domov v obytnej zóne, kde deťom hrozí určite menej nebezpečenstva,  na ulice, aby sa hrávali pred domami, keďže dvor slúži iba na parkovanie auta. Doteraz som netušil, že ste až tak ľudským človekom. Keďže ste tak starostlivý o to, ako vyzerá obec, čakám Vás na vykosenie pozemku pred domom – keď na ňom nemôžem parkovať a patrí obci, nech sa páči – príďte sa oň aj starať. Ďakujem!“

 

Občan

 

Odpoveď:

„Dobrý deň,

verte mi, že nie je problém poslať ľudí, aby sme pokosili trávnik nielen pred vami, alebo aj na všetkých uliciach pred každým domom.  No musím vedieť, pred ktorým domom konkrétne potrebujete pokosiť. Preto by som vás chcel požiadať, aby ste sa nabudúce podpísali pod svoju žiadosť.

Predpokladám však, že ste vlastníkom vozidla a súčasne aj rodič detí. Preto ma prekvapuje, že  je vám jedno, či sa vaše dieťa môže bezpečnejšie povoziť po uliciach na bicykli alebo ísť do školy. Je zvláštne, že svojimi ironickými poznámkami nepozeráte na tieto veci aj z pohľadu vodiča, kedy vám spoza odstaveného vozidla môže niekto vybehnúť a môžete mu spôsobiť úraz. Že hlavne v križovatkách, v blízkosti ktorých stoja odstavené vozidlá,  musíte vojsť do protismeru a môžete tak ohroziť protiidúce vozidlo alebo cyklistu. Že pri upratovaní obce musí zametacie vozidlo odstavené vozidlá obchádzať a po odchode vozidla zostáva na ceste špina. Ale to už majiteľ vozidla nepozametá ! Že po daždi vozidlo stojace na "zelenom páse" kolesami znečistí miestnu komunikáciu a následne po vyschnutí hliny prach znečisťuje okolie.  Že počas zimy, kedy musíme v skorých ranných alebo večerných hodinách odhŕňať sneh, stojace vozidlá robia našim vodičom problémy a hrozí, že poškodíme vozidlo pluhom.  Je vám to jedno, však ? Hlavne aby ste vy mali svoje pohodlie.

Je to málo argumentov ? Ak vám to nestačí a stále máte pocit ukrivdenosti alebo dokonca šikany zo strany obce, napíšte na obecné zastupiteľstvo svoju žiadosť a ja ju zaradím na verejné prerokovanie, ktorého sa môžete zúčastniť.  Možno svojimi argumentami presvedčíte poslancov, aby sa zmenila dopravná politika na uliciach.

Viac k tomu nemám čo dodať."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

18. 06. 2022

Otázka: Zákaz parkovania neplatí pre každého?

 

„Dobrý deň pán starosta. Zákaz parkovania na ulici v OZ  neplatí  pre poslancov obecného úradu a taktiež pred RD pani Gramatovej? Čo vy na to?“

 

Občan

 

Odpoveď:

„Dobrý deň,

zákaz parkovania v Obytnej zóne platí pre každého. Problém však ( asi ) vyrieši budúco-týždňová návšteva Obvodného oddelenia dopravnej polície. Je v pláne začať robiť už aj takéto nepopulárne opatrenia, ale inak to už nepôjde. Myslím si, že sme dali dosť dlhý čas na to, aby sa občania danej časti našej obce buď naučili otvárať brány a zaparkovať vo svojom dvore alebo stavebne vyriešili na svojom pozemku parkovanie vozidiel. Preto verím, že v krátkej dobe si naši občania - vodiči uvedomia, ako sa majú správať a čo ešte musia urobiť, aby nedostávali pokuty za nesprávne parkovanie."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

30. 05. 2022

Otázka: Spomaľovacie prahy

 

„Dobrý deň pán starosta.  Ako doriešite te spomaľovače v Tuneziciach na Podjavorinskej ulici? Ľudia tam chytajú spodky áut. Som zvedavý,  či vôbec aj dopravní vedia o tom?“

 

Emil Kandráč

 

Odpoveď:

„Dobrý deň pán Kandráč,

tieto spomaľovacie prahy sa dali naprojektovať na základe požiadavky pána Dušana Kandráča, ktorý sa sťažoval na na to, že prechádzajúce vozidla chodili v danom úseku príliš rýchlo a ohrozovali deti a aj ostatných tam žijúcich občanov. Projekt pripravil projektant cestných stavieb a na realizáciu sme samozrejme potrebovali aj súhlasné stanovisko Dopravného inšpektorátu z Trenčína. Sám som po nich niekoľko krát prešiel aj svojim osobným vozidlom a pri zníženej rýchlosti som podvozok nechytil. Samozrejme, prejazd cez takýto prah nie je komfortný, ale je tam za účelom potreby zníženia rýchlosti a zvýšenia bezpečnostnej situácie v danom úseku miestnej komunikácie. Ako som už vyššie napísal, túto stavbu si vyžiadal občan a jeho požiadavka bola podporená poslancami z danej časti našej obce."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

21. 05. 2022

Otázka: Výpadky prúdu

 

„Pravidelne každú nedeľu na ul. Jana Kollára na dve hodiny je prerušená distribúcia elektriny bez ohlásenia. Čo sa deje?“

 

Miroslav Zajac

 

Odpoveď:

„Dobrý deň pán Zajac, zatiaľ ako súkromná osoba som písal podnet na SSE - d, v ktorom som opísal opakujúci sa stav na danom území. Odpísali mi nasledovné:"

 

Vážený pán Koyš, odpovedáme na Váš e-mail zo dňa 21.02.2022.

Na základe Vášho podania vo veci porúch a výpadkov distribúcie elektriny, vzťahujúcej sa na Vaše odberné miesto EIC 24ZSS4564784000C adresa: Ulica Jána Kollára, Ladce, spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a.s. ako prevádzkovateľ distribučnej sústavy, (ďalej len SSD, a.s.), vykonala šetrenie s nasledovnými závermi. Preverili sme obdobie od 1.12.2021 do 21.2.2022. V našich elektronických systémoch v preverovanom období evidujeme poruchy na distribučnom vedení v lokalite, v ktorej je pripojené aj Vaše odberné miesto. Poruchy na distribučných zariadeniach, pri ktorých je možné identifikovať príčinu, trvajú rádovo v minútach až hodinách, a príčina je vždy identifikovaná pri odstraňovaní poruchy. Na základe zistených a vyhodnotených príčin poruchy sú následne zo strany spoločnosti SSD, a.s. prijímané opatrenia na elimináciu takýchto situácii.

 

Spoločnosť SSD, a.s. vykonáva systematické opatrenia na obmedzenie vzniku porúch v distribučnej sústave a tým aj skvalitnenie distribúcie elektriny všetkým svojim odberateľom. Odstraňovanie príčin a následkov porúch vykonávajú pracovníci spoločnosti SSD, a.s. s maximálnym možným nasadením pre dosiahnutie minimálneho času bezprúdia v dotknutých odberných miestach. Vami uvádzané výpadky boli vyhodnotené ako reakcie istiaceho prvku z dôvodu poruchy na VN káblovom vedení. Obdobné udalosti sú neplánované, ich výskyt je prirodzený pri prevádzke distribučnej sústavy a nevznikajú zavinením zo strany spoločnosti SSD, a.s. Je nám ľúto, ale napriek maximálnej snahe nie je možné takéto situácie úplne eliminovať.

 

Zohľadnenie náročnosti prevádzkovania distribučnej sústavy je upravené aj v legislatíve. V zmysle Zákona o energetike č. 251/2012 Z. z. §31 ods.1, písmena e) má prevádzkovateľ distribučnej sústavy právo obmedziť, alebo prerušiť bez nároku na náhradu škody okrem prípadov, ak škoda vznikla zavinením prevádzkovateľa distribučnej sústavy, v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutnú dobu distribúciu elektriny o. i. pri poruchách na zariadeniach sústavy a počas ich odstraňovania. Na základe prešetrených, zistených a uvedených skutočností Vašu reklamáciu klasifikujeme ako neopodstatnenú, nakoľko výpadok distribúcie elektriny nebol zapríčinený prevádzkovateľom distribučnej sústavy.

 

V prípade, že sú na odbernom mieste prevádzkované spotrebiče, ktorých citlivosť nie je štandardne prispôsobená technickým a legislatívnym podmienkam prevádzkovania distribučnej sústavy, môžeme iba odporúčať odberateľom, aby si tieto zariadenia chránili dodatočnými ochranami a záložnými zdrojmi priamo na ich miestach spotreby. Spoločnosť SSD, a.s., zabezpečuje vo svojej distribučnej sústave základný stupeň ochrany vedení a odberných zariadení a preto pre bezproblémovú prevádzku citlivých elektronických a dôležitých výrobných zariadení sú potrebné aj ďalšie stupne príslušných ochrán, medzi ktoré patria záložné zdroje, prepäťové, podpäťové a prúdové ochrany a iné, podľa druhu, dôležitosti a citlivosti pripojených zariadení. Túto zvýšenú bezpečnosť prevádzky citlivých technických zariadení si musí zabezpečiť na svoje náklady ich prevádzkovateľ.

 

V Technických podmienkach prevádzkovateľa distribučnej sústavy SSD, a.s., bod 2.2, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke SSD, a.s. www.ssd.sk/ sa uvádza: „Kvalitatívne parametre distribúcie elektriny sú stanovené podľa vybraných prevádzkových parametrov za normálnych prevádzkových podmienok v súlade so štandardom UCTE, STN EN 50160 a vyhláškami URSO. Uvedené charakteristiky sa nevzťahujú na prípady, keď je porušenie parametrov kvality distribúcie elektriny z dôvodu:

-  stavu núdze v elektroenergetike,

-  živelnej pohromy,

- havárie na zariadení prevádzkovateľa prenosovej sústavy alebo DS spôsobenej treťou stranou,

-  odstraňovania príčin udalostí, ktoré bezprostredne ohrozujú život alebo zdravie osôb, alebo môžu spôsobiť rozsiahle škody na majetku,

-  ak Užívateľ neposkytne PDS súčinnosť nevyhnutnú na dodržanie štandardu kvality.

 

Kvalitatívne parametre distribúcie elektriny PDS sa netýkajú odberných miest pripojených vo vnútri miestnej distribučnej sústavy.

Za pochopenie ďakujeme.

 

 

"Takže takto. A napriek ich snahe sa to každú nedeľu opakuje. Skúsim napísať z pozície starostu, ale to, čo sa deje v energetickej sieti sa momentálne asi tak ľahko nedozvieme. Chybu si asi nebudú chcieť priznať."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

16. 05. 2022

Otázka: Parkovanie v oblasti "Obytná zóna"

 

"Ako to bude s autami, ktoré budú stáť pred domom len krátky čas. Napríklad návšteva?"

 

Katka Mareková

 

"Ako budú riešené návštevy v obytných zónach (Vážska 390). Pred bránou u rodičov stať nemôžem, na parkovacie miesto pred garáž sa nezmestím, mam dlhé auto, a na trávu do dvora parkovať nechcem. Myslím si, že nie každý si zveľaďuje na to, aby si teraz zničil, pýtam sa len pre zaujímavosť, keďže nechodím k rodičom na jeden deň, potrebujem svoje auto niekedy zaparkovať aj na týždeň. A tak ako čítam a bolo mi povedané, pred bránu parkovať nesmiem. Tak kam. Pýtam sa len pre zaujímavosť. Ďakujem."

 

S. Šatková

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pani Šatková, pravdepodobne ste robili vodičský preukaz a tým pádom poznáte dopravné značky a predpisy s tým spojené. Preto nerozumiem Vašej otázke. Akú jasnejšiu odpoveď môžete dostať, ako je v Zákone č. 8/2009 Z. z. § 59 (Zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov)? Som veľmi rád, že Vaši rodičia majú upravený dvor, ale aj my chceme mať poriadok na uliciach a mať možnosť ich pozametať, resp. odpratať sneh v zimných mesiacoch. Nehovorím o chaose na ulici odstavených autách na oboch stranách ulice a obojsmernej premávke (aj keď nie príliš hustej) v rovnaký čas. Takto odstavené vozidlá ohrozujú plynulosť cestnej premávky, bicyklistov, chodcov. Prečo nechcete (a to nielen Vy) pochopiť, že to nerobíme pre seba, ale hlavne pre nás všetkých. Aby sme mohli bezpečne prechádzať po uliciach a starať sa o čistotu na nich. A kde môžete parkovať? Zaparkujte si auto napríklad na odstavnej ploche pri cintoríne. Je tam kamera a máte tak auto pod dohľadom bezpečnostnej kamery."

 

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

19. 04. 2022

Otázka: Geologický výskum Horné Ladce

 

"Dobrý deň, pán starosta, akokoľvek sa snažíme, tak na webe obce sa nevieme dopátrať výsledkov geologického prieskumu pre lokalitu v Horných Ladcoch, v minulosti nazývanú ako "Bývanie v parku". Od prieskumu prešli už takmer dva roky a z webu obce zmizli aj podklady k spomínanému stavebnému zámeru. Prosíme Vás preto o zverejnenie výsledkov geologického prieskumu."

 

občania

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, poprosil som admina našej webstránky, aby ako odpoveď na Vašu otázku pripojil dané dokumenty. Informácie o stavebnom zámere v Horných Ladcoch z webstránky nezmizol, no pochopiteľne, s pribúdajúcimi dokumentmi, ktoré boli aktuálnejšie, sa posúval v poradí a aktuálne ho nájdete v tejto časti webstránky, v archíve otázok, ktoré kladiem občanom https://www.ladce.sk/starosta-sa-pyta-odpovede/ v časti Pomoc budúcim obyvateľom našej obce (2020, 2021)."

 

 

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

05. 04. 2022

Otázka: Meranie prašnosti z cementárne

 

„Dobrý deň, pán starosta. Chcem sa spýtať či sa bude merať kvalita ovzdušia aj počas plnej prevádzky cementárne...?“

 

občan

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, okrem otázky, ktorá mi prišla na e-mail ohľadom merania kvality ovzdušia (zverejnené vyššie) som našiel na FB stránke „Ladce a my“ zopár otázok k tejto téme, na ktoré sa pokúsim odpovedať.

 

Diskusia na Facebooku (link)

 

Zo všetkých strán na nás "vyskakujú" problémy s odpadmi a alternatívne možnosti ako ich riešiť. Musíme si uvedomiť, že veľké množstvo dobrých riešení stroskotá na nás, občanoch. Bol by som rád, keby debaty o problémoch viedli k riešeniu, k poukázaniu na fakty, podložené informácie, návrhy riešení. Na vylievanie emócií a hoaxov už môžu opäť ľudia využívať otvorené pohostinstvá. Poniektorí z nás by si mali naozaj uvedomiť, že ich rozhorčené komentáre a fotky všetkého, čo sa im v obci nepáči, nikomu nepomohli a nepomôžu. Sme radi, keď občania upozornia na problém, no zároveň by bolo príjemné, keby ich príspevok nikoho neurážal, odrážal reálnu situáciu a priniesol návrh na zlepšenie. Nebol ironický, ale navodil slušnú debatu, ktorá by viedla k nápadom ako s danou vecou bojovať.

 

A preto sa pýtam, po prečítaní všetkých príspevkov k tejto téme na Facebooku, ako mám odpovedať slušne? Očakáva odo mňa vlastne niekto odpoveď a má zmysel ju formulovať slušne?

 

Cementáreň v Ladcoch vyrába cement už 133 rokov. Pravdepodobne každému občanovi v našej obci niekto z rodiny či blízkych pracoval, alebo pracuje v tomto podniku. Každý, kto v danom podniku pracoval, dostal slušnú prácu, pravidelnú výplatu a sociálne istoty. Dnes však už akosi nie je v móde byť za niečo vďačný, alebo dokonca byť hrdý na to, že v obci máme vekom najstaršiu, ale aj každoročne modernizovanú cementáreň. Prečo ste sa neopýtali Vašich rodičov, ktorí tam pracovali, prečo pracovali v tom podniku? Prečo, podľa Vás, pomáhali ničiť ovzdušie a prírodu v okolí našej obce? Nie ste ani trochu hrdí na to, že obec Ladce poznajú mnohí ľudia z celého Slovenska práve vďaka výrobe cementu, ktorý je jedným z najlepších? Že z cementu, ktorý vyrobili naši predkovia, stoja diaľnice, mosty a tunely nielen na Slovensku, ale aj v Čechách a v Rakúsku?

 

Áno, v cementárňach, a nielen tých na Slovensku, ale aj v tých v okolitých štátoch, sa preferuje spaľovanie TAP-ov (tuhé alternatívne palivá), ktoré majú presné chemické zloženie a nahrádzajú fosílne palivá. Teplota v rotačnej peci a celý proces výroby cementu je vhodnejší na spracovanie takéhoto druhu odpadu, ako ktorákoľvek spaľovňa. Okrem nižšej teploty spaľovania nedokážu v spaľovni následne spracovať odpad zo spaľovacieho procesu a ten sa musí niekam vyvážať a uskladňovať. Procesy spaľovania u oboch druhov zariadení sú monitorované 24/7 a musia dodržiavať všetky nariadenia a stanovené normy Ministerstva životného prostredia. Aby sme vedeli, aký vplyv na prašnosť v našej obci má Považská cementáreň, a ktoré sú ďalšie vplyvy, boli inštalované počas odstávky výrobných agregátov 2 monitorovacie stanice postupne na 3 miestach v obci a uskutočnilo sa 1. meranie. Druhé meranie bude uskutočnené v letných mesiacoch - predpoklad je august 2022 a, samozrejme, realizované bude za plnej prevádzky závodu. Takýmto spôsobom by sme sa mali dopracovať k výsledkom o vplyve PCLa na životné prostredie v obci. Výsledky budú transparentne zverejnené.

 

Prísľuby o tom, že po začatí spaľovania TAP alebo iných alternatívnych palív v Považskej cementárni sa v obci nebudú platiť poplatky za komunálny odpad, o ktorých tu niektorí píšete, som čítal prvýkrát práve na sociálnej sieti aj ja. Ak mal niekto takúto vedomosť, prečo nevynútil plnenie v danej veci od bývalého vedenia obce alebo priamo od Považskej cementárne? Prečo sa objaví, akoby náhodou, narážka na túto tému až teraz? Mali ste strach sa spýtať?

 

Každý rok spoločne s vedením Považskej cementárne hľadáme spôsoby, ako zlepšiť spoluprácu, čo by sme mohli spoločne v obci vytvoriť. Po realizácii naše spoločné projekty následne prezentujeme na stránkach obce a tiež v Ladeckých zvestiach. Preto tí, ktorí čítajú, vedia, že sa u nás buduje s priamou, ale aj s nepriamou pomocou Považskej cementárne.

 

Najväčší hrdina býva v diskusiách niekedy ten, kto dá najlepšiu ironickú poznámku a pridá k tomu ešte aj nejaké neslušné slovo. O celom procese spracovania, likvidácie TAP-ov a ostatných palív (tak sú definované STN EN normami) a o monitorovaní výrobného procesu výroby cementu nič nevie, alebo nechce vedieť. Stačí mu, že si povie svoj názor, že niekoho urazí, zosmiešni, alebo si zanadáva.

 

Na našich stránkach obce ako aj v Ladeckých zvestiach opisujeme nielen úskalia procesu zberu odpadov, ale aj problémy so systémom, ktorý sa zaviedol pri zriadení OZV (organizácii zodpovednosti výrobcov). No podľa otázok, ktoré dostávame, resp. poznámok, ktoré si často prečítame ako komentár pod nejakou fotografiou, zisťujeme, že mnohí z Vás nečítajú a ani nepočúvajú. A nečítajú a nepočúvajú nič, čo sa tejto témy týka, pretože sú pohodlní vyjsť zo zóny, v ktorej si už našli toho, kto robí zle a takto im to vyhovuje.

 

Ďakujem za prečítanie a zamyslenie sa. Zároveň ponúkam aj oficiálnu odpoveď od PCLA – pre tých, ktorí si chcú prečítať všetky informácie k danej téme a tiež pre pisateľa správy cez formulár na webe. Pripájam aj printscreen komentárov zo sociálnej siete pre tých, ktorí nemajú možnosť si tieto komentáre prečítať a radi by pochopili zámer napísania môjho príspevku."

 

Odpoveď z Považskej cementárne Ladce

Diskusia na Facebooku (link)

 

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

14. 02. 2022

Otázka: VÚB bankomat v Ladcoch

 

"Dobrý deň, pán starosta, chcela by som sa spýtať, či budeme mať v našej obci ešte bankomat VÚB. Ďakujem za odpoveď."

 

Zuzana Pavúčková

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, na túto otázku som sa spýtal priamo Krajského riaditeľstva VÚB banky. Nižšie zverejňujeme odpoveď."

 

Vážený pán starosta, banka sa po vyhodnotení efektivity prevádzky, jeho využívania obyvateľmi či návštevníkmi obce a bezpečnostných rizík rozhodla bankomat už ďalej v obci Ladce neprevádzkovať.

 

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

14. 02. 2022

Otázka: Testovací zber odpadu na Vážskej ulici

 

"Dobrý deň. Keďže ako každý rok ceny za vývoz komunálneho odpadu neklesli, poprosím o info k testovaciemu systému z Vážskej ulice pár rokov späť a tiež info k výsledku alebo riešeniu. Môj názor, rád si nechám vysvetliť prípadný opak - je smutné, že obec šetrí peniaze ľuďom, ktorí neseparujú na pokusoch, namiesto použitia reálneho a zavedeného systému. Nebolo by správne konečne zvýhodniť zodpovedných, veď to je heslo súčasnosti?!?"

 

občan

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, dovoľte nám reagovať na Vašu pripomienku k zvýhodňovaniu zodpovedných a dobre separujúcich občanov našej obce. Máte pravdu, v tomto roku bolo potrebné zvyšovať poplatok za odpad. Nebolo to však preto, že by sme chceli zvýhodňovať občanov, ktorí netriedia odpad dostatočne alebo nebrali do úvahy náš skúšobný projekt na Vážskej ulici. Ceny sa zvyšovali úmerne so zvyšovaním cien od koncového odberateľa odpadu a cenami, ktoré sú určené podľa úrovne vytriedenia komunálnych odpadov v obci.

 

Čo sa týka skúšobného projektu na Vážskej ulici, nie sú výsledky až tak uspokojivé, ako sme očakávali. Priemerné percento separácie predstavovalo cca 25 %. Uspokojivé triedenie, t.j. nad 40 %, dokázali docieliť len 3 rodiny. Ostatné sú hlboko pod touto hranicou. Preto si nemyslíme, že len samotný systém pomôže zlepšiť vytriedenosť odpadov. K systému sa musí pridať aj nastavenie ceny za odpady, pretože fixné náklady na zber odpadu a náklady za uloženie odpadu, na odstránenie, resp. monitorovanie čiernych skládok a našich režijných nákladov na odpady zostanú. Pohyblivou zložkou je hmotnosť komunálneho odpadu. Problém vzniká aj so správnym nastavením systému pre celú obec. Aj systém, ktorý môže byť v jednej obci úspešný, nemusí byť vhodný pre našu obec, či už z hľadiska pomeru rodinných domov a bytových domov, ale hlavne z dôvodu zavedeného zberu v obci.

 

Aby sme nastavili správny spôsob, oslovili sme aj zberovú spoločnosť, ktorá tiež reaguje na zmeny v odpadovom hospodárstve novými technológiami. V súčasnosti pripravujeme stretnutie, kde by sme mali prebrať možnosti elektronickej evidencie odpadu. Keď chceme vytvoriť dobrý systém je potrebné, aby sme so zberovou spoločnosťou našli kompromis, nakoľko naša obec nemá mechanizmy pre vytvorenie vlastnej zberovej spoločnosti a nemôže si nastaviť zber tak, ako by sme si predstavovali a potrebovali. Nakoľko sa stále menia zákony, ktoré určujú nové pravidlá v triedení odpadov, nechceme sa unáhliť a vytvoriť bezhlavo nový systém, ktorý by obec stál nemalé financie a možno o rok by už nevyhovoval konkrétnym požiadavkám."

 

S pozdravom
Správa daní a poplatkov obce Ladce

 

 

Aj vaše otázky môžu byť zodpovedané! Stačí využiť kontaktný formulár, prípadne adresovať otázku na admin@ladce.sk. Odporúčame tiež sledovať Facebook LADCE a webstránku www.ladce.sk.