Väčšina ľudí vidí zatiaľ iba to, čo je pod svetlom.

Občania sa pýtajú, starosta odpovedá

 

Na tejto podstránke zverejňujeme odpovede starostu či kompetentných pracovníkov úradu k otázkam z kontaktného formulára, z emailov a z komentárov z Facebooku obce Ladce. Dianie v obci sa týka nás všetkých a preto sú odpovede verejné.

 

Aj vaše otázky môžu byť zodpovedané! Stačí využiť kontaktný formulár, prípadne adresovať otázku na admin@ladce.sk. Odporúčame tiež sledovať Facebook LADCE a webstránku www.ladce.sk.

 

Malé upozornenie: príspevky od občanov, ale aj otázky z Facebooku prechádzajú pri nahadzovaní na web úpravou. Do komentárov sa vpisuje diakritika či interpunkcia (príspevky sú často písané bez nich), opravujú sa gramatické chyby a preklepy. Dôvodom je udržanie istého štandardu celej stránky, ako aj tejto sekcie. Dátum pri otázke je dátum zverejnenia otázky a odpovede na webe.

 


 

02. 09. 2019

Otázka: Stavba nových domov v Ladcoch, dopravné značenie

"Dobrý deň. Chcem sa spýtať, kedy sa konečne pretaví urbanistická štúdia obce Ladce do praxe. Mám pocit, že jedine táto obec na okolí zaspala dobu, čo sa rozvoja a prilákania nových obyvateľov týka. Obyvatelia nemajú možnosť postaviť si nové domy. Žiadny developerské projekt na výstavbu nových domov. Len na papieri v šuflíku. Ako chce obec prilákať nových obyvateľov, keď v dobe lacných úverov neposkytla na výstavbu žiadne pozemky. Iba v šuflíku zostali dáke projekty. Kedy sa reálne začne so sľubovanou výstavbou rodinných domov medzi Ladcami a Podhorím, v Tunežiciach na Tajovského, v Tunežiciach na Bottovej? Prečo sa nepokračuje s výstavbou RD za kaštieľom? Prečo táto obec, čo sa rozvoja a nových možností na výstavbu RD týka, zaspala? Taktiež dopravné značenie, o ktorom sa dlho diskutuje, akosi stagnuje. Áno, viem, je málo ľudí a veľa projektov. Tak buď tých ľudí skúste obmeniť, alebo prijmite posily. Možno sa to rozhýbe. Ďakujem a dúfam, že aj odpoviete. Viem, že toto trápi viacerých obyvateľov."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

súhlasím s Vami, že naša obec má problém s uspokojením ľudí, ktorí by si chceli postaviť rodinný dom. Preto sme na základe toho dali vypracovať urbanistickú štúdiu na Tajovského ulici v Tunežiciach, kde je naprojektované, ako by mohla vyzerať výstavba s cca 31 rodinnými domami. Na základe tejto štúdie sme oslovili vlastníkov pozemkov, kde sme im ukázali, ako sa môžu zhodnotiť ich pozemky, ktoré sú v súčasnosti ornou pôdou. Niektorí rozprávali o tom, že by tam postavili dom, iní chceli pozemky predať. Preto som zorganizoval ďalšie stretnutie majiteľov pozemkov s developerom, ktorý chcel dané pozemky odkúpiť. Navrhol cenu, no niektorí majitelia povedali, že to neodpredajú a tak dal ruky od projektu preč.

 

 

O sľube rozšíriť výstavbu medzi Ladcami a Podhorím som osobne nepočul. V územnom pláne sme plánovali rozšíriť tam výstavbu RD, ale to nám na úradoch nebolo schválené aj vzhľadom na "vysokotlakové" potrubie plynu, ktoré danou časťou prechádza. Na obecnom zastupiteľstve sme preberali pozemky na Bottovej ulici, resp. nad Bottovou ulicou, ale (a to mám len z počutia) obyvatelia danej časti sa chystajú spísať petíciu, aby sa v danej lokalite s výstavbou ani neuvažovalo.

 

 

No a posledná lokalita Za kaštieľom je v územnom pláne určená na výstavbu RD. Stačí sa dohodnúť s vlastníkmi pozemkov a môžete stavať. No obec nebude robiť v súčasnej dobe funkciu developera, pripravujeme sa na oslovenie majiteľov pozemkov na Tajovského ulici a následne chce osloviť Pozemkový úrad kvôli sceleniu pozemkov a ich rozparcelovaniu. To si však musíme dohodnúť s jednotlivými majiteľmi. Bohužiaľ, tento proces je zdĺhavý a trvá rok aj viac.

 

 

Či sme zaspali v rozvoji alebo nezaspali, to nechám na občanov, ktorí si nielen toto prečítajú, ale aj niečo o pozemkoch vedia. Získať pozemky na stavbu nie je jednoduché a nájsť plochu na výstavbu viacerých RD je ešte komplikovanejšie.

 

 

Čo sa týka dopravného značenia, tak v súčasnej dobe po obdržaní všetkých potrebných schvaľovacích dokladov čakáme na rozpočet a výkaz - výmer (zoznam značiek) na spustenie verejného obstarávania na dodávateľa značiek. No, nanešťastie, počas dovolenkového obdobia sa to všetko zastavilo. Verím však, že v septembri budeme mať už všetko k tomu, aby sme obstarávanie mohli spustiť.

 

 

Možno vás nedokážem presvedčiť, že nie všetko záleží od ľudí, ktorí na projektoch pracujú. Schvaľovacie procesy potrebujú čas a najdôležitejšie sú aj tak peniaze. Snažíme sa Vás informovať o rozbehnutých projektoch aj z toho dôvodu, že financie, ktoré idú do obce z podielových daní, investujeme do jednotlivých projektov. Financie však neprídu všetky na začiatku roka, ale prichádzajú postupne a preto aj tieto projekty robíme tak, ako dané financie prichádzajú. Možno ste si nevšimli, možno áno, ale dorábame kanalizáciu pre IBV Za kaštieľom, oplotili sme ihrisko v Tunežiciach, začali sme s rekonštrukciou verejného osvetlenia a chceme začať s rekonštrukciou detského ihriska v Ladcoch.

 

 

Nechcem nikoho uraziť, ale vždy verejne pozývam všetkých, ktorí majú záujem o rozvoj našej obce, aby prišli na obecné zastupiteľstvo alebo na zasadnutie niektorej z komisií a predebatovali s nami problém a možno aj jeho riešenie. Nemáme strach z konfrontácie, chceme spoločne hľadať riešenie. Ďakujem."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

12. 08. 2019

Otázka: Zápach v obci

"Môže mi niekto vysvetliť tento nehorázny zápach v Ladcoch v pondelok večer???"

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, je mi ľúto, ale toto nedokážem ovplyvniť. Neviem, či zápach spôsobil digestát, ktorý vyváža PD Košeca na polia, ktoré obhospodárujú v našej obci, alebo to bol zápach z katastra Hloža. V našom katastri som nevidel žiadne vozidlá, ktoré by takéto niečo vyvážali a následne spôsobili tento nepríjemný zápach."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

 

Reakcia k rovnakej otázke a odpovedi:

"Dobrý deň. Chcem reagovať za zápach v obci z minulého pondelka. Videl som 3 veľké poľnohospodárske vozidlá s českými žltými poznávacím značkami ako vypúšťali na poli medzi Horným Ladcami a Podhorím (úsek za novostavbou p. Šedíka). Neviem, čo to bolo za humus, ale smrdelo to nehorázne. PD Košeca určite vie o čo sa jedná, tak požiadajte p. Chovanca, ktorý je zodpovedný aj za túto oblasť ako technik o stanovisko. Alebo nám na polia chodí len tak hocikto vypúšťať hocičo? Ďakujem za reakciu."

 

občan

 

 

Odpoveď:

„Dobrý deň, je možné, že ste videli nejaké mechanizmy, ktoré rozvážali digestát z bioplynovej stanice z Horoviec na polia, ktoré má PD Košeca v prenájme od našich – a zrejme i Vašich spoluobčanov. Preto sa pýtam Vás a tiež všetkých, prečo našim občanom nevadí, čo robí PD s ich pôdou?! Prečo oni ako majitelia svojich pozemkov nepožadujú vysvetlenie od PD Košeca, čo lejú do pôdy a prečo to musíme potom dýchať? Prečo sa sťažnosti na zápach každoročne schovávajú za anonymný formulár a priamo PD sa naň žiadny z majiteľov nespýta?

 

 

Pôda, o ktorej hovoríme, nie je moja, nie som vlastníkom pozemkov. Na jednanie a žiadanie vysvetlenia má v prvom rade právo vlastník, resp. prenajímateľ pôdy. Ak ste tiež vlastník (čo si z Vašej vety „Alebo nám na polia chodí len tak hocikto vypúšťať hocičo?“ môžem teoreticky myslieť), požiadajte PD o odpoveď a pošlite mi ich stanovisko, prípadne stanovisko Vaše, či všetkých vlastníkov, a my ho radi zverejníme. Za skorú odpoveď a Vaše stanovisko vopred ďakujem.“

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 07. 2019

Otázka: Kosenie v obci

..." Všade v Ladcoch, Tunežiciach sa kosí všetko, len okolie našej bytovky (Ľ. Štúra 598) sme si ako tak pokosili sami, čo šlo sa pokosilo, pohrabali sme to a vyhodili trávu. Akože je to obecná bytovka, ale všimnú si ju ako poslednú až keď sa niektorí obyvatelia bytovky ozvú? ... Ako okej, chápem, že obec má toho veľa, ale ako som spomínala, všade naokolo bolo pokosené už najmenej 3x a až keď sme sa ozvali akože pokosili ten zvyšok čo pokosený nebol. Nehnevajte sa. Len toľko ... Neurážam nikoho, na nikoho neútočím, len podotýkam isté fakty."

 

Tánička Bertička Ďuricová, Facebook Obec Ladce, citovaná časť z príspevku

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pracovníci obce kosili Horné Ladce minimálne 2x. Samozrejme, časť od Mikušinca po Varčeka nekosíme. To je podobne ako na „dedine“, kde nekosíme okolo potokov a pred domami. Obyvatelia si to kosia sami. Podobne je to aj v tejto lokalite, kde si dané pozemky využívajú obyvatelia na odloženie dreva, resp. parkovanie automobilov. Samozrejme, ak je v danej časti neporiadok, snažíme sa daného „neporiadníka“ na túto skutočnosť upozorniť. Ale ako vidím, časy sa menia a budeme musieť premýšľať, že všetky plochy (už aj okolo potokov a v H. Ladcoch) budeme kosiť a udržiavať. Lenže potom budeme riešiť aj nájomné za parkovanie, resp. premyslieť zvýšenie daní na zaplatenie techniky a na pracovnej sily na údržbu zelene."

 

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

 

Reakcia k rovnakej otázke a odpovedi:

„Zdravím. Všimol som si, že Vaša odpoveď na otázku "Kosenie v obci" od p. Ďuricovej je úplne od veci.“

 

občan

 

 

Odpoveď:

„Dobrý deň, máte pravdu. Priznám sa, neviem, na čo som myslel :(. Poplietol som si ulice aj bytovku. Ospravedlňujem sa pani Ďuricovej za "zvláštnu" odpoveď. No počasie nám narobilo trochu problémy pri údržbe zelene. Aj keď zeleň v okolí bytovky nie je úplne našou prioritou, snažíme sa v rámci našich možností kosiť túto plochu spolu s ostanými zelenými plochami "na dedine". Samozrejme, prijímam kritiku a budeme hľadať riešenie a asi aj ústnu dohodu, aby obyvatelia danej bytovky boli s údržbou spokojní.“

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 07. 2019

Otázka: Chodník na hlavnej ceste

"A na hlavnej ceste sa kedy konečne chodníky dorobia? Či to bola v pláne len jedna strana a druhá akurát tak na zlomenie nohy?"

 

Dadka Sakalová, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pani Sakalová. Vieme, že komunikácie v obci sú na mnohých miestach v zlom stave. Je to dlhodobý problém, ktorý sa nedá vyriešiť šibnutím čarovného prútika. Poslanci obecného zastupiteľstva pri obhliadke po výstavbe kanalizácie v našej obci rozhodli, ktoré komunikácie sa budú opravovať a v akom poradí. Na základe toho pripravujeme projektovú dokumentáciu a vybavujeme všetky potrebné povolenia. Opravovať chodník vedľa cesty I. triedy je o to zložitejšie, lebo k celej dokumentácií sa musí vyjadrovať aj správca komunikácie ako aj Dopravný inšpektorát v Trenčíne. Preto prednesiem Vašu požiadavku poslancom, len musím presne vedieť, o ktorom úseku chodníka hovoríte. Pretože v Tunežiciach sú oba chodníky zrekonštruované."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 07. 2019

Otázka: Chýba kamera pri Váhu

 

 

"Dnes pri Váhu na biku so synom. Stavebný odpad, kovové rohové profily, plechovky od piva, proste bordel zo stavby zmiešaný so zeminou a kameňmi. Vám garantujem, že keby je na tom moste tá kamera, tak toto sa nestane. Je také ťažké pochopiť, že ten most je strategický a zároveň kľúč ako udržať poriadok pri Váhu?"

 

Ľubo Turza, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pán Turza, som si vedomý toho, že daná lokalita je miestom, kde ľudia bez rozumu vozia odpady a robia tú skládky. Prikladám mapu 2. etapy kamerového systému, ktorý žiadame rozšíriť na základe výzvy MV SR už od minulého roka. Na kamerový systém máme v rozpočte aj pripravené vlastné financie, no najskôr musia k nám prísť, aby sme ich následne aj mohli použiť. Stále však nie som na 100 % presvedčený, že zabránime tomu, čo sa deje pri Váhu. Váš otec, rybár, častokrát vidí, že odpady k nám vozia aj občania Hlože, resp. Beluše. A tomu zabrániť bez dohody zo strany Beluše, resp. so správou Povodia Váhu nebude jednoduché. Teraz asi poviete, nad čím váhame? Lenže skutočne nesedíme len na zadku a premýšľame, čo urobiť. Na prvom zastupiteľstve si poslanci navrhli nejaký plán a pripravili na to rozpočet. Teraz sa všetci na obecnom úrade snažia, aby sme tento plán naplnili. Preto sa dokončuje kanalizácia na IBV, chodník na IBV, pripravuje sa dokumentácia na rekonštrukciu zberného dvora, dokončuje sa oplotenie na detskom ihrisku v Tunežiciach a dokončuje sa dokumentácia na rekonštrukciu detského ihriska v Ladcoch. K tomuto všetkému riešime s SSE distribúciou problémy, ktoré trápia občanov v Tunežiciach so stĺpom na Tajovského ulici, rekonštrukciu verejného osvetlenia a bojujeme s problematickým zásobovaním elektrickej energie v Horných Ladcoch. Toto sú veci, ktoré niekto nevidí, keď nechce vidieť. Ale tieto projekty zamestnávajú všetkých ľudí, ktorých mám k dispozícii na obecnom úrade. Pre niekoho je to málo, pre niekoho sú to výhovorky. Nechám to na posúdenie Vás všetkých..."

 

 

 

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 07. 2019

Otázka: Nepokosený cintorín

"Na hanbu sveta, taký zarastený cintorín."

 

Andrea Mičianová, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

„Uvedomujem si, že cintorín v tej dobe ako píšete, nebol pokosený a upravený. Vzhľadom na počasie a technické možnosti obce sme cintorín pokosili v čase, keď sme mohli a mali dostatok kapacít na jeho úpravu. Niekedy to nie je správne načasované, ale prispôsobujeme sa našim podmienkam. Za pochopenie ďakujem.“

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 07. 2019

Otázka: Letáky v schránkach

 

"Na jedenkrát v schránke. Naozaj nejde toto zastaviť?"

 

Peter Galanský, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

„Dobrý deň. Tu to vidím ako problém jednotlivých majiteľov poštových schránok. Ak si neželajú vkladať reklamné plagáty do schránok, nech to viditeľne označia a verím, že roznášači plagátov sú dostatočne inteligentní a ohľaduplní, že do takto označenej schránky reklamné časopisy nevhodia.“

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 07. 2019

Otázka: Komentár ku stavu odpadových nádob na Kollárovej

 

 

"Pozdravujem neandertálcov z okolia Kollárovej. Je to Vaša vizitka, Váš odkaz spoločnosti o Vašej osobnosti..."

 

Peter Galanský, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

„Toto nie je problém len obyvateľov ulice Jána Kollára. Osobne som videl niesť sem odpady aj z Vážskej ulice. Niektorí ľudia majú problém doniesť odpad na zberný dvor a radšej to robia tak, ako je vidno na fotografii. Ale na druhej strane, keď niečo takéto vidíme, posielam chlapov z úradu, aby to naložili a odviezli na zberný dvor. Takže stačí len upozorniť, že kontajner je plný a my sa pokúsime problém odstrániť uvoľnením kontajnera. Zberná spoločnosť má harmonogram na vývoz jednotlivých komodít a na 100 % by kvôli jednému plnému a ostatným polovične naplneným kontajnerom neprišli a neurobili mimoriadny zvoz :(. Je to všetko v nás, ľuďoch. A bohužiaľ, potrvá to ešte dlho, kým sa naučíme robiť veci tak, ako sa majú. No bude nás to stáť možno aj viac peňazí. Toto si akosi nechceme uvedomiť, že za všetkým sú peniaze, ktoré musíme zaplatiť a každým rokom to bude viac a viac :/.

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 07. 2019

Otázka: Kollárovci na Butkove

"Dobrý deň. Dozvedela som sa, že na hore Butkov budú v auguste vystupovať Kollárovci. Bude to opäť charitatívny koncert ako pre dvoma rokmi s Marii Rottrovou, alebo sa dajú kúpiť normálne lístky na ich koncert? ĎAKUJEM za odpoveď a prajem požehnanú nedeľu.

 

S pozdravom, L. Mutňanská, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Obec Ladce je spoluorganizátor podujatí na Butkove, ale nevyberáme účinkujúcich. Kollárovci budú ako hudobný sprievod na tradičnej omši na Butkove, ktorá sa tentokrát bude konať na konci augusta. Nebude to tradičný koncert, ale omša s hudobnou produkciou. Vstup je voľný."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 07. 2019

Otázka: Križovatka pri Kopyte

"Dobrý deň. Bolo by možné dať namaľovať biele čiary na križovatke pri Kopyte? Myslím pravý a ľavý jazdný pruh. Aspoň na výjazde z dediny na hlavnú cestu. Pravidelne sa vodiči áut vychádzajúcich na hlavnú cestu v protismere tvária urazene, keď nie je možné kvôli nim bezpečne odbočiť z hlavnej cesty do dediny... Stalo sa mi, že istý Ladčan sa dokonca otočil a dohnal ma pred domom a kopal mi do auta, keď som sa v ňom zamkol, aby som nedostal nakladačku, lebo musel zacúvať, nakoľko aj popri terase Kopyta stáli autá na ceste. A určite nie som sám, kto tento problém registruje už riadne dlho."

 

Michal Koňuch, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

 

"V súvislosti so schválením dopravného poriadku našej obce je schválené osadenie dopravných značiek a vodorovných značení. Preto sme v 1. fáze dali naceniť vodorovné značenie na parkoviskách na Cementárskej ulici - t. j. pred obchodom AMV, bytovkou č. 158 a priechod pre chodcov pred budovou pošty. Nie je to až tak veľa peňazí a preto súčasne dáme namaľovať aj pruhy na križovatke od reštaurácie Kopyto. Požadovaná stredová čiara na križovatke pri Kopyte je už urobená."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 07. 2019

Otázka: Obecný rozhlas

"Nech vyhlasuje oznamy tá, ktorá vie obsluhovať rozhlas - ostuda."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, nie ste jediní, ktorí sa sťažujete na kvalitu vysielania. No obsluha za to nemôže. Hľadali sme chybu s technikom, ktorý sa stará o naše verejné osvetlenie ako aj o miestny rozhlas, no pravdepodobná porucha súvisí priamo s rozhlasovou ústredňou :(. Teraz to riešime a pravdepodobne budeme nútení zakúpiť novú ústredňu a s tým aj rozšírime (konečne) rozhlas na ulicu Jána Bottu v Tunežiciach a na "kopanice" v H. Ladcoch. Na druhej strane, asi treba zvážiť slová, ktoré nabudúce použijete. Každý v obci sa snaží robiť svoju prácu čo najlepšie. Preto, ak sa Vám niečo nepáči, upozornite nás na to a môžete aj kritizovať, ale vždy sa to dá povedať inak. V poslednej dobe sa vytráca úcta k ostatným ľuďom a to ma dosť prekvapuje. Nebojíme sa použiť hrubé slová, lebo sa skrývame za anonymitu a niekedy aj za slobodu slova. No mnohí z nás si zamieňajú slovo demokracia za anarchiu a slobodu slova za nevychovanosť a neslušnosť. Preto by som chcel požiadať všetkých, ktorí majú potrebu sa podobným spôsobom vyjadrovať, aby mysleli na to, že na druhej strane sú konkrétni ľudia, ktorí pre obec pracujú tak, aby sa rozvíjala a bola krajšou."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 07. 2019

Otázka: Optická sieť v Ladcoch

"Dobrý deň, už to bude skoro rok, keď sa začal pripravovať projekt výstavby optickej siete pre obec Ladce a Tunežice a bol podaný na Stavebný úrad do Beluše. Chcel by som sa informovať v akom štádiu je projekt dnes a kedy by sme mohli očakávať pripájanie domácností na optický internet."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, predpokladám, že podobne ako Vás, aj ostatných zaujíma kedy by mohla byť vybudovaná optická sieť v našej obci. Vzhľadom k tomu, že stavebníkom je spoločnosť Telekom a inžiniering celej stavby robí spoločnosť Profi - network z Trenčína a nie obec, neviem Vám dať bližšie informácie. Územné konanie prebehlo a ostatné kroky k realizácii stavby sú už opäť na strane inžinieringu. Predpokladám, že všetky potrebné povolenia budú k stavbe až na konci tohto roka. Aj to v prípade, že spoločnosti podajú žiadosť na stavebné povolenie."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 07. 2019

Otázka: Pohľadnice Ladiec

"Dobrý deň. Prosím Vás, dajú sa niekde zakúpiť Ladecké pohľadnice?? Ďakujem."

 

Magdalénka Podmanincová, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Novo vytlačené pohľadnice na predaj nemáme. Na úrade Vám môžeme poskytnúť na predaj pohľadnicu, ktorá bola vydaná k 545. výročiu obce Ladce a k 620. výročiu vzniku Tunežíc. Cena je 0,50 € za kus. Na Butkove v stánku so suvenírmi (aj na hore, aj pri Muflónke) sa dajú zakúpiť pohľadnice z Kríža, v rovnakej cene."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

16. 07. 2019

Otázka: Cementárka a jej komín

 

 

"Som zvedavý, či má niekto záujem o to, čo vypúšta Cementárka Ladce do ovzdušia vo večerných hodinách. Ďakujem za odpoveď."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, Vašu otázku sme preposlali aj vedeniu Považskej cementárne, a. s., aby ju zodpovedali kompetentní. Pravdepodobne z histórie riadiaceho programu Vám môžu poslať presnú príčinu výpadku filtra. Samozrejme, že to nevyzerá dobre, ale takýchto technologických výpadkov filtra nie je v roku veľa a prachové častice už neznečisťujú okolie tak, ako v minulosti. Manažment spoločnosti je tiež z Ladiec, resp. z blízkeho okolia, a všetci si uvedomujú dôležitosť chrániť životné prostredie a prostredie, v ktorom žijeme a žijú aj oni. Preto investujú nemalé finančné prostriedky do zvyšovania účinnosti spaľovania palív, ale aj zvyšovania efektívnosti výroby slinku a cementu a s tým spojeného zníženia rizika úletu prachových častíc. Som si vedomý, že som nezodpovedal dostatočne Vašu otázku, ale po obdržaní odpovede z PCLa zverejníme ich doplňujúcu odpoveď."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

 

Odpoveď PCLA:

 

ZVÝŠENÉ DYMENIE Z KOMÍNA V POVAŽSKEJ CEMENTÁRNI, a.s., LADCE

 

 

Počas výpalu slinku v rotačnej peci ako hlavnej suroviny na výrobu cementu vzniká ako sekundárny produkt tuhá znečisťujúca látka, tzv. prach. Na zabránenie vypúšťania nadmerného vypúšťania prachu cez komín ako koncového člena rotačnej pece je nainštalovaný elektroodlučovač (filter), ktorý zabezpečuje odlúčenie prachu od spalín. Takto zachytený prach je vracaný späť do procesu výroby cementu. Na každom zariadení aj pri zachovaní maximálnej starostlivosti (napr. aute pri uskutočnení pravidelných servisných prehliadok, pravidelnej údržbe) dochádza k poruchám. Tak aj na elektroodlučovači sa vyskytujú poruchy, ktoré spôsobia nefunkčnosť filtra, čo sa prejaví únikom väčšieho množstva prachu cez komín do ovzdušia, t. j. dymenie z komína.

 

 

Tieto poruchy sú rôzneho charakteru od mechanických až po poruchy vyplývajúce z chodu rotačnej pece s trvaním ich odstránenia od niekoľko sekúnd do niekoľko minút. Čas odstránenia poruchy nie je svojvoľný, ale musí byť veľmi rýchly, vzhľadom na to, že v komíne je nainštalovaný automatizovaný monitorovací systém, ktorý meria množstvo znečisťujúcich látok vypúšťaných cez komín do ovzdušia.

 

 

Pri prekročení, prípadne opakovanom prekročení emisných limitov znečisťujúcích látok určených Slovenskou inšpekciou životného prostredia, sú udeľované finančné sankcie spoločnosti. Spoločnosť Považská cementáreň, a.s. si uvedomuje, že patrí medzi znečisťovateľov životného prostredia a preto vyvíja všetko možné úsilie, aby sa zabránilo ďalšiemu zbytočnému zaťaženiu životného prostredia. Ale i napriek tomu sa niekedy vyskytnú situácie, ktoré tomuto úsiliu odporujú. A preto sa spoločnosť Považská cementáreň, a.s. ospravedlňuje za tieto nechcené javy.

 

 

Ing. Marcel Tvrdík, asistent vedúceho oddelenia ŽP

Považská cementáreň, a.s., Ladce

 


 

14. 04. 2019

Otázka: Detské ihriská v Ladcoch

"Dobrý deň, plánujete v blízkej budúcnosti robiť niečo s detským ihriskom v obci? Všade na okolí sa robia pekné ihriská, v Košeci je nové oproti kostolu, v Beluši ich je dokonca niekoľko, len toto ladecké je na hanbu. Myslím si, že to nie je natoľko nákladná položka, aby sa na ňu nenašli nejaké prostriedky."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, uvedomujem si, že mnohé veci, ktoré robíme, nie je vidno a mnohých ani nezaujíma, čo sa v obci všetko robí a pripravuje. Každý z nás má svoje priority a podľa toho si všíma svoje okolie. Bohužiaľ, nie sme mesto, ktoré má svoj stavebný úrad a početné investičné oddelenie a tým dokáže obslúžiť niekoľko projektov naraz. Naša obec má síce tiež zamestnancov, ktorí pracujú na mnohých projektoch, ale čas na prípravu, spracovanie projektu, prípravu súťaže pre stavbu a následnú stavbu je omnoho dlhšia. No tiež nezaháľajú a pracujú. Dokončujú projekt rekonštrukcie kultúrneho domu (bohužiaľ, aj napriek už skončeným prácam, je potrebné dokončiť všetky potrebné úkony k ukončeniu projektu - záverečná správa, monitoring, energetický audit, certifikát budovy, atď. ,...), dokončujeme kanalizáciu na IBV, pripravujeme výstavbu chodníka pre IBV, pripravujeme (už x-tý krát) rekonštrukciu verejného osvetlenia našej obce, rekonštrukcie striech materskej školy (cez Envirofond) a, samozrejme, (viď rozpočet obce) aj rekonštrukciu oplotenia detského ihriska v Tunežiciach a rekonštrukciu detského ihriska v Ladcoch. Tak ako vidíte, pracujeme. Lenže naozaj nedá sa všetko urobiť naraz, ale ideme krok za krokom aj vzhľadom na rozpočet obce aj vzhľadom na jednotlivé úkony, ktoré potrebujú svoj čas. A čo sa týka tej poslednej vety (výčitky), cena detského ihriska vôbec nie je malá. Je možno jednoduché kúpiť nejaký prvok, nejako ho tam osadiť a nejako to bude vyzerať. Ak chceme detské ihrisko, ktoré bude bezpečné, bude pekné a bude slúžiť naozaj širokej verejnosti, je potrebné sa nad všetkým zamyslieť a naprojektovať nielen ihrisko, ale aj jeho okolie."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

10. 04. 2019

Otázka: Kontajner na odpad pre občanov

"Dobrý deň. Viete mi, prosím, odporučiť firmu, ktorá zabezpečí pristavenie kontajneru a následne vyvezie odpad na skládku na to určenú? Na internete sa mi nedarí nájsť firmu, ktorá danú službu vykoná pre občana. Za akúkoľvek informáciu vopred ďakujem."

 

Lukáš

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, nemal by som robiť reklamu (a verím, že to tak nebude nikto ani brať), ale mám kontakt na pána, ktorý túto službu robí aj pre Cementáreň Ladce a sú s ním spokojní. Volá sa Martin Kľučar - vývoz odpadov, 0907 451 620. Pristaví veľkoobjemový kontajner a o všetko sa postará. Verím, že som pomohol."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

02. 04. 2019

Otázka: Plná čiara v Ladcoch na ceste

"Dobrý deň, chcem sa opýtať, prečo je cez celé Ladce plná čiara na ceste? Porušujeme v podstate zákon denno-denne keď ideme do svojich domov pokiaľ nejdeme dookola cez celé Ladce. Či sa mýlim?"

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, nie, neporušujete zákon keď cez ňu prechádzate do dvora alebo do svojho domu. Citujem z predpisov: Značka Pozdĺžna súvislá čiara sa používa na oddelenie jazdných pruhov s protismernou premávkou a na oddelenie radiacich pruhov pred križovatkou. Vodič musí ísť vpravo od tejto značky. Značku je zakázané prechádzať alebo nákladom presahovať, ak to nie je potrebné na obchádzanie alebo odbočovanie na miesto mimo cesty alebo na poľnú cestu, lesnú cestu, cestičku pre cyklistov alebo na vchádzanie na cestu, pričom nesmú byť ohrození ostatní účastníci cestnej premávky. Môžete teda odbočiť, ak idete mimo cesty, ale nesmiete ohroziť cyklistov alebo vozidlá."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

28. 03. 2019

Otázka: Jamy pri ZŠ

"Dobrý deň, prosím Vás, bolo by možné dosypať, zaliať diery, ktoré sú pri ZŠ na moste pred zastávkou? Ďakujem."

 

Peter Poláček, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pán Poláček, vieme o tomto probléme a nielen na tomto mieste. Bohužiaľ, musíme počkať na priaznivejšie (teplejšie) počasie. Nemáme takú techniku ako majú niektoré profesionálne firmy na opravu ciest a preto my na opravu potrebujeme teplo. Ideálne okolo 20 °C."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

26. 03. 2019

Otázka: Horné Ladce - otázky

"Dobrý deň, p. starosta. Mám dve veci na Horné Ladce. Prvá - v nedeľu sa výrazne opeknilo čo prilákalo značne viac áut na Butkov, než cez zimu. Nevadia mi turisti, vadí mi ich rýchlosť a preto sa chcem spýtať, či už obec podnikla nejaké kroky na to, aby sa táto lokalita - Horné Ladce, trochu viac ukľudnila čo sa premávky týka. Pekné počasie nás ešte len čaká, pod oknami budeme mať diaľnicu, s tým sa človek zmieri, ale nech sa rýchlosť koriguje, nech sa pokutuje, a nech sa turistom či návštevníkom riadne označí že sú stále v obci, pretože si myslím, že to podľa ich správania nie je pre nich zjavné (dá sa označiť pred začiatkom Horných že miestna časť, alebo opakovať dodržiavanú predpísanú rýchlosť? myslím, že to treba budíme zrejme na okolie dojem že sme osada alebo les). Nech sa meria rýchlosť v týchto úsekoch pravidelne, možno aj nám prospeje keď uvidíme či rýchlo jazdia naše alebo cudzie špz.

 

 

A druhá otázka - každý deň stretnem na ulici v Horných zatúlaného psa, niekedy dokonca dvoch, korí chodia pravidelne spolu. Pozriem sa z okna, vidím psa, idem peši, stretneme psa. Nestačím sa diviť. Viem, že obec nemôže chodiť denne po dedine a zatvárať nezodpovedným ľuďom bránky, ale ľudia si zrejme neuvedomujú ako ich pes môže vbehnúť niekomu pod auto či bicykel a spôsobiť nehodu. Nám už takto cudzí pes podbehol pod auto a nebola to sranda. Navyše, viem že každý tvrdí, že jeho pes nič nespraví, ale podaktorým kúskom na ceste ozaj nechcem veriť. Niektoré psy sa túlajú vkuse, ten jeden malý biely dokonca chodí sám z Horných do Dolných, stretneme ho snáď všade. Viem, že toto sa rieši ťažko, ale chcem na problém upozorniť. Ďakujem pekne."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

obec pripravuje dopravný poriadok obce aj so značením. Samozrejme, budú doplnené aj značky začiatku a konca obce na všetkých prístupových komunikáciách. Prebehlo stretnutie so správcom cesty I. triedy, správcom III. triedy, dopravným inšpektorátom v Trenčíne a ich pripomienky zapracováva v súčasnej dobe projektant návrhu. Po ich zapracovaní opäť zašleme návrh na schválenie všetkým dotknutým orgánom a následne budeme pripravovať značenie podľa projektu. V projekte sa samozrejme rieši aj dopravná situácia v Horných Ladcoch. Ako to všetko nakoniec dopadne bude závisieť od inteligencie šoféra a nie od značenia alebo nejakých retardérov, ktoré mnohí z Horných Ladiec požadujú :( No verím, že situácia sa zlepší.

 

 

Čo sa týka psov, ktorí chodia po uliciach nielen v Horných Ladcoch, ale aj v Ladcoch a v Tunežiciach, je to presne to isté ako so šoférmi. Všetko závisí od majiteľa psíka. Samozrejme, že sa môže stať, že niekedy psík utečie lebo majiteľ zle zavrel bránku. V prvom rade musíte nájsť majiteľa psíka a v tomto smere by nám mala pomôcť novela zákona, ktorá je už platná. Jedná sa o povinnosť začipovať psíka a tým budeme môcť ľahšie nájsť majiteľa."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

12. 02. 2019

Otázka: Reakcia na článok o triedení odpadu

"Pekne spracované. V článku sa píše: "Trieďte odpad, oplatí sa to. Za vytriedený odpad občan neplatí, jeho zber hradia výrobcovia prostredníctvom OZV ENVI - PAK." Ono je to síce pekné, ale odpad triedime poctivo, no že by sme platili menej som zatial nepocítil."

 

Lukáš Ďurica, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:


"Odpovede na podobný typ otázky som už párkrát zverejnil a na túto tému odpovedám aj ľuďom na ulici. Naše štatistiky nepustia a kontrola našich nádob v minulom roku ma o tom presvedčila. Dnes sme na úrovni 30% vytriedeného odpadu. Nie je to síce málo v porovnaní s minulosťou, ale vzhľadom na ciele, ktoré máme, je to stále nízke číslo. Preto sa spolu s členmi Komisie pre životné prostredie zamýšľame, prečo nielen VY, ale ani mnohí občania našej obce nechcú počuť čo sa deje s odpadovým hospodárstvom v našom štáte. Je to v novinách, v televízii, ale aj my vás informujeme v Ladeckých zvestiach ako funguje v súčasnej dobe odpadové hospodárstvo a ako by malo.

 

 

Vstupom do Európskej únie sme sa zaviazali preberať a rešpektovať legislatívu EÚ. V jej nariadení je, že Slovenská republika musí zvyšovať úroveň triedenia odpadov a znižovať množstvo skládkovania odpadov. Aby reštrikčne prinútila svojich občanov k triedeniu, zvýšila zákonom cenu skládkovania podľa úrovne separácie v jednotlivých mestách a obciach. Uvediem na príklade. Ak sme v roku 2018 mali 20% vytriedeného odpadu alebo 80%, cena za uloženie odpadu bola rovnaká - 5,04 € zákonný poplatok za uloženie odpadu , 32,64 € poplatok za zneškodnenie odpadu na skládke a plus cena manipulácie s odpadovými nádobami. Vzhľadom na všetky tieto poplatky sme sa dostali na cenu 23 € za odpad na osobu.

 

 

V roku 2019 sa zvyšuje cena uloženia odpadu nasledovne: zákonom stanovený poplatok za uloženie odpadu sa zvyšuje o 3 € t.j. na 8,04 €, poplatok za zneškodnenie odpadu o 2,5% na 33,46 € a k tejto cene sa pripočíta poplatok za úroveň vytriedenia komunálneho odpadu (a to nasledovne: ak bude úroveň vytriedenia menej ako 10 % poplatok sa zvýši o 17 €, v rozmedzí 10-20 % bude 12 €, 20-30 % bude 10 €, 30-40 % bude 8 €, 40-100 % bude 7 € ), cena za manipuláciu s nádobami ostáva.

 

 

V roku 2020 sa zvyšuje cena uloženia odpadu nasledovne: zákonom stanovený poplatok za uloženie odpadu nevieme, no verím, že ostane na 8,04 €, poplatok za zneškodnenie odpadu sa možno opäť zvýši o úroveň inflácie a možno ostane na súčasných 33,46 € a k tejto cene sa opäť pripočíta poplatok za úroveň vytriedenia komunálneho odpadu (nasledovne: ak bude úroveň vytriedenia menej ako 10 % poplatok sa zvýši o 26 €, v rozmedzí 10-20 % bude 24 €, 20-30 % bude 22 €, 30-40 % bude 13 €, 40-50 % bude 12 €, 50-60 % bude 11 €, 60 - 99 % bude 10 €), cena za manipuláciu s nádobami snáď ostáva.

 

 

V roku 2021 sa zvyšuje cena uloženia odpadu nasledovne: zákonom stanovený poplatok za uloženie odpadu nevieme, no verím, že opäť ostane na 8,04 €, poplatok za zneškodnenie odpadu sa možno opäť zvýši o úroveň inflácie a možno ostane na súčasných 33,46 € a k tejto cene sa opäť pripočíta poplatok za úroveň vytriedenia komunálneho odpadu (nasledovne : ak bude úroveň vytriedenia menej ako 10 % poplatok sa zvýši o 33 €, v rozmedzí 10-20 % bude 30 €, 20-30 % bude 27 €, 30-40 % bude 22 €, 40-50 % bude 18 €, 50-60 % bude 15 €, 60 - 99 % bude 11 €), cena za manipuláciu s nádobami snáď ostáva.

 

Verím, že nielen vy, ale aj ostatní občania našej obce si prečítajú moju odpoveď a uvedomia si, čo nás čaká :/ Buď budeme separovať každý rok lepšie a lepšie alebo cena odpadu bude tak vysoká, že niektorí si nebudú môcť túto sumu dovoliť zaplatiť. V minulom roku sme na rok 2019 ostali pri starej cene s nádejou, že obec nebude (zo zákona ani nesmie) doplácať za vývoz odpadov a na konci roka si opäť budeme môcť povedať, že sme to spoločne s vami dokázali a nebudeme nútení pristúpiť k zvyšovaniu ceny za odpady. Ale verte mi, že toto nie je našim cieľom. Obec nemôže využiť takto vybrané peniaze na iné účely ako na nakladanie s odpadmi, to by sme porušovali zákon. Verím, že moja odpoveď dala nielen vám, ale aj ostatnej verejnosti jasnú odpoveď, čo bude snahou obce v nasledujúcich rokoch."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

04. 02. 2019

Otázka: Zašpinená komunikácia

"Nemal by si ten, kto znečistí komunikáciu, po sebe upratať? Zbytočne priateľka umývala okná na dome. A to nevravím o plote a o autách a čo nanosíme na topánkach a kočári domov."

 

 

 

Jaro Prekop, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Je dôležité, aby komunikácie boli čisté, aby sa nemohlo stať, že pri nebezpečenstve sa predĺžila brzdná dráha vozidla resp. človek, ktorý prechádza po komunikácii sa zašpinil. O čistotu by sa mal starať správca komunikácie, ale samozrejme aj samotní vodiči. Bohužiaľ, dnes je doba trochu iná a každý si všetko zľahčuje a pozná svoje práva, ale zabúda na svoje povinnosti. Je to tak aj pri znečistení vozovky. Každý, kto znečistí vozovku, by si ju mal aj očistiť. Ak sa tak nestane, môže mu správca komunikácie v správnom konaní udeliť pokutu. No v prvom rade musí byť znečisťovateľ prichytený pri čine a musí mu správca dokázať, že znečistil vozovku. V opačnom prípade bude veľmi ťažké dokazovanie. Také je súčasná realita ..."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

16. 01. 2019

Otázka: Odhŕňanie snehu v Ladcoch

"Dobrý deň. Môžte mi vysvetliť, prečo osob,a ktorá ma na starosti odhŕňanie snehu pri železničnej stanic,i mi na parkovisku zatarasila auto? Ako je možné, že to neodhŕňa na opačnú stranu?"

 

Štefanka Tomáš

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pán Štefanka, bohužiaľ, radlica za traktorom odhŕňa od stredu komunikácie ku krajnici a nie opačne. Potom by bol v strede cesty kopec snehu. Rozumieme Vám, že ste boli nepríjemne prekvapení, ale množstvo snehu, ktoré počas dňa a noci padlo zaskočilo mnohých a nebolo čas obzerať sa doľava – doprava. Šoféri mali za úlohu spriechodniť cesty a to sa im ledva darilo."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

16. 01. 2019

Otázka: Optická sieť v obci

"Dobrý deň, chcel by som sa spýtať či by ste nezvážili petíciu alebo podnet na zrýchlenie internetu (na optiku) nakoľko v domácnostiach pribúda viac a viac zariadení, ktoré si celkom znateľne ukusnú z dostupných 30mb/s (ulica J. Kollára) alebo teda v prepočte 3,75MB/s. I keď nie som zástanca toho, aby ľudia bezdôvodne trávili celé hodiny pozeraním televízie alebo vysedávaním pred PC, bolo by pekné keby sa nemusíme spoliehať na to, že vo vedľajšej miestnosti nikto nič nepozerá alebo nesťahuje ... Podotýkam, že formulár podnetu samosprávy, ktorý sa nachádza na stránke mapy pokrytia Telekomu je vo výsledku len informáciou pre obec či sa v obci niečo podobné plánuje ... A aj keď to nemá nejaký hlbší význam prikladám sem obrázok, na ktorom sú vyznačené okolité obce, ktoré optické pripojenie už majú. Jednou z nich je práve aj Košeca. Za odpoveď vopred ďakujem."

 

S pozdravom, Mário Gábel

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, dňa 24. 8. 2018 som odpovedal na podobný typ otázky na https://www.ladce.sk/otazky-a-odpovede/. Len tam sa ma už pýtali, kadiaľ daná optická sieť povedie. Celý projekt výstavby optickej siete pre obec Ladce (a Tunežice) pripravuje spoločnosť Telekom. Pokiaľ mám informácie správne, tak projekt bol už podaný na Stavebný úrad do Beluše, kde sa schvaľuje územné rozhodnutie. Následne by mal prebehnúť proces k získaniu stavebného povolenia a mohlo by sa začať s výstavbou. Naši občania v minulom roku dostali výzvu k vyjadreniu sa k pripojovaciemu bodu na optickú sieť. Takže neviem, či na Vás zabudli, alebo ste pre zmenu zabudli Vy, že sa takéto niečo u nás už minulý rok začalo?"

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta