Ako ty ľúbiš tak budeš aj ty ľúbený. Ako ty ničíš, tak budeš aj ty zničený.

Občania sa pýtajú, starosta odpovedá

 

Na tejto podstránke zverejňujeme odpovede starostu či kompetentných pracovníkov úradu k otázkam z kontaktného formulára, z emailov a z komentárov z Facebooku obce Ladce. Dianie v obci sa týka nás všetkých a preto sú odpovede verejné. Aj vaše otázky môžu byť zodpovedané! Stačí využiť kontaktný formulár, prípadne adresovať otázku na admin@ladce.sk. Odporúčame tiež sledovať Facebook LADCE a webstránku www.ladce.sk

 

 

 

Malé, ale dôležité upozornenie: príspevky od občanov, ale aj otázky z Facebooku prechádzajú pri nahadzovaní na web úpravou. Do komentárov sa vpisuje diakritika či interpunkcia (príspevky sú často písané bez nich), opravujú sa gramatické chyby a preklepy. Dôvodom je udržanie istého štandardu celej stránky, ako aj tejto sekcie. Dátum pri otázke je dátum zverejnenia otázky a odpovede na webe.

 


 

28.09.2022

Otázka: Ladecké zvesti

 

Dobrý deň, kedy konečne vyjdú Ladecké zvesti?

 

Občan 

 

Odpoveď:

Dobrý deň, predpokladaný termín vydania Ladeckých zvestí je 2. októbrový týždeň.

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

20.08.2022

Otázka: Kosenie futbalového ihriska

 

Dobry deň. Bolo by možné, aby sa futbalové ihrisko nekosilo o siedmej večer ale v normálnu dobu?

 

Občan

 

Odpoveď:

 

Dobrý deň, 

prepáčte, a kedy by sa malo resp. mohlo kosiť? Pokiaľ viem, bola sobota a ako píšete 19.00 hod. Nemyslím si, že tá kosačka vydáva až taký neznesiteľný hluk, ktorý by mohol rušiť ľudí v okolí ihriska. Nočný kľud je v týchto mesiacoch od 22.00 do 6.00 hod., preto nerozumiem tejto sťažnosti. Mohli by ste mi ju viac vysvetliť ?

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

16. 08. 2022

Otázka: Porucha miestneho rozhlasu

 

„Dobrý deň. Chcem sa spýtať či mienite niečo robiť s obecným rozhlasom od lekárne po futbalové ihrisko? Raz to hrá,potom to nehrá, ešte to chrčí a nakoniec to vrieska."

 

Občan

 

Odpoveď 

„Dobrý deň, áno, už máme informáciu, že je problém s miestnym rozhlasom nielen na Záhradnej a Cementárskej ulici, ale aj v Tunežiciach a Horných Ladcoch. Pracujeme na tom a verím, že v krátkej dobe sa nám podarí poruchu odstrániť."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

22. 07. 2022

Otázka: Odstavné parkovisko pri cintoríne

 

„Dobrý deň, podľa Vášho vyjadrenia, je odstavné parkovisko pri cintoríne kde máme parkovať ak nieje iná možnosť. Ak by tam chcela zaparkovať svoje auto len nejaká časť obyvateľov našej obce, nemá kde, nakoľko sú tam naukladané palety z kvadrami.
 Je to teda odstavné parkovisko alebo odkladacia zóna?“

 

Občan

 

Odpoveď:

„Dobrý deň.

Je zvláštne, že vždy sa nájde niekto, kto vymyslí rôzne dôvody, prečo sa niečo nedá urobiť. Chce poskladať podmienky tak, že vlastne on je ten čo by to aj chcel, ale vlastne my sme urobili všetko preto, aby to on nemohol urobiť.
Áno, na parkovisku má pán Barninec uložené palety so stavebným materiálom, ale má to tam len dočasne a už sme ho vyzvali, že je potrebné dané palety v čo najkratšom čase z tohto miesta odstrániť a uvoľniť parkovisko. Samozrejme, v opačnom prípade mu budem okrem poplatku za využívanie verejného priestranstva vyrúbená aj ďalšia pokuta.

Ale to nemení nič na fakte, že ešte stále mnohí motoristi a naši obyvatelia ignorujú zákaz parkovania v obytnej zóne a nechávajú svoje vozidlá na ulici pre domom. Pokiaľ viem, príslušník Dopravného inšpektorátu bol urobiť kontrolu po našich uliciach a s niektorými majiteľmi vozidiel sa (zatiaľ len v dobrom) porozprával a dohovoril im. No bude potrebné asi začať veci riešiť radikálnejšie a majiteľov vozidiel pokutovať."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

19. 07. 2022

Otázka: Kosenie pred domom

„Vážený pán starosta,

ďakujeme, že ste vyhnali deti z dvorov rodinných domov v obytnej zóne, kde deťom hrozí určite menej nebezpečenstva,  na ulice, aby sa hrávali pred domami, keďže dvor slúži iba na parkovanie auta. Doteraz som netušil, že ste až tak ľudským človekom. Keďže ste tak starostlivý o to, ako vyzerá obec, čakám Vás na vykosenie pozemku pred domom – keď na ňom nemôžem parkovať a patrí obci, nech sa páči – príďte sa oň aj starať. Ďakujem!“

 

Občan

 

Odpoveď:

„Dobrý deň,

verte mi, že nie je problém poslať ľudí, aby sme pokosili trávnik nielen pred vami, alebo aj na všetkých uliciach pred každým domom.  No musím vedieť, pred ktorým domom konkrétne potrebujete pokosiť. Preto by som vás chcel požiadať, aby ste sa nabudúce podpísali pod svoju žiadosť.

Predpokladám však, že ste vlastníkom vozidla a súčasne aj rodič detí. Preto ma prekvapuje, že  je vám jedno, či sa vaše dieťa môže bezpečnejšie povoziť po uliciach na bicykli alebo ísť do školy. Je zvláštne, že svojimi ironickými poznámkami nepozeráte na tieto veci aj z pohľadu vodiča, kedy vám spoza odstaveného vozidla môže niekto vybehnúť a môžete mu spôsobiť úraz. Že hlavne v križovatkách, v blízkosti ktorých stoja odstavené vozidlá,  musíte vojsť do protismeru a môžete tak ohroziť protiidúce vozidlo alebo cyklistu. Že pri upratovaní obce musí zametacie vozidlo odstavené vozidlá obchádzať a po odchode vozidla zostáva na ceste špina. Ale to už majiteľ vozidla nepozametá ! Že po daždi vozidlo stojace na "zelenom páse" kolesami znečistí miestnu komunikáciu a následne po vyschnutí hliny prach znečisťuje okolie.  Že počas zimy, kedy musíme v skorých ranných alebo večerných hodinách odhŕňať sneh, stojace vozidlá robia našim vodičom problémy a hrozí, že poškodíme vozidlo pluhom.  Je vám to jedno, však ? Hlavne aby ste vy mali svoje pohodlie.

Je to málo argumentov ? Ak vám to nestačí a stále máte pocit ukrivdenosti alebo dokonca šikany zo strany obce, napíšte na obecné zastupiteľstvo svoju žiadosť a ja ju zaradím na verejné prerokovanie, ktorého sa môžete zúčastniť.  Možno svojimi argumentami presvedčíte poslancov, aby sa zmenila dopravná politika na uliciach.

Viac k tomu nemám čo dodať."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

18. 06. 2022

Otázka: Zákaz parkovania neplatí pre každého?

 

„Dobrý deň pán starosta. Zákaz parkovania na ulici v OZ  neplatí  pre poslancov obecného úradu a taktiež pred RD pani Gramatovej? Čo vy na to?“

 

Občan

 

Odpoveď:

„Dobrý deň,

zákaz parkovania v Obytnej zóne platí pre každého. Problém však ( asi ) vyrieši budúco-týždňová návšteva Obvodného oddelenia dopravnej polície. Je v pláne začať robiť už aj takéto nepopulárne opatrenia, ale inak to už nepôjde. Myslím si, že sme dali dosť dlhý čas na to, aby sa občania danej časti našej obce buď naučili otvárať brány a zaparkovať vo svojom dvore alebo stavebne vyriešili na svojom pozemku parkovanie vozidiel. Preto verím, že v krátkej dobe si naši občania - vodiči uvedomia, ako sa majú správať a čo ešte musia urobiť, aby nedostávali pokuty za nesprávne parkovanie."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

30. 05. 2022

Otázka: Spomaľovacie prahy

 

„Dobrý deň pán starosta.  Ako doriešite te spomaľovače v Tuneziciach na Podjavorinskej ulici? Ľudia tam chytajú spodky áut. Som zvedavý,  či vôbec aj dopravní vedia o tom?“

 

Emil Kandráč

 

Odpoveď:

„Dobrý deň pán Kandráč,

tieto spomaľovacie prahy sa dali naprojektovať na základe požiadavky pána Dušana Kandráča, ktorý sa sťažoval na na to, že prechádzajúce vozidla chodili v danom úseku príliš rýchlo a ohrozovali deti a aj ostatných tam žijúcich občanov. Projekt pripravil projektant cestných stavieb a na realizáciu sme samozrejme potrebovali aj súhlasné stanovisko Dopravného inšpektorátu z Trenčína. Sám som po nich niekoľko krát prešiel aj svojim osobným vozidlom a pri zníženej rýchlosti som podvozok nechytil. Samozrejme, prejazd cez takýto prah nie je komfortný, ale je tam za účelom potreby zníženia rýchlosti a zvýšenia bezpečnostnej situácie v danom úseku miestnej komunikácie. Ako som už vyššie napísal, túto stavbu si vyžiadal občan a jeho požiadavka bola podporená poslancami z danej časti našej obce."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

21. 05. 2022

Otázka: Výpadky prúdu

 

„Pravidelne každú nedeľu na ul. Jana Kollára na dve hodiny je prerušená distribúcia elektriny bez ohlásenia. Čo sa deje?“

 

Miroslav Zajac

 

Odpoveď:

„Dobrý deň pán Zajac, zatiaľ ako súkromná osoba som písal podnet na SSE - d, v ktorom som opísal opakujúci sa stav na danom území. Odpísali mi nasledovné:"

 

Vážený pán Koyš, odpovedáme na Váš e-mail zo dňa 21.02.2022.

Na základe Vášho podania vo veci porúch a výpadkov distribúcie elektriny, vzťahujúcej sa na Vaše odberné miesto EIC 24ZSS4564784000C adresa: Ulica Jána Kollára, Ladce, spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a.s. ako prevádzkovateľ distribučnej sústavy, (ďalej len SSD, a.s.), vykonala šetrenie s nasledovnými závermi. Preverili sme obdobie od 1.12.2021 do 21.2.2022. V našich elektronických systémoch v preverovanom období evidujeme poruchy na distribučnom vedení v lokalite, v ktorej je pripojené aj Vaše odberné miesto. Poruchy na distribučných zariadeniach, pri ktorých je možné identifikovať príčinu, trvajú rádovo v minútach až hodinách, a príčina je vždy identifikovaná pri odstraňovaní poruchy. Na základe zistených a vyhodnotených príčin poruchy sú následne zo strany spoločnosti SSD, a.s. prijímané opatrenia na elimináciu takýchto situácii.

 

Spoločnosť SSD, a.s. vykonáva systematické opatrenia na obmedzenie vzniku porúch v distribučnej sústave a tým aj skvalitnenie distribúcie elektriny všetkým svojim odberateľom. Odstraňovanie príčin a následkov porúch vykonávajú pracovníci spoločnosti SSD, a.s. s maximálnym možným nasadením pre dosiahnutie minimálneho času bezprúdia v dotknutých odberných miestach. Vami uvádzané výpadky boli vyhodnotené ako reakcie istiaceho prvku z dôvodu poruchy na VN káblovom vedení. Obdobné udalosti sú neplánované, ich výskyt je prirodzený pri prevádzke distribučnej sústavy a nevznikajú zavinením zo strany spoločnosti SSD, a.s. Je nám ľúto, ale napriek maximálnej snahe nie je možné takéto situácie úplne eliminovať.

 

Zohľadnenie náročnosti prevádzkovania distribučnej sústavy je upravené aj v legislatíve. V zmysle Zákona o energetike č. 251/2012 Z. z. §31 ods.1, písmena e) má prevádzkovateľ distribučnej sústavy právo obmedziť, alebo prerušiť bez nároku na náhradu škody okrem prípadov, ak škoda vznikla zavinením prevádzkovateľa distribučnej sústavy, v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutnú dobu distribúciu elektriny o. i. pri poruchách na zariadeniach sústavy a počas ich odstraňovania. Na základe prešetrených, zistených a uvedených skutočností Vašu reklamáciu klasifikujeme ako neopodstatnenú, nakoľko výpadok distribúcie elektriny nebol zapríčinený prevádzkovateľom distribučnej sústavy.

 

V prípade, že sú na odbernom mieste prevádzkované spotrebiče, ktorých citlivosť nie je štandardne prispôsobená technickým a legislatívnym podmienkam prevádzkovania distribučnej sústavy, môžeme iba odporúčať odberateľom, aby si tieto zariadenia chránili dodatočnými ochranami a záložnými zdrojmi priamo na ich miestach spotreby. Spoločnosť SSD, a.s., zabezpečuje vo svojej distribučnej sústave základný stupeň ochrany vedení a odberných zariadení a preto pre bezproblémovú prevádzku citlivých elektronických a dôležitých výrobných zariadení sú potrebné aj ďalšie stupne príslušných ochrán, medzi ktoré patria záložné zdroje, prepäťové, podpäťové a prúdové ochrany a iné, podľa druhu, dôležitosti a citlivosti pripojených zariadení. Túto zvýšenú bezpečnosť prevádzky citlivých technických zariadení si musí zabezpečiť na svoje náklady ich prevádzkovateľ.

 

V Technických podmienkach prevádzkovateľa distribučnej sústavy SSD, a.s., bod 2.2, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke SSD, a.s. www.ssd.sk/ sa uvádza: „Kvalitatívne parametre distribúcie elektriny sú stanovené podľa vybraných prevádzkových parametrov za normálnych prevádzkových podmienok v súlade so štandardom UCTE, STN EN 50160 a vyhláškami URSO. Uvedené charakteristiky sa nevzťahujú na prípady, keď je porušenie parametrov kvality distribúcie elektriny z dôvodu:

-  stavu núdze v elektroenergetike,

-  živelnej pohromy,

- havárie na zariadení prevádzkovateľa prenosovej sústavy alebo DS spôsobenej treťou stranou,

-  odstraňovania príčin udalostí, ktoré bezprostredne ohrozujú život alebo zdravie osôb, alebo môžu spôsobiť rozsiahle škody na majetku,

-  ak Užívateľ neposkytne PDS súčinnosť nevyhnutnú na dodržanie štandardu kvality.

 

Kvalitatívne parametre distribúcie elektriny PDS sa netýkajú odberných miest pripojených vo vnútri miestnej distribučnej sústavy.

Za pochopenie ďakujeme.

 

 

"Takže takto. A napriek ich snahe sa to každú nedeľu opakuje. Skúsim napísať z pozície starostu, ale to, čo sa deje v energetickej sieti sa momentálne asi tak ľahko nedozvieme. Chybu si asi nebudú chcieť priznať."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

16. 05. 2022

Otázka: Parkovanie v oblasti "Obytná zóna"

 

"Ako to bude s autami, ktoré budú stáť pred domom len krátky čas. Napríklad návšteva?"

 

Katka Mareková

 

"Ako budú riešené návštevy v obytných zónach (Vážska 390). Pred bránou u rodičov stať nemôžem, na parkovacie miesto pred garáž sa nezmestím, mam dlhé auto, a na trávu do dvora parkovať nechcem. Myslím si, že nie každý si zveľaďuje na to, aby si teraz zničil, pýtam sa len pre zaujímavosť, keďže nechodím k rodičom na jeden deň, potrebujem svoje auto niekedy zaparkovať aj na týždeň. A tak ako čítam a bolo mi povedané, pred bránu parkovať nesmiem. Tak kam. Pýtam sa len pre zaujímavosť. Ďakujem."

 

S. Šatková

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pani Šatková, pravdepodobne ste robili vodičský preukaz a tým pádom poznáte dopravné značky a predpisy s tým spojené. Preto nerozumiem Vašej otázke. Akú jasnejšiu odpoveď môžete dostať, ako je v Zákone č. 8/2009 Z. z. § 59 (Zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov)? Som veľmi rád, že Vaši rodičia majú upravený dvor, ale aj my chceme mať poriadok na uliciach a mať možnosť ich pozametať, resp. odpratať sneh v zimných mesiacoch. Nehovorím o chaose na ulici odstavených autách na oboch stranách ulice a obojsmernej premávke (aj keď nie príliš hustej) v rovnaký čas. Takto odstavené vozidlá ohrozujú plynulosť cestnej premávky, bicyklistov, chodcov. Prečo nechcete (a to nielen Vy) pochopiť, že to nerobíme pre seba, ale hlavne pre nás všetkých. Aby sme mohli bezpečne prechádzať po uliciach a starať sa o čistotu na nich. A kde môžete parkovať? Zaparkujte si auto napríklad na odstavnej ploche pri cintoríne. Je tam kamera a máte tak auto pod dohľadom bezpečnostnej kamery."

 

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

19. 04. 2022

Otázka: Geologický výskum Horné Ladce

 

"Dobrý deň, pán starosta, akokoľvek sa snažíme, tak na webe obce sa nevieme dopátrať výsledkov geologického prieskumu pre lokalitu v Horných Ladcoch, v minulosti nazývanú ako "Bývanie v parku". Od prieskumu prešli už takmer dva roky a z webu obce zmizli aj podklady k spomínanému stavebnému zámeru. Prosíme Vás preto o zverejnenie výsledkov geologického prieskumu."

 

občania

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, poprosil som admina našej webstránky, aby ako odpoveď na Vašu otázku pripojil dané dokumenty. Informácie o stavebnom zámere v Horných Ladcoch z webstránky nezmizol, no pochopiteľne, s pribúdajúcimi dokumentmi, ktoré boli aktuálnejšie, sa posúval v poradí a aktuálne ho nájdete v tejto časti webstránky, v archíve otázok, ktoré kladiem občanom https://www.ladce.sk/starosta-sa-pyta-odpovede/ v časti Pomoc budúcim obyvateľom našej obce (2020, 2021)."

 

 

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

05. 04. 2022

Otázka: Meranie prašnosti z cementárne

 

„Dobrý deň, pán starosta. Chcem sa spýtať či sa bude merať kvalita ovzdušia aj počas plnej prevádzky cementárne...?“

 

občan

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, okrem otázky, ktorá mi prišla na e-mail ohľadom merania kvality ovzdušia (zverejnené vyššie) som našiel na FB stránke „Ladce a my“ zopár otázok k tejto téme, na ktoré sa pokúsim odpovedať.

 

Diskusia na Facebooku (link)

 

Zo všetkých strán na nás "vyskakujú" problémy s odpadmi a alternatívne možnosti ako ich riešiť. Musíme si uvedomiť, že veľké množstvo dobrých riešení stroskotá na nás, občanoch. Bol by som rád, keby debaty o problémoch viedli k riešeniu, k poukázaniu na fakty, podložené informácie, návrhy riešení. Na vylievanie emócií a hoaxov už môžu opäť ľudia využívať otvorené pohostinstvá. Poniektorí z nás by si mali naozaj uvedomiť, že ich rozhorčené komentáre a fotky všetkého, čo sa im v obci nepáči, nikomu nepomohli a nepomôžu. Sme radi, keď občania upozornia na problém, no zároveň by bolo príjemné, keby ich príspevok nikoho neurážal, odrážal reálnu situáciu a priniesol návrh na zlepšenie. Nebol ironický, ale navodil slušnú debatu, ktorá by viedla k nápadom ako s danou vecou bojovať.

 

A preto sa pýtam, po prečítaní všetkých príspevkov k tejto téme na Facebooku, ako mám odpovedať slušne? Očakáva odo mňa vlastne niekto odpoveď a má zmysel ju formulovať slušne?

 

Cementáreň v Ladcoch vyrába cement už 133 rokov. Pravdepodobne každému občanovi v našej obci niekto z rodiny či blízkych pracoval, alebo pracuje v tomto podniku. Každý, kto v danom podniku pracoval, dostal slušnú prácu, pravidelnú výplatu a sociálne istoty. Dnes však už akosi nie je v móde byť za niečo vďačný, alebo dokonca byť hrdý na to, že v obci máme vekom najstaršiu, ale aj každoročne modernizovanú cementáreň. Prečo ste sa neopýtali Vašich rodičov, ktorí tam pracovali, prečo pracovali v tom podniku? Prečo, podľa Vás, pomáhali ničiť ovzdušie a prírodu v okolí našej obce? Nie ste ani trochu hrdí na to, že obec Ladce poznajú mnohí ľudia z celého Slovenska práve vďaka výrobe cementu, ktorý je jedným z najlepších? Že z cementu, ktorý vyrobili naši predkovia, stoja diaľnice, mosty a tunely nielen na Slovensku, ale aj v Čechách a v Rakúsku?

 

Áno, v cementárňach, a nielen tých na Slovensku, ale aj v tých v okolitých štátoch, sa preferuje spaľovanie TAP-ov (tuhé alternatívne palivá), ktoré majú presné chemické zloženie a nahrádzajú fosílne palivá. Teplota v rotačnej peci a celý proces výroby cementu je vhodnejší na spracovanie takéhoto druhu odpadu, ako ktorákoľvek spaľovňa. Okrem nižšej teploty spaľovania nedokážu v spaľovni následne spracovať odpad zo spaľovacieho procesu a ten sa musí niekam vyvážať a uskladňovať. Procesy spaľovania u oboch druhov zariadení sú monitorované 24/7 a musia dodržiavať všetky nariadenia a stanovené normy Ministerstva životného prostredia. Aby sme vedeli, aký vplyv na prašnosť v našej obci má Považská cementáreň, a ktoré sú ďalšie vplyvy, boli inštalované počas odstávky výrobných agregátov 2 monitorovacie stanice postupne na 3 miestach v obci a uskutočnilo sa 1. meranie. Druhé meranie bude uskutočnené v letných mesiacoch - predpoklad je august 2022 a, samozrejme, realizované bude za plnej prevádzky závodu. Takýmto spôsobom by sme sa mali dopracovať k výsledkom o vplyve PCLa na životné prostredie v obci. Výsledky budú transparentne zverejnené.

 

Prísľuby o tom, že po začatí spaľovania TAP alebo iných alternatívnych palív v Považskej cementárni sa v obci nebudú platiť poplatky za komunálny odpad, o ktorých tu niektorí píšete, som čítal prvýkrát práve na sociálnej sieti aj ja. Ak mal niekto takúto vedomosť, prečo nevynútil plnenie v danej veci od bývalého vedenia obce alebo priamo od Považskej cementárne? Prečo sa objaví, akoby náhodou, narážka na túto tému až teraz? Mali ste strach sa spýtať?

 

Každý rok spoločne s vedením Považskej cementárne hľadáme spôsoby, ako zlepšiť spoluprácu, čo by sme mohli spoločne v obci vytvoriť. Po realizácii naše spoločné projekty následne prezentujeme na stránkach obce a tiež v Ladeckých zvestiach. Preto tí, ktorí čítajú, vedia, že sa u nás buduje s priamou, ale aj s nepriamou pomocou Považskej cementárne.

 

Najväčší hrdina býva v diskusiách niekedy ten, kto dá najlepšiu ironickú poznámku a pridá k tomu ešte aj nejaké neslušné slovo. O celom procese spracovania, likvidácie TAP-ov a ostatných palív (tak sú definované STN EN normami) a o monitorovaní výrobného procesu výroby cementu nič nevie, alebo nechce vedieť. Stačí mu, že si povie svoj názor, že niekoho urazí, zosmiešni, alebo si zanadáva.

 

Na našich stránkach obce ako aj v Ladeckých zvestiach opisujeme nielen úskalia procesu zberu odpadov, ale aj problémy so systémom, ktorý sa zaviedol pri zriadení OZV (organizácii zodpovednosti výrobcov). No podľa otázok, ktoré dostávame, resp. poznámok, ktoré si často prečítame ako komentár pod nejakou fotografiou, zisťujeme, že mnohí z Vás nečítajú a ani nepočúvajú. A nečítajú a nepočúvajú nič, čo sa tejto témy týka, pretože sú pohodlní vyjsť zo zóny, v ktorej si už našli toho, kto robí zle a takto im to vyhovuje.

 

Ďakujem za prečítanie a zamyslenie sa. Zároveň ponúkam aj oficiálnu odpoveď od PCLA – pre tých, ktorí si chcú prečítať všetky informácie k danej téme a tiež pre pisateľa správy cez formulár na webe. Pripájam aj printscreen komentárov zo sociálnej siete pre tých, ktorí nemajú možnosť si tieto komentáre prečítať a radi by pochopili zámer napísania môjho príspevku."

 

Odpoveď z Považskej cementárne Ladce

Diskusia na Facebooku (link)

 

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

14. 02. 2022

Otázka: VÚB bankomat v Ladcoch

 

"Dobrý deň, pán starosta, chcela by som sa spýtať, či budeme mať v našej obci ešte bankomat VÚB. Ďakujem za odpoveď."

 

Zuzana Pavúčková

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, na túto otázku som sa spýtal priamo Krajského riaditeľstva VÚB banky. Nižšie zverejňujeme odpoveď."

 

Vážený pán starosta, banka sa po vyhodnotení efektivity prevádzky, jeho využívania obyvateľmi či návštevníkmi obce a bezpečnostných rizík rozhodla bankomat už ďalej v obci Ladce neprevádzkovať.

 

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

14. 02. 2022

Otázka: Testovací zber odpadu na Vážskej ulici

 

"Dobrý deň. Keďže ako každý rok ceny za vývoz komunálneho odpadu neklesli, poprosím o info k testovaciemu systému z Vážskej ulice pár rokov späť a tiež info k výsledku alebo riešeniu. Môj názor, rád si nechám vysvetliť prípadný opak - je smutné, že obec šetrí peniaze ľuďom, ktorí neseparujú na pokusoch, namiesto použitia reálneho a zavedeného systému. Nebolo by správne konečne zvýhodniť zodpovedných, veď to je heslo súčasnosti?!?"

 

občan

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, dovoľte nám reagovať na Vašu pripomienku k zvýhodňovaniu zodpovedných a dobre separujúcich občanov našej obce. Máte pravdu, v tomto roku bolo potrebné zvyšovať poplatok za odpad. Nebolo to však preto, že by sme chceli zvýhodňovať občanov, ktorí netriedia odpad dostatočne alebo nebrali do úvahy náš skúšobný projekt na Vážskej ulici. Ceny sa zvyšovali úmerne so zvyšovaním cien od koncového odberateľa odpadu a cenami, ktoré sú určené podľa úrovne vytriedenia komunálnych odpadov v obci.

 

Čo sa týka skúšobného projektu na Vážskej ulici, nie sú výsledky až tak uspokojivé, ako sme očakávali. Priemerné percento separácie predstavovalo cca 25 %. Uspokojivé triedenie, t.j. nad 40 %, dokázali docieliť len 3 rodiny. Ostatné sú hlboko pod touto hranicou. Preto si nemyslíme, že len samotný systém pomôže zlepšiť vytriedenosť odpadov. K systému sa musí pridať aj nastavenie ceny za odpady, pretože fixné náklady na zber odpadu a náklady za uloženie odpadu, na odstránenie, resp. monitorovanie čiernych skládok a našich režijných nákladov na odpady zostanú. Pohyblivou zložkou je hmotnosť komunálneho odpadu. Problém vzniká aj so správnym nastavením systému pre celú obec. Aj systém, ktorý môže byť v jednej obci úspešný, nemusí byť vhodný pre našu obec, či už z hľadiska pomeru rodinných domov a bytových domov, ale hlavne z dôvodu zavedeného zberu v obci.

 

Aby sme nastavili správny spôsob, oslovili sme aj zberovú spoločnosť, ktorá tiež reaguje na zmeny v odpadovom hospodárstve novými technológiami. V súčasnosti pripravujeme stretnutie, kde by sme mali prebrať možnosti elektronickej evidencie odpadu. Keď chceme vytvoriť dobrý systém je potrebné, aby sme so zberovou spoločnosťou našli kompromis, nakoľko naša obec nemá mechanizmy pre vytvorenie vlastnej zberovej spoločnosti a nemôže si nastaviť zber tak, ako by sme si predstavovali a potrebovali. Nakoľko sa stále menia zákony, ktoré určujú nové pravidlá v triedení odpadov, nechceme sa unáhliť a vytvoriť bezhlavo nový systém, ktorý by obec stál nemalé financie a možno o rok by už nevyhovoval konkrétnym požiadavkám."

 

S pozdravom
Správa daní a poplatkov obce Ladce

 

 

Aj vaše otázky môžu byť zodpovedané! Stačí využiť kontaktný formulár, prípadne adresovať otázku na admin@ladce.sk. Odporúčame tiež sledovať Facebook LADCE a webstránku www.ladce.sk.