Projekty financované EÚ

Začiatok turistickej sezóny - TULAK 2019

 

Po dlhej zimnej prestávke sme sa už nevedeli dočkať prvej jarnej akcie, a tak sme oprášili turistický výstroj a 18. mája 2019 vyrazili na prvú tohtoročnú spoločnú turistiku do blízkych Strážovských vrchov, na Rohatú skalu.

 

 

Výstup sme začali z neďalekého Mojtína. V krásnom slnečnom počasí vystúpilo na poludnie na vrchol Rohatej skaly (850 m n. m.) 30 ladeckých turistov a spoločne si užilo nádherný 180° výhľad na Strážovské vrchy, Biele Karpaty, Javorníky, i časť nášho Považia. Následne sme sa už cez sedlo Mraznica vydali smerom do Ladiec. Po ceste domov sme však nemohli obísť chatu Zdenky a Ľubomíra Martinákovcov, ktorí unaveným, no šťastným turistom pripravili malé občerstvenie, za čo im patrí veľká vďaka.

 

 

Výnimočnosť tohtoročného zahájenia turistickej sezóny umocňovala príjemná spoločnosť našej sympatickej rodáčky Martiny Kacinovej a jej štábu, ktorí s nami nakrúcali reportáž do Televíkendu, z čoho sme sa všetci úprimne potešili. Reportáž si môžete pozrieť v archíve RTVS, vysielaná bola 7. 6. 2019, prípadne ju nájdete na našej FB stránke.

 

 

V júni sme sa zamerali na Malú Fatru, konkrétne na vrch Kľak (1351,6 m n. m.) nachádzajúci sa v hlavnom hrebeni južnej časti Lúčanskej Malej Fatry. V teplom, takmer až letnom počasí, vyrazilo 20 turistov (z toho 5 detí) z Rajeckej Lesnej cez Vríčanské sedlo a Ostrú skalu k bralnému dolomitovému vrcholu s výborným kruhovým výhľadom na všetky okolité pohoria. Po malom občerstvení na vrchole pri dvojkríži sme pokračovali cez Reváň a Staré cesty na salaš do Fačkovského sedla, kde sme krásnu túru po 12-tich km a prevýšení takmer 900 m ukončili.

 

 

Keďže júlový výstup na Šiprúň vo Veľkej Fatre nám zmarilo nepriaznivé počasie, čaká na nás až samotný vrchol turistickej sezóny. V auguste to bude výstup na najvyšší vrch Nízkych Tatier - Ďumbier a v septembri prechod Priečneho sedla cez Téryho chatu na Zbojnícku chatu vo Vysokých Tatrách.

 

 

Veríme, že počasie nás tentokrát nesklame, a že si spoločne užijeme krásne chvíle v našich horách.

 

 

Text: Peter Martinák

Foto: Peter Martinák