Projekty financované EÚ

Martin Habánek, jeho kniha fotografií a kalendár 2022

 

Slovenské rodinné tradície na fotografiách. Toto je názov mojej prvej knihy. Pre mňa ako fotografa je to kniha prvá, pre autorku textov, etnologičku Katarínu Nádaskú, už niekoľká v poradí. Jej „zrodenie“ nebolo vôbec jednoduché. Naopak, samotný prípravný proces pred jej vznikom trval doslova roky. Musel som precestovať krížom-krážom celé Slovensko a snažil som sa pritom zachytiť vo fotografiách všetko to, čo sa stáva veľmi rýchlo minulosťou. Naše tradície, zvyky a prekrásne ľudové odevy, ktoré nám môže závidieť celý svet. Bohužiaľ, doba tradíciám nepraje, mladá generácia akoby si nectila svoje korene, viac sa jej páči cudzie. A z toho mi je smutno.

 

 

Každopádne, práca na knihe ma nadchla. Ľudia, s ktorými som sa pri foteniach stretával, boli tí, ktorým na tradíciách záleží a ktorí sa rovnako ako ja snažia zachovať slovenskú históriu. Držiavajú zvyky počas roka, opatrujú staručké kroje, vyšívajú nové, učia deti slovenské ľudové hry a piesne. Karol Plicka by mal z nich radosť. Tak ako som ju mal aj ja. Jeho fotenia boli ľahšie, lebo on žil v "dobe krojov“, ja som si musel všetko dohodnúť vopred, zrežírovať, dohliadnuť na ustrojenosť, nafotiť, spracovať fotky a potom z nich vybrať tie najkrajšie. Mravčia, ale krásna robota, ktorú neľutujem. Cítil som, že to bolo niečo ako moje poslanie a som spokojný, že po mojej práci ostane práve takáto pamiatka.

 

 

Z jedného fotenia, ktoré sa do prvej knihy však už nedostalo, sa zrodil kalendár, ktorý sa stal okamžite veľmi žiadaným. Bol to kalendár na rok 2022 s názvom "Ľudový odev z Královej" a v súťaži O najkrajší kalendár na rok 2022 získal krásne druhé miesto. Túto súťaž pravidelne organizuje Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici. Aj toto ocenenie ma veľmi potešilo a vnímam ho ako zadosťučinenie mojej snahe. Ďakujem všetkým, ktorí mi pri tvorbe pomáhali a inšpirovali ma a ďakujem tiež porote, ktorá ocenila moju prácu.

 

 

Text: Martin Habánek

Foto: Martin Habánek