Projekty financované EÚ

Jarné čistenie lesa 2018 - II. etapa

 

Prvé čistenie lesa v Horných Ladcoch bolo pre nás výzvou, a výsledok celej akcie záväzkom, že v zbieraní odpadu po nezodpovedných občanoch či neobčanoch chceme pokračovať. Aj keď sme týždeň po čistení smutne niesli fakt, že neprešlo ani sedem dní a v upratanej lokalite začali „svietiť“ prvé odpadky, neodradilo nás to ...

 

 

Májová, druhá etapa čistenia lesa sa konala 12. 5. 2018. Účasť nás potešila, počasie nám prialo a obecný úrad opäť pomohol odviesť odpad z miesta čistenia. Devätnásť ľudí so zápalom vynášalo a zbieralo odpad v pomerne ťažkom teréne - nájdený odpad sme vynášali smerom nahor do kopca. Odpad bol všeobecný, no pomerne veľkú časť tvorili komponenty a doplnky na autá, no našlo sa aj sklo či železo. Kuriózne a smutne zároveň pôsobil aj nájdený obal z plnotučného mlieka, ktoré si niekto pred zahodením kúpil ešte v mene Kčs. Upratovali sme les smerom k mosteku, takže po prvom čistení môžeme konštatovať, že od Alveku máme až sem upratané. Nechceme si klásť otázku: Ale dokedy? Najradšej by sme hneď povedali odpoveď: Navždy.

 

 

Ďakujeme všetkým, ktorí si v sobotu doobeda našli čas a priložili ruku k dielu. Vďaka aj deťom, ktoré pozbierali odpad z okolia Klárky, ktorá „skrýva“ ešte kilá odpadu, dokonca aj nebezpečnú azbestovú krytinu, na ktorú už naše ruky nebudú stačiť. Ďakujeme Obecnému úradu v Ladcoch a p. Rolínovi za odvod vriec s odpadom na zberný dvor. Určite budeme s čistením pokračovať, čaká nás spomínaná Klárka, kde však budeme musieť zorganizovať nielen ľudí, ale aj stroje.

 

 

A možno malá výzva pre vás (nás) všetkých: šírte medzi ľuďmi osvetu, že na odpadky neslúži les, cesta, lúka ani potok. Na odpadky sú tu smetné koše, zberné nádoby či zberný dvor. Odpad sa dá separovať a kto separovať nechce, nech si medzi prírodou a košom vyberie tú druhú možnosť, kôš.

 

 

Text: Zdenka a Juraj Letkovci

Foto: Juraj Letko

 

 

čistenie lesa i. etapa - fotogaléria a článok

 

čistenie lesa i. etapa - prvé odpadky po čistení - fotogaléria a článok