Projekty financované EÚ

Umenie v kaštieli 2023

Robert Hromec

Ruky Svetla - Mani Di Luce

 

Západné krídlo kaštieľa v Ladcoch opäť ožíva, tentokrát sem dňa 28.10.2023 zavítalo umenie a konali sa hneď dve výstavy súčasne. 

 

Významný súčasný maliar Robert Hromec nám predstavil prierez svojej tvorby s názvom Ruky Svetla - Mani Di Luce. ,,Ruky nás sprevádzajú od prvých minút života až po posledný výdych", povedal maliar básnicky pri otvorení výstav. Robert Hromec študoval aj pôsobil v Spojených štátoch amerických, na medzinárodnej pôde mal veľa úspešných samostatných výstav. V súčasnosti svoje umenie vytvára v Taliansku aj na Slovensku. Je nám veľkou cťou, že zavítal do nášho kaštieľa a tým pritiahol veľa obdivovateľov jeho významných diel.  

 

Súčasne s vernisážou obrazov bola aj vernisáž s výstavou šperkov Danky Haviarovej, ktorá sa už zapísala do histórie kaštieľa, pretože sa podieľala ako architekt na vdýchnutí života do týchto starých múrov. Lesk šperkov sem rozhodne patrí. Hra perál, drahých kameňov, ligotavého skla nám tiež pripomínajú eleganciu a nonšalantnosť  zašlých čias tohto magického miesta.  

 

Zaujímavosťou týchto dvoch autorov, Roberta Hromca a Danky Haviarovej je, že obaja spoločne navštevovali v detských rokoch Ľudovú školu umenia v Žiline. 

 

Výstavy sa zúčastnilo mnoho známych osobností, ktoré ocenili snahu zachrániť túto národnú pamiatku, ako bol župan Jaroslav Baška, starosta obce Dominik Koštialik a mnoho iných.

 

Ďakujeme všetkým za účasť a tiež obom autorom, že nám pomohli prostredníctvom umenia vrátiť do kaštieľa život a naplniť ho radostnými rozhovormi ľudí s dobrým srdcom, ktorí sa budú radi vracať na toto miesto. Radi by sme vytvorili centrum umenia pre tento región s výstavami, seminármi a kurzami.

 

Tešíme sa na Vás!

 

Text: Silvia Da Col Heisar 

Foto: https://impulz.press/