Projekty financované EÚ

Bývalý občan Ladiec má už druhú bronzovú medailu 2021

Bývalý občan Ladiec Rastislav Blaško (nar. 1971, v Ladcoch žil 1971 - 1979), prezident klubu 1. Slovenského futbalgolfového a footgolfového klubu Carpathians Slovakia, má vo svojej zbierke už druhú bronzovú medailu z majstrovstiev Európy tímov EURO FOOTGOLF.

Ako člen výpravy footgolfového slovenského tímu pod hlavičkou Slovenskej FootGolfovej Asociácie (SFGA) sa zúčastnil na 3. majstrovstvách Európy EURO FOOTGOLF 2021 v maďarskom Büku, kde náš tím obhájil bronzové medaily spred dvoch rokov v Anglicku. Z každého tímu proti sebe hrali po jednom traja jednotlivci každý so svojou loptou a tri dvojice hráčov, každá so svojou loptou, teda hralo sa o celkových 6 bodov. Hralo sa na 18 footgolfových jamkách, o to, kto lepšie zahrá jamku, a kto zahral lepšie, mal v mikrozápase jednotlivcov alebo dvojích bod a ak vyhral jednotlivec alebo dvojica svoj zápas, pripisovali si bod pre tím, v prípade remízy sa bod neudeľoval.

Slovensko ako jeden z nasadených 16 tímov vyhralo svoju skupinu po víťazstvách 6:0 nad Luxemburskom, 5:0 nad Portugalskom a remíze 3:3 s domácim Maďarskom. V štvrťfinále vyhralo nad Švajčiarskom 6:0. Finále ušlo Slovensku na posledných dvoch jamkách poslednej dvojice a tak semifinálový zápas s Veľkou Britániou skončil 3:3. Opakovala sa však história spred dvoch rokov, kedy Slovensko prehralo semifinálový rozstrel a do finále postupoval náš súper. V boji o bronz sa zopakoval súboj s Holandskom, tentoraz Slováci nepripustili rozstrel a vyhrali 3:2. Vo finále vyhrala Veľká Británia nad Francúzskom 3:2. Zopakovalo sa rovnaké poradie ako spred dvoch rokov: 1. Veľká Británia, 2. Francúzsko, 3. Slovensko, 4. Holandsko. Za zmienku stojí, že zo slovanských štátov Slovinsko bolo desiate a Česká republika dvanásta. V slovenskom tíme hral aj Ján Kozák ml., bývalý reprezentačný futbalista a tréner, ktorý si prípisal k bronzovej medaile z 2. majstrovstiev sveta 2016 jednotlivcov v Argentíne aj európsky bronz.

Rastislav Blaško v tomto roku v prvej polovici júna dosiahol aj dve ocenenia ako jednotlivec. Na najväčšom medzinárodnom turnaji na Slovensku, FIFG 500, Slovak FootGolf Open 2021 vyhral prestížnu súťaž Hole in One (jamka na jeden kop). Stal sa prvým zahraničných víťazom v Rusku, keď zvíťazil na 1. ročníku Pohár MosFootGolfu (Kubok Mosfutgoľfa) v Moskve.

FootGolf sa hráva na golfových ihriskách, kde sú vytvorené odpaliská a vykopané jamky pre footgolfistov. Trénovať sa dá však kdekoľvek na tráve, na futbalových ihriskách dlhé nákopy a približovacie kopy k jamke, v záhrade aj patovanie, čiže dokopnutie do jamky. Na akomkoľvek teréne.

Text: Rastislav Blaško