Projekty financované EÚ

Stav vodných tokov v obci 2018

 

Na Facebooku Obce Ladce sa občania sťažujú na stav vodných tokov, ktoré pretekajú našou obcou. Zdajú sa im znečistené, postrádajú v nich život rastlín či kačiek, ale aj samotnú vodu. Keďže otázky občanov na sociálnej sieti preposielame starostovi a ten sa k nim vyjadruje, odpovedal aj na otázku ohľadom stavu vodných tokov. Spravil osobnú kontrolu pritekajúcej vody a jeho odpoveď, fotky a video uverejňujeme tu. Dôvod, prečo sme nezvolili stránku Otázky a odpovede ako zvyčajne je ten, že odpoveď aj materiály k téme sú rozsiahlejšie a bohužiaľ, aj fotky stavu okolia, ktoré nás vzhľadom neteší, patria k životu v obci. Veríme, že po nejakom čase sa budeme na tieto fotky pozerať ako na minulosť, alebo ako na odstránený problém.

 

 

Reakcie občanov zo stránky Facebook Obce Ladce:

"Tu je dôkaz, ako potok vyzerá, je to stoka, škoda, že videoneprenáša aj zápach. Aj tie zvery, kačky, určite skapali."

Riči Sedláček

 

 

"Kačky neskapali, dnes sme ich tam napočítali 12 kusov :)."

Lidka Vavríková Stopková

 

 

"Ešte by som sa vyjadrila k tým potokom a kačkám: síce sa presťahovali možno aj k nám na Kollárovu ulicu, avšak keďže tam oddnes ako obvykle každé leto nie je voda iba bahno, ktovie, kam sa museli presťahovať. Ak to tie malé kačíčatá vôbec zvládli, nakoľko nevedia lietať. Zaujímalo by ma, kto ten potok stále zastavuje a kde a neverím, že za to môže sucho, pretože často uprostred horúčav voda zrazu začne tiecť. Takže buď ho niekto svojvoľne zastavuje alebo je tak neskutočne zarastený a zanesený bahnom, že to jednoducho nejde, i keď sa vraví, že voda dokáže všetko. Odporúčam spojiť sa s belušským starostom a konečne vyriešiť stav potoka, ktorý ide cez ulicu J. Kollára. Nehovoriac o jeho vyčistení, pretože ten sa nečistil už roky rokúce. Stále sa čistia dookola tie isté časti potokov."

Ľubica Mikušková

 

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

dal som si tú námahu a prešiel som sa od stavadiel v Hloži až k Základnej škole v Ladcoch. Prikladám aj pár fotografií a krátke video. Ako sami môžete vidieť, stavadlo je zdvihnuté a voda by mohla pritekať aj do "našej" časti koryta. No vzhľadom na nízku hladinu pritekajúcej vody je tejto vody žalostne málo a voda sa takmer ani nepohne :( Vody po (pravdepodobne) požiarnu nádrž na konci Hlože je relatívne dosť, no voda tam stojí a aj vzhľadom na vysokú vegetáciu v koryte nie je vidieť, koľko jej z danej nádrže odteká. No určite nie je zastavená nejakou hrádzou.

 

 

Pri kontrole Kucharovho potoka v Podhorí som videl, že pri hasičskej stanici je síce nízka hladina vody, no je vidno aj slabý prúd pritekajúcej vody. Ale v koryte za Podhorím už žiadna voda neodteká. No nikde som nenašiel hrádzu, ktorá by vodu zadržiavala. Jednoducho vegetácia v koryte v určitom úseku buď vodu zadrží alebo ju spotrebuje. Na "Podhorskej ceste" je slabý prítok vody zo smeru od Hlože, no tento prúd vody skončí pri moste cez cestu I. triedy. Tam voda ostala stáť a zvyšok koryta je suchý ...

 

 

A teraz kde hľadať príčinu? Môžeme len špekulovať o tom, či je za tým všetkým znečistenie vodných tokov alebo mnohoročné poškodzovanie ekosystému našich hôr a lúk a teraz sa začína toto všetko prejavovať. Čiže povedať, že je za tým znečistenie určitých úsekov je príliš zjednodušené. Skôr naopak, neodborné čistenie v minulosti spôsobilo, že na niektorých úsekoch je spád koryta zlý a spôsobuje akumuláciu vody a v miestach, kde je dno a celé koryto vybetónované, následne voda nedokáže vtiecť. Ale to je naozaj skôr na odbornú debatu, ktorú by mal riešiť správca týchto vodných tokov - Povodie Váhu. No jeho sa to akosi netýka ... Už pred niekoľkými týždňami som poslal nielen na Povodie Váhu do Nimnice ale aj na riaditeľstvo do Banskej Štiavnice sťažnosť na stav našich vodných tokov – ktorý je vlastne havarijný, no doteraz si nenašli čas. Skúsim ešte urgovať naše pripomienky k údržbe a k starostlivosti o vodné toky na riaditeľstve a keď to nepomôže, tak sa obrátime na Ministerstvo životného prostredia SR. Snáď nám pomôžu tam. Momentálne však neviem s danou situáciou urobiť nič viac ..."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

 

 

Text: Ing. Jaroslav Koyš, starosta obce Ladce

Foto: Ing. Jaroslav Koyš, starosta obce Ladce