Projekty financované EÚ

Rozprávková noc v knižnici 2024

 

Marec – Mesiac knihy aj takéto pomenovanie má už mnoho rokov prvý jarný mesiac. Možno tento prívlastok už nevnímame tak intenzívne ako kedysi, keď bolo oveľa menej možností vzdelávania a získavania informácií ako dnes, no napriek tomu má literatúra v našom živote svoje stále miesto.

 

Už po štvrtýkrát sa najlepší čitatelia 15. marca zúčastnili rozprávkovej noci spojenej s prespávačkou v Obecnej knižnici v Ladcoch, ktorú zorganizoval obecný úrad v spolupráci so základnou školou.

 

Tiché priestory obecnej knižnice ožili rozprávkovou atmosférou, ktorú do nej prinieslo dvadsať našich žiakov 2. – 4. ročníka a štyria bývalí žiaci. Bola to noc plná aktivít, záhad a prekvapení.

 

Úvod patril projekcii o knihách a literárnemu kvízu. Nasledovalo rozdelenie do skupín, deti si vymysleli zároveň aj názov skupiny. V skupinách sa zahrali na básnikov, tvorili báseň na slová, ktoré si zadali samé deti. Tu sú slová: labka, kniha, hrudka, mačka, knihovníčka. Všetkých 5 skupín vytvorilo veľmi pekné básničky a poviem Vám, veru máme v radoch našich žiakov skryté talenty.

 

Medzi aktivity, ktoré riešili deti v skupinách patrilo skladanie písmen do slova so zaviazanými očami, dramatizácia, resp. pantomimické znázornenie vybranej rozprávky, ďalej hádanie rozprávok a hranie s bábkami, čítanie z obľúbenej knižky.  Medzi najobľúbenejšie aktivity patrí hľadanie pokladu a diskotéka so svietiacimi náramkami. V poklade si deti okrem „zlatých“ dukátov našli aj zvieratká vytlačené na 3D tlačiarni, ktoré zabezpečila pani Irenka Gajdošíková.

 

Nová zábavka s balónikom naplneným héliom vylúdila všetkým obrovský úsmev na perách. Veľkým zážitkom nielen pre deti, ale aj pre nás bolo pantomimické stvárnenie rozprávky. Deti prejavili veľký herecký talent, tvorivosť a improvizáciu. Už len zohnať šikovného divadelníka, ktorý by s deťmi ďalej pracoval.

 

Veľkou pomocou boli „velkáči“  = gymnazisti (Denisko, Zuzka, Izabelka, Dominik a Rebecka – 8.roč.), ktorí boli nielen aktívnou súčasťou hier, ale aj výraznou pomocou deťom i nám dospelým.

 

Naše veľké poďakovanie patrí starostovi Dominikovi Koštialikovi, pani Ing. Zuzane Malovcovej Seidl, pani Ing. Kataríne Kalusovej, pánovi Majovi Mackurovi a pánovi Štefanovi Obložinskému. Obecný úrad zabezpečil deťom večeru, raňajky, pitný režim, techniku a previezol žinenky.     

 

A v neposlednom rade ďakujeme aj obecnej knihovníčke pani Rudke Rieckej za jej spoluprácu, darčeky pre deti, kontrolu pitného režimu, energiu, humor a pani Irenke Gajdošíkovej za jej skvelé nápady, súťaže, kostýmy, maňušky, za ranné česanie dievčat....          

 

Svet kníh má veľa zaujímavostí a každá kniha má skryté tajomstvo alebo nevypovedaný príbeh, ktorý sa ukrýva v zákulisí ich vzniku. Skúsme každý prečítať aspoň jednu knihu počas tohto mesiaca a nechať sa uniesť príbehom, ktorý je písaný v knihe.

 

Text: Mgr. Daniela Koňuchová

Foto: Mgr. Daniela Koňuchová