Projekty financované EÚ

Jánsky oheň na Skalke v Horných Ladcoch 2020

 

Tradičné pálenie Ďura na Skalke v Horných Ladcoch sa tento rok nemohlo konať. Vírusová situácia pomenila plány všetkým organizátorom kultúrnych a spoločenských akcií, nám ich zmenila tiež. Pálenie vatry sa preto presunulo na 27. júna. Na Skalke teda horel Jánsky oheň, ale myšlienka akcie ostala rovnaká – stretnúť sa pri peknej vatre v peknom prostredí, zaspievať si slovenské ľudové piesne, vypiť dobré pivko a prehodiť pár slov so susedmi.

 

 

Tento rok prialo podujatiu aj počasie, bolo perfektné, 20 °C bez vetra. Našiel sa aj dostatok pomocných rúk pri stavbe vatry, guláš z diviny z varešky Béďa Belobrada bol výborný. Ľuďom chutilo aj Bernard pivko, v bufete však nechýbalo ani nealko. Pri vatre sa zišlo aj pomerne veľa detí, ktoré si uvoľnenú atmosféru a možnosť vyblázniť sa v prírode aj po zotmení naplno užívali. Muzika od pána Sadloňa hrala takmer do druhej rána. No a ráno, to bolo pre niektorých trošku ťažšie, ale všetci ho (veríme) zvládli.

 

 

Patrí sa nám poďakovať všetkým, ktorí pomohli s prípravou, organizáciou akcie aj so stavaním vatry, bačom zo salaša z Horných Ladiec, muzike pána Sadloňa, urbárnikom za drevo a starostovi Ladiec za podporu. Ďakujeme aj hosťom, pretože celá zábava bola slušná, bez problémov a spontánna zároveň. Uvoľnenie po čase pôstu od spoločenských akcií prišlo naozaj všetkým vhod, čo nás veľmi teší a vážime si to. Dáva nám to energiu aj chuť organizovať pálenie vatry aj znovu o rok. Ďakujeme, priatelia!

 

 

 

Text: Ing. Jozef Mikušinec, Mgr. Kristína Lišková

Foto: Ing. Jozef Mikušinec