Projekty financované EÚ

Ladecký kotlík 2023 2

V sobotu 6.5.2023 sa už po 10 - krát konala súťaž vo varení gulášu s názvom Ladecký kotlík. Od roku 2013 sa súťaž pravidelne organizuje začiatkom mája, 1 - krát sme vynechali z dôvodu Covidu a s tým spojeným zákazom stretávania sa. Ročník 2022 sme organizovali v septembri spolu s podujatím Ladecká notečka, ale ročník 2023 sa už konal v pôvodnom termíne, začiatkom mája v priestoroch za DK Ladce. Dá sa povedať, že všetky ročníky, ktoré sme organizovali boli za pekného slnečného počasia s minimálnymi zrážkami. Aj keď tento rok to bolo veľmi tesné, čo sa týka búrok a silného dažďa, ktoré sa prehnali okolitými obcami, ale Ladce ako zázrakom obišli.  

 

V priemere, počas 10 rokov sa na tejto súťaži zúčastnilo 19 družstiev. V roku 2017 bolo najviac súťažiacich, 27 družstiev a v roku 2021 to bolo najmenej, 9 družstiev.  Tento rok sa na súťaži zúčastnilo 26 družstiev a veľmi nás teší, že sme tento rok zaznamenali 9 nových tímov, ktoré veríme, že sa stanú stálymi súťažiacimi na Ladeckom kotlíku. Medzi stálice, patrí aj Centrik tím, ktorý nevynechal ani jeden ročník a tri krát si odniesli putovný pohár za víťazstvo. Tejto súťaži sú verní aj Ladeckí hasiči, Štúrovci, Klepeťáci, Lesáci či Poľovníci a Nelly Ladies, ktorí sa zúčastnili 7 - krát.

 

Nováčikmi na súťaži boli Ladeckí cementári, ktorí pod vedením šéfkuchára, generálneho riaditeľa Pavla Kohouta, si odniesli prvé miesto. Víťazstvo im prinieslo hovädzie mäso a spôsob varenia, ktorý sa mierne odlišoval od toho ako sme zvyknutí. Guláš chutil výborne a od poroty získal najviac bodov. Tím bol veľmi vkusne zladený a ich stanovisko vytváralo príjemnú atmosféru pre hostí.

 

Na druhom mieste sa umiestnil tím Starostove ženy, kde bol šéfkuchár Štefan Obložinský, ktorý predviedol svoje umenie kombináciou hovädziny a diviny. Veľkú zásluhu určite majú aj dievčatá z obecného úradu, ktoré šéfkuchárovi pripravovali všetky ingrediencie a suroviny do gulášu, pomáhali mu a starali sa o dobrú náladu na stanovisku.

 

Na treťom mieste sa umiestnil Centrik tím, s kombináciou hovädzieho krku a pleca. Aj keď tu bola veľká motivácia po 3 - krát po sebe obhájiť víťazstvo,  šéfkuchár Ľubo Nagy neskrýval radosť a so svojim tímom sa tešili z dosiahnutého výsledku a dopriali umiestnenie tímom na prvej a druhej priečke.

 

Porota bola 5 - členná pod vedením skúseného gulášového rozhodcu Ľuba Mušáka. Ďalej porotu tvorili overení guláš majstri a jeden člen poroty bol vylosovaný zo súťažiacich. V tomto prípade sme mali šťastie, nakoľko sme vylosovali tím, ktorý mal vo svojich radoch profesionálnu kuchárku. Tento postup robíme každoročne a ešte nikdy sa nepodarilo členovi poroty s radov súťažiacich nájsť medzi všetkými vzorkami svoj guláš. Počas celého podujatia bolo okrem vôní gulášu cítiť aj výbornú atmosféru, ktorú dotvárali jednotlivé družstvá, hudobná skupina Rytmik a svojim tanečným vystúpením obohatili program aj členky organizácie JDS N. Dubnica. Niektorí súťažiaci, to že sa neumiestnili, niesli veľmi ťažko, ale taká je súťaž. Na Ladeckom kotlíku 2023 sa po spočítaní objemu kotlíkov súťažiacich a pripočítaní obecného gulášu uvarilo viac ako 500 litrov gulášu, čo je po prepočítaní na 0,4l misku približne 1 250 porcií. Pri skromnosti odhadujeme celkovú účasť na tomto podujatí na minimálne 600 ľudí.

 

Veľmi pekne sa chcem poďakovať aj za účasť dvom družstvám z partnerského mesta Kelč, ktorí sa veľmi dobre bavili a tiež bavili aj okolie svojho stánku. Vedúcim výpravy bol, ako inak starosta Karel David s manželkou a Jára Staša, zástupca starostu s manželkou. Účasť vedenia Mesta Kelč na našich podujatiach podčiarkuje dobrú partnerskú spoluprácu Obce Ladce a Mesta Kelč.

 

Organizácia takéhoto podujatia by nebola možná bez dobrovoľníkov z kultúrnej komisie, ktorí od skorých ranných hodín pripravovali všetko potrebné pre takéto podujatie. Vidieť ste ich mohli pri stánku s občerstvením  a pri predaji obecného gulášu. Zároveň veľmi pekne ďakujem aj všetkým zúčastneným družstvám z Ladiec, ale aj so širokého okolia.

 

Tešíme sa na ďalší 11. ročník súťaže, ktorý bude v máji 2024.

 

Text: Dominik Koštialik

Foto: Martin Habánek