Projekty financované EÚ

Ladecká notečka 2023

Stretnutie heligonkárov v Ladcoch si pomaličky začína vytvárať pevné miesto v kalendári kultúrnych podujatí v Ladcoch. Aj keď Ladecká notečka, nemá určený presný termín, ako majú niektoré podujatia v obci, ako napríklad Dni obce, alebo Ladecký kotlík, ale vždy sa teší veľkej účasti. Na štvrtom ročníku podujatia Ladecká notečka, ktorý sa konal druhú septembrovú sobotu 09.09.2023 v priestoroch pred DK Ladce, sa zúčastnilo 37 rôznych hudobných zoskupení. Celkovo bolo zúčastnených 95 muzikantov. Podobné podujatia sa konajú v rámci celého Slovenska, tak nájsť voľný termín v priebehu roka je niekedy veľmi komplikované. Jednotlivé stretnutia heligonkárov sa časovo prekrývajú a muzikanti sa ponáhľajú z jedného vystúpenia na druhé, v inom meste alebo obci.

 

Aj preto Ladecká notečka začala už o 12.00 hod. Počas celého dňa bavili heligonkári piesňou a vtipmi hostí nielen z Ladiec, ale aj z okolitých obcí. Pre veľký počet zúčastnených muzikantov podujatie pokračovalo až do večera. Po skončení oficiálneho programu si všetci heligonkári, ktorí vydržali do konca, spoločne zaspievali známe slovenské aj české ľudové piesne. Neskôr sa vytvárali skupinky, ktoré si na lavičkách hrali a spievali svoje obľúbené pesničky. Hrou a spevom ožila aj železničná stanica, kde si niektorí účinkujúci krátili peknou pesničkou čakanie na vlak.

 

Veľká vďaka patrí Milošovi Tučkovi z Ladiec za organizáciu a registráciu heligonkárov a dobrovoľníkom z kultúrnej komisie, ktorí sa postarali o technické zabezpečenie podujatia a chutné občerstvenie.

 

Už teraz sa tešíme na ďalší ročník, ktorý je naplánovaný na 15.6.2024.

 

Text: Dominik Koštialik

Foto: Miroslav Valach, Ing. Katarína Kalusová