Projekty financované EÚ

Turisti Ladeckého Klubu 2017

 

Turisti z Ladiec (alebo TULAK - Turisti Ladeckého Klubu) odštartovali sezónu hneď v máji výstupom na Kohútku a Portáš v pohorí Javorníky. Júnová turistika nás zaviedla do pohoria Pohronský Inovec, kde sme zdolali Veľký Inovec. V júli nás čakal slnkom zaliaty Rakytov vo Veľkej Fatre. Výstup s krásnym kruhovým výhľadom na okolité vrchy zvládlo 47 turistov, toho 7 bolo detí.

 

 

Následne sme v auguste navštívili pohorie Malej Fatry. Trasu zo Starého dvora cez Baraniarky, Veľký Fatranský Kriváň, Chleb a Poludňový grúň až do Štefanovej (v dĺžke cca 20 km a s celkovým prevýšením takmer 1 600 m) zdolali 16 turisti. Ostatní využili lanovku z Vrátnej na Chleb a náročnú túru si trochu uľahčili.

 

 

V septembri nám výstup na Klin v Západných Tatrách zmarilo nepriaznivé počasie, a tak sme zvolili ľahšiu trasu na jednu z najkrajších tatranských chát – Chatu pri Zelenom plese, nazývanú tiež „Brnčalka“. Nenáročný výstup, i keď v daždi, zvládlo s prehľadom 41 turistov (z toho 7 detí).

 

 

Posledná turistika v roku bola tradičná, na náš vrch Butkov. Turistickú sezónu sme ukončili 21. októbra v počte 55 turistov, z toho 12 detí. Po výstupe na Butkov sme sa všetci stretli pri fantastickom guláši na chate u Ľubomíra Martináka, spoločne sme pospomínali a zhodnotili uplynulú úspešnú sezónu a naši najmladší turisti boli ocenení medailami.

 

 

Je treba dodať, že organizovaná turistika v Ladcoch má zapustené hlboké korene. Desiatky rokov sledujeme, ako odchádzajú na túry po krásnych slovenských horách nielen mladí turisti, ale aj turisti stredného či staršieho veku. Na túrach sa stretávajú celé generácie, ale aj úplne noví členovia, ktorí chcú spoznávať krásu našich hôr kolektívne.

 

 

Ak aj vy chcete turistikovať s nami, stačí nás sledovať na Facebookovej stránke TULAK - Turisti Ladeckého Klubu.

 

 

Na ďalšie túry ako aj na nových členov sa už teraz tešíme!

 

 

Text: Peter Martinák

Foto: Peter Martinák