Projekty financované EÚ

Turisti Ladeckého klubu TULAK na horách 2019

 

Po úspešných jarných výstupoch na Rohatú Skalu v Strážovských vrchoch a Kľak v Malej Fatre sme pokračovali augustovým výstupom na najvyšší vrch Nízkych Tatier - Ďumbier, ktorý sa nachádza v ich hlavnom hrebeni. Ponúka nádherný kruhový výhľad prakticky na všetky pohoria na strednom Slovensku a jeho výška je 2045,9 m n. m. Nami zvolená turistická trasa merala 15 kilometrov a jej prevýšenie bolo 1 166 metrov. V slnečnom počasí zdolalo Ďumbier 47 turistov, ktorí začali v Lúčkach, pokračovali cez Širokú dolinu a Krúpovo sedlo. Z vrcholu Ďumbiera sme už smerovali na chatu Milana Rastislava Štefánika, kde sme si všetci dopriali zaslúžené občerstvenie. Poslednou zastávkou bola chata Trangoška.

 

 

Vrcholom tohtoročnej turistickej sezóny bol však septembrový prechod z Malej Studenej doliny cez Téryho chatu a Priečne sedlo (2352 m n. m.) do Veľkej Studenej doliny na Zbojnícku chatu. Tento prechod je právom považovaný za najťažší turisticky značkovaný prechod vo Vysokých Tatrách. Túto náročnú 25 kilometrovú, no veľmi obľúbenú a krásnu vysokohorskú turistiku s výškovým prevýšením 1 672 m, zvládlo v peknom jesennom počasí 13 našich turistov. Odmenou im boli už vtedy zasnežené vrcholy Tatier a krásne výhľady.

 

 

Záver sezóny patril tradične nášmu Butkovu, na ktorý sme vystúpili 12. októbra. Na vrchole sme sa všetci odfotili a zapísali do vrcholovej knihy. Bodku za úspešnou sezónou dalo spoločné posedenie a zhodnotenie pri fantastickom guláši na chate Ľubomíra a Zdenky Martinákovcov, za čo im v mene zúčastnených turistov ďakujem.

 

 

Aj keď sa nám nepodarilo uskutočniť všetky naplánované turistiky, bilancia tejto sezóny je pekná. Dokopy sme prešli viac ako 90 km s celkovým prevýšením takmer 5 000 metrov. Už teraz sa tešíme na turistické zážitky v ďalšom roku, aj na nových členov, ktorí sú u nás vždy vítaní.

 

 

Text: Peter Martinák

Foto: Peter Martinák