Projekty financované EÚ

Benefičný koncert na Butkove 2021

„Konajme dobro, kým máme na to čas,“ zaznelo v úvode benefičného koncertu na podporu misijných diel pápeža Františka v Afrike, ktorý sa uskutočnil v sobotu 31. júla 2021 v Skalnom sanktuáriu Božieho milosrdenstva na Butkove. Ako zdôraznil hlavný organizátor podujatia – národný riaditeľ Pápežských misijných diel – otec Ivan Kňaze - z celkového počtu 3 tisíc diecéz na svete až 1 100 patrí do misijných území. Tie sa majú oveľa horšie ako my. Prostredníctvom Pápežských misijných diel, ktoré pôsobia v 140-ich krajinách, existuje taká výmena darov. My prispievame na pomoc diecézam v Etiópii, Rwande, Ugande či Srí Lanke a oni zasa obetujú za nás modlitby.

 

 

Pripomenul, že misionárstvo má na Slovensku bohaté tradície, prinieslo aj niekoľko obetí, no tento benefičný koncert je aj predzvesťou septembrovej návštevy pápeža Františka na Slovensku. Všetky tieto myšlienky podporila svojím vystúpením najskôr elitná slovenská harmonikárka Vlasta Mudríková, ktorá k niekoľkým svojim známym duchovným piesňam pridala aj novinku Naša púť, venovanú špeciálne pútnickému miestu na Butkove.

 

 

Hlavnými protagonistami benefičného koncertu boli populárni Kandráčovci na čele s Ondrejom Kandráčom a speváčkou Monikou Kandráčovou. Ich zmes duchovných, mariánskych i známych ľudových piesní rozospievala a roztlieskala celé Skalné skantuárium. Ako to vyjadril Ondrej Kandráč, došlo tým na Butkove k vytvoreniu silného nielen speváckeho, ale aj duchovného spoločenstva. Počas ich vystúpenia sa na podporu misijných diel vyzbieralo takmer 17 tisíc eur (presne: 16 662,28 eur a 200 českých korún). Pápežské misijné diela vyjadrili poďakovanie všetkým účastníkom podujatia a zvlášť nadácii AGAPA a Považským cementárňam v Ladcoch za organizačné zabezpečenie koncertu, dopravy a technickej podpory. V závere žilinský diecézny biskup Tomáš Galis poďakoval všetkým, ktorí prispeli k výnimočnej atmosfére koncertu a zaželal im, aby sa šťastne vrátili do svojich domovov a mohli tam osláviť Božiu Matku – Matku milosrdenstva, nebeského Otca a aby mohli mať radosť navzájom jeden z druhého.

 

 

 

 

 

Viac fotiek

 

 

 

Text: Peter Toman

Foto: archív PCLA