Projekty financované EÚ

Ladecký kotlík 2019

 

Týždenná predpoveď počasia nebola k sobote 4. 5. 2019 vôbec priaznivá. Dokonca tri dni pred samotnou akciou sme zvažovali, či nebude lepšie tohtoročný, už siedmy Ladecký kotlík pre nepriaznivé počasie zrušiť.

 

 

Nakoniec sme sa rozhodli, že do akcie ideme a urobili sme dobre. Z 20-tich prihlásených družstiev sa zlého počasia zľakli len 4 družstvá, takže súťažilo 16 gulášmajstrov. Od rána si súťažiaci postupne pripravovali svoje stanovištia. Prístrešky rôznych farieb a tvarov zaplnili priestor vedľa kultúrneho domu. O 12:00 sme spolu so starostom Kelča zahájili súťaž zvukom hasičskej sirény. Čas na uvarenie bol určený na 3,5 hodiny. Každý, kto šiel okolo, určite už cítil vôňu smažiacej sa cibuľky a mäsa.

 

 

Aby varenie išlo viac od ruky a zabávali sa nielen súťažiaci ale i hostia, zavolali sme si kapelu RABAKA z Považskej Bystrice a DJ Michala z Ladiec. O dobrú náladu bolo teda postarané, o jedlo do zhotovenia súťažných gulášov tiež. Deti sa vyskákali na nafukovacích atrakciách a mohli si nechať veselo pomaľovať tvár. Nechýbali ani stánky s darčekmi, hračkami a medovníkmi, dospelých zase potešil stánok s kvalitným vínkom. Jednoducho, počas varenia sme sa nemali kedy nudiť!

 

 

Po zozbieraní súťažných vzoriek sa porota dala do práce a začala hodnotiť farbu, vôňu, chuť, konzistenciu a celkové uvarenie gulášu. Jednotliví rozhodcovia bodovali guláše každý sám za seba a po ukončení hodnotenia sa všetky body spočítali. Každé družstvo malo pridelené číslo, ktoré sa napísalo na misku tak, aby sme ho pri hodnotení a ochutnávaní nevideli. Po spočítaní bodov sme umiestnenia pridelili najprv miskám a potom samotným súťažiacim. Výsledok bol na svete, pripravíme ešte diplomy a účastnícke listy a môže sa ísť vyhodnotiť verejne. Porota, ktorá guláše hodnotila, mala s podobnými súťažami v rámci nášho regiónu bohaté skúsenosti. O gulášoch sa vyjadrovala veľmi pochvalne a páčila sa jej aj celá akcia Ladecký kotlík – od organizácie až po vysokú úroveň gulášov.

 

 

Poradie gulášov bolo tento rok veľmi tesné a na prvých 4 miestach rozhodoval len jeden bod. To naznačuje veľmi dobú kvalitu ako gulášov, tak aj bohaté skúsenosti samotných gulášmajtrov. Tento rok putoval putovný kotlík-pohár z Ladiec do Zemianskeho Kvašova. DHZ Klepeťáci získali 1 miesto s počtom bodov 46. Tešíme sa, že účasť stále prekračuje aj hranice našej obce ale zároveň veríme, že sa nám kotlík-pohár z Kvašova o rok vráti na vyhodnotenie ôsmeho ročníka J. Na druhom mieste skončilo družstvo Červený guláš s počtom bodov 45. Na tretom mieste sa umiestnilo naše družobné mesto Kelč s počtom bodov 44. Najmenej hodnotený guláš mal 31 bodov. Názov tímu zámerne neuvádzame, pretože veríme, že ich guláš sa zjedol do poslednej kvapky, partia sa zabavila a tak ako zvyšní neocenení súťažiaci berú celú akciu s humorom a heslom, že nie je potrebné vyhrať, ale zúčastniť sa a urobiť pre výhru maximum.

 

 

A možno si poviete, že sa budem ako v každom reporte o kultúrnej akcii opakovať, ale verte mi, že ani Ladecký kotlík by nebolo možné zorganizovať bez dobrovoľníkov a ochotných ľudí. Všetkým, ktorí nám pomohli akciu pripraviť veľmi pekne ďakujem a ostáva mi iba dúfať, že sa všetci tešíte na ďalší ročník varenia gulášu minimálne tak, ako ja.

 

 

Výsledky súťaže vo varení gulášu v Ladcoch od roku 2013

Rok 2013 – 23 súťažiacich družstiev

1. Poľovníci PZ Bukovina Ladce
2. RLJ Group - Ladce
3. Muňo team - Košeca

 

Rok 2014 – 15 súťažiacich družstiev

1. Bemitrans – Ladce
2. Čertice zo škôlky - Ilava
3. Bikeri – Ladce

 

Rok 2015 – 14 súťažiacich družstiev

1. Nelly Ladies - Púchov
2. DHZ Klepeťáci - Zemiansky Kvašov
3. DHZ Ladce - Ladce

 

Rok 2016 – 14 súťažiacich družstiev

1. Štúrovci – Ladce
2. Country tanečníci – Žilina
3. DHZ Klepeťáci – Zemiansky kvašov

 

Rok 2017 – 28 súťažiacich družstiev

1. Partička z Kopyta – Ladce
2. PKM – Ladce
3. Juniperus - Nemšová

 

Rok 2018 – 22 súťažiacich družstiev

1. PKM – Ladce
2. Partička z Kopyta – Ladce
3. Juniperus - Nemšová

 

 

Text: Dominik Koštialik, predseda Kultúrnej komisie obce Ladce

Foto: Martin Habánek