Projekty financované EÚ

Zbierka posteľnej bielizne pre nemocnice ukázala, že ľudia majú dobré srdce

 

Aj tento rok sme jarnú burzu detského oblečenia chceli spojiť s milým, charitatívnym skutkom. Okrem predaja oblečenia sme zbierali posteľnú bielizeň pre nemocnicu v Ilave a v Považskej Bystrici.

 

 

Dôvod, prečo sme sa vybrali touto cestou, bol jednoduchý. Z času na čas aj my zavítame do nemocnice, či už navštíviť našich príbuzných, alebo vyliečiť samých seba. Pobyt v nemocnici nie je nikdy príjemný, hoci personál sa dnes naozaj snaží ako vie. Ani najlepší doktori a najmilšie sestričky však neovplyvnia fakt, že na izbách nájdete často starý inventár, alebo je posteľ navlečená do obliečok, ktoré si pamätáte ešte zo skrine svojej starej mamy. Nemocnice sa snažia ako vedia, chcú pacientom, ktorým nemá kto doniesť pyžamo či osušku požičať niečo erárne. Ale aj erárne veci sa neustále perú, derú, opotrebovávajú. A tu vzniká úžasná možnosť, ako sa každý z nás môže zapojiť do dobrého skutku – darovať to, čoho má doma prebytok alebo nepotrebuje tam, kde sa to využije na sto percent.

 

 

Cez získané kontakty sme sa spojili s nemocnicou v Považskej Bystrici a sprostredkovane aj s nemocnicou v Ilave (ďakujeme p. Hrubiškovej, p. Mitašovej, celému personálu práčovne a Danke Tabačikovej). Chceli sme sa uistiť, že vyzbieraná bielizeň naozaj niekomu pomôže a neskončí na zbernom dvore. Zároveň sme vďaka informáciám z nemocníc spravili zoznam toho, čo sa ešte môže zbierať – plachty, pyžamá, uteráky, osušky, župany.

 

 

Darovanie bolo možné počas konania burzy, celkovo teda dva dni. Boli sme veľmi milo prekvapení a zároveň potešení, že naša myšlienka získala takú dobrú odozvu, že ľudia chodili s plnými taškami, vrecami či krabicami a chceli darovať. Pretože či chceme alebo nie, každému sa po istom čase doma nahromadí viacero obliečok. Niektoré nedávame na periny, pretože už nie sú v móde, iné boli nevhodným svadobným darom. Firemných uterákov tiež nevieme spotrebovať na kilá ročne a z detských pyžamiek a obliečok naše ratolesti vyrástli ani sme sa nenazdali.

 

 

Všetok darovaný textil bol vo výbornom stave, mnohé obliečky ešte voňali po vypratí a boli dokonca ožehlené. Je vidieť, že naši občania, ale aj občania zo susedných obcí (pretože darovali aj tí) majú dobré srdce a pomoc mysleli naozaj úprimne, za čo im touto cestou vyslovujeme veľké ĎAKUJEME!

 

 

Posteľnú bielizeň sme rozdelili na dve časti. Prvá putovala na doliečovacie oddelenie do Ilavy a zvyšok šiel do Považskej Bystrice. Delenie bolo potrebné preto, aby sme do Ilavy neposlali napríklad detské textílie, ktoré by nenašli využitie.

 

 

Veríme, že staronové obliečky potešili nielen personál, ale že potešia aj samotných pacientov a padnú v úžitok. Veď všetci poznáme ten dobrý pocit, keď si ľahneme do čistej, voňavej postele a máme na sebe obľúbené pyžamo...

 

 

Radi by sme podobnú akciu zorganizovali aj počas jesennej detskej burzy. Ak už teraz máte doma nepotrebné obliečky, pyžamá, plachty, župany (všetko aj vo verzii pre deti) či uteráky, odložte si ich bokom a doneste nám ich na jeseň. O presnom termíne a podmienkach vás budeme včas informovať prostredníctvom webovej stránky obce Ladce, Facebook stránky obce, Facebook stránky MC MIMČO a tiež prostredníctvom obecného rozhlasu.

 

 

Ďakujeme, že spoločne pomáhame, má to veľký zmysel!

 

 

 

Text: Mgr. Guzoň Adela, Mgr. Lišková Kristína

Foto: Mgr. Guzoň Adela, Mgr. Lišková Kristína