Projekty financované EÚ

Zabíjačkové špeciality 2023

Na sklonku fašiangového obdobia sa na dedinách, ale aj v mestách organizujú rôzne fašiangové aktivity. Sú to zabíjačky, fašiangové sprievody masiek, alebo stretnutia pri zabíjačkových pochúťkach, dobrom víne a dobrej muzike.

 

Inak tomu nebolo ani u nás v Ladcoch. V stánkoch boli pripravené zabíjačkové špeciality, dobré varené vínko a teplý čaj  na zahriatie. Do tanca a na počúvanie hrala mužská spevácka skupina Mužáci Moravia.  Podujatie sme organizovali deviatykrát po dvojročnej prestávke. O to viac sme sa na túto aktivitu tešili. Každým rokom pridávame množstvo na prípravu pochúťok a každým rokom je málo. Svedčí to aj o tom, že túto spoločenskú udalosť navštevuje z roka na rok viac hostí. Príprava takéhoto podujatia je veľmi náročná a dôležitá, aby už na samotnej akcií všetko klapalo ako má. Na tohtoročných zabíjačkových špecialitách sa podieľalo viac ako 25 ľudí. Boli to členovia kultúrnej komisie, dobrovoľníci, ale aj pracovníci obecného úradu. Prípravy začali už mesiac vopred, zasadnutím kultúrnej komisie. Samotná akcia sa rozbehla vo štvrtok, keď sme varili huspeninu a topili masť, v priestoroch za domom kultúry. V piatok sa pripravovali priestory na výdaj a prípravu špecialít. V ponuke boli aj domáce klobásy, ktoré pre nás urobil Ondrej Pecka z Košece. Tlačenku pre nás vyrobil J. Košík z Pruského. Na mieste sme potom pripravovali zabíjačkovú kašu, pečienku, podbradky a kapustnicu. K fašiangom neodmysliteľne patria aj šišky, ktoré pripravovali kuchárky v ZŠ Ladce, za čo im patrí veľká vďaka. Boli naozaj výborné. Pre drobné komplikácie počas prípravy sme sa s výdajom kaše trochu omeškali, za čo sa ospravedlňujeme. Identifikovali sme drobné chybičky, ktoré spôsobili zdržanie a veríme že na budúci rok, bude všetko na čas pripravené. Aby sme oživili toto podujatie, ktoré bude vo februári 2024, budeme radi ak sa nájdu aj dobrovoľníci, ktorí budú ochotní prísť vo fašiangových maskách, alebo skupinu ľudí, ktorí zorganizujú pochovávanie basy.

 

Na záver ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na organizácií zabíjačkových špecialít 2023 a teším sa na ďalšie obecné podujatia, ktoré budeme v Ladcoch organizovať v tomto roku.

 

Text: Dominik Koštialik

Foto: Dominik Koštialik, Ing. Katarína Kalusová