Projekty financované EÚ

Pálenie Ďura na Skalke v Horných Ladcoch 2023

V sobotu 22.4.2023 sa aj tento rok vďaka všetkým dobrovoľníkom, ktorí sa v sobotu ráno opätovne zišli, mohlo konať Pálenie Ďura na Skalke v Horných Ladcoch.  Vatra bola tento rok symbolicky vysoká, mala 23 poschodí, keďže je rok 2023.


Veľká vďaka patrí Ladeckým urbárnikom za poskytnutie dreva na vatru, pilčíkom za hotovenie dreva, salašu v Horných Ladcoch za pomoc s mechanizmami, hasičom vďaka za dozor a ostražitosť a starostovi obce Ladce za pomoc jednak pri stavaní vatry a tiež pri podpore tohto podujatia. Guláš a držko-guláš varil pán Belobrad a pán Bratina s kamarátmi a pomocníkmi a stánok s dobrým pivom Bernard obsluhoval pán Babečka a pani Bratinová, začo im tiež ďakujeme. 


Na pálení vatry bolo nádherné počasie bez vetra a možno aj preto prišlo veľa ľudí. Priestor bol v jednu chvíľu úplne zaplnený a kotlík s gulášom úplne prázdny. Do spevu aj na počúvanie hrala už tradične cimbálová muzika Ivana Sadloňa z Púchova.


Zaspomínali sme na časy, kedy hrala ešte aj Ladecko-Tunežická dychovka s pánom Ištvánikom a partiou, ale tie časy sú už, žiaľ preč. Samozrejme, v povetrí je na tejto akcií vždy aspoň symbolicky v našich mysliach prítomný nebohý pán Štefan Kuman a Marián Markuš, naši priatelia a dlhoroční organizátori tejto akcie. Úctu si zaslúži aj posledný mohykán zo starej partie, náš Horno-Ladecký "krstný" pán Janko Vedej. Prišlo aj niekoľko rodákov z Horných Ladiec a človek si mohol uvedomiť, ako sa za tie roky osadenstvo pomenilo a že už nepoznáme všetkých, ako kedysi. 


Tešíme sa na ďalší rok, kedy budeme musieť navariť viac gulášu. Aj keď nevieme, koľko ľudí príde, ale to nevadí, hlavne aby sme boli zdraví a dožili sa v mieri a v pohode pálenia Ďura 2024.

 

Text: Ing. Jozef Mikušinec

Foto: Ing. Jozef Mikušinec