Projekty financované EÚ

Pálenie Ďura na Skalke v Horných Ladcoch 2022

 

Vatra v Horných Ladcoch sa stala peknou tradíciou, ktorá otvára kultúrno-spoločenské podujatia pod holým nebom nielen v našej obci, ale hádam po celom Slovensku. Tento rok nás potešila najmä účasť mladšej generácie, ktorá pomáhala vatru stavať, ktorá sa o túto tradíciu zaujíma a chce v nej pokračovať. S mechanizáciou a so zakladaním ťažších kusov pomohol pán Chleban. Hornoladčania postavili vatru až so 16 poschodiami. Vatra horela naozaj dlho, ešte ďalší deň dotlievala a vidieť ju bolo aj z priľahlých kopcov.

 

 

Zahrala nám aj cimbálka Ivana Sadloňa z Púchova. Počasie vyšlo perfektne, až o pol druhej nás rozohnal začínajúci dáždik, ktorý po nás schladil žeravú pahrebu. No do tohto času sa niesla lúkami ľudová hudba a úprimný spev všetkých, ktorí majú radi ľudové piesne.

 

 

Na vatru prišlo odhadom 250 - 300 ľudí, guláš a držková sa zjedli, lebo boli výborné. Aj pivko sa všetko vyčapovalo, pretože k dobrej spoločnosti a hudbe sa jednoducho hodí.

 

 

Poďakovať by sme chceli Hornoladčanom a stavebnému tímu pod vedením pána Babečku ml., majstrom kuchárom Ľubošovi "Beďovi" Belobradovi a pánovi Herčkovi, reštaurácii KOPYTO za pivo, richtárovi za podporu, urbárnikom za drevo, poľovníkom za mäsko do guláša, hasičom za podpálenie vatry a pohotovosť pre prípad potreby. Ďakujeme všetkým, ktorí priložili ruku k dielu, účastníkom a tiež najstaršiemu pamätníkovi pánovi Jankovi Vedejovi, ktorý je stále pri všetkom dianí okolo. Teší nás, že sa vatry zúčastňujú aj rodiny s malými deťmi, ktoré počas podujatia veselo šantia v prírode a užívajú si tento čas. Možno práve z nich vyrastie generácia, ktorá bude vatru udržiavať o pár rokov ako stálu, kultúrnu udalosť.

 

 

Nesmieme zabudnúť ani na zakladateľov tradície, pánov Štefana Kumana a Mariana Markuša, ktorí túto akciu určite "zhora" sledovali a vybavili nám nielen pekné počasie, ale tiež možnosť stretnúť sa verejne, v zdraví, a s úsmevom na perách. Tešíme sa na vatru v roku 2023.

 

 

 

Text: Ing. Jozef Mikušinec, Mgr. Kristína Lišková

Foto: Ing. Jozef Mikušinec