Projekty financované EÚ

Archív odpovedí 2018

 

Odpovedá starosta Ing. Jaroslav Koyš, prípadne kompetentný pracovník obecného úradu.

 

 

 

11. 12. 2018

Otázka: Kanálsky most

"Práve som sa dočítal, že v Ilave idú uzavrieť kanálsky most. Je už starý, v zlom technickom stave a často ho preťažujú. Nie je na tom podobne aj ten náš? Si spomínam, že už dávnejšie som niekde čítal, že staticky je už na tom zle, dokonca si aj pamätám nejakú betónovú zátarasu, ktorá za záhadných okolností opustila svoje miesto. Tak ako je na tom náš most? Díki."

 

Ľubo Turza, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pán Turza, túto tému som riešil s kompetentnými v roku 2016. Vlastník mosta Vodohospodársky podnik v tom čase zahradil prejazd cez daný most na základe sťažností niektorých našich občanov. Na spoločnom stretnutí (zástupca Povodia Váhu, PD Košeca a p. Chovanec) sme sa dohodli, že bude prizvaný statik a posúdi únosnosť mosta. Statik prišiel a dal stanovisko aj odporúčania k zlepšeniu stavu mosta. Pokiaľ si dobre pamätám (jeho posudok nemám), tak nenašiel vážne poškodenie, ktoré by ohrozovalo jeho používanie. Ako obyčajne Povodie Váhu na nič nemá € :( Preto sa "nezošil" ani utrhnutý betón, ktorý drží zábradlie na vstupe na most. Na druhej strane cesta na most v Ilave patrí TSK a je dôležitým spojovacím bodom z Ilavy smer Pruské. Je využívaný omnoho častejšie a počet "cyklov" je omnoho väčší ako u nás. Preto predpokladám, že sa robí kontrola a údržba aj tohto mosta."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

28. 11. 2018

Otázka: Znečistená cesta vozidlami lomu Tunežice

"Zdravím Vás, chcem Vám dať do pozornosti nadmerné znečisťovanie cesty vozidlami, ktoré vozia kamenivo z lomu Tunežice. Celá cesta 1. triedy až po KD Ladce bola min. týždeň znečistená, mazľavá. Prosím o úradné upozornenie prevádzkovateľa lomu. Ďakujem."

 

Lukka Se, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, ďakujem za upozornenie. Budeme požadovať zjednanie nápravy."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

28. 11. 2018

Otázka: Riaditeľka ZŠ Ladce

"Dobrý deň, p. starosta. Chcem sa spýtať na odvysielanú reportáž Reflexu, či si myslíte, že táto žena je hodná zastávať i naďalej funkciu ktorú vykonáva - funkciu riaditeľky. Ďakujem za Vašu odpoveď."


občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, musím priznať, že z celej reportáže som smutný. Pani reportérka urobila reportáž, že v našej škole je šikana a bossing bežná vec a odsúdila pani riaditeľku a vlastne aj všetkých pedagogickým pracovníkov. Lenže pravda je niekde inde, ale tú reportérka nehľadala. Bohužiaľ. Pravda sa nepredáva tak dobre ako účelovo odvysielané polopravdy. Áno, sú to veľmi zlé veci a nesmú sa diať. Lenže tento problém nie je len v učiteľoch, resp. vo vedení školy, toto je problém samotnej výchovy a problém v deťoch samotných. Obávam sa, že ak nezačneme naše deti lepšie vychovávať a nebudeme sa im viac venovať, problémov bude viac a viac. Čo sa týka výpovede pani učiteľky L., bývalej ladeckej učiteľky, tak to je z nášho pohľadu ťažko posúdiť. No povedzte sám, koľko hodín pracujete vy, 7,5 resp. 8 a možno niekedy aj viac? Ona prišla do práce okolo 7:30 hod a končila 11:30 hod a pani riadieľka ju nútila, aby ostala v práci aj do 15:30. Ťažko povedať, či každý deň, ale každý zamestnanec školy - pedagogický aj nepedagogický má svoju pracovnú dobu. Ona nechcela dodržiavať pracovnú dobu? Chcela chodiť domov skôr? Vy si to môžete dovoliť? Samozrejme, to je len časť výpovede pani učiteľky L. Ostatné vyjadrenia sa dajú ťažko dnes dokázať a boli by to tvrdenia proti tvrdeniu. Učiteľky vzniknutú situáciu vyriešili po svojom. Odchodom zo školy. Verím, že si vybrali dobre a prajem im, aby sa im dobre darilo a boli spokojné na nových školách. Prepáčte, ale v reportáži neboli dôkazy, že riaditeľka pochybila pri vyšetrovaní incidentu resp. pri šikane syna pána M. Nemôžem byť jej sudcom, či je hodná alebo nie je hodná. Rada školy rozhodla pri voľbách na riaditeľa školy a ja som to akceptoval. Podobne je to aj pri jej prípadnom odvolaní."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

21. 11. 2018

Otázka: Verejná wifi sieť v obci

"Zdravím, ja by som uvítal v našej obci pokrytie wifi na verejných miestach obce, na ktoré bol vypísaný aj projekt s podporou EU. Bolo by to plus pre obec a nestálo by to tak veľa peňazí."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, verejná Wi-fi je lákavá, no má to niekoľko úskalí, ktoré v súčasnosti riešime. No ďalší pohľad je aj taký, že čo chceme. Chceme, aby sa ľudia stretávali a rozvíjali vzťahy tým, že budú komunikovať alebo nám stačí, aby sedeli vedľa seba a hľadeli do mobilov? Nemá dnes takmer každý internet v mobile? Je to na diskusiu. Napriek tomu pripravujeme podklady a podľa podmienok a výšky spoluúčasti sa rozhodneme."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

19. 11. 2018

Otázka: Budú Ladce mestom?

"Dobrý deň, chcem sa vás spýtať či obec plánuje v budúcnosti požiadať o štatút mesta? Za odpoveď vopred ďakujem."

 

Marko Petruš, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, nie. Ani sme nad tým neuvažovali. Neviem si ani predstaviť, prečo by sme mali nad tým uvažovať. Veď ani Beluša, ktorá má 6000 obyvateľov to nechce."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

15. 10. 2018

Otázka: Darovanie kníh pre knižnicu

"Dobrý deň, chcem sa spýtať na možnosť darovania kníh pre knižnicu v Ladcoch. Funguje také niečo, respektíve môžeme knihy, ktoré nepotrebujeme doma doniesť do knižnice? Vždy je to podľa mňa lepšie riešenie ako ich hádzať do papiera alebo páliť ak môžu ešte niekomu poslúžiť. Robí knižnica aj nejaké výzvy na darovanie alebo zber kníh od občanov? Ďakujem za odpoveď."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, "nepotrebné" knihy môžete priniesť na Obecný úrad v Ladcoch. Na chodbe pred knižnicou je policová skriňa určená na takéto knihy. Je verejne prístupná počas otváracích hodín Obecného úradu v Ladcoch. "

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

12. 10. 2018

Otázka: Dokončovanie práce na hlavnej ceste

"Dobrý deň. Chcem sa informovať ohľadom dokončovacích prác na rekonštrukcii chodníka pri hlavnej ceste. Vpuste na odvod dažďovej vody z cesty, pôvodne plánované k oprave vozovky a umiestnené úmyselne pod jej úroveň kvôli oprave asfaltového koberca, ktorá žiaľ neprebehla, sú momentálne veľmi nebezpečné. Bude sa s tým niečo ešte robiť?"

 

S pozdravom Michal Koňuch, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, máte pravdu, dokončenie asfaltovania medzi chodníkom a cestou neprebehlo podľa dohody so Slovenskou správou ciest. Pri projektovaní chodníka som mal pozvaného na úrade zástupcu SSC a projektantku a debatovali sme ako zvieť dažďovú vodu do dažďových vpustí. Zástupca SSC odsúhlasil, že daná časť komunikácie bude v celej dĺžke odfrézovaná a bude natiahnutá nová vrstva asfaltu, ktorá bude rešpektovať vpuste aj chodník. Lenže všetci vieme, ako to nakoniec dopadlo :( Bude to ešte na diskusiu a rokovanie opäť so zástupcom SSC. Dovtedy však to budeme musieť aspoň provizórne urobiť z vlastných finančných prostriedkov, aby sme zabezpečili aspoň akú - takú bezpečnosť na danej komunikácii. Priznám sa, že v súčasnej dobe Vám neviem dať presnú odpoveď, ako to celé bude vyzerať a kedy presne sa to dokončí podľa naších predstáv. Bohužiaľ, na Slovensku je to tak !! :("

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

12. 10. 2018

Otázka: Vplyv lomu Tunežice na bezpečnosť obce

"Dobrý deň, pripájame sa k otázke občana z 27. 9. 2018 "Nebezpečná hlavná cesta" v Ladcoch - Tunežiciach. Na stránke OÚ je zverejnená správa o zvýšenej ťažbe štrku v lome Tunežice - hodnotenie vplyvu. Ťažba sa zvyšuje skoro o 50 % a samozrejme, že sa píše, že všetko je v norme, čo sa týka životného prostredia, zdravia obyvateľov, prach, hluk, zaťaženosť cesty. Stačí, ak sa obyvateľ poprechádza po hl. ceste, napr. v Tunežiciach, a vidí ako ťažké autá so štrkom znečisťujú, roznášajú a víria prach na ceste, stačí nechať umyté auto na dvore a na druhý deň bude celé zaprášené. Hluk nemusíme obyvateľom hl. cesty veľmi opisovať, poznajú to, v lete bol problém spať pri otvorených oknách, a ani cez víkend, sviatky nebol pokoj, autá Doprastavu premávali a premávajú doteraz už od 5 hod. ráno bolo počuť každý poklop. (Ako je to možné, že i cez sviatky premávajú?) V správe píšu, že cez víkend a sviatky nebudú premávať - cha,cha. Po schválení to bude ešte horšie. Už nikomu nezáleží na občanoch obce bývajúcich na ceste I. triedy? Čo máme my občania Ladiec a Tunežíc z toho, že sa zvýši ťažba, iba prach, hluk, už dosť neúnosná premávka ťažkých áut a žiadne opatrenia?! Neuvažuje sa pri takejto premávke o odklone cesty na privádzač? Častejšie čistenie cesty v takejto obci by malo byť samozrejmosťou a treba na to upozorniť Doprastav!!!! Mali by ste na úrade viac bojovať za to, aby sa život obyvateľom na ceste I. triedy, pri takto zvýšenej preprave, tak rapídne nezhoršoval a nevyhovárajte sa, že je to cesta I. triedy, veď prechádza cez obec, ktorú by sme si mali chrániť, lebo potom začnú obyvatelia z takejto obce odchádzať."

 

obyvatelia č. d. 10, 11,12, 13

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, Vašej otázke resp. sťažnosti na verejnú vyhlášku nerozumiem. Plníme si povinnosť a informujeme občanov o chystaných krokoch podnikateľského subjektu, ktorý pôsobí v našej obci. A je jedno či sa nám to páči alebo nie. Na základe zákona musí prerokovať verejne otázky zvýšenia ťažby a rozšírenia lomu so všetkými úradmi, ktoré sa musia vyjadriť a dať svoje stanovisko. Verejnosť t.z. občania žijúci v danej lokalite majú právo a povinnosť sa vyjadriť. Ich sa to priamo dotýka. Dané orgány musia zohľadniť ich pripomienky a schváliť s pripomienkami alebo neschváliť rozšírenie prevádzky. Aj preto je na konci vyhlášky adresa, kde máte možnosť posielať svoje pripomienky k rozšíreniu lomu.

 

 

Prečo si myslíte, že nebojujeme za lepší život v okolí cesty I. triedy?! Ja sa nevyhováram, ale nemáme zdroje a ani prostriedky na to, aby sme robili veci za organizácie, ktoré sa o dané veci majú starať. Píšeme a apelujeme na DI v TN o častejšie meranie rýchlosti, snažíme sa vplývať na našich spoluobčanov, ktorí parkujú svoje autá na chodníkoch, po ktorých chodia deti a mamičky s kočíkmi, v spolupráci s PCLa čistíme cestu a miestne komunikácie. Toto robíme za Slovenskú správu ciest, ktorá by mala automaticky očistiť cestu po zimnej údržbe a samozrejme po jej výraznom znečistení. No okrem čistenia vpustí pre dažďovú kanalizáciu v krátkom úseku som pracovníkov SSC nevidel. Suplujeme prácu Slovenského vodohospodárskeho podniku pri starostlivosti o vodné toky, ktoré každoročne aspoň z časti vyčistíme. Bojujeme o zjazd z diaľnice zo smeru z Bratislavy. Je to však beh na dlhú trať, pripravujeme dopravný poriadok obce a po spracovaní návrhu budeme jednať so SSC o možných spomaľovacích /ukľudňujúcich ostrovčekoch na vjazdoch do našich obcí. Tak mi povedzte, čo ešte máme robiť? Čo by ste urobili Vy, aby ste zlepšil život v okolí tejto komunikácie a v našej obci? Za skorú odpoveď vopred ďakujem."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

Zároveň pripomíname všetkým, že verejné prerokovanie - Lom Ladce - zvýšenie ťažby sa koná 24. októbra 2018 (streda) o 15:30 hod. v obradnej miestnosti Obecného úradu Ladce. Pozvaná je aj verejnosť!

 


 

12. 10. 2018

Otázka: Chýbajúce detské ihriská v obci

"Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, kedy bude v obci normálne detské ihrisko? Je to naozaj hanba, že v obci, kde je toľko malých detí, je len jedno detské ihrisko, a aj to je v katastrofálnom stave. Ďakujem za odpoveď."

 

Pastorková

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, musím uznať, že máte pravdu. Detské ihrisko v Ladcoch je v katastrofálnom stave a preto sa väčšina rodičov s malými deťmi zdržiava čo najdlhšie v areáli Materskej školy, kde vďaka rodičom vybudovali pekné priestory na hranie. V tomto smere máme voči Vám veľký dlh. V tomto roku sme sa cez 2 výzvy na vybudovanie/rekonštrukciu detských ihrísk snažili získať finančné prostriedky. Bohužiaľ, 1. výzva nesplnila naše očakávania. Bola nám pridelená len malá suma na zrealizovanie našich plánov a nemali sme dostatok vlastných zdrojov na jej dokončenie. 2. výzva nebola do dnešného dňa ešte vyhodnotená :/ Napriek tomu sa nevzdávam a verím, že sa nám podarí pripraviť rozpočet na budúci rok tak, aby sme mohli začať s opravou detského ihriska. No s pripravovaným projektom bude musieť súhlasiť nové obecné zastupiteľstvo."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

08. 10. 2018

Otázka: Kedy sa vyčistia potoky a opraví sa zábradlie?

"Dobrý deň, pán starosta, chcem sa spýtať, či sa plánuje v Ladcoch vyčistenie potokov, ktoré sú v katastrofálnom stave a či plánujete zrekonštruovať chodník a zábradlie popri potoku smerom na železničnú stanicu, ktoré sú hanbou pre našu obec. Teraz, keď sa Ladce zviditeľňujú prostredníctvom pútnického miesta Butkov, tak by sa zišlo viac dbať na čistotu všetkých verejných priestranstiev. Ďakujem za odpoveď."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, prepáčte, ale budem sa opakovať, pretože na túto tému som už odpovedal. Vodné toky (nielen v našej obci) sú témou na dlhú debatu a výmenu názorov, kto sa má o čo starať a ako to robiť. Musím však opakovať, že o vodné toky sa musí starať jeho správca, resp. vlatník, t.j. Povodie Váhu. Obec tým, že vynaloží finančné prostriedky na zveľadenie cudzieho majetku porušuje zákon o hospodárení s verejnými prostriedkami. Napriek tomu naši pracovníci v spolupráci s Považskou cementárňou každý rok vyčistia najhorší (najznečistenejší) úsek vodných tokov. Vzhľadom na tohtoročné suché obdobie sú vodné toky v ešte horšom stave ako v minulosti. Vodný tok, ktorý vteká do našej obce zo susednej Hlože je už dlhšiu dobu bez vody a v koryte rastú rôzne rastliny. Podobný stav je aj v Lúčkovskom potoku, v ktorom síce trochu vody tečie, ale vegetácia v ňom je tiež veľká. To je stav vodných tokov, stav samotných korýt je v ešte zúfalejšom stave. Na Lúčkovskom potoku sa začína rozpadať zábradlie a podobne aj vrchná časť betónového venca. V druhom potoku potoku je stav ešte horší a betónové koryto sa na niektorých miestach už zrútilo do koryta. O tomto havarijnom stave som informoval odštepný závod Povodia Váhu v Nimnnici, no nedostal som odpoveď. Preto som sa obrátil na generálne riaditeľstvo Povodia Váhu a tí mi ešte v auguste prisľúbili, že sa na daný problém prídu pozrieť a navrhnú riešenie. V spodnej časti prikladám odpoveď po mojej urgencií. Chodník vedľa potokov je na niektorých miestach poškodený koreňami stromov a verím, že v budúcnosti sa nájdu finančné prostriedky na to, aby sa opravil. No verte mi, že toto nie je hanbou našej obce. Sú horšie úseky a asi aj väčšie problémy v našej obci ako daný chodník. Čo sa týka čistoty verejných priestranstiev, tak pracovníci obce každý týždeň prechádzajú po obci a snažia sa zmierňovať problémy s triedeným zberom ako aj údržbou zelene skrášlovať okolie. Častokrát je nad ich sily a mnohým z nás aj nad naše chápanie, čo dokážu niektorí naši spolubčania vo svojom okolí urobiť. Samozrejme, komunikácie vplyvom druhu priemyslu, ktorý je v našej obci sú tiež častokrát znečistené a prašné. Tie však PCLa čistí zametacím vozom 3-4 krát do roka v závislosti od znečistenia."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

 

List Povodiu Váhu:

 

Dobrý deň, pani Ing. Láslová, chcel som sa informovať ohľadom vašich krokov k odstráneniu havaríjneho stavu našich vodných tokoch. V auguste sme boli v telefonickom kontakte a s nádejou som očakával nejaký progres v jednaní, resp. v návrhu riešenia. Mám sa spoliehať na to, že sa mi ešte ozvete alebo sa mám obrátiť priamo na ministerstvo a spolu aj na televíziu, ktorá možno bude úspešnejšia ako ja?

Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
S pozdravom, Jaroslav Koyš

 

 

Dobrý deň, pán starosta. Ohľadne Vašej žiadosti Vás informujem, že sa pracovalo na nej počas dlhšieho časového obdobia, kedy sme sa snažili vyzistiť bližšie informácie o výstavbe betónového oporného múru a jeho vlastníctve. Medzitým sme obdržali delimitačné protokoly o prevode správy vodného toku z vtedajšieho Slovenského pozemkového fondu. Technicko - prevádzkový riaditeľ Ing. Virág trvá na obhliadke uvedeného stavu a konzultácii s Vami, preto v priebehu budúceho týždňa Vás budem kontaktovať aby sme si dohodli termín stretnutia. Tento týždeň mám dovolenku. Ospravedlňujem sa za vzniknuté dlhodobé riešenie uvedenej situácie, avšak aj z dôvodu povodňových udalostí, ktoré nastali na SR si vyžadovali prednostne konanie a riešenie. V pondelok - utorok budúceho týždňa, t.j. 8-9. 10. 2018 Vás budem kontaktovať.
 

Ďakujem za pochopenie.

S pozdravom, Láslová

 


 

03. 10. 2018

Otázka: Očkovanie psov v Ladcoch

 

"Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať na očkovanie psov, že kedy sa uskutoční alebo či už náhodou nebolo? Ďakujem."

 

Silvia Kuľková, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, neviem, kedy príde zverolekár na očkovanie. Takúto informáciu som nedostal. V prípade, že bude mať zverolekár naplánovaný výjazd po okolitých obciach, dá nám vedieť a my následne budeme informovať našich občanov o očkovaní psov vyhlásením v obecnom rozhlase, resp. zverejnením na našej web stránke."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

27. 09. 2018

Otázka: Nebezpečná hlavná cesta v Ladcoch

"Prečo neriešite dopravnú situáciu na hlavnom ťahu ul. Hviezdoslavovej??!! Nedávno sa tu stala nehoda, kde vletel šofér do oplotenia domu. Verím, ze tých nehôd bude len pribúdať a čoskoro sa stane aj smrteľné nešťastie. Šoféri, hlavne nákladných vozidiel, si tu jazdia jak na diaľnici!!! Dokedy to máme trpieť?? Dokým tu naozaj niekoho nezrazí nejaké to vozidlo??! Na dome praskajú steny z otrasov od vozovky. Rieši sa tu stále niečo, čo je úplne zbytočná vec - napr. spomaľovač pri pošte??!!! To akože vážne???? Hlavný ťah v Ladcoch je niekedy životu nebezpečný hlavne pre chodcov (deti). Mienite s tým niečo urobiť, alebo sa máme odvolať na iný orgán, ktorý posunie daný problém kompetentnejším?"

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, zdieľam Vaše rozhorčenie s dopravnou situáciou na ceste I. triedy (teda podľa Vás Hviezdoslavovou ulicou). Musím Vás však upozorniť, že táto komunikácia je v správe Slovenskej správy ciest. O poriadok t.j. stav a čistotou vozovky na nej sa musia v prvom rade starať SSC a Polícia SR, ktorú sme neraz žiadali, aby merali rýchlosť a usmerňovali vodičov na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Bohužiaľ, niektorí z nás si robia z hlavnej cesty pretekársku dráhu a z priľahlých chodníkov parkoviská. Nedbajú na to, že mamičky s kočíkmi sú nútené obchádzať takto zaparkované vozidlá a vstupovať na vozovku. Správame sa arogantne a sebecky. No v prvom rade by sme mali začať od seba a postupne sa môže situácia zlepšiť.

 

 

A preto hovorím ÁNO, záleží nám na bezpečnosti našich občanov. Preto chceme urobiť poriadok na komunikáciách, ktoré patria obci. Naučiť jazdiť vodičov obozretne. Spomaľovací prah by mal zabezpečiť zvýšenú bezpečnosť chodcov ako aj vodičov, ktorí častokrát nezaregistrujú značku STOP pri pošte. A týchto spomaľovacích prahov chceme v našej obci viac (viď štúdia dopravného poriadku, ktorú je momentálne možné pripomienkovať) ako aj obmedzení rýchlosti a samozrejme aj obmedzenia parkovania vozidiel kde sa komu bude zachce. Toto sú kroky, ktoré sme podnikli, ale samozrejme, aj Vy ako občan môžete a máte právo na to sa obrátiť na kompetentnejší orgán ako je obec a požiadať správcu komunikácie, Políciu SR resp. Dopravný inšpektorát v Trenčíne, aby zjednali nápravu."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

25. 09. 2018

Otázka: Lístky na ples v Ladcoch

"Dobrý deň, chcem sa spýtať, kedy a kde sa budú dať kúpiť lístky na ples, ktorý sa bude konať 26. 1. 2019?"

 

Simona Pagáčová, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Lístky na rodičovský ples, ktorý sa bude konať 26. 1. 2019, sa začnú predávať v polovici októbra 2018. V obecných tabuliach budú plagáty, na ktorých bude uvedené kde sa budú dať lístky zakúpiť."

 

S pozdravom
Klobučníková Ivana, Rodičovské združenie pri ZŠ Ladce

 


 

25. 09. 2018

Otázka: Ako podporí obec súťaž Beh na Butkov 2018?

"Dobrý deň. Dňa 29. 9. 18 sa uskutoční v našej obci bežecký pretek na horu Butkov, ktorý je zaradený do série Slovenský pohár v behu do vrchu. Bolo by pekné ak by sa táto informácia zdieľala aj na obecnej stránke. A zároveň sa chcem spýtať, či obec neplánuje nejaké motivačné (vďačné za reprezentovanie obce, športu)? Mám na mysli preplatenie štartovného alebo nejaká odmena v cieli. Minulý rok sa preteku zúčastnilo 6 domácich pretekárov a myslím, že ak by obec vedela aspoň takýmto spôsobom motivovať, možno ten počet môže narásť. Ďakujem a prajem pekný deň."

 

Slavomír Mrážik, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, organizátori tohto preteku požiadali Obec Ladce o príspevok na organizáciu tohto podujatia. Žiadosť bola posunutá na Finančnú komisiu, a na poslednom OZ bolo rozhodnuté, že obec podporí toto podujatie finančne. Pretekárom za Ladce však nebude preplácané štartovné. OZ teda podporí preteky a ich organizáciu, ale nie pretekárov jednotlivo. Verím, že bežci bežia hlavne pre svoju radosť a pocit sebarealizácie. Určite si však vážime, že bežia aj za našu obec a reprezentujú ju. Čo sa propagácie týka, oznamy o podujatí boli a sú zverejnené aj na webovej stránke obce a propagujú sa aj na Facebook Obec LADCE."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

17. 09. 2018

Otázka: Prečo sa nezverejňujú všetky otázky?

"Prečo sa nezverejňujú všetky otázky od nespokojných občanov???"

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, všetky otázky, ktoré mi prídu cez formulár Spýtajte sa starostu sú zverejnené aj s odpoveďami tu na webovej stránke. Zároveň sa zdieľajú aj na Facebook stránke obce Ladce. Momentálne mám v pošte asi ešte dve otázky, na ktoré som nemal čas ešte odpovedať vzhľadom na nedostatok môjho času. Akonáhle však budú zodpovedané, preposielam ich adminovi webu, ktorý ich nahodí. V prípade otázok cez webový formulár neexistuje žiadna selekcia čo áno, alebo nie, všetko sa publikuje. Čo sa týka Facebook stránky, otázky z tejto siete taktiež dávame na web obce, ale len keď majú s obcou súvis a môžu priniesť informácie alebo rady ďalším naším občanom (a to aj v prípade že občan upozorní na niečo negatívne). Napríklad keď niekto hľadá pracovnú ponuku, strateného psa alebo byt do prenájmu, odpovieme sa mu formou akou nás oslovil, prípadne sa príspevok na Facebooku zdieľa, ale tieto otázky nedávame na web. Čiže momentálne nemám vedomosť o nijakom príspevku, ktorý by nebol zverejnený. Máte na mysli nejakú konkrétnu otázku z minulosti, ktorá nebola zverejnená alebo nebolo na ňu odpovedané? Dajte mi vedieť. Samozrejme, mohlo sa stať, že som prehliadol nejakú otázku, ale v takýchto prípadoch ma väčšinou admin upozorní a ja na ňu odpoviem. Pravidelne s adminom skúšame formulár, či funguje a odosiela všetko, i keď môže sa stať, že práve v momente odosielania môže občanovi napríklad vypadnúť sieť a otázka sa neodošle. Tieto veci však nevieme ovplyvniť. Ďakujem."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

17. 09. 2018

Otázka: Cena ornej pôdy obce

"Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na cenník odpredaja ornej pôdy pri predaji od obce?"

 

občianka

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, prepáčte, ale takto to nefunguje. V prvom rade musí obec mať nejaký pozemok, ktorý chce odpredať. Zámer odpredaja musí schváliť Obecné zastupiteľstvo v Ladcoch a tam sa rozhoduje akým spôsobom sa bude pozemok predávať. Ale v súčasnej dobe o niečom podobnom nič neviem a cenník tým pádom neexistuje."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

15. 09. 2018

Otázka: Smetné koše v H. Ladcoch a zničené značky

"Prepáčte, ale ten smetný kôš z Horných Ladiec zmizol??? Inak sa cez Horné Ladce prehnal nejaký "víchor" lebo poničil kopu dopravného značenia ..."

 

Zdenka Letková, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, tiež nerozumiem niektorým veciam, ktoré sa dejú v našej obci. Tieto veci sa však dejú už niekoľko mesiacov. Predpokladáme, kto môže byť páchateľom, ale dokázať mu to alebo ho prichytiť pri čine sa zatiaľ nikomu nepodarilo. Na smetnom koši bola zlomená železná rúra a preto sme ho zobrali k nám na dielňu. Zabezpečíme hrubšiu a verím, že aj pevnejšiu rúru, na ktorú prichytíme kôš a opäť ho postavíme na pôvodné miesto. Čo sa týka značiek, tak oslovíme Políciu, aby zvýšila frekvenciu hliadkovania vo večerných hodinách a snáď sa im podarí prichytiť páchateľa pri čine. Potom by sa táto forma vandalizmu už nemusela opakovať. Ďakujem za upozornenie a prajem príjemný víkend."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

14. 09. 2018

Otázka - reakcia na zverejnené projektové zámery obce

"Najskôr dokončite projekty, ktoré ste začali a potom riešte nové ... Chcete separovať odpad ale vývoz kontajnerov alebo zvýšenie počtu kontajnerov nerieši nikto ... Treba chodiť po obci a všímať si iné veci, nie len futbal a kostol..."

 

Lukáš Chovanec, Facebook Obec Ladce​

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pán Chovanec, nielen Vás trápi nízky počet kontajnerov alebo problémy s vývozom vyseparovaných zložiek triedeného odpadu. No o triedený zber v mestách a obciach sa majú podľa zákona starať tzv. Organizácie zodpovedných výrobcov (OZV). Tie si zazmluvnia vývoznú spoločnosť a tí majú vyvážať vytriedené komodity. Problém je v štatistike. V minulosti nefungovalo triedenie a každá OZV vychádzala z pôvodnych množstiev vytriedených zložiek. A to je celý problém súčasného stavu. Na túto tému som už odpovedal a moju odpoveď môžete nájsť na https://www.ladce.sk/otazky-a-odpovede/

 

 

Ale to Vás asi až tak netrápi. Vás trápi, že sa starám aj o futbal a o okolie kostola. No keby som sa nestaral o futbal, možno by ste nechodili v tých veciach, ktoré ste si "požičali" od našich dorastencov a so svojimi kamarátmi si možno niekedy nezahrali na multifunkčných ihriskách. Aj o tom je život na vidieku. Mnoho ľudí žije športom a pohybom. Druhí zasa k životu potrebujú kostol a modlitbu.

 

 

Predstavené projekty, na ktorých v súčasnej dobe pracujeme, predstavujú množstvo práce a energie, ktoré vynakladáme, aby sme vytvorili našu obec takou, akou mala byť už niekoľko rokov a akou si byť zaslúži. A nie preto, aby sme sa chválili, ale aby sme pozvali našich občanov k tomu, aby boli súčasťou daných projektov a spolu sme ich úspešne dokončili. Je ešte veľa vecí, ktoré u nás nefungujú tak, ako by mali. Ale ustavičným kritizovaním sa daná vec neurýchli ani nevyrieši."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

10. 09. 2018

Otázka: Stavebný odpad pri bytovke 139

"Dobrý deň, chcem sa opýtať na stavebný odpad pri bytovom dome číslo 139. Aj napriek tomu, že máme v Ladcoch funkčný zberný dvor, množstvo sutín neubúda, ale naopak pribúda. Tento odpad je tam už takmer od mája tohto roku a nepôsobil esteticky ani pri Ladeckom kotlíku a ani pri Dňoch obce Ladce. Čo sa s tým bude diať, keďže sa sutiny nachádzajú na obecnom pozemku? Alebo si hocikde na obecnom pozemku môžeme vytvoriť takúto "skládku" a nechať ju tak? Ďakujem."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, Vašu otázku som posunul referentke, ktorá má na starosti verejné priestranstvá, aby to vyriešila. Zaslala správcovi danej bytovky žiadosť o odstránenie odpadu do 7. 9. V prípade, že nebude odpad odstránený, budeme postupovať podľa platného VZN."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

09. 09. 2018

Otázka: Nedostatok kontajnerov na plasty a papier

 

"Pán starosta, obec nezvláda zabezpečenie separovaného zberu odpadkov, týka sa to najmä preplnených kontajnerov na plasty a papier pri bytovke č. 162. Kontajnerov je málo, sú ustavične preplnené, keď sa kontajner vyprázdni, za dva dni je opäť plný, lebo obyvatelia tam ponosia odpadky, ktoré pre plné kontajnery skladovali doma. V okolí kontajnerov to potom vypadá ako na sídlisku Luník. Takto sa len neguje snaha občanov triediť odpad, keď to potom má takto pri tých kontajneroch vyzerať. Čo má potom občan robiť, no prestane triediť odpad a bude všetok odpad dávať do kontajnera na netriedený zmesný odpad. To naozaj nejde zabezpečiť ešte aspoň po jednom kontajnery na plast a na papier?"

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, verím, že tento problém trápi nás viacerých a nielen Vás. Musím však povedať, že obec nemá na starosti vývoz plastov a ostatného triedeného odpadu. Túto povinnosť majú spoločnosti, ktorých názov je organizácia zodpovedných výrobcov (OZV). Tieto OZV-čky si najímajú zberné spoločnosti, aby pre nich tieto komodity zbierali a napĺňali kvóty, ktoré sa zaviazalo Slovensko plniť. Vzhľadom k tomu, že tieto OZV museli vychádzať z nejakých prvotných množstiev a nastavenia vývozov jednotlivých komodít, zobrali si naše štatistiky a podľa toho nastavili množstvá kontajnerov ako aj frekvenciu vývozu. Vzhľadom k tomu, že v minulosti sa častokrát stávalo, že v komunálnom odpade boli aj veci, ktoré mali byť odseparované, musíme žiadať o zvyšovanie frekvencie vývozov. Čiastočne sa nám to podarilo, ale stále to nie je k spokojnosti nás všetkých. Preto u nás funguje aj zberný dvor, aby tí, ktorým záleží na tom kde žijú, mali možnosť vyviezť triedený odpad na zberný dvor a nerobili si zo svojho okolia smetisko. Samozrejme, je lepšie položiť triedený odpad vedľa konkrétnej nádoby ako ho hodiť do nádoby na komunálny odpad. No aj občania Tunežíc nemajú problém prísť v stredu alebo v sobotu na zberný dvor a priviezť svoj odpad aj napriek tomu, že na svojich uliciach majú nádoby na triedený odpad. Preto by som chcel požiadať všetkých, ktorým záleží na tom kde žijú, aby pôsobili na svoje okolie a upozorňovali svojich spoluobčanov na možnosť vývozu odpadu na zberný dvor."

 

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

09. 09. 2018

Otázka: Prečo nebol vývoz plastov v auguste?

"Dobrý deň, p. starosta. Chcem sa spýtať, prečo v mesiaci august nebol vykonaný vývoz separovaného odpadu, konkrétne plastov, medzi bytovkami, resp. v celej obci. Ďakujem."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, plán vývozu je na našej web stránke (https://www.ladce.sk/separovanie-odpad/). Nemám vedomosť o tom, že by v mesiaci august nebol z nejakého dôvodu tento plán dodržaný. Samozrejme, môžem sa mýliť a v pondelok si túto informáciu preverím."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

07. 09. 2018

Otázka: Kedy bude fungovať zastávka v Tunežiciach?

"Dobrý deň. Chcem sa spýtať odkedy bude fungovať autobusová zastávka č. 47 (pri p. Hatalovi)? Nikde som nevidela oznam. Deti nám z tejto zastávky cestujú do školy, posielame ich zatiaľ do Ladiec, čo je "od ruky". Radi by sme uvítali info o opätovnom fungovaní zastávky. Ďakujem."

 

Cihová Miriam, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, zastávka autobusu bola zdemontovaná a odložená na „bezpečné“ miesto pri DK Ladce počas výstavby chodníka. Počas búrky však na zastávku spadol strom a zničil ju. Riešili sme s poisťovňou, či to je alebo nie je poistná udalosť. Vzhľadom na dovolenkové obdobie sme dostali vyjadrenie až minulý týždeň. V súčasnosti riešime nákup novej zastávky z vlastných zdrojov. Do dodania novej zastávky bude dočasne osadený len stojan s označením SAD zastávky bez prístreška. Za pochopenie a trpezlivosť ďakujem."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

07. 09. 2018

Otázka: Sťažnosť na stav pred bytovkou č. 142

"Zdravím. To čo je pred bytovkou 142? Sa Vám vylial cement? Alebo nejaký opitý pracant sa pomýlil? Videli ste to, ,,pán starosta"? To takto zostane? HANBÍM SA POZVAŤ RODIČOV A PRIATEĽOV DO TEJTO DIERY !!!! Je to čím ďalej tým horšie! Dajte to do poriadku !!!!! S pozdravom!"

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň. Je ťažké vyjadrovať sa k niektorým veciam, ktoré trápia nielen Vás, ale aj niektorých našich občanov, keď zvolia taký tón a slovník, ako ste zvolili Vy. V tom, kde žijeme a ako žijeme, si vo väčšine prípadov môžeme sami a záleží len na nás, ako sa k tomu postavíme. Ak sa nám naše okolie nepáči a budeme čakať, kým sa niečo zmení, tak ostaneme žiť v špine a v bordeli. Ak "preložíme aspoň slamku", tak môžeme to naše okolie zlepšiť a urobiť ho krajším. Váš postoj je typický pre dnešnú dobu. Najskôr sa nasťahujem do bytu, ktorého okolie sa mi nepáči a potom sa budem sťažovať, ako je tam škaredo a špinavo. Komunikujete so svojimi susedmi?! Dohodli ste sa s bytovým dôverníkom na úprave okolia?! My sme vyzvali Vašu bytovku na opätovnú úpravu okolia, ktoré sa stalo "štrkoviskom" po izolovaní základov. Predpokladám, že ten betónový "chodník" Vám urobil niekto, kto betónoval okopový chodník okolo Vašej bytovky. Preto by bolo najlepšie, aby ste si svoje problémy najskôr vydiskutovali medzi sebou a následne urobili aj opatrenia, ktoré budú vyhovovať všetkým."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

29. 08. 2018

Otázka: Rozbitý kanál na ceste

"Pán Starosta, rád by som sa spýtal, kedy sa vyrieši cesta pri starom obchode? Rozbitý kanál ... Človek môže ísť aj na bicykli, korčuliach ... Počuť to hlavne aj na autách, keď cez to prechodia. Je tam jama, ľahko môže prísť k úrazu."

 

Martin Mosorjak, Facebook Obec Ladce

 

 

 

 

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, to nie je jediný problém na hlavnej ceste. Máme zaznamenaných niekoľko takýchto "defektov". Všetky posielame správcovi cesty 1. triedy Slovenskej správe ciest a v kópii spoločnosti Považská vodárenská spoločnosť. Tí sú zodpovední za stav tejto komunikácie a budeme od oboch žiadať nápravu. Ďakujem za upozornenie."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 08. 2018

Otázka: Optická sieť v obci

"Dobrý deň. Chcem sa informovať ohľadom kampane na optickú sieť, ktorá prebehla pred letom schránkami v obci Ladce. Bude sa to realizovať, alebo nie? Ak áno, kadiaľ povedie výkop pre kábel? Zaujíma ma to kvôli plánovaniu úpravy vjazdu do dvora z hlavnej cesty, Hviezdoslavova ulica, Tunežice. Ďakujem za odpoveď."

 

MK

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, kampaň okolo výstavby optickej siete spustila spoločnosť Telekom, ktorá ju chce aj v našej obci vybudovať. Tento rok sa začalo územné konanie. Na základe vašich pripomienok alebo odsúhlasenia pripojenia do Vašich domácností sa pripravuje realizačná projektová dokumentácia. Vzhľadom k tomu, že ani dokumentácia ani žiadosť na stavebné povolenie nebola zatiaľ predložená na obec, nemáme vedomosť o termíne výstavby optickej siete v našej obci. V prípade, že dostaneme takúto informáciu od budúceho stavebníka, budeme Vás všetkých informovať."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

21. 08. 2018

Otázka: Ženský futbal v Ladcoch

"Dobrý deň, rada by som sa spýtala, či sa vedenie obce spolu so športovým vedením nezamýšlali nad myšlienkou založiť ženké futbalové mužstvo/ženstvo. Vopred ďakujem za odpoveď."

 

občianka

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, som veľmi rád, že je zo strany občanov záujem o šport. Zo strany obce sa snažíme takéto aktivity podporovať. No založiť ženské futbalové družstvo sa mi zdá nereálne. Vzhľadom k tomu, že som aj predsedom našej telovýchovnej jednoty viem, že v súčasnej dobe trénujú v mládežníckych družstvách 3 dievčatá. Dievčatá môžu hrať futbal spoločne s chlapcami v kategórii prípravky, mladší a starší žiaci. V kategórii dorast a ženy už musia hrať samostatne. Vy veríte tomu, že v našej obci je cca 18 dievčat, ktoré by chceli hrať futbal? Môžem zodpovedne povedať, že ani chlapcov tu nie je toľko. Preto sme sa niekoľko rokov snažili spojiť družstvo dorastu s okolitou obcou, aby sme sa v priebehu súťaže nemuseli stresovať, či sa chlapci zídu na zápas a budú ho môcť odohrať alebo si nájdu inú aktivitu. Tak málo chlapcov v tejto kategórii malo záujem o futbal. Až príchodom nových trénerov a "silného" ročníka 2002 sa stav ako - tak ustálil. No opäť prídu "slabé" ročníky a opäť bude mať mládežnícky futbal problémy. Ale rozoberať túto tému by bolo na dlho. Ak však poznáte dievčatá, ktoré by chceli hrať v kategórii prípravky alebo mladší žiaci (ročníky 2005 - 2010) nie je problém ich prihlásiť u trénerov a budú v týchto družstvách vítané. Staršie dievčatá je možné prihlásiť k žiakom do Beluše. Tam v súčasnej dobe majú ženské futbalové družstvá. Ak ich je viac ako 10, tak po vzájomnom stretnutí by sme mohli v nasledujúcom futbalovom ročníku niečo spoločne vymyslieť."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

09. 08. 2018

Otázka: Nespokojnosť s prácou starostu a so situáciou v lokalite IBV

"Dobrý deň, pán starosta. Som z Vás i z celého vedenia tejto obce veľmi sklamaná a nerada píšem aj tento mail, ale čo je moc, to je moc. Ide o novú ulicu za kaštieľom - takzvanú IBV a skutočne neviem, čo si už mám o tom všetkom myslieť. To, že bývalý starosta len sľuboval a nič nekonal a všetko zanedbal, tak s tým sa už asi každý zmieril. Boli voľby a prišli ste Vy a tým aj nová nádej, že obec konečne začne rozkvitať v tom lepšom svetle. Omyl!!! Nič sa nezmenilo. Len sľuby, sľuby a sľuby ako aj za bývalého starostu. Vy si asi neuvedomujete v akých podmienkach tu žijeme, v akých podmienkach tu vyrastajú naše deti, aký je život na tejto ulici. Blato, prach, špina, každú chvíľu vytopená celá ulica po daždi a rozbité nové autá, ktoré sme si všetci postupne kupovali. Boli ste sa pozrieť teraz v nedeľu po tej búrke ako vyzerala naša ulica? Aká bola ulica vytopená, že sa nedalo absolútne prejsť suchou nohou, lebo tu stálo 10 cm vody? Asi ste už aj zabudli ako táto ulica vyzerá. Ale k veci. Začiatkom roka na zastupiteľstve sa hovorilo o kanalizácii, kde ste nám všetkým povedali, že do konca apríla bude ukončené výberové konanie firmy, ktorá bude robiť kanalizáciu a chodník. A v máji sa malo začať kopať a o rok, keď sadne zemina, teda cesta, sa dorobí asfaltový koberec. Toto ste nám všetkým povedali na zastupiteľstve a už sme tomu verili, že sa ľady konečne po rokoch pohnú. Pán starosta? Je ôsmy august!!!!! A tu sa doteraz nepreložilo krížom slamy. Pán starosta, nehnevajte sa, ale toto je už do neba volajúce. Verte mi alebo nie, ale keby sa dal vrátiť čas späť, tak by sme si v Ladcoch nikdy pozemok nekúpili a nikdy v živote by sme sa sem nenasťahovali. Čakali sme tu zmenu, krajší a pokojnejší život, ale zatiaľ sme zažili len pravý opak. Toto je obec kde nič nefunguje. Jediné čo obec zaujíma za posledné štyri roky je len nový kostol a kultúrny dom. Pardon, urobil sa ešte chodník do Tunežíc, ale s tým ako sa urobil by som sa tiež nechválila, lebo vyzerá ako vlny na mori. Ale pozrite sa aj na ostatné nedostatky. Potok, ktorý preteká cez obec vyzerá byť v katastrofálnom stave, cesty sú po kanalizácií rozbité, keď sa ide nejaká jama opraviť tak sa len fľakuje ako teraz naposledy proste celé zle. Ale to som už odbočila od hlavného problému, ku ktorému som sa chcela vyjadriť. Možno si iní občania povedia, že čo je koho po nejakej novej ulici, ale - ad1 - pozemky sme kúpili s tým, že sa tu vybuduje jedna krásna nová ulica a ad2, tento problém pochopí len ten človek, ktorý žije na tejto ulici a ktorý si tu vytrpel za tie roky tieto všetky prekážky. Tak isto nepochopím, prečo sa prerobil pôvodný projekt tejto ulice, kde bol naplánovaný chodník, zeleň a cesta. Miesto toho ste nám tu nasrali dva a pol metrový betónový chodník, ktorý je úplne zbytočný a zeleň ste nám zrušili. Zeleň, ktorá mohla trošku skrášliť túto ulicu. Videli ste ako sa v iných obciach robia nové ulice. Asi nie. Ale sme v Ladcoch, tak nám to tu všetko zabetónujte. Pán starosta, neberte to osobne, nemám proti Vám nič, ale blížia sa voľby a táto obec potrebuje nového starostu. Starostu, ktorý bude riešiť problémy v obci, ktorý sa bude viac snažiť získať niekde peniaze pre našu obec a ktorý nebude len sľubovať nemožné."

 

občianka

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

s niektorými vecami s Vami súhlasím a niektoré veci je potrebné vidieť aj z druhej strany. Vtedy by ste (možno) zmenili názor alebo by ste viac popremýšľali nad tým, čo píšete. Preto vždy vo svojich odpovediach vyzývam občanov, ktorí sa na niečo pýtajú a sú s niektorými vecami nespokojní, aby prišli na zastupiteľstvo alebo sa zúčastnili zasadnutia komisií. Nie preto, aby sme ich tam verejne pranierovali, ale aby sme si vydiskutovali pohľady na danú vec a našli spoločné riešenie problému. Ideálne tak, aby sme uspokojili všetkých, alebo minimálne našli aspoň kompromis. Mnohé veci (hlavne tie verejné) sú veľakrát komplikovanejšie, lebo sa dotýkajú mnohých ľudí.

 

 

Vyčítate mi veci, ktoré som nespôsobil ja a ťažko sa s nimi dá niečo robiť. V mnohých prípadoch je to „beh na dlhú trať“. Samozrejme, ako každému, ktorý pracuje vo vedení obce alebo mesta, záleží na tom, aby jeho obec a mesto vyzerali dobre, čisto a aby obyvatelia boli spokojní. No to je ideálny stav, ktorý vo väčšine prípadov neexistuje :/. Vzhľadom na výšku rozpočtu, priority obecného zastupiteľstva a možnosti pracovníkov odstraňujeme problémy a riešime veci, ktoré netrápia len nás, ale všetkých, ktorí v Ladcoch žijú. Teraz nepreháňam, ale verím, že takmer všetky veci, ktoré ste popísali, ale aj mnohé iné riešime a snažíme sa o ich urýchlené odstránenie.

 

 

A teraz k jednotlivým pripomienkam. Ako každá obec aj Ladce sa snažia vytvoriť podmienky pre výstavbu a udržanie mladých, resp. pritiahnutie nových obyvateľov. Povedzme si úprimne, obec sa pustila do developerského projektu, ktorý nezvládla. Nasľubovala hory-doly a čakala, že to čas vyrieši. Neurobila sa tu ani kanalizácia vtedy, kedy sa mala a za „eurofondové“ peniaze. Teraz musíme hľadať spôsoby a riešenia financovania. Napríklad brať úver a zadĺžiť sa pre 20 domov a ostatných 2000 obyvateľov bude musieť chodiť po rozbitých cestách a chodníkoch. O kvalite ciest by Vám vedeli rozprávať ľudia na Záhradnej a Cementárskej ulici. No obecný rozpočet nedokáže pokryť náklady na rekonštrukciu týchto komunikácii a plôch. Ak máte pocit, že je to jednoduché, a každý čaká, aby nám dal svoje zvyšné peniaze na budovanie infraštruktúry, tak nám príďte vysvetliť, kde to tak je a ako sa to dá. Podobne to je aj s projektovou dokumentáciou, so stavebným povolením a s výberovým konaním. Je to všetko (zbytočne) komplikovanejšie a zdĺhavejšie ako v súkromnom sektore. Každý hľadí na samosprávy ako na zlodejov a preto sú všetky obstarávania vo vestníkoch resp. v elektronickom trhovisku. Potom sa nejaký neúspešný uchádzač odvolá na Úrad pre verejné obstarávanie a celý proces môže začať odznovu alebo je lepšie ho rovno zrušiť. Ďalší problém je Slovenský pozemkový fond (SPF). Jednať s touto inštitúciou je veľmi komplikované a zdĺhavé. A to je prípad našej kanalizácie, ktorá sa musela zmeniť z dôvodu zmeny vlastníka kaštieľa a aj z dôvodu, že SPF komplikoval proces stavebného povolenia a predražoval projekt výstavby kanalizácie. Výberové konanie je však už spustené a 5. 9. (tohto roku) je otváranie obálok, kde by sa malo rozhodnúť, kto bude realizátorom výstavby kanalizácie na IBV.

 

 

„Fľakovanie“ ciest realizovala spoločnosť Váhostav a bola to reklamácia prác, ktoré sme (starostovia dotknutých obcí) žiadali od objednávateľa stavby kanalizácie a vodovodu, Považskej vodárenskej spoločnosti. Keď obec opravuje cestu, tak sa snaží získať alebo nasporiť financie na opravu celej časti komunikácie, ktorá nám patrí. Je to aj prípad Cementárskej ulice, kde sme požiadali Lesy SR o prefinancovanie opravy asfaltového povrchu od pošty po reštauráciu Pod gaštanmi. Ale ani to sa nepáčilo niektorým spoluobčanom. Je preto veľmi ťažké vyhovieť každému a ešte aj počúvať výčitky, že všetko čo robíme, robíme zle.

 

 

Miestne vodné toky sú v správe a v majetku Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP). Opäť je to inštitúcia, ktorá len dáva nariadenia, ale nič nerobí pre miestne toky. Staráme sa o ne sami a aj vďaka dobrej spolupráci s Považskou cementárňou sa nám podarí každý rok aspoň časť týchto vodných tokov vyčistiť. Tento rok to bude v septembri. No konečne sa mi ozvali aj z riaditeľstva SVP a verím, že sa nám podarí začať riešiť havaríjny stav našich miestnych potokov. O výsledku jednania budeme tiež našich občanov informovať.

 

 

S chodníkom do Tunežíc sa nechválim. Ani ja, ani nikto iný. Podobne je to aj s DK v Ladcoch. Je to práca tímu ľudí, ktorý pracuje na jednotlivých projektoch. Je to naša práca a snažíme sa ju robiť najlepšie ako vieme. Samozrejme, teší nás, že po všetkých tých „vybavovačkách“ a námahe, ktorú nikto nevidí a popísal som ju už pri problémoch s kanalizáciou, sa nám podarí daný projekt zrealizovať. Vždy len informujeme občanov, čo robíme, koľko to stálo financií a na web „hodíme“ zopár fotiek pred a po realizácii. Stavba chodníka musí zohľadňovať veľa faktorov, no aj tak sa počas výstavby vyskytnú problémy, ktoré je potrebné riešiť na mieste. Problém nastáva, keď Slovenská správa ciest, Dopravný inšpektorát Trenčín, Váhostav a Považská vodárenská spoločnosť nenájdu spoločnú reč v odstránení asfaltového povrchu, ktorý nespĺňa kritériá cesty I. triedy. A realizátor stavby sa musí k niečomu buď prispôsobiť alebo zastaviť stavbu. My sme povedali, že chodník potrebujeme a tak sa stalo, že na mnohých miestach je na ceste problém so stojacou vodou. A že je zvlnený? Nerozumiem. Podľa STN a podmienok uvedených v stavebnom povolení musí byť (mal by byť) chodník 10 cm nad komunikáciou. Ako by ste vy riešili vstupy do domov a vjazd motorovými vozidlami do dvorov?

 

 

Kostol je kapitola sama o sebe a podobne aj Skalné sanktuárium na Butkove. Konečne okrem cementárne a nášho cementu sa naša obec zviditeľnila a vybudovalo sa niečo (zo súkromných zdrojov), čo v súčasnosti nemá obdobu. Mnohí z nás dostali týmto šancu na podnikanie. No nikto ju zatiaľ na plno nevyužil. Bohužiaľ, v našej obci podnikateľský duch nie je taký silný ako v susedných obciach. Ale verím, že raz sa vďaka týmto veciam a množstvu návštevníkov, ktorí prichádzajú do našej obce, zlepšia stravovacie služby a pod.

 

 

Čo sa týka vedenia obce, súhlasím s Vami, že treba nájsť starostu, ktorý bude mať aj iný pohľad na vec. Budem mu držať palce, aby viedol našu obec k prosperite a vybudoval mnohé nové veci, ktoré sa mne nepodarili. Hľadajte a verte mi, že ak niekoho poznáte, príďte s ním ku mne a ja mu ukážem veci, ktoré sú pripravené a dám mu ich aj preštudovať, aby nestrácal čas a bol pripravený či už vo voľbách alebo v ďalšej práci.

 

 

Ďakujem všetkým, ktorí to zvládli prečítať až sem."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

05. 08. 2018

Otázka: Problém so susedom, ako ho riešiť?

"Dobrý deň, rada by som vedela čo môžem robiť, alebo ako zamedziť rozruchu v Horných Ladcoch. Deti nemôžu zaspať kým "niekto" opitý každodenne vykrikuje zo svojho pozemku. Je to dosť nepríjemné a polícia nemôže nič spraviť, pretože je to pred 22.00 hod. a vlastne je doma."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, je veľmi ťažké poradiť, čo treba spraviť, aby sa "niekto" správal tak, ako sa má. Vzhľadom k tomu, že v tomto prípade "úraduje" aj alkohol, je to o to ťažšie. Niekedy si s takým človekom neporadí ani človek, ktorý s nim žije v jednej domácnosti a nie tak ešte sused alebo iný jemu neznámy človek. Úrady ako aj polícia v tomto prípade nemajú ako zasiahnuť z dôvodu, ktorý píšete - je na svojom pozemku a neruší nočný kľud. Bohužiaľ, naše zákony a paragrafy riešia takéto veci až keď je neskoro a niekomu sa niečo stane alebo je niekto fyzicky či psychicky napadnutý a poškodený. Preto ak poznáte jeho príbuzného alebo človeka, ktorý je s ním v kontakte, skúste sa s ním poradiť ako upozorniť tohto človeka na problém, ktorý určite netrápi len Vás. V prípade, že sa vyskytne aj náznak agresivity, neváhajte privolať políciu alebo napísať sťažnosť, ale už konkrétne aj s menami a s opisom neprístojného správania a my to cez našu poriadkovú komisiu môžeme začať riešiť."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

30. 07. 2018

Otázka: Verejné osvetlenie v Ladcoch

"Dobrý deň, p. starosta. Chcel by som sa spýtať, či nie je v pláne nejaké riešenie osvetlenia na ceste do Horných Ladiec (Dužiny)? Reálne tam svieti 1 lampa aj to do potoka a ďaľšia až pri prvom dome. Tak isto aj na ul. Janka Kráľa od p. Čemeša ďalej. Je to tam katastrofa, keď ideme z alebo do práce. Keby ste si našli čas a raz sa tadiaľ po tme prešli videli by ste, že tam nie je vidieť ;) Ďakujem za odpoveď ..."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, ako som už písal v minulosti, je v záujme obce zrekonštruovať havarijný stav nášho verejného osvetlenia v čo najkratšom čase. Urobili sme už 2-krát výberové konanie na dodávateľa týchto prác, no v prvom prípade sme zrušili súťaž my a v druhom prípade sú výsledky súťaže už 3 mesiac na kontrole na Úrade pre verejné obstarávanie. Preto v súčasnej dobe nevieme s určitosťou povedať, čo bude nasledovať. No v každom prípade sa pôjdeme na daný stav pozrieť a verím, že v krátkej dobe zjednáme nápravu."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

25. 07. 2018

Otázka: Zatúlaný pes v Ladcoch

"Dobrý deň, chcem sa spýtať, dokedy sa bude pri bytovkách 161 a 162 pohybovať ten veľký pes, ktorého ste už riešili skoro pred mesiacom, ktorý očividne nikomu nepatrí (pokiaľ niekomu niečo nespraví?) Už ste slúbili na začiatku mesiaca, že ho dáte odchytiť a stále sa nič nedeje."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, psa pri bytovkách č. 162 a 162 riešime od vtedy, ako bol tento problém nahlásený. Podľa prvého hlásenia bol pes zranený a ležal pri bytovke. Zavolali sme do útulkov v Pov. Bystrici a do Trenčína na jeho umiestnenie. Zároveň sme oslovili aj veterinára k následnej kontrole po odchytení. No pri obhliadke okolia bytoviek psík už nebol na nahlásenom mieste. Prešli sme sa medzi bytovkami a tiež sme ho nenašli. Preto som predpokladal, že buď pes opäť niekam ušiel alebo si ho niekto našiel (vzhľadom na výzvu na našej facebook stránke). No oslovili ma obyvatelia bytovky č. 162, že sa opäť objavil. Bol som v blízkosti a išiel som sa pozrieť. Opäť tam nebol. Preto sme sa dohodli s útulkom, že nám zapožičajú odchytovú klietku, ktorú môžeme použiť na odchyt tohto psíka. No musíme vedieť, kedy sa tam psík objaví a vtedy ho môžeme odchytiť. V prípade, že sa to dozvieme až na druhý deň, bude sa situácia opakovať a psík sa bude potulovať ďalej. Preto ak ho uvidíte, zavolajte mi na číslo 0902 167 570 a ja zariadim, aby sme psíka odchytili a umiestnili do útulku."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

25. 07. 2018

Otázka: Zle spravený príjazd do dvora

"Dobrý deň, pán starosta, ak by bolo možné sa prísť pozrieť do Horných Ladiec, číslo domu 447, robila sa tam nedávno pred nami nová betónová cesta a keď som sa vrátil zo služobnej cesty domov, tak som zistil, že nám prístup do chalupy vybetónovali tiež, ale takým štýlom, že teraz nemôžem vojsť dovnútra a musím nechať auto pred bránou. Ak by sa to dalo nejako vyriešiť budem rád a ďakujem za spoluprácu."

 

S pozdravom, Róbert Kováč, Facebook Obec Ladce​

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, áno, v spolupráci s Považskou cementárňou dokončujeme práce na ulici Janka Kráľa. Vzhľadom na rôzne výškové rozdiely vjazdov do domov sa musel urobiť kompromis a muselo sa to urobiť tak, ako to je teraz urobené (viď foto, ktoré som urobil na mieste). Bohužiaľ, ak Vám to nevyhovuje, sme ochotní to vybúrať a Vy si urobíte nový vjazd tak, aby Vám to vyhovovalo. Preto by som bol rád, ak by ste sa u mňa zastavili osobne a dohodneme sa na ďalšom postupe."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

20. 07. 2018

Otázka 1: Zlý termín asfaltovania cesty - Cementárska ulica

"Bravó, pán starosta, zase ste vyznamenali, odrezať občanov na víkend účelovo a dať vedieť za 5 dvanásť - prečo nie, keď sú ľudia v práci. Veď je to vyfrézované minimálne dva týždne, nie sobotu asfaltovať ... hmm divné, zajtra má byť Tomáš Tatár v Dubnici na námestí - silná konkurencia, že? Na Dni obce? A to čo robí za firmu? To dva týždne hľadali na mapách malú dedinku v ilavskom kraji menom Ladce. Veď cesta je vyfrézovaná minimálne 2 týždne. A prečo neurobíte dáky odjazd a prečo nemáte SMS systém ako má Košeca? 2 664 – veď to je malá dedinka."

 

Riči Sedláček, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď 1:

"Prepáčte, pán Sedláček, nerozumiem vaším myšlienkovým pochodom. Čo má spoločné Tatár s našimi Dňami obce? Naše Dni obce sú pokračovaním dlhoročnej tradície "hodov", ktorými chceme tento víkend spoločne opätovne otvoriť náš Dom kultúry. A prečo asfaltujeme po 2 týždňoch? Preto, lebo som to vysvetlil vyššie pánovi Habánkovi. Potrebovali sme urobiť tlakové skúšky a rozhodnúť, či podkladová vrstva bude únosná na nákladnú dopravu, ktorá túto komunikáciu tak zaťažuje. Vzhľadom na nepriaznivé počasie sa všetky práce poposúvali a následne asfaltovanie vyšlo na sobotu. Počas pracovných dní túto cestu využívajú aj nákladné vozidlá, ktoré vozia/odvážajú drevo z drevoskladu, pošta je tiež veľmi navštevovaná a celkovo, frekvencia dopravy je vyššia ako cez víkend. Tým nehrozí také riziko možných stresových situácii a nervozity šoférov ako počas pracovného týždňa. A prečo neurobíme nejaký odjazd? To bol asi preklep. No SMS systém môžeme opätovne zaradiť do programu obecného zastupiteľstva a aj vzhľadom na dnešnú situáciu sa možno tento systém v našej obci objaví."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

 

Otázka 2:

"No to, že ste odrezali občanov, aby ostali v obci, aby prišli na hody a keď je práca na ceste tak existuje dáky objazd nie? Alternatívna cesta kadiaľ sa dá ísť. A keď budú chcieť ísť občania autom, tak kade majú ísť? To majú ísť napríklad okolo kostola po tom námestíčku? Ale tam sa nedostanem, je tam mega kontajner, nie každý chce doma sedieť na prdeli a prdieť do stoličky a prepínať znudene telku a o Dni obce nemám záujem, taký štýl zábavy nepreferujem. Však ste to mohli asfaltovať aj večer, napr. o 18.00, vtedy by cesta nebola taká vyťažená, za celé dva týždne sa to nedalo? Napríklad pošta je do 16.00 a jeden deň večer by sa to dalo napríklad o 18.00. Niektorí ľudia makajú v práci tak ako ja a cez víkend chcú dakde vypadnúť – chata, príroda a do auta si dajú veci a to teraz kvôli asfaltovaniu majú byť doma zavretí? Lebo nie je obchádzka? Alebo dajte typ kade prejdeme na hlavnú, aby som sa dostal k známym, aby mohli ísť kam potrebujú."

 

Riči Sedláček, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď 2:

"Pán Sedláček, neviem, kde bývate, preto Vám neviem zodpovedať, kadiaľ sa dostanete na hlavnú cestu. Ak by ste však boli Ladčanom alebo v našej obci dlhšie žili, takúto otázku by ste mi asi nepoložili."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

 

Otázka 3:

"O to tu nejde, že keby som bol občanom tak sa nepýtam ... jednoducho zákon Vám ukladá informovať o objazde, alternatívnej ceste, musia byt informovaní aj občania kadiaľ pôjde obchádzka. Vidieť, že sú to výhovorky, zatiaľ sa mi doteraz ani raz nestalo, že nebolo info o obchádzke či už Ilava, Dubnica, Bolešov, Borčice, Košeca, atď. ... všade bolo."

 

Riči Sedláček, Facebook Obec Ladce

 

Diskusia k tejto téme mala na Facebooku Ladce viac príspevkov, v prípade záujmu odporúčame prečítať si ju celú.

 


 

20. 07. 2018

Otázka: Otázky k oprave Cementárskej ulice

"Chcel by som sa spýtať ako obyvateľ Cementárskej ulice, či sa tu bol pozrieť stavebný dozor. Nakoľko práce v tomto štádiu pred zajtrajším asfaltovaním absolútne nie sú podľa technickej správy, ktorá hovorí: z povrchu sa odstráni asfaltová vrstva v hrúbke 100 mm, po odfrézovaní sa z ryhy, ktorá bola zrealizovaná pri pokládke kanalizácie, sa odoberie vrstva kameniva minimálnej hrúbky 150 mm, úsek sa zhutni a položí sa vrstva cementovej stabilizácie. Reálne bola len odfrézovaná vrstva vozovky v hrúbke cca 70mm a nič viac. Nehovoriac o vysprávke kanalizačných poklopov, ktoré budú asi ešte horšie ako doteraz. Načo sa robia takéto polovičné prace, keď vozovka po takejto fušerine bude opäť po mesiaci potrhaná?"

 

"Mimochodom ... adminovi stránky do budúcna odporúčam pridať oznam, ktorý sa týka obmedzenia v čase od 12:00 v predstihu a nie až o 15:30, kedy je postrek už dávno spravený."

 

Pavol Habánek, Facebook Obec Ladce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pán Habánek, stavebný dozor to bol skontrolovať počas prípravných prác na asfaltovanie. Máte pravdu, že v technickej správe je presne to, čo ste z nej skopírovali. No obec nemá vlastné finančné zdroje na to, aby sme mohli zafinancovať o 50 mm hrubšiu asfaltovú vrstvu. Využili sme príležitosť, že Lesy SR uhradia túto výmenu asfaltového povrchu. Dali sme si však pred tým zmerať únosnosť materiálu nad ryhou a tá zodpovedala vlastnostiam, ktoré by mali mať vozovky s ťažkou nákladnou dopravou. Preto sme nechceli zbytočne plytvať svojimi finančnými prostriedkami a rozhodli sme sa ponechať 50 mm vrstvu asfaltu bez ďalšej vysprávky. Polemizovať, či to bude horšie ako to bolo je teraz z Vašej strany predčasné a v prípade, že nebudú poklopy tak, ako majú byť, budeme požadovať v danej veci nápravu formou reklamácie prác. Ak máte skúsenosti s výstavbou komunikácii, bol by som rád, ak by sme sa mohli stretnúť na obecnom zastupiteľstve a spoločne prebrať Vaše skúsenosti a rady pri ich opravách. V obci máme ešte veľa rozbitých komunikácii a bude potrebné ich opraviť. Vaše rady budú cenné nielen pre mňa, ale aj pre projektanta a stavebný dozor a spoločne môžeme vyriešiť a zlepšiť stav našich komunikácii."

 

 

"Pán Habánek, mrzí ma, že ste sa dozvedeli o nástreku tak neskoro. No pri zahájení prác sme upozornili obyvateľov v danej časti našej obce, že na tejto ulici budú prebiehať práce na oprave asfaltového povrchu a s tým súvisiacimi určitými obmedzeniami. Práce budú prebiehať aj počas tohto víkendu a dokončovacie práce na začiatku augusta."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

04. 07. 2018

Otázka: Chýbajúce koše v Horných Ladcoch

„Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či neuvažujete nad rozmiestnením smetných nádob - malých košov na trase do Horných Ladiec. Posledné sú buď pri pošte alebo pri Lahoze, a potom dlho dlho nič. Nie sú ani pri autobusovej zastávke pred cementárňou. Myslím, že by našli svoje opodstatnenie, nakoľko sa vyhadzujú odpadky popri ceste, atď. Ďakujem.“

 

Zdenka Letková, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, ďakujem za dotaz, touto otázkou sa budeme zaoberať a budeme sa snažiť v čo najkratšom čase vyhovieť Vašej požiadavke, nakoľko v tejto časti obce smetné nádoby chýbajú."

 

Ing. Zuzana Malovcová Seidl

 


 

04. 07. 2018

Otázka: Dá sa pridať kontajner na plasty?

„Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa nedá dať ešte jeden kontajner na plasty do Horných Ladiec ? Je to tu hrôza ... keď je to plné tak to ľudia hádžu na zem.“

 

Jana Králová, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, čo sa týka doplnenia kontajnera na plasty do Horných Ladiec, máme stanovený určený počet kontajnerov pre obec, a preto boli rozdelené po obci v takýchto množstvách. Požiadavku na zvýšenie kontajnerov sme poslali už začiatkom roka na spoločnosť Envipak, a.s., ktorá ako oprávnená organizácia tento zber zabezpečuje. Veríme, že sa nám podarí v budúcnosti navýšiť počet kontajnerov, ale zatiaľ prosíme o trpezlivosť. Ak však máte viac plastov, môžete ich v otváracích hodinách doniesť na zberný dvor."

 

Ing. Zuzana Malovcová Seidl

 


 

21. 06. 2018

Otázka: Neporiadok po kosení pri bytovke

„Dobrý deň. Včera sa kosilo okolo našej bytovky (Ľ. Štúra 598). Za bytovkou je už vyše mesiaca bordel a doteraz to nik neodpratal. Neviem odkiaľ sa to tam vzalo, ale aj včera čo kosili pokosili len okolo toho a bodliaky čo sú pri "kolotoči" sú už veľké a nikto s tým nič nerobí. Dokedy tu budeme mať toto, prosím Vás? Za odpoveď a vyriešenie vopred ďakujem.“

 

Táňa Ďuricová, Facebook Obec Ladce

 

 

 

 

 

 

Odpoveď:

„Dobrý deň, vzhľadom na prebiehajúce práce na našom kultúrnom dome sme potrebovali traktor s vlečkou aj multikáru na odvoz odpadov pri búraní strešnej konštrukcie. Niektorí zamestnanci pracovali na oprave kulturáku, niektorí kosili verejné priestranstvá. Kvôli nepriaznivému počasiu budú práce na streche KD prerušené a naši pracovníci budú môcť odstrániť pokosenú trávu a konáre. Verím, že v krátkom čase okolie upravíme tak, ako by malo byť.“

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

18. 06. 2018

Otázka: Reakcia na výzvu pre občanov - povedzte svoj názor na premiestnenie pomníka pred Obecný úrad v Ladcoch

"Jarko, ja by som v nemalej miere zaostril pozornosť kúsok od tohoto pamätníka, na miestny potok, o ktorom má človek viac a viac pochybností, či je ešte miestnym potokom a či dákou stokou ... bahno, zápach, veci podobné. Zrejme nerobíš rannú pešiu obchôcku po obci ako Tvoji predchodcovia. S pozdravom občan."

 

Jozef Švihel, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Jozef, možno to nevyzerá, ale po obci sa prejdem. No každý občan má svoj "kúsok", ktorý si všíma viac. A na rôznych častiach obce je problémov neúrekom. Takéto problémy s vodnými tokmi má každá obec alebo mesto, v závislosti od toho koľko je tam vody a aký má sklon daný tok, pretože správca vodných tokov Vodohospodársky podnik na všetko ..... Ich jediná odpoveď je, že nemajú na to peniaze a musíme počkať :( Ak nechceme mať v korytách džungľu, tak si to postupne robíme sami. Vďaka Považskej cementárni sa nám každý rok podarí vyčistiť aspoň časť najhorších úsekov v daných potokoch. Tento potok sme čistili pred 2 rokmi. Bol kompletne vyčistený od železnice až po križovatku. Od križovatky Ľ. Štúra a P. Koyša sme to urobili 2krát. Naposledy minulý rok, keď sme čistili časť od Cementárky po Slobodárku. Podobne sme čistili aj Kucharov potok (Slatinský), ktorý sme minulý rok čistili v okolí cintorína. Lenže všetko je to o ľuďoch, ktorí bývajú v blízkosti týchto vodných tokov. Dnes nie je problém pre ľudí do týchto potokov zaústiť hadicu pri vypúšťaní kanalizácie, hodiť vreco s odpadkami a pod. Za 30 rokov tzv. demokracie sa ľudia veľmi zmenili. No nie vždy k tomu lepšiemu. Demokraciu si mýlia s anarchiou a nerešpektujú elementárne veci a slušnosť im je cudzia a považovaná za slabosť. Preto, keď chceme žiť v peknej a čistej obci, mali by sme začať od seba. Každý jeden z nás by sa mal zamyslieť nad tým, kde zaparkuje svoje auto, alebo kam odhodí odpadky. Naozaj musí každý nahádzať papiere do preplneného odpadkového koša a nemôže papier priniesť na zberný dvor? Asi nie. Je jednoduchšie vybrať z vrecka mobil a ukázať v akom bordeli bývame."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

 

 

Foto: p. Sedláček

 

 

 

» Reakcia na odpoveď starostu k tejto téme od ďalšieho občana:

 • "Tu je dôkaz, ako potok vyzerá, je to stoka, škoda, že video neprenáša aj zápach. Aj tie zvery, kačky, určite skapali."

       

       Riči Sedláček, Facebook Obec Ladce

 

 

 

 

 

» Odpoveď:

 • "Dobrý deň, pán Sedláček, podobne ako Vás, aj mňa hnevá tento pohľad na potok. Som rád, že ľudia poukazujú na problémy, ktoré sú v našej obci a môžeme takto zlepšiť život v nej. Bohužiaľ, nie vždy sa dajú veci odstrániť šibnutím čarovného prútika. Nie sme tak bohatá obec, aby sme si dali robiť takéto veci dodavateľsky a správca vodného toku Vodohospodársky podnik "nemá" na riešenie takýchto vecí čas a peniaze. Preto musíme tieto práce riešiť v spolupráci s Považskou cementárňou, ktorá má mechanizmy a bez jej pomoci by naše potoky vyzerali ešte horšie. Verím však, že kačky "neskapali", ale premiestnili sa k hlbšej vode, kde si nájdu dostatok obživy."

 

        S pozdravom
        Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

Diskusia k tejto téme mala na Facebooku Ladce viac príspevkov, fotiek, aj video. V prípade záujmu odporúčame prečítať si ju celú, nakoľko na webe sa nedá zachytiť presne tak, ako vznikla a pokračovala.

 


 

18. 06. 2018

Otázka: Zápach z mäsokostnej múčky pri stanici

„Prosím Vás, dokedy bude smrdieť tá mäsokostná múčka na vlakovej stanici? Toto je abnormálne nechutné. Nech si sem PCLa ťahá turistov ku Krížu vlakom. Nech okúsia aká je to tu atrakcia ... Neskutočný luxus nechať zmoknúť 100t múčky a potom nechať na ňu svietiť slniečko 20 m od stanice.“


Peter Galanský, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

„Dobrý deň, súhlasím s Vami, že zápach z mäsokostnej múčky je v niektorých častiach našej obce veľmi nepríjemný. Požiadavku na odstránenie tohto zápachu som preposlal na vedenie spoločnosti a podľa mojich posledných informácii tento problém rieši RKS Ing. Martauz. Mal by mi poslať informácie o termíne a spôsobe odstránenia tejto nepríjemnosti.“

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

18. 06. 2018

Otázka: Prečo Košeca dokáže opraviť cesty a Ladce nie?

„Inšpirácia pre nášho pána starostu ... alebo prečo sa to v Košeci dá a u nás v obci nie?! Opravujú sa tam všetky "sfušované" cesty a všade majú natiahnutý "golfový green".“

 

Erik Daniela Fišerovci, Facebook Obec Ladce

 

 

 

 

 

 

Odpoveď:

„Dobrý deň, pani Daniela a Erik Fišerovci, ďakujem za pekný obrázok a inšpiráciu. Aj ja som pochválil svojho kolegu za peknú prácu. No ako napísal kolega (pozn. admina: starosta obce Košeca sa zapojil na Facebooku do tejto diskusie), je to aj o práci poslancov a o ich prioritách. My sme si stanovili v tomto roku zrekonštruovať chodník do Tunežíc a na Vašej ulici urobiť kanalizáciu. Verte mi, že by som rád dal "šmahom" ruky zrekonštruovať všetky ulice v Ladcoch a Tunežiciach a mal kľud od všetkých občanov, ktorí sú nespokojní so stavom komunikácii. Ani ja s tým nie som spokojný!!! A čo mám robiť? Mám ísť vykradnúť banku a dať za to urobiť ulice? Obec má určitý rozpočet, ktorý dovoľuje urobiť len veľmi málo. Buď urobím chodník a Vám kanalizáciu, alebo budem robiť inú ulicu. Komunikácie sú pre nás prioritou. Ale nedajú sa urobiť všetky naraz. Choďte sa pozrieť na Záhradnú ulicu. Myslíte si, že je v dobrom stave? Nepamätám sa, či sa 20 rokov v našej obci opravovali ulice (možno sa mýlim), no tento fakt sa na nich prejavil. Budoval sa plyn, opravoval sa vodovod a naposledy kanalizácia. A toto je výsledok. Je to hrozné a zničené. Hanbím sa za to, ale nemám dostatok financií to zmeniť. Preto ak nie ste spokojní s mojou prácou, tento rok budú komunálne voľby. Môžete podporiť nejakého iného kandidáta na starostu, ktorý dokáže pracovať podľa Vašich predstáv.“

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

Diskusia k tejto téme mala na Facebooku Ladce viac príspevkov, v prípade záujmu odporúčame prečítať si ju celú.

 


 

18. 06. 2018

Otázka: Brána, ktorá bráni využívaniu chodníka v Tunežiciach

„Chcem sa spýtať, či má niekto zaplatený nájom aj na chodník, keďže je táto brána pravidelne otvorená až na chodník a občania i deti musia bránu obchádzať po hlavnej ceste.“

 

Dana Letková, Facebook Obec Ladce

 

 

 

 

 

 

Odpoveď:

„Dobrý deň, pani Letková, ďakujem za upozornenie. Samozrejme, toto nie je prípustné a verím, že sa nám podarí daný problém urýchlene vyriešiť. Ak nie na základe dohody s vlastníkom nehnuteľnosti, tak na základe stavebného zákona v spolupráci so stavebným úradom.“

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

18. 06. 2018

Otázka: Stavebný materiál pred bytovkou zaberá parkovacie miesta

„Pán starosta, ktorý debil povolil zapratať 5 parkovacích miest? Kde majú ľudia parkovať? Vymýšľate dáku rezidentnú kartu a pritom od piatku sú zapratané parkovanie miesta (cca 5). Chodievam k známym na návštevu, ale kde máme parkovať? A to nie som jediný ...“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Riči Sedláček, Facebook Obec Ladce

(otázka bola redakčne spracovaná, nakoľko prišla vo viacerých komentároch a v súkromnej správe)

 

 

Odpoveď:

„Dobrý deň, pán Sedláček, verejne som sa opýtal na názor ohľadom parkovania v našej obci a chcel som ho následne prediskutovať verejne po spracovaní názorov projektantom. Možno sa Vám to nepáči, ale aj to je názor. Čo sa týka uloženého zatepľovacieho materiálu, tak na to sa musíte opýtať správcov jednotlivých bytových domov, ktorí pravdepodobne odsúhlasili zloženie tohto materiálu na parkovisko. Ja na základe tohto vyzvem majiteľa na uhradenie poplatku za používanie verejného priestranstva a odstránenie tohto materiálu z miest určených na parkovanie.“

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

08. 06. 2018

Otázka: Orezanie stromov pri bytovke 138

"Zdravím Vás. Chcem sa spýtať, či by bolo možné pri bytovke 138 pri smetiakoch odstrániť tie ihličnany. Žijeme tam s priateľkou a vyjsť z parkoviska sa dá len cúvaním, ako šofér Vám môžem povedať, že je to tam o držku. Zdržujú sa tam deti a nie je vidieť na cestu. Už niekoľkokrát sme tam mali všetci problém, že sme niekoho skoro zrazili alebo došlo k dopravnej nehode. Je to tam v skratke o držku. Boli by sme veľmi radi, ak by sa to začalo riešiť. Ako budúci rodič by som bol nerád ak by sa stalo nedajbože nešťastie. Ďakujem veľmi pekne."

 

S pozdravom, Müller
Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň. Pani Šedíková, referentka OcÚ Ladce, uskutočnila za účasti vlastníkov bytov Záhradná, 138 Ladce (menovite p. Chleban, p. Kušierová , p. Čemešová) miestnu obhliadku uvedených stromov a bolo dohodnuté, že ihličnany obec od cesty oreže a výrub stromu (borovica) sa uskutoční na jeseň, v mimovegetačnom období (od 1. októbra do 31. marca) z dôvodu hniezdenia vtákov. Takziež p. Šedíková navrhla premiestniť kontajnery na komunálny odpad na iné, vhodnejšie miesto pri bytovke č. 138. Ďakujeme za upozornenie."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

02. 06. 2018

Otázka: Fyzický útok v ZŠ Ladce

"Dobrý deň, pán starosta. Chcem sa Vás opýtať, či viete čo sa deje v Základnej škole v Ladcoch, že došlo k fyzickému útoku dvoch deviatakov na siedmaka. Chcem Vás poprosiť - Vás ako zriaďovateľa - o dôkladné prešetrenie tejto udalosti a či vedenie školy postupovalo správne pri prešetrení tejto udalosti. Ďakujem."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, viem o tom. Dozvedel som sa o tejto poľutovaniahodnej udalosti na druhý deň. Rozprával som sa s riaditeľkou školy ako aj s matkou poškodeného. Z tohto dôvodu mám dva rôzne pohľady na celú udalosť. Verím však, že nielen ja, ale aj vedenie školy bude mať záujem dôkladne vyšetriť celú udalosť."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

30. 05. 2018

Otázka: Prečo sa ide opravovať práve ulica Cementárska?

"Dobrý deň, keď som začala čítať popis projektu: Predmetom žiadosti je oprava komunikácie Cementárska z dôvodu vysokej prašnosti a degradácie vozovky, skoro som odpadla. Tak im sa práši a zrazu sa našli aj peniaze. Podľa toho, akú odpoveď ste mi poslali dňa 1. 6. 2016 žiadna oprava Cementárskej ulice nebola v pláne, citujem z Vášho listu:

 

 

"Obec zabezpečí vypracovanie projektovej dokumentácie na opravu ulíc Vážska, Kukučínova, chodník do Tunežíc, Bottova, Záhradná, Ľ. Štúra, P. Koyša. V prípade, že obec bude mať dostatok finančných prostriedkov, sa budú ulice rekonštruovať v poradí, ako rozhodne zastupiteľstvo".

 

 

Ako čítam, tak čítam, žiadnu Cementársku ulicu tam napísanú nevidím. A keď ide o tú prašnosť, nech prídu na Kukučínovu ulicu keď tam prejde dvadsaťkrát cisterna za deň, obrovské poľnohospodárske stroje a autá s drevom, potom sa porozprávame o prašnosti a degradácii vozovky. Takže nech to zhrniem. Ak už máte peniaze, mali by ste postupovať podľa rozhodnutí obecného zastupiteľstva (príspevok od Lesov si nechajte na neskôr, keď budete mať vlastné peniaze a nebudete musieť predávať obecný majetok). Dúfam, že obecný úrad sa stále riadi rozhodnutiami obecného zastupiteľstva, ktoré sú pre neho záväzné a neprispôsobuje si ich tak, ako sa mu chce, pretože potom by som povedala, že je to zneužívanie funkcie verejného činiteľa."

 

S pozdravom, Koyšová Anna

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

skúsim zodpovedať Vašu otázku. Možno sa mi to nepodarí vysvetliť, ale niekedy sa veci vyvinú inak, ako si človek predstavuje ... Za svojou odpoveďou z roku 2016 si stojím. Obec pokračuje v opravách miestnych komunikácii podľa rozhodnutia obecného zastupiteľstva. V minulom roku nám Lesy SR poskytli 20 000 € na opravu Cementárskej ulice z dôvodu, že ich nákladné automobily prechádzajú po tejto komunikácii, a na niektorých miestach je poškodený asfaltový povrch. Minulý rok sme tento príspevok nevyužili, no tento rok sme sa rozhodli túto možnosť využiť. V súčasnej dobe prebieha výberové konanie a realizátor by mal túto komunikáciu zrekonštruovať do konca augusta 2018. Ak máte pocit, že zneužívam funkciu verejného činiteľa, môžete dať podnet príslušným orgánom činným v trestnom konaní. Ja to však vidím tak, že využívam príležitosť zlepšiť v danej lokalite kvalitu cesty za finančnej pomoci toho, kto túto cestu používa."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

30. 05. 2018

Otázka: Nespokojnosť s opravou cesty I/61

"Dobrý deň. Ako som si mohol všimnúť oranžových značiek na ceste, znova sa začína s fľakovacou opravou cesty I/61, asi tak ako v Košeci, čiže na jednu zimu. Takže sa nedočkáme kvalitnej cesty 1. triedy tak, ako ste písal, že by sa to malo spraviť? Koho máme teda požiadať o preplatenie opráv vymlátených čapov vďaka kvalitnej ceste? Keď sa teraz pozriete na cestu s novoopraveným chodníkom pripomína to rieku - ten asfalt na ceste sa vlní ako hladina, bude to asi tak aj po prefľakovaní?"

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

mám z toho podobný pocit ako Vy. Na poslednom kontrolnom dni, na ktorom bola urobená obhliadka cesty I/61 a ostatných miestnych komunikácii, požadovali zástupcovia dopravného inšpektorátu a slovenskej správy ciest ako aj my, obaja starostovia obcí Košeca a Ladce, opravu cesty I. triedy tak, aby cesta spĺňala podmienky cesty I. triedy. Žiadali sme opravu 1/2 profilu cesty od DK Ladce po nadjazd v Tunežiciach. Tento úsek je z nášho pohľadu najkritickejší. No Váhostav spolu s investorom stavby vodovodu a kanalizácie Považskou vodárenskou spoločnosťou sa "postavili" k tomu inak a napriek našim žiadostiam opravujú cestu I. triedy tak, ako opravujú. Podobne sa aj my postavíme ku kolaudácii stavby. Preto sťažnosti smerujte na správcu komunikácie, t.j. na Slovenskú správu ciest."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

27. 05. 2018

Otázka: Ako riešiť problémy v rámci bytovky?

"Dobrý deň, patrím k novým občanom Ladiec. Mám zopár otázok, takže v krátkosti:

 • Mám byt v OV, domovníčka je povinná dať menovku na zvonček? Pri dverách do bytovky, kde ich majú všetci - okrem mňa. Lepiť ma to nebaví, odliepa sa to a životnosť je pár dní. Alebo mám zvonček odskrutkovať sama? (pokiaľ viem, nie).
 • Príjazdová cesta k bytovke je v neskutočne dezolátnom stave, ničím si auto (ako aj všetci čo tu bývajú). Áno, doviezol sa štrk, ale naozaj len doviezol, museli sme to dorobiť sami. Keď prší, po tej ceste nie je možné prejsť pešo!
 • Ak mám sťažnosť na našu domovníčku (nie jednu), kam sa môžem obrátiť? Ide o bytovku na Záhradnej 142.

Ďakujem za odpoveď a zostávam s pozdravom."

 

Krajčiová

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, tieto problémy si musíte vyriešiť na domovej schôdzi so spoluvlastníkmi bytov. Obec nemá právo zasahovať do riadenia jednotlivých bytových spoločenstiev, ak nie je spoluvlastníkom nehnuteľnosti."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

 

» Reakcia na odpoveď starostu k téme "Ako riešiť problémy v rámci bytovky?"

 

 • "Dobrý deň, ďakujem Vám za odpoveď. Schôdza nájomníkov bytov sa uskutoční a veľmi sa na ňu teším. Avšak neodpovedali ste na moju otázku ohľadom cesty pred vchodom do bytovky 142. Je to v budúcnosti v pláne alebo nie?"

 

        Krajčiová

 

 

» Odpoveď:

 • "Dobrý deň, momentálne obec neuvažuje o oprave vjazdu k bytového domu č. 142. Ja môžem hovoriť iba o tom, čo je v pláne tento rok. Ako sa postaví budúce obecné zastupiteľstvo k opravám miestnych komunikácii, na to si budete musieť počkať do decembra, kedy sa bude schvaľovať rozpočet na rok 2019. Tam poslanci rozhodnú, kde budú nasmerované financie v budúcom roku."

 

        S pozdravom
        Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

25. 05. 2018

Otázka: Osvetlenie v časti Pošta - Cementáreň

"Kto má na starosti ovetlenie od pošty po cementáreň, často sa stáva, že nesvieti."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, osvetlenie od pošty po cementáreň patrí do správy obce. V prípade, že sú tam výpadky, budem kontaktovať nášho správcu verejného osvetlenia o kontrolu tejto vetvy aby urobil nápravu. Verím, že sa nám podarí túto časť verejného osvetlenia dať v čo najkratšom čase do poriadku."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

22. 05. 2018

Otázka: Kedy bude ihrisko v Tunežiach dokončené?

"Dobrý deň. Rád by som sa spýtal na naše staveniskové ihrisko v Tunežiciach. Prečo staveniskové a nie detské? Pán starosta, išiel ste nedávno okolo? Poslal by ste tam hrať sa svojho syna? Možno aj išiel, ale radšej ste sa tam nedíval! Inak by ste si musel všimnúť navozenú hlinu a kamenivo čo sa používa na chodník a toto na detské ihrisko a ani v jeho blízkosti nemá čo robiť. Áno, sme radi, že už budeme mať chodník ... Ale to je tam možno aj s Vaším súhlasom, veď tam sa to môže uskladniť, aj tak sa tam nik nehrá! Ale prečo? To je tá druhá časť, či by ste tam pustil aspoň na dve hodiny sa hrať svojho syna. Asi nie, lebo tie dve hodiny by ste tam musel stáť pretože tam (ako na bežnom detskom ihrisku) nie sú lavičky. Viem, môžme si tam doniesť vlastné stoličky - no nebolo by to trápne? No ak tam vydržíte stať verím tomu, že každú chvíľu budete kričať na dieťa nech nejde k plotu, aby si nevypichlo oko o potrhané drôty (áno, písal ste, že to porobili kedysi ľudia čo tam majú záhradky, no vtedy to hádam nebolo detské ihrisko, neviem či sa to tak dá nazvať teraz), alebo nech sa nepribližuje ku kovovým stĺpikom, tzv. bránkam, pretože sú odhnité a zhrdzavené a to by bol parádny škrabanec. To sú len niektoré veci. Ten neporiadok ani nehovorím, po kotlíku bol priestor pred DK uprataný hneď a na ihrisko nie je koho poslať upratať. A to, že je to v podstate otvorený priestor, kde môže hocikto pristaviť auto a nedajbože zobrať dieťa! Myslíte, keby sa tam pozve nezávislý inšpektor bezpečnosti, to ihrisko by pre to ako vyzerá tento priestor prešlo kontrolou? (Možno ako stavenisko.) Pozrite si ihriská v Beluši. Tam môžte spokojne nechať dieťa sa hrať, tu ISTO NIE! Pardooon, zabudol som, tam majú PCLA, ktorá by im mohla vymeniť plot. Majú tam Drevopal, ktorý by im urobil lavičky, atď ... Aké majú šťastie, že tam majú tie firmy - vlastne to sú firmy od nás a iba tie dve veľké firmy + ešte mnohé ďalšie. Prečo teda my tu máme hluk a prach z tých firiem a nie dáke výhody? Musíte uznať, že v Tunežiciach toho prachu je statočne! Možno tie firmy dávajú do obce dáke peniaze, ale verte mi nie je to vôbec v obci vidieť! Sme radi, že máme detské ihrisko, ale len kvalitné hracie prvky detské ihrisko netvoria! To môžte osadiť tie prvky aj na parkovisko pred Kopytom, tam to bude čo sa týka bezpečnosti rovnaké, ale bude sa tam dať sedieť ... Síce viem, že sa už nikdy s tým ihriskom nebude nič robiť a ostane v takomto stave, ale zaujíma ma Váš názor. Pretože ako starostu Vás uznávam, ste zatiaľ najlepší starosta čo tu bol, ale ak niečo začnete, tak by ste to mal aj dokončiť. Veď ani dom nenecháte rozostavaný, síce zariadený novým a pekným nábytkom, ale bez okien a dverí – takto to ihrisko vyzerá - nové a pekné prvky no bez plota, lavičiek, smetných košov ... Ďakujem."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

áno, v mnohých veciach máte pravdu. Ihrisko v Tunežiciach nie je dokončené a je naozaj potrebné opraviť oplotenie, aby bolo zároveň aj bezpečné. Na jeho dokončenie je podľa rozpočtu potrebných cca 30 000,- € a tie poslanci pri príprave rozpočtu na tento rok neschválili. "Uprednostnili" výstavbu chodníka do Tunežíc a dali "zelenú" výstavbe kanalizácie pre IBV v Ladcoch za kaštieľom. To sú investície, ktoré sú narozpočtované do výšky okolo 450 000,- €. Na druhej strane treba povedať, že Považská vodárenská spoločnosť je ochotná tento rok prispieť na výstavbu tohto úseku kanalizácie v určitej výške a jej snaha sa ďalšie 2 roky nebude opakovať (takto majú totiž nastavené investičné plány, každý rok do iného okresu v rámci Pov. Bystrica - Púchov - Ilava). Preto sme sa pustili do projektovania a vybavovania povolení na túto stavbu.

 

 

Mrzí ma však Vaša irónia a to, že nechcete vidieť niektoré veci, alebo ich vidíte inak, ako v skutočnosti sú. Výstavbu detského ihriska v Tunežiciach, vzhľadom na už spomínané investičné zámery našej obce, sme rozdelili na niekoľko etáp. Prvá bola osadiť hracie prvky a ďalšie etapy (opraviť oplotenie či doplniť mobiliár a 3-4 prvky typu fitness pre seniorov) by mali nasledovať. Na poslednom zastupiteľstve v minulom roku sme prebrali možnosť financovania dostavby detského ihriska za pomoci firiem, ktoré v našej obci pôsobia. Preto som v zimných mesiacoch jednal so spoločnosťou PK Doprastav, ktorá prisľúbila pomoc. No podobne, ako všetky stavebné spoločnosti, počas zimných a začiatkom jarných mesiacov nemajú dostatok finančných prostriedkov na investície. Tie prichádzajú až s predajom a rozbehom stavieb počas roka. Preto verím, že slovo dodržia a v priebehu pár týždňov bude na stole dohoda o spolupráci s opravou oplotenia okolo detského ihriska.

 

 

Len na vyjasnenie si niektorých faktov: detské ihriská v Beluši sú vybudované z vlastných (čiže z obecných zdrojov), resp. z financií miestnych akčných skupín (MAS-iek), ktorých členom my nie sme. Snažili sme sa o prijatie do 2 MAS-iek, ale zo strachu, že im odčerpáme finančné zdroje, nás neprijali. Nemám vedomosť o tom, že by PCLa postavila detské ihrisko niekomu z okolitých obcí a verím, že ani Drevopal. Nie, že by tieto firmy neboli ochotné pomôcť (napríklad materiálom na výstavbu, cementom alebo doskami), ale finančne určite neprispeli. Možno pomoc jednotlivých spoločností v Ladcoch a v Tunežiaciach občania nevidia, musím však zdôrazniť, že ich pomoc je významná a aj vďaka nim sa pripravujú a dokončujú niektoré veci v obci - DK Ladce, cesty v Horných Ladcoch, chodník v Ladcoch a mnoho iných "drobností", ktoré v každodennom živote obec potrebuje, no pre obyvateľov sú niekedy "neviditeľné" ...

 

 

Chcel by som však ešte povedať pár osobných slov na záver. Vážim si každý názor, ktorý na obec príde, kritický alebo pozitívny. Ak budeme ticho, nič sa predsa nezmení. Na druhej strane mi chýba niečo, čo bolo v minulosti - už som pán v rokoch a veľa pamätám ... V minulosti rodičia pre svoje deti robili pred bytovkou klzisko a mali služby na úpravu ľadu. A toto mi tu chýba, spoločne niečo vytvoriť a starať sa o to. Spomenul som si na to v nedeľu, keď som bol v Hornej Marikovej. Rozprával som sa tam s jedným človekom, ktorý mi hovoril o tom, ako spoločne urobili Betlehem pri kostole, alebo ako v súčasnosti pomáhajú pánovi farárovi pri znovupostavení dreveného kostola. Vidíte, niekde to ešte ide a niekde sme už spohodlneli. Kedysi si ľudia pred bytovkou upratali, pokosili okolie. Dnes? Štyria ľudia z úradu kosia a zametajú plochy v Ladcoch, v H. Ladcoch a v Tunežiciach. Skončíme na jednej strane obce a začíname hneď na druhej. Chceme mať peknú a čistú obec, ale čakáme, že to niekto urobí za nás, veď my sme to neurobili! Veď firmy, ktoré tu pôsobia by mali niečo urobiť, aby sa nám žilo lepšie! Podnikáte alebo ste živnostník ? Ak áno, tak Vás obdivujem a vidíte, že mnohé slovenské firmy bojujú o prežitie a tiež s množstvom byrokracie. Nemajú toľko času, aby sa starali o to, čo obec alebo mesto, v ktorom pôsobia, potrebuje či chce. Aj preto som ja osobne veľmi vďačný mnohým ľuďom z miestnych firiem, ktorí nezištne pomáhajú našej obci.

 

 

Verím, že som Vás poslednými vetami neurazil, lebo to nebolo mojím zámerom, chcel som len doplniť odpoveď na otázku o svoj názor či postoj, s ktorým, samozrejme, nemusíte súhlasiť. Ďakujem Vám za Váš názor, a ak si nájdete čas, rád by som s Vami prebral detaily dostavby detského ihriska po rokovaní so spoločnosťou PK Doprastav osobne, stretnutie môžeme dohodnúť aj cez kontaktný formulár na stránke obce."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

13. 05. 2018

Otázka: Verejné osvetlenie v obci

"Dobrý deň p. starosta. Chcem sa opäť spýtať na verejné osvetlenie. V akom stave je tento dlhodobo neriešený projekt? Pýtal som sa asi pred polrokom. Odpísali ste, že to stojí na peniazoch. Sú už aspoň schválené? Máme projektovú dokumentáciu? Je možné rozbehnúť tender? Trápi ma, keď vidím v akom biednom stave to v obci máme. Všimol som si, že osvetlenie pri garážach už tiež nefunguje. Snáď iba jeden halogén tam už len svieti. Videl som ako jeden pán dáva rebrík a pokúša sa vymeniť žiarovku. Vravel, že keby mal čakať na multikáru, tak by sa asi nedočkal. Mohli by ste prosím dať aspoň túto časť do poriadku? V tomto stave sú tam ideálne podmienky pre zlodejov. Keďže vlámaní tam bolo za poslednú dobu niekoľko. Uvažujete s umiestnením bezpečnostnej kamery aj v týchto miestach? Ďakujem za odpoveď."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

táto téma trápi našu obec už niekoľko rokov. Naoko jednoduchý problém, ale nie je jednoduhé nájsť rýchle riešenie. Asi pred rokom som písal o tom, že Obecné zastupiteľstvo v Ladcoch schválilo rekonštrukciu verejného osvetlenia tzv. koncesnou zmluvou. To znamená, že obec si výberovým konaním vyberie dodávateľa rekonštrukcie verejného osvetlenia a zároveň aj servis tohto osvetlenia po dobu 10 až 20 rokov. Počas tejto doby bude verejné osvetlenie v správe danej spoločnosti a obec ho bude postupne splácať. Obec má ukončené verejné obstarávanie, z ktorého vyšiel dodávateľ celej rekonštrukcie. No po ukončení výberového konania podala spoločnosť O.S.V.O. námietku na formu a na niektoré body výberového konania. Preto je naše výberové konanie momentálne na Úrade pre verejné obstarávanie, kde sa rozhodne, či sa konalo podľa zákona, alebo bol zákon porušený a súťaž bude zrušená - v tomto prípade ju bude potrebné vypísať nanovo. V opačnom prípade spoločnosť, ktorá vyhrala výberové konanie podpíše s obcou zmluvu o správe verejného osvetlenia a začne sa s rekonštrukciou.

 

 

Bohužiaľ, do tej doby budeme musieť udržať súčasný stav "pri živote" a pán Kvasnica bude musieť opravovať svietidlá častejšie. So stavom rozvádzačov verejného osvetlenia súvisí aj rozšírenie kamerového systému. No nielen s ním. Rozšírenie kamerového systému závisí ešte aj od financií obce a legislatívy nášho štátu, ktorá v súčasnej dobe narobila mnohým (obce nevynímajúc) problémy s novelou zákona o osobných údajoch. Preto túto tému bude pravdepodobne riešiť až budúce zastupiteľstvo v rozpočte na budúci rok."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

11. 05. 2018

Otázka: Sťažnosť občana na konanie starostu

"Ja mám len jednu otázku: Vy si robíte rád z občanov dobrý deň a zavádzate a klamete ich? Tu sú ústrižky Vašich predošlých odpovedí na otázky občanov a Vaše reči a skutky si jednoducho protirečia! V záujme celej obce prosím, nerobte si z huby riť.

 

Začiatok citátov:

 

„Čo sa týka vjazdov do domov, tak sa snažíme s vlastníkmi pozemkov dohodnúť na kompromise. Nie vždy to ide, ale snažíme sa vyhovieť každému, pretože chodník má slúžiť všetkým. Ako chodcom tak aj vlastníkom pozemkov priľahlých ku chodníku. Vzhľadom k tomu, že väčšina domov je postavených nižšie ako je úroveň cesty a chodníka, musíme navrhnúť sklon chodníka tak, aby majiteľ pozemku mohol aj s vozidlom prejsť na svoj pozemok. Preto musíme výškovo upravovať vjazdy a sklony nájazdu do domov.“

 

„Ostatné veci spojené s výstavbou sú otázkou komunikácie. Aj oni aj Vy rozprávate rovnakou rečou. V prípade, že máte nejaký problém, môžete sa na nich obrátiť s Vašou požiadavkou. V prípade, že nie sú ochotní Vám vyhovieť, máte vždy možnosť obrátiť sa na mňa."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

Koniec citátov.

 

 

Ďakujem. Len aby voliči videli ako sladko viete sľubovať, ale realita je bohužiaľ iná."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, keďže zverejňujeme všetky otázky – reakcie občanov, aj tie anonymné, zverejňujeme aj túto reakciu. Vaše citácie sú správne, ale z Vašej otázky neviem určiť, v čom som Vás oklamal a zaviedol – nakoľko nie ste podpísaná či podpísaní. Denne komunikujem s veľa ľuďmi, denne riešim veľa problémov a skutočne môžem len hádať (i keď tip možno aj mám), kto ste a čo Vás trápi. Odhadujem však, že chodník. Tak ako som písal p. Ďurišovej (viď otázka a odpoveď nižšie), ktorú tiež trápi chodník v Tunežiciach, aj Vám chcem odpísať, že obec a ja s ňou sa naozaj snažíme dobudovať chodník tak, ako sme sľúbili. Aby slúžil a tešil všetkých. V prípade, že chcete riešiť konkrétny problém, zastavte sa osobne alebo mi napíšte súkromný email. Ďakujem za pochopenie."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

11. 05. 2018

Otázka: Opravy chodníka v Tunežiciach

 

"Dobrý deň. Neviem, či som z chodníka sklamaná len ja, alebo je aj viacero ľudí, čo už majú chodník dokončený. Veľmi ma sklamal pán starosta. Vo štvrtok doobeda som ho prosila, či nám nemôžu upraviť 16 centimetrový rozdiel medzi chodníkom a vjazdom do dvora. Sám uznal, že nevyjdeme z dvora na cestu. Sľúbil, že nám urobia betónový nájazd na chodník. Poďakovala som sa a spokojná odišla. Aké však bolo moje prekvapenie, keď sa rozprával s mojím mužom, a tomu povedal, že si to máme urobiť my. Milostivo mu dovolil, že si to môžeme urobiť na obecnom pozemku. Náš pozemok začína plotom v predzáhradke, tak kto by mal robiť terénne úpravy na obecnom? Pán starosta, predviedol ste výborný herecký výkon, zaslúžil by ste si OSKARA! Ja naivná som verila vášmu sľubu. Dnes sa už nedá veriť slovu chlapa. Skôr tvrdeniu: Nikto vám nemôže dať viac, ako vám ja sľúbim."

 

Ďurišová Kata, č. d. 26

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pani Ďurišová,

 

 

v prvom rade by som chcel napísať, že celá vzniknutá situácia ma mrzí. Som starostom obce, ale tiež som zároveň aj človek a robím chyby, ideálny nikdy nebudem i keď sa snažím riešiť veci s chladnou hlavou.

 

 

So stavebným dozorom sme sa Vášmu manželovi snažili vysvetliť, že niektoré veci sú v rámci rekonštrukcie chodníka možné a niektoré jednoducho nejdú urobiť. Ako sami píšete - medzi už súčasným chodníkom a vjazdom je 16 cm rozdiel. Sklon a výšková poloha vášho vjazdu sú jednoducho celé zle. Asfaltový kryt vjazdu je pofľakovaný a je nerovnomerný. Áno, môžete namietať, že sme to urobili my pri búraní starého "chodníka". Všetci však vieme aká je skutočnosť ... S Vaším manželom sme prebrali možnosť umiestnenia cestného obrubníka z vašej strany chodníka (a nie betónový nájazd) no aj napriek tomu by to iba zmiernilo rozdiel medzi vjazdom a chodníkom. Preto realizátor stavby pokračoval vo výstavbe podľa projektu. Rozdiel a súčasne aj priestor medzi súčasným chodníkom a vjazdom bude zasypaný zásypovým materiálom, aby vám bolo umožnené prejsť na Váš pozemok. Každému majiteľovi nehnuteľnosti bolo však ponúknuté, že si môže dať upraviť vjazd realizátorom stavby, resp. si vjazd upraví sám, avšak na svoje náklady. Obec nie je povinná urobiť daný vjazd majiteľovi, ale je povinná umožniť vjazd na svoj pozemok. Jednoducho - obec nie je v takej finančnej kondícii, aby robila individuálne každému občanovi vjazdy až ku vchodu.

 

 

Už som urobil jednu veľkú chybu, ktorú budeme musieť teraz "prácne" a urýchlene vyriešiť. Pri časti chodníka pri dome č. 39 pána Račeka som vzhľadom na umiestnenie vchodu na tento pozemok odsúhlasil úpravu vjazdu. Teraz to ľutujem, všetko musíme dávať do poriadku a spočiatku dobrý úmysel vyvolal nevôľu ostatných a dojem, že obec opraví na svoje náklady všetky nedostatky, ktoré rekonštrukcia odhalí.

 

 

Vieme však občanom pomôcť a sme aj ochotní pomôcť, ale pomáhame tomu, kto pomôcť chce a o pomoc nás požiada. Z Vašej strany som doteraz počul len samé invektívy a urážky, ktoré neboli príjemné ale rešpektujem, že danú situáciu prežívate takto. Naozaj chceme vybudovať chodník tak, ako som už spomínal a ako ma aj Vy citujete vyššie, ale aj majitelia domov musia priložiť ruku k dielu, ak je to pre nich potrebné. Mnohí majitelia celú rekonštrukciu prijali s pochopením a sú radi, že budú môcť konečne chodiť po bezpečnom a upravenom chodníku. Ale určite sa nájdu aj takí, ktorým sa to nepáči. Ja stále verím, že ak si po dobudovaní chodníka spoločne sadneme a emócie či urážky necháme za dverami, nájdeme spôsob, ako aspoň časť problémov spoločne vyriešiť."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

 

» Reakcia na odpoveď starostu k téme "Opravy chodníka v Tunežiciach"

 • "Dobrý deň. Chcela by som vám odpovedať na vašu odpoveď na moju otázku. Nemyslím, že ja som vás urazila. To ja sa cítim urazená, lebo ste mi klamal priamo do očí, keď ste sľúbil, že výškový rozdiel medzi chodníkom a vjazdom do dvora nám upravia hneď pri betónovaní. Boli pri tom aj chlapi, čo ten chodník betónovali. Pripadám vám ako nejaká chudera z dediny, ktorej sa natrepú sprostosti, a ona sa na to ani neohlási? Aj keď som žena, nie sú mi cudzie ani práce s betónom, ani iné chlapské roboty. A ďakujeme za ponuku, že nám ten výškový rozdiel upravíte navezením makadamu. Už sme si to urobili po svojom. Viete, vážne chorý človek musí často chodiť aj k lekárom. Cestovať autobusom je pre zdravotné komplikácie často nemožné. Doteraz sa ešte nikomu vjazd neupravoval, aj keď viete, koľko ľudí to potrebuje. Naozaj sme nemohli čakať na vaše "rýchle služby". Odpovedať mi nemusíte, zasa by to bolo len o tom, ako sa vy snažíte a nikto vám to neverí. Bohužiaľ, keď nie sú vidieť výsledky, nedá sa tomu veriť. A na záver. Tá otázka s tými citátmi nie je odo mňa, ale úplne s ňou súhlasím."

 

 

        Ďurišová Kata

 


 

09. 05. 2018

Otázka: Kôš na plasty pri ihrisku

 

"Dal by sa prosím Vás pri multifunkčnom ihrisku umiestniť aspoň jeden ďalší kôš na plasty nafarbený príslušnou farbou? Ďakujem. Trhá mi to žily."

 

Ján Blažíček, Facebook Obec Ladce

 

 

 

 

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, na multifunkčnom ihrisku máme zatiaľ len tento kôš, nakoľko z našich skúseností je 90% odpadu z ihriska plastového. Keďže je určený správca ihriska, ktorý sa stará aj o výmenu vriec v danom koši, v prípade, že nájde napríklad vo vreci plechovky, vytriedi ich do nádoby na kov, ktorú máme na obecnom úrade. Možno aj preto sme zatiaľ druhý kôš na ihrisko nedávali, zdalo sa nám to dostatočné. No z Vášho podnetu neviem presne, či Vás trápi to, že jedno vrece (kôš) nestačí alebo to, že by sa plasty na ihrisku mali triediť zvlášť. Môžeme zvážiť aj pridanie ďalšieho koša výhradne len na plasty."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

09. 05. 2018

Otázka: Horné Ladce - problémy s turistami a s cestovným ruchom v tejto časti obce

 

"Dobrý deň, moja otázka sa bude týkať Horných Ladiec. Viem, že vy nie ste ten, kto spravil z tohto miesta turistickú oblasť, a že asi ani obec nefinancuje nič čo sa na kríži deje, ale zaujíma ma, ako budú Horné Ladce vyzerať a fungovať ak bude kríž naďalej takou atrakciou ako je teraz. V prvom rade mám pocit, že Ladčania a nie len z Horných Ladiec, ale všeobecne sú turistami proste obmedzovaní. Pamätám si časy, kedy sa dalo po ceste smerom k Muflonke prejsť peši, s deťmi, kočíkmi, na bycikloch. Išli tade rodiny alebo ľudia so psami. Teraz je to auto auto auto auto a zase ďalšie auto, v prípade pekných dní autá a autobusy. Nikto nespomalí, každý sa tam správa ako keby jazdil niekde po lazoch, neberie ohľad na to, že je to dedina, že aj tam platí rýchlosť 50, len čo minie posledný dom po ceste vyštartuje ako drak, aj tá nová cesta ho k tomu láka a potom príde úsek pri skalách a zráze a zrazu na vás turisti kývajú, mávajú, nadávajú vám, že im zavadziate, nechcú ísť do kraja, uhnúť sa máte vy, najlepšie keby skočíte rovno do lesa alebo do tej rokliny. Necúvnu, čakajú že cúvne ten druhý, žiadny charakter, hore sa pomodlia a dolu sú z nich netolerantní šoféri. Budeme čakať, kedy niekto dolu do tej jamy spadne, napríklad cyklista, ktorý tade chodil roky, ešte pred krížom? Panelová cesta sa značne rozšírila čo je pozitívum, ale treba niečo robiť aj s kritickým úsekom, označiť ho, aby ľudia spomalili (cementáreň snáď má ešte na pár cedúľ či to bude robiť obec???) prípadne určiť kto tam má vlastne prednosť. Po Slovensku za parkovanie pri hoci akej atrakcii platíte, tu sa neplatí nič. Naozaj si obec môže dovoliť ničiť cesty a zdravie občanov zadarmo? Naozaj by symbolické parkovanie - čo ja viem jedno euro nepomohlo rozpočtu obce, nedalo by sa zaň upratať, spraviť koše, zaplatiť zametanie ciest alebo napríklad spraviť informačné cedule o rýchlosti a o tom, ako sa tam majú ľudia správať? Ľudia maju možnosť vyviesť sa prakticky k cielu, parkujú podľa mňa luxusne, euro by nikoho nezabilo. Spraviť si niekde len tak miesto pre turistov obnáša myslieť aj na ostané veci a hlavne na ľudí, ktorí tam bývajú. Je super že Ladce takto pozná viac ľudí, ale možno poviem za viacerých Ladčanov, sme tu ako menšina oproti turistom. Príroda tam trpí, stromy trpia rozširovaním cesty, odpadkov tam rapídne stúpa. Toto miesto by mal niekto vážne spravovať, starať sa oň ale nie len tak, že tam dotrepe sto ďalších autobusov, tri sochy a bodka. Je to teda miesto len pre autá? Pešo ísť v peknú sobotu je ozaj riskovanie života. Nehovoriac o tom, že pred panelovou cestou je chata alebo osada - neviem - z ktorej pravidelne behajú psy hore dolu a vôbec vyzerá to ako smetisko a nerobí to dobrý dojem pre všetky tie ŠPZ čo sem chodia. Prepáčte za dlhú otázku, ale kratšie sa to nedalo."

 

občan

 

 

Odpoveď:

 

"Dobrý deň,

 

 

tento problém už riešime na obecnom úrade aj s poslancami. Uvedomujeme si, že turizmus prináša aj tienisté stránky a jednou z nich je aj problém s dopravou. Nechcem sa vyhovárať, ale v súčasnej dobe potrebujeme dorobiť DK a riešime kanalizáciu s Považskou vodárenskou spoločnosťou. Nemáme toľko kapacít, či už finančných alebo personálnych, aby sme to vyriešili na počkanie. Oslovili sme projektanta (cestára), aby urobil dopravný poriadok v našej obci a zohľadnil špecifiká jednotlivých častí našej obce. Nemám od neho zatiaľ žiadnu spätnú väzbu, ale verím, že aj tomuto úseku cesty sa bude venovať nielen on, ale následne aj my na zastupiteľstve, kde nám bude jeho návrh predstavený. Bol by som rád, ak by sa zúčastnilo tejto prezentácie návrhu čo najviac občanov, aby mohli pripomienkovať jeho návrh. Bude to v programe niektorého zastupiteľstva v tomto roku a určite to vyvesíme aj na úradnú tabuľu a na web stránku a Facebook našej obce. Jedno je však návrh a druhé dodržiavanie tohto návrhu. Nebude to však jednoduché. Platené parkovisko je síce lákavé, ale má to aj iné úskalia a legislatívne podmienky. Treba to premyslieť a nájsť riešenia. Turizmus prináša nielen nevýhody, ale aj výhody. Prináša aj možnosť na podnikanie. Tu mi chýba trochu viac snahy od občanov. Vymyslieť niečo pre turistov a využiť príležitosť. Zlepšiť služby poprípade ponúknuť niečo, čo v každej pre turistov zaujímavej oblasti je možné a potrebné ponúknuť. Verím a dúfam, že v budúcnosti sa turizmus podpíše v Ladcoch aj týmto spôsobom a rozšíri ponuku služieb v našej obci."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 04. 2018

Otázka: Športovo-relaxačné ihrisko pre dôchodcov

"Neplánuje sa vybudovanie športovo-relaxačného ihriska pre dôchodcov? Príkladom sú Trenčianske Teplice. Myslím si, že sa treba postarať aj o dôchodcov a ich zdravie. Ihrisko by využívali aj občania produktívneho veku. Ďakujem za odpoveď."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

ani neviete, ako by som rád vybudoval takéto ihrisko v Ladcoch, v Horných Ladcoch a aj v Tunežiciach! V predstavách je toho viac, ale obmedzený finančný rozpočet dovolí len určité veci. V súčasnej dobe sme si dali za cieľ ukončiť rekonštrukciu DK, vybudovať chodník z Tunežíc do Ladiec a spoločne s Považskou vodárenskou spoločnosťou vybudovať kanalizáciu na novej IBV za kaštieľom. Ak sa okrem tohto vyskytne nejaká "havária", ktorú bude treba hasiť, musíme na ňu myslieť a môžeme tak urobiť len tie najnutnejšie veci, ktoré poslanci schvália rok predtým v rozpočte obce. Avšak ani na naplánované akcie nebude dostatok financií v rozpočte obce a preto je potrebné odpredať lesné pozemky v k.ú. Hloža, ktoré vlastní obec a poprípade dofinancovať aktivity obce pomocou úveru. Možno v budúcnosti sa bude dať Vami spomínané ihrisko vybudovať za pomoci nejakej dotačnej schémy, ale v súčasnej dobe pracovníčky na obecnom úrade pracujú na projektoch, ktoré sú aktuálne a pre obec a všetkých občanov najpotrebnejšie.

 

 • Dokončujeme stavebné povolenie na kanalizáciu pre IBV za kaštieľom a následne pracujeme na výberovom konaní a zmluvnom vzťahu s PVS Pov. Bystrica o prevzatí kanalizácie do starostlivosti,
 • dokončujeme stavebné povolenie na zberný dvor a súčasne pracujeme na žiadosti o finančný príspevok na jeho výstavbu a zariadenie (váha, kontajnery, traktor, vlečka, drvič a pod.) a na výberovom konaní na dodávateľa zariadenia a stavby zberného dvora,
 • pracujeme na žiadosti o finančný príspevok na havarijný stav telocvične, opravu sociálnych zariadení a rozvodov elektrickej energie (projekt, znalecký posudok).


Preto ak máte predstavu, ako by sa dala financovať výstavba takéhoto ihriska mimo finančných prostriedkov obce, boli by sme veľmi radi, ak by ste sa s nami spojili a pomohli nám pri získaní týchto finančných prostriedkov. V opačnom prípade Vás chcem požiadať o účasť na obecnom zastupiteľstve, kde by ste predložili svoju požiadavku poslancom, ktorí majú právomoc zmeniť rozpočet obce a "nasmerovať" ho tak, aby vyhovoval väčšine poslancov."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

12. 04. 2018

Otázka: Úpravy chodníka v Tunežiciach a vjazdy do dvorov

"Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako často chodí niekto kompetentný z obce kontrolovať výstavbu chodníka v Tunežiciach? Keďže to obec platí, tak asi by takáto kontrola bola namieste. Potom by sa asi nestalo to, že niekto si len tak svojvoľne upraví budúci chodník pred domom tak, aby mu vyhovoval výjazd z dvora a potom chodník nie je v rovine, ale vyzerá to ako šikmá dráha. Keď si to tak spraví každý, tak chudáci chodci, ktorí budú po chodníku chodiť. A druhá otázka: kedy bude obec preplácať úpravu vjazdu do dvora tým ľuďom, ktorí si to financovali sami, keďže tam kde sa robí chodník sa robia celé vjazdy do dvorov z obecných peňazí. Keďže všetci sú obyvatelia obce, tak majú mať rovnaké práva a keď sa jedným urobí vjazd do dvora za obecné, tak by sa mal vykompenzovať aj tým, ktorí si financovali sami."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

kontrola chodníka stavebným dozorom Ing. Vinickým prebieha 2x do týždňa. Ja na chodník chodím každý deň a v prípade, že sa mi niečo nepozdáva, konzultujem daný problém s projektantkou chodníka Ing. Bilkovou alebo so stavebným dozorom. Prípadné zmeny (odchýlky) od projektu sú zapisované do stavebného denníka, ktorý musí mať každá stavba. Toľko ku kontrole.

 

 

Čo sa týka vjazdov do domov, tak sa snažíme s vlastníkmi pozemkov dohodnúť na kompromise. Nie vždy to ide, ale snažíme sa vyhovieť každému, pretože chodník má slúžiť všetkým. Ako chodcom tak aj vlastníkom pozemkov priľahlých ku chodníku. Vzhľadom k tomu, že väčšina domov je postavených nižšie ako je úroveň cesty a chodníka, musíme navrhnúť sklon chodníka tak, aby majiteľ pozemku mohol aj s vozidlom prejsť na svoj pozemok. Preto musíme výškovo upravovať vjazdy a sklony nájazdu do domov.

 

 

Odpoveď na druhú otázku je tu: obec nerobí vjazdy do domov. Robíme chodník, ktorý má šírku 1,5 m. Mohlo sa stať, že pri búracích prácach sme poškodili spevnený vjazd majiteľovi a vtedy rozšírime chodník tak, aby sme dobetónovali to, čo sme poškodili. V opačnom prípade končíme parkovým obrubníkom alebo doskou, ak si majiteľ chce vjazd dorobiť sám. Ak má záujem majiteľ pozemku o vybudovanie vjazdu, musí sa dohodnúť s dodávateľskou firmou a to si už musí hradiť sám. Tieto dohody už idú mimo obec."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

01. 04. 2018

Otázka: Parkovanie bágra pred rodinným domom

"Dobrý deň, poprosil by som, aby ste boli od toľkej lásky a ten báger čo stojí pred mojím domom či by sa nedal preparkovať ... lebo pri vychádzní z dvora nevidno či ide auto a je to nebezpečné ... predsa by sa ani vám neľúbilo keby vám pred domom stál stroj, ktorý nie je váš a nevidíte pri výjazde z dvora .... ďakujem za pochopenie."

 

Patrik Kubiš

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pán Kubiš, mrzí ma, že ste na tento problém neupozornili skôr. Mohli sme problém vyriešiť počas pracovných dní. Dnes nemôžem zaručiť, že tento stroj bude prevezený na iné miesto, ale určite budem kontaktovať zhotoviteľa."

 

 

Odpoveď zhotoviteľa po oslovení starostom:

 • "Pán starosta, ospravedlňujem sa, ale majiteľ bágra je v Tatrách a bolo mi povedané, že ho nemá kto preparkovať. Problém dokážeme vyriešiť až v utorok."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

26. 03. 2018

Otázka: Kam s vytriedeným papierovým odpadom?

"Dobrý deň, nakoľko s mojou rodinou poctivo triedime odpad, chcel som sa informovať ohľadom recyklácie papiera. Vytriedený papierový odpad (obaly ... atď.) je na zbernom dvore možné odovzdať len ako odpad na spálenie, preto by som sa chcel informovať, či je mozné nechať takýto vytriedený, neznečistený papier, v uzavretých vreciach pri kontajneri na papier deň pred jeho vývozom. Mám doma asi tri plné vrecia, a nechcem zbytočne zapĺňat priestor v kontajneri na papier. Za odpoveď ďakujem."

 

Galbavý Radovan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pán Galbavý, papier, ktorý môžete dávať do modrých kontajnerov, nám vyváža spoločnosť Marius Pedersen. Ich zamestnanci však nemajú povinnosť brať vrecia pri kontajneroch, tak tento spôsob by som neodporúčala. Čo sa týka zberného dvora, papier, ktorý je dovezený je buď odovzdaný spoločnosti na spracovanie papiera P & P Import, alebo je odvezený aj s kartónmi do firmy Torio plus, s.r.o, Košeca. Papier, ktorý sa spáli, býva väčšinou znehodnotený a preto sa nedá odovzdať. Preto Vás chcem poprosiť, ak by to bolo možné, radšej doneste papier na zberný dvor, lebo neviem zaručiť, či bude plnohodnotne odvezený zbernou spoločnosťou. Ďakujem a prajem pekný deň!"

 

Ing. Zuzana Malovcová Seidl

 


 

25. 03. 2018

Otázka: Oprava cesty – ulica Ľudovíta Štúra

"Tá cesta na Ľudovíta Štúra je otrasne spravená šak tam sa nedá ani korčuľovať. Ja som myslela tú cestu kamenistú pri hlavnej ceste, tá asi patrí tiež k Ľudovíta Štúra. Tá kedy mieni byť hotová šak sa nedá po nej riadne chodiť."

 

Katarína Bednáriková, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň pani Bednáriková, ulica Ľ. Štúra nie je najhoršou komunikáciou v našej obci. Nie je ideálna, s tým súhlasím. Niektoré nerovnosti budú v rámci reklamácie opravené, no niektoré budú musieť počkať a budú opravené až bude dostatok finančných prostriedkov na ich opravu. V súčasnej dobe je naplánovaná rekonštrukcia chodníka z Ladiec do Tunežíc a výstavba kanalizácie na novej IBV spojená s výstavbou chodníka. Samozrejme, rád by som povedal, že opravíme všetky komunikácie, ktorých sa X rokov nikto nedotkol nielen po rokoch používania ale aj po výstavbe plynu, no nemáme toľko financií, aby sme urobili všetko, čo by sa malo."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

23. 03. 2018

Otázka: Ako sa bude opravovať cesta I/61 (Tunežice)?

"Dobrý deň. Rád by som sa spýtal na opravu cesty I/61. Písali ste, že prebehla obhliadka. Moja prvá otázka: Čo ste zistili? Že sú len poklopy na kanalizácii a na vodovodných prípojkách zlé, alebo ozajstnú skutočnosť, že celkový stav cesty od parku až po nadjazd v Tunežiciach je vo veľmi zlom stave (i keď je tá cesta po tzv. rekonštrukcii). Každý poklop, či kanalizačný alebo vodovodný je na inej výškovej úrovni a aj okolie cca 5 metrov (prepadnutý alebo moc vyvýšený) to nielenže búchajú, ale keď idete autom z Ladiec smerom na Ilavu tak máte pocit, že ste na tankovom cvičisku Lešť !!! (tak to "krásne" nadhadzuje) Čakáte či auto nadskočí alebo hupne do priehlbiny. Preto chodia všetci v protismere i keď je tam aj plná čiara čiže riskujú pokutu, ale idú po rovine a oprotiidúci sa musia vyhýbať, no je to "zábava" sa vyhýbať hlavne keď ide oproti kamión. Moja druhá otázka: Viem, že táto komunikácia nepatrí obci, no nachádza sa v nej a je jej dosť veľkou súčasťou, tak sa chcem spýtať či aj niekto kompetentný z obce bude na tú opravu aj občas dohliadať (viem, máte všetci dosť práce) ale ísť sa tam iba raz za deň pozrieť a skontrolovať poprípade ich, alebo ich nadriadených usmerniť, že to znova nerobia správne. Prečo si myslím, že to nebudú robiť správne = skúsenosť s ich predchádzajúcimi opravami. Preto by ste mohol určiť niekoho kompetentného (myslím, že kompetentný nemusí byť hneď stavebný inžinier ale niekto s dobrým zrakom a zdravým úsudkom) kto by ich kontroloval. Možno mi napíšete, že to môže robiť hoci ktorí občan aj ja. Ale ak to bude robiť niekto z OÚ tak sa to môže riešiť hneď, pretože je priamo u Vás a nie čakať na nahlásenie od občana, ktorý sa nie vždy na ten OÚ môže kôli práci dostaviť. Moja tretia otázka: ako to budú opravovať? Znova vyrežú meter štvorcový okolo každého poklopu a opäť to zaasfaltujú, čo sa po pár mesiacoch znova poprepadáva a potrhá, alebo to opravia poriadne celoplošne (i keď drahšie), čiže dajú všetky poklopy a aj ich okolie zhruba na jednu úroveň. Pretože to oni prvý aj druhýkrát zle spravili, takže by to mali poriadne i keď na úkor ich ziskov napraviť !!! Viem, že to nieje jednoduché naháňať PVS, Váhostav a ďalších, ale oni to odflákli a my potom musíme jazdiť a Vy máte s nimi za nás jednať. Máte to skrátka ťažké. Preto Vám držím palce. Ďakujem pekne za odpoveď."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

každý, kto chodí po tejto ceste vie, že máte pravdu. Preto sa robila obhliadka nielen tejto, ale všetkých komunikácii dotknutých výstavbou kanalizácie. Samozrejme, že pre všetkých je najdôležitejšia cesta I. triedy a preto sa vyjadrujú k stavbe aj iné štátne orgány a nielen obec, ktorá je síce vlastníkom, ale nie je správcom danej komunikácie. Tam sú nadriadenými orgánmi dopravný inšpektorát v Trenčíne ako aj Slovenská správa ciest, ktoré by mali dozerať na kvalitu našich ciest.

 

 

V súčasnej dobe sa na úseku Ladce - Tunežice začalo s rekonštrukciou chodníka a súčasne aj s odvodnením daného úseku cesty (myslím tým odviezť dažďovú vodu z cesty do dažďovej kanalizácie alebo do trativodov, ktoré sú v chodníku). Aj vzhľadom na "rovinatosť" povrchu cesty I. triedy je takmer nemožné odvodniť daný úsek cesty a preto nielen my, ale aj DI Trenčín a SSC požadujeme rekonštrukciu polovičného profilu cesty a výškovú úpravu poklopov revizných šácht a ventilov. Aby ste videli, ako sa vyjadril zástupca DI v Trenčíne, prikladám jeho vyjadrenie k zápisu po prehliadke:

 

 • "Dobrý deň. Na stretnutí sa zúčastnil aj zástupca Okresného dopravného inšpektorátu OR PZ v Trenčíne (to bol ten pán v uniforme), ktorý nesúhlasil s Vašim konštatovaním, že si cesta, resp. jazdný pruh v ktorom prebiehala výstavba, nevyžaduje v niektorých úsekoch komplexnú obnovu vrchného krytu vozovky, ktorý vďaka nekvalitne, priam diletantsky odvedenej práci možno v niektorých úsekoch považovať za havarijný stav. V zaslanom zápise ďalej nie je ani zmienka o pripomienkach vznesených zástupcom Okresného dopravného inšpektorátu OR PZ v Trenčíne, ani zmienka o pripomienkach prítomných starostov obcí Ladce a Košeca. V prítomnosti zúčastnených Vám bolo priamo na mieste stavby v obci Košeca zo strany zástupcu ODI oznámené, že pripomienky ODI Vám budú zaslané písomne (čo sa aj stalo), tak Vás týmto žiadam o ich zapracovanie do zápisu, ihneď po ich obdržaní. V zaslanom zápise ďalej nie je ani zmienka o pripomienkach vznesených zástupcom Okresného dopravného inšpektorátu OR PZ v Trenčíne, ani zmienka o pripomienkach prítomných starostov obcí Ladce a Košeca. Uvedené osoby vo Vami zaslanom zápise ani nefigurujú medzi zúčastnenými osobami, takže Vás žiadam o prepracovanie zápisu a doplnenie všetkých relevantných skutočností a pripomienok, ktoré boli pri stretnutí namietané a nie len tých, ktoré vyhovujú výlučne jednej strane." S pozdravom Mjr. Ing. Marián Ondrejec, ODI OR PZ v Trenčíne


Podobne reaguje aj zástupca Slovenskej správy ciest:

 

 • "Správca cesty I/61 požaduje, aby pozdĺžne nerovnosti v jazdných pruhoch (po ryhe, medzi poklopmi) boli odstránené v celom úseku (Tunežice, Košeca). Požiadavky správcu podporili a opakovane žiadali ODI TN, OR CDPK TN (v minulej obhliadke) a starostovia obcí Ladce a Košeca, ktorí boli prítomní pri terajšej kontrole technického stavu spätných úprav po kanalizácií. Táto požiadavka bola vznesená už v minulých kontrolách a objavuje sa opakovane – zapracovať do zápisu." Ing. Milan Kozák, SSC IVSC Žilina


Čo sa týka kontroly rekonštrukcie cesty, tak počítam s tým, že tam pošlem človeka, ktorý bude kontrolovať opravu osadenia kanalizačných poklopov a vodovodných ventilov. A na záver - je dohodnuté, že opätovná kontrola odstránenia hore uvedených vád, obhliadka prípadných nových sa uskutoční dňa 14. 06. 2018 o 10:00 hod. pred OÚ Ladce so všetkými dotknutými stranami."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

23. 03. 2018

Otázka: Prečo sa nepracuje na rekonštrukcii chodníka v Tunežiciach?

"Vážený pán starosta! Ako ste spokojní s prácami na rekonštrukcii chodníka v časti Tunežice? Myslím, že nie som jediný, kto postráda nielen výsledky práce, ale i samotných robotníkov. Chodníky zostali v horšom stave ako pôvodne boli a momentálne sa nedajú vôbec používať. Čakáte, kým sa niečo stane ľuďom alebo deťom, ktoré sú tým pádom nútené chodiť po ceste? Môžeme dúfať v dokončenie týchto prác? Ďakujem za odpoveď."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň!

 

 

Ako som spokojný s rekonštrukciou chodníka? Som spokojný. Začali sme a riešime vzniknuté problémy počas výstavby (viď otázka v tejto rubrike na kontrolu ciest po výstavbe kanalizácie). Bohužiaľ, prvé dni každej stavby sú takéto. Najskôr sa niečo rozkope, ale následne sa postaví niečo nové, čo bude slúžiť všetkým obyvateľom našej obce. Možno ste nielen Vy, ale aj ostatní obyvatelia dotknutej časti sklamaní z prístupu robotníkov, ale ubezpečujem Vás, že oni chcú a budú pokračovať vo výstavbe. Po výkopových prácach malo nasledovať osadenie obrubníkov, no bol som nútený zastaviť práce z dôvodu nízkych teplôt a nechcem riskovať, aby bola kvalita prác znížená z tohto dôvodu. Na ukončenie daného úseku podľa harmonogramu majú 30 dní. Tento termín sľúbili dodržať. Ostatné veci spojené s výstavbou sú otázkou komunikácie. Aj oni aj Vy rozprávate rovnakou rečou. V prípade, že máte nejaký problém, môžete sa na nich obrátiť s Vašou požiadavkou. V prípade, že nie sú ochotní Vám vyhovieť, máte vždy možnosť obrátiť sa na mňa."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

» Otázka - reakcia na odpoveď "Prečo sa nepracuje na rekonštrukcii chodníka v Tunežiciach?"

 • "Dobrý deň. Dostal som odpoveď na moju otázku. Na rozdiel od Vás, ja nie som s rekonštrukciou chodníka spokojný. Výhovorka, že nie je rozkopaná celá dĺžka chodníka, je smiešna. Roky nám bol sľubovaný nový chodník, roky sme trpezlivo čakali. Dúfali sme, že jeho výstavba je poriadne naplánovaná, všetko sa vopred riešilo, aby sa predišlo nejakým neplánovaným problémom. Rekonštrukcia je však robená hurá systémom. Začalo sa rýchlo, no rýchlo aj skončilo. V pondelok som bol v Trenčíne a predstavte si oproti nemocnici sa robil nový chodník. Asi to bola iná firma ako tá u nás. Nevadili im ani mínusové nočné teploty. Dnes už všetci dobre vieme, že sú prípravky, ktoré sa v takomto počasí pridávajú do betónu. No čo už dedinčania to vydržia, panstvo asi cez Tunežice nechodí, ani nemusí nosiť ťažké nákupy z doporučených odstavných parkovísk. Ďakujem."

 

 

        občan

 

 

» Odpoveď:

 • "Dobrý deň, pravdepodobne som sa zle vyjadril vo svojej predošlej odpovedi. V nej som spomenul, že "robotníci chcú a budú pokračovať ...". Mal som napísať, že oni boli pripravení v pondelok pokračovať vo výstavbe chodníka. Ja som ich zastavil aj na odporúčanie stavebného dozoru. A to pre nízke teploty. Máte pravdu. Dnes existujú rôzne chemické prípravky, technológie a pracovné postupy, ako sa môže niečo postaviť alebo opraviť. Asi som už starý, ale verím nášmu cementu a betónu z neho vyrobenému. Vždy bola odporúčaná teplota prostredia 0°C a viac. No prišli mrazy a verím, že chodník a obrubníky osadené na ňom by mali vydržať dlhšie, ako len jednu alebo dve zimy. Nechcem, aby vplyvom mrazu nedosiahol betón takých pevností ako má a po nejakom čase používania sa začnú obrubníky uvoľňovať. Potom pri reklamácii mi bude vytknuté, že neboli dodržané vhodné podmienky na betonáž a osádzanie obrubníkov. Preto sa píše do stavebného denníka aj aktuálne počasie a samozrejme aj teplota ovzdušia. Že chodník robili v Trenčíne aj počas tohto počasia znamená, že si niekto vzal na seba riziko toho, že nebude môcť danú prácu reklamovať, alebo daný chodník nebude tak zaťažovaný ako ten náš. Neviem, aké podmienky sú pri výstavbe chodníka tam. No mnohé obce a mestá nedovolia stáť vozidlám na chodníku a tým nepotrebujú mať nielen podložia, ale ani obrubníky spevnené tak, aby vydržali prejazd osobných vozidiel. Mrzí ma, že niektorí obyvatelia Tunežíc si stále myslia, že pre pracovníkov obecného úradu a poslancov sú Tunežice menejcenné a druhoradé. Kedy už konečne pochopíte, že sme jednou obcou a robíme veci tak, aby boli nielen komunikácie, ale aj občianska vybavenosť v každej našej časti rovnaká? A je to jedno, či je to v Horných Ladcoch, v Ladcoch alebo v Tunežiciach. Každá časť má svojich poslancov a pri tvorbe rozpočtu a plánovaní investičných plánov sa zohľadňujú potreby obyvateľov a pripomienky jednotlivých poslancov."

 

        S pozdravom
        Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

23. 03. 2018

Otázka: Chodník v Tunežiciach - práce stoja, prečo?

"Takto sa robí chodník u nás v Tunežiciach ... Zajtra to bude 5 pracovných dní čo báger oddychuje ... Mám pocit, že tento rok sa toho chodníka nedočkáme..."

 

Patrik Kubiš, Facebook Obec Ladce

 

 

 

 

 

 

Odpoveď:

"Pán Kubiš, aj mňa osobne mrzí, že nie je vidno progres v stavbe chodníka. Búrať chodník nie je problém. Búrať sa dá za každého počasia. No stavať nie. Je v pláne najskôr ukončiť chodník na týchto úsekoch a potom pokračovať ďalšou etapou chodníka. Už teraz obyvatelia v okolitých domoch riešia ako sa dostať s autom do dvora, resp. kam ho odstaviť. Keď by sme rozbili celý chodník, nespokojných obyvateľov by bolo ešte viac. Podľa predpovede počasia by mali nočné mrazy ustúpiť a od pondelka sa bude pokračovať vo výstavbe chodníka. Idú sa osádzať obrubníky, atď. atď."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

20. 03. 2018

Otázka: Oplotenie cintorína v Ladcoch

"Dobrý deň. Zaujímalo by ma, či by bolo možné nejakým štýlom upraviť oplotenie na cintoríne zo strany od zberného dvora. Vo väčšine obcí na Slovensku je cintorín miestom pokoja a myslím si, že aspoň tie zelené nepriehľadné plachty by ste tam dať mohli. Nevyzerá to pekne. Ďakujem."

 

S pozdravom, Barošová, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pani Barošová, súhlasím s Vami, že oplotenie cintorína je v zlom stave. Nielen od zberného dvora, ale aj od hlavnej cesty. No v súčasnej dobe máme rozpracovaných niekoľko projektov, ktoré odčerpávajú z nášho rozpočtu nemálo finančných prostriedkov. Preto, ak nechceme zadlžovať obec úvermi alebo zvyšovať dane z nehnuteľností, musíme s opravou oplotenia počkať. Samozrejme, ak nám to náš obecný rozpočet dovolí, určite s oplotením niečo urobíme. V opačnom prípade sa bude musieť s daným problémom popasovať budúce obecné zastupiteľstvo vo svojom novom rozpočte."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

20. 03. 2018

Otázka: Jamy pred lekárňou v Ladcoch

"Prosím, bolo by možné dosypať každú jamu na ulici pred lekárňou?? Čistá katastrofa. Ďakujem."

 

Andrea Mičianová, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pani Mičianová, o probléme nielen s touto komunikáciou vieme. No vzhľadom na prebiehajúce generálne opravy v Považskej cementárni, nepriaznivé počasie ako aj potrebu našich pracovníkov pri rekonštrukcii nášho kultúrneho domu sme sa k oprave, žiaľ, nedostali. Musím však poznamenať, že oprava bude len "kozmetická" a nebude mať dlhú životnosť ... :( Ak by sme chceli cestu naozaj opraviť tak, ako by si svojím významom zaslúžila, bolo by potrebné ju "odvodniť" a spevniť buď asfaltom alebo betónom. Nato však v súčasnej dobe nemáme finančné prostriedky."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

20. 03. 2018

Otázka: Nebezpečný pes v Ladcoch

"Dobrý večer. Chcela by som upozorniť na pobehujúceho psa na uliciach J. Kollára a po okolí. Ospravedlňujem sa za menovanie komu pes patrí - rodina Gábelová - ale nakoľko pes napadol môjho priateľa a 2x na neho zaútočil, a obďaľeč stojaca p. Gábelová s vodítkom v ruke na otázku môjho priateľa, či je to jej pes odpovedala že nie, samozrejme sa aj tak tvárila a vôbec pred svojím vlastným psom priateľa neochraňovala. A taktiež sa rozbehol za mnou, keď som kočíkovala, chvála Pánu Bohu, že som bola už pri dome a stihla som s kočíkom rýchlo vbehnút za bránku!!! Týmto by som chcela poprosiť majiteľov, aby si psa riadne zatvárali a aby sa predišlo ďalším alebo aj horším útokom."

 

Ďakujem, Mičianová K., Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pani Mičianová, Vašu sťažnosť som posunul komisii pre verejný poriadok. Verím, že majiteľovi psíka dohovorí a nebude sa daná vec v budúcnosti opakovať. Takisto verím, že aj zverejnením tejto informácie si majiteľ uvedomí, čo všetko sa mohlo v daný deň stať a ďakujem, že ste na túto situáciu upozornili verejne."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

» Reakcia na otázku a odpoveď k téme "Nebezpečný pes v Ladcoch"

 • "Dobrý deň, rád by som sa vyjadril k otázke z dňa 20. 3. (o nebezpečnom psovi v Ladcoch) ako brat majiteľky. Ako prvé by som sa chcel hlboko ospravedlniť za nepríjemné skúsenosti pani Mičianovej, jej priateľa, ale aj ostatných, ktorí sa s ním stretli. Psíka sme dostali neočakávane a tak aj pri dalších prácach nebol dostatok času vyšperkovať všetky cesty von ... posledné úpravy bránky ho však už vyše 2 mesiacov držia za plotom a verím, že aj do budúcnosti zamedzia psíkovi dostať sa samovoľne na cestu a ohrozovať tak ľudí okolo."

 

        Mário Gábel

 


 

13. 03. 2018

Otázka: Mám podozrenie na týranie psa v Ladcoch

"Čo robiť v prípade, keď sa mi zdá, že je niektorý pes v Ladcoch týraný? Napr. pes vedľa stanice, stále na reťazi, búdu má nič moc, venčený asi nie je. Pes predsa nie je vec. Ďakujem."

 

otázka z Facebooku Obec Ladce

 

 

 

 

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

túto vec sme už v minulosti riešili. Áno, súhlasím, že pes nie je vec. No ako som už písal, v minulosti som osobne túto vec riešil s majiteľom pozemku a psíka, no ten ma ubezpečil a ja som sa na vlastné oči presvedčil, že o psíka je postarané. Že je priviazaný a búda je rozpadnutá, tak to obec nevyrieši. Keby psík voľne behá po obecných pozemkoch, tak to zasiahnuť môžeme, ale na súkromných pozemkoch nemáme právo na nič.

 

 

Mrzí ma to, ale v prípade, že máte teraz alebo budete mať v budúcnosti podozrenie na týranie nielen tohto psíka, alebo aj iných zvierat, je potrebné zvážiť, čo je a čo nie je týranie zvierat. Pripájam link, kde sa môžete obrátiť o pomoc pri vyriešení daného prípadu: http://www.psisvet.sk/index.php/o-psoch/starostlivost/567-co-robit-ak-mate-podozrenie-alebo-ste-svedkom-tyrania-zvierat."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

12. 03. 2018

Otázky: Problémy pri oprave chodníka v Tunežiciach

"Chcel by som požiadať obec aby v predstihu, pár dní pred betónovaním informovala prostredníctvom rozhlasu alebo facebooku o dátume betónovania. Aby sa na to dalo pripraviť."

 

"Obec Ladce požiadala staviteľa o umožnenie výjazdu z dvorov počas výkopových prác ...... Takáto je realita !!!!! Ďakujem, že ma nikto neinformoval, autom sa nikde nedostanem, dúfam že moje choré dieťa nedostane horúčky."

 

Tomáš Abrahámovský, Facebook Obec Ladce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pán Abrahámovský,

 

 

verím, že v súčasnej dobe je už problém aspoň sčasti vyriešený. Samozrejme, občania budú včas informovaní, že sa bude "v tom a v tom termíne" betónovať a nebude možný prejazd či už byciklom, automobilom alebo peši po čerstvo vyliatom betóne. Samozrejme, výjsť a prísť do svojho domu budete môcť po pripravených doskách. Verím však, že aj napriek tejto komplikácii budete nakoniec s vybudovaným chodníkom spokojní a bude Vám všetkým slúžiť dlhé roky."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

12. 03. 2018

Otázka: Chodník Hviezdoslavova - Tunežice

"Dobrý deň, počíta sa s tým, že by chodník mal byť nad úrovňou cesty, aby sa zasa neopakovalo držanie vody na chodníku, tak ako to bolo na pôvodnom chodníku?"

 

Michal Mazík, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pán Mazík,

 

 

priznám sa, že som nemienil odpovedať na túto otázku, pretože som si myslel, že to je len rečnícka otázka. Ale admin tejto stránky ma vyzval na odpoveď :) Hádam si nemyslíte, že Stavebný úrad, Slovenská správa ciest a Dopravný inšpektorát nám dali stavebné povolenie, ak by nebol chodník ohraničený obrubníkom? Čo sa týka "držania" vody na chodníku, tak to sa rieši sklonom chodníka a dažďová voda je odvádzaná do "zeleného pása". Problém bude odviezť vodu z cesty I. triedy. Vzhľadom na kvalitu povrchu bude zázrak, ak sa nám podarí odviezť vodu z cesty pomocou navrhnutých uličných vpustí. Aj to je riešené pri stavbe chodníka. No tento problém sa bude musieť vyriešiť nielen pri "zelenom" stole s bývalým realizátorom a investorom odkanalizovania obce Ladce. Budúci realizátor výmeny povrchu na dotknutom úseku cesty I. triedy sa bude musieť "popasovať a pohrať" s uličnými vpusťami a povrch cesty upraviť tak, aby voda do nami osadených vpustí vtekala."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

03. 03. 2018

Otázka: Voľné byty v Ladcoch

"Dobrý deň :) Chcel by som sa spýtať, či v Ladcoch nemáte nejaké voľné byty na predaj/prenájom..? Ďakujem za odpoveď."

 

občan, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Obec má vo vlastníctve 18 nájomných bytov, ktoré sú momentálne plne obsadené. Zároveň evidujeme k dnešnému dňu 15 žiadostí o tieto byty. Pri ukončení ktoréhokoľvek nájmu posudzuje žiadosti a doporučuje žiadateľov na základe splnenia podmienok podľa VZN č. 2/2016 o prideľovaní bytov a podmienkach nájmu bytov v nájomnom bytovom dome v obci Ladce Sociálno – bytová a zdravotná komisia a následne nového nájomníka schvaľuje Obecné zastupiteľstvo v Ladcoch."

 

Bc. Slávka Suranová

pracovníčka obecného úradu

 


 

03. 03. 2018

Otázka: Rýchla jazda vozidiel po Hviezdoslavovej ulici

"Dobrý deň. Chcem sa spýtať či ste niekto neuvažovali nad montážou spomaľovacích retardérov na Hviezdoslavovej ulici (od smeru Beluša)? Určite nie som sám čo som si všimol že viacerí vodiči hlavne nákladnej dopravy (+aj osobnej nie su výnimka) si cez obec prefrčia akoby boli na diaľnici. Bezpečnosť bývania pri hlavnej ulici prekračuje hranicu neúnosnosti. Ten merač rýchlosti ktorý tam visí na okrasu je k ničomu. Nemá žiaden účel. To už vie každý. Verím a som aj presvedčený že montáž spomaľovacích retardérov v obci by túto situáciu vyriešila. Ďakujem za odpoveď."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

vzhľadom k tomu, že bývam na Vami spomínanej ulici/ceste, viem o čom hovoríte. Áno, ten merač rýchlosti je tam "na parádu". Je to informačný merač, ktorý dal namontovať p. Strážnický, aby upozornil vodičov na to, akou rýchlosťou vchádzajú do obce. Je až zarážajúce, ako si dovolia niektorí vodiči ísť za bieleho dňa po ceste, po ktorej chodia deti a starší občania. Podobný problém majú určite aj obyvatelia Tunežíc. Vzhľadom k tomu, že je to cesta I. triedy, nikto na tejto komunikácii nedovolí stavbu retardérov. Myslím si, že sme si všetci "užili" klesnuté kanalizačné poklopy a preto vieme, aké zvuky vydávali po prejazde automobilmi. To je jeden z dôvodov, prečo som proti retardérom na cestách aj ja.

 

 

Existuje niekoľko možností, ako tento problém vyriešiť, no existuje rovnaký počet odpovedí prečo to nie je také jednoduché. Prečo nie sú na Slovensku funkčné stacionárne radary, ktoré by takto nedisciplinovaných vodičov fotili a posielali by snímky na políciu? Prečo keď ide policajné vozidlo po našej obci, nevidí odstavené vozidlá na chodníku a matky s kočíkmi musia automobily obchádzať po ceste? Ale keď ide z bezpečnostných dôvodov po chodníku cyklista, tak mu dajú pokutu?! Tých prečo je strašne veľa. Pritom by to chcelo možno len to, aby si policajti lepšie plnili svoje povinnosti, alebo aby sme svojim deťom (tým s vodičským preukazom) sem - tam dohovorili, aby "nelietali" po cestách.

 

 

Kamióny sú však ďalšia kapitola. No retardéry by pre obyvateľov žijúcich vedľa cesty boli ešte horšie. Preto sme do nášho nového Územného plánu schválili výstavbu zjazdu z diaľnice D1 zo smeru od Bratislavy a pred vjazdom do obce sme navrhli umiestniť kruhový objazd, ktorý by tak mohol "ukľudniť" dopravu a hlavne pribrzdiť vodičov prichádzajúcich zo smeru z Beluše. Rokovanie s NDS sme však ešte neiniciovali a preto nemôžem vyčítať NDS-ke, že nemáme od nich žiadnu reakciu alebo termín, kedy by mohli takýto privádzač aj s kruhovým objazdom vybudovať. Vzhľadom na množstvo rozpracovaných projektov, ktoré chceme dotiahnúť do konca, sme sa k tejto dosť závažnej otázke ešte nedostali.

 

 

Na ukľudnenie dopravy by mohli dočasne slúžiť aj ostrovčeky, na ktoré vodič narazí pri každom vjazde do rakúskych miest a obcí. Tam by cena za vybudovanie takéhoto ostrovčeka nebola tak vysoká ako za kruhový objazd, no opäť je to otázka projektovej dokumentácie, stavebného povolenia a samotnej ceny za stavbu. A na to všetko potrebujeme čas a financie. Preto verím, že sa v budúcom volebnom období - keď nie ja, tak môj nástupca s poslancami obecného zastupiteľstva - určite zamyslíme nad touto otázkou a že sa vyčlenia z rozpočtu financie na vybudovanie 2 až 3 takýchto ostrovčekov, ktoré by prinútili vodičov na spomínanej ceste spomaliť a aj takýmto spôsobom by sa znížil hluk v okolí hlavnej cesty."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

03. 03. 2018

Otázka: Zníži sa mi poplatok za odpad, keď poctivo separujem?

"Dobrý deň pán starosta. Veľmi si vážim prácu, ktorej nie je málo a ktorú robíte pre obec Ladce. Otázka, ktorú na Vás mám, sa týka vývozu a separácie odpadu. Myslím, že už zníženie počtu popolníc na osoby signalizuje, že sa vyváža menej odpadu - aspoň čo sa týka rodinných domov. Rada by som sa opýtala ako je to s platbami za odpad. Pretože či separujem alebo nie, platím stále rovnako. Pri pravidelnom vývoze odpadu máme poloprázdnu jednu popolnicu, pretože separujem bio odpad na hnojivo, plasty dávame do plastových vriec, ktoré odváža OÚ, plechovice dávame do kontajnerov a papier zbieram a vymieňame ho za toaletný papier a podobne. Nikde nevidím výhody separovaného zberu a nemotivuje ma to. Naviac sme dôchodcovia a v televíznej relácii som počula o určitých výhodách pre dôchodcov, ktoré môže obecný úrad poskytnúť. Chcela som sa opýtať, či sa to trebárs netýka aj zníženia poplatku za odpad. Neviem ako to dokázať, že máme minimálne o 50% menej odpadu. Za odpoveď ďakujem."

 

p. Bašková

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pani Bašková,

 

 

súhlasím s Vami, že sa separácia komunálneho odpadu v našej obci veľmi zlepšila. Podobne aj množstvo nevyseparovaného odpadu v nádobách, ktoré vyváža Marius Pedersen. To vyústilo na konci roka do dlhej debaty poslancov, členov komisie pre životné prostredie a mňa, či máme znížiť alebo ponechať cenu za komunálny odpad. Návrh znížiť cenu o 1 € sa mi zdal však "smiešny". Viem, že by to mnohým pomohlo, alebo ukázalo, že triediť sa oplatí. No ja by som chcel znížiť poplatok o väčšiu sumu. V debate medzi poslancami odznelo aj to, že by bolo naozaj dobré odmeniť každého, kto separuje a znižuje množstvo komunálneho odpadu. Alebo ako píšete Vy, popremýšľať, či je možné dať dôchodcom alebo ZŤP nejakú úľavu na poplatku za komunálny odpad. No nie je to jednoduché. Všetko musí byť právne v poriadku a odsúhlasené prokurátorom, ktorý má do takýchto vecí veľa čo povedať.

 

 

Poviem príklad: v Košeci mali, podľa mňa, vymyslený dobrý systém ako odmeniť toho, kto separuje aj toho, kto kompostuje. Teraz neviem presné ceny, ale poviem to orientačne. Základný poplatok za komunálny odpad bol 20 €, pre tých, ktorí separujú, bol znížený na 18 € a pre tých, ktorí aj kompostujú (čo v rodinných domoch väčšina ľudí robí) mali poplatok 15 €. Tento systém sa mi zdal byť férový, aj motivačný. No prokurátor, ktorý im skontroloval toto nariadenie (všeobecne záväzné nariadenia schválené poslancami) ho zrušil ako diskriminačné pre ostatných občanov, ktorí neseparujú. Takže opäť majú jednotný poplatok pre každého. Prečo? Neviem. Také sú u nás zákony. A preto som dal za úlohu Komisii pre životné prostredie, aby do konca roka vymyslela systém, ako odmeniť takýchto ľudí, ako ste Vy.

 

 

Aj preto sme opäť tento rok vypracovali projekt na kompostéry do domácností rodinných domov, projekt na rekonštrukciu a vybavenie nášho zberného dvora. Vyhodnotenie týchto projektov sa predpokladá v priebehu tohto roka. Veríme, že výzvy nebudú zrušené, a že bude alokovaných dosť finančných prostriedkov. Pretože aj to sa v minulosti stalo s našimi projektami. Ďalší projekt na podporu zhodnocovania biologicky rozložiteľných odpadov pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou JRK a Priateľmi Zeme. Jedná sa o projekt Komunálneho kompostovania medzi bytovými domami. Aj takýmto spôsobom chceme našich obyvateľov motivovať a dať im príležitosť, ako znížiť množstvo biologického odpadu v zberných nádobách. Pretože tento odpad obsahuje zväčšej časti vodu, ktorá podstatnou mierou zvyšuje hmotnosť odpadu v danej nádobe. A hmotnosť odpadu sa započítava do ceny, ktorú platíme zbernej spoločnosti Marius Pedersen za vývoz našich nádob. Je to cena za uloženie 1t odpadu na skládku. V súčasnosti sa mnohí parlamentní poslanci "pohrávajú" s myšlienkou túto cenu zvýšiť a tým by sa zvýšila aj naša cena/suma, ktorú by nám spoločnosť MP účtovala.

 

 

Verím však, že aspoň niektoré veci sa nám v tomto roku podaria a podarí sa nám schváliť cenu a systém odmeňovania. No bohužiaľ, Vy sa staráte, máte snahu a "trpíte" za to, že sú mnohí nezodpovední a odpady neriešenia. Berú to ako povinnosť obce, lebo oni si za to zaplatili :(

 

 

Ako som už spomenul vo svojej odpovedi, otázka správneho a spravodlivého nastavenia systému nie je jednoduchá. Preto by som chcel požiadať každého, kto má záujem, návrh alebo chuť pomôcť zúčastniť sa tvorby pre nás tak užitočnej a zároveň dôležitej veci, prihláste sa pani Malovcovej na mail: z.malovcova@ladce.sk. Ona navrhne termín, kedy by sme sa spoločne zišli pri zasadnutí komisie pre životné prostredie a spoločne pripravíme návrh na úpravu VZN. Ďakujem a teším sa na spoločné stretnutie."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

27. 02. 2018

Otázka: Termín zaplatenia dane z nehnuteľnosti

"Pán starosta, dokedy treba zaplatiť daň z nehnuteľnosti? Ďakujem za informáciu."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, rozhodnutie dane z nehnuteľností nadobúda právoplatnosť po 30 dňoch od jeho prevzatia do vlastných rúk. Povinnosť zaplatiť daň z nehnuteľností je najneskôr do 15 dní odo dňa právoplatnosti rozhodnutia a splátky dane najneskôr v lehote ich splatnosti: 1. splátka do 15 dní odo dňa právoplatnosti, 2. splátka do 31. 08. 2018, 3. splátka do 30. 11. 2018.

 

 

Platbu je možné uhradiť na účet správcu dane IBAN SK 77 0200 0000 0000 2232 4372, vedený v pobočke banky VÚB, konštantný symbol 0558 a príslušný variabilný symbol alebo v hotovosti pri platbách do 300 eur zamestnancovi správcovi dane, ktorý je poverený prijímať platby v čase úradných hodín: Pondelok od 7:30 - 12:00 a 13:00 - 15:00, Utorok od 7:30 - 12:00 a 13:00 - 14:30, Streda od 7:30 - 12:00 a 13:00 - 16:30, Štvrtok od 7:30 - 12:00 a 13:00 - 14:30, Piatok od 7:30 - 12:00 a 13:00 - 14:30 hod.

 

Ing. Malovcová Seidl

referent správa daní a poplatkov

 


 

26. 02. 2018

Otázka: Výberové konanie - chodník Hviezdoslavova ulica

"Dobrý deň, zaujala ma faktúra na stránke obce od firmy CND Ondreját na rekonštrukciu chodníka Hviezdoslavova 38 940 €. Okrem toho, že za tri týždne tam nie je vidno nič začaté, by ma zaujímalo ako prebehlo výberové konanie na tieto práce, kde bolo zverejnené a ak je to možné či sa dá zverejniť, kto sa do súťaže prihlásil a aké podmienky ponúkol. Ďalšia vec, prečo nie je na stránke obce (prípadne v OV) zverejnená zmluva s firmou Ondreját, patrí to medzi povinne zverejňované informácie. Ďakujem za odpoveď."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

výberové konanie sa uskutočnilo v januári 2018 a robila ho pre nás externá spoločnosť Agentúra VO pani Šulekovej z Bratislavy. K nám prišiel len výsledok, že spoločnosť pána Ondrejáta vyhrala súťaž a môžeme s ňou podpísať zmluvu o dielo. V zmluve bola nami odsúhlasená zálohová platba vo výške 38 940 €, ktorú sme čiastočne uhradili. Vzhľadom na naše pochybenie (chýbal nám súhlas od dopravného inšpektorátu na rozkopanie komunikácie počas zimnej údržby) sa má začať s prácami v týchto dňoch.

 

 

Čo sa týka zverejnenia zmluvy, súhlasím s Vami, že musí a má byť zverejnená. Po preverovaní tejto skutočnosti s p. Suranovou, ktorá má tieto veci v rámci úradu na starosti, Vám posielam tento link: http://pzi.ladce.sk/faktury/Viewer.aspx, v ktorom môžete na 2. strane nájsť zverejnenú zmluvu na rekonštrukciu chodníka. Zmluva bola zverejnená 05. 02. 2018 a počas celého priebehu výberového konania boli informácie k tomuto procesu zverejnené aj na webovej stránke obce. Print screeny by mali byť v spisovom obale daného výberového konania. V prípade, že máte záujem nahliadnúť do výberového konania, nemáme s tým žiadny problém. Treba sa dohodnúť s pracovníčkou úradu p. Suranovou."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

22. 02. 2018

Otázka: Kvalita prác na rekonštrukcii KD Ladce

"Vážený pán starosta, kontroluje niekto preberané práce pri zatepľovaní KD? Bol som sa tam náhodou pozrieť a neveril som vlastným očiam. Veľmi nekvalitná práca, veľké medzery medzi platňami polystyrénu, krivé, ... atď. Páni, ktorí v utorok popoludní o cca 16-tej hodine vykonávali zatepľovacie práce nepôsobili dôveryhodne ..."

 

Adrian Herčko

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

práce na kultúrnom dome kontroluje stavebný dozor, bezpečnostný technik, autor projektu/HIP a samozrejme aj ja. Dodnes sme voči stavebným prácam nemali výhrady. Pracovníci pracujú tak, že maju natiahnutý špagát a podľa neho ukladajú jednotlivé dosky. V prípade, že je krivá stena, podkladajú ďalšiu vrstvu polystyrénu, aby sa doteraz "rovná" stena vyrovnala. Som si vedomý toho, že nie všetko sa podarí na 100%, ale treba si uvedomiť, že rozmery polystyrénu nie su rovnaké, ale majú nejakú rozmerovú toleranciu, stena tiež nie je ideálne rovná a preto sa medzery medzi jednotlivými doskami vypĺňajú stavebnou PUR penou, resp. nobasilom. Pred natiahnutím lepidla sa všetky steny ešte obrúsia, aby boli jednotlivé plochy na pohľad rovné. Môžete sa pozrieť na časť KD s veľkou sálou, kde už je natiahnutá aj omietka a posúdiť prácu murárov tam.

 

 

Na druhej strane som veľmi rád, že si všímate čo sa v Ladcoch deje a zaujímate sa o veci verejné a o stavbu, ktorá bola - a ja verím, že opäť bude - pýchou našej obce. A v súvislosti s KD musím smutne podotknúť, že práve v týchto dňoch zomrel posledný občan Ladiec, ktorý sa významnou mierou podieľal na stavbe tohto kultúrneho domu, pán František Chovanec. Trochu som dúfal, že sa dožije opätovného otvorenia a budeme ho môcť previesť a poukazovať mu nové technické veci, ktoré majú znížiť energetickú náročnosť všetkých troch budov. Česť jeho pamiatke ..."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

11. 02. 2018

Otázky: Parkovanie vrakov na parkoviskách v Ladcoch

"Dobrý deň pán starosta. Chcem vás požiadať o riešenie parkovania dvoch vrakov na parkovisku za bytovkou č. 157. Jedná sa o modrý Ford FOCUS a biele Mitsubishi. Obe vozidlá sú bez ŠPZ, majú prepadnutú emisnú aj technickú kontrolu, sú zanedbané a už obrastajú burinou. Neviem či obec má nejakú vyhlášku o parkovaní vrakov, ale viem, že v mestách to rieši polícia. Vyzve majiteľa aby vrak odstránil a ak tak neurobí, urobí to obec a od majiteľa vymáha náklady. Budem rád keď sa to začne riešiť, lebo zaberajú miesta na parkovanie. Ďakujem."

 

"Pán starosta neodpovedal ste mi na riešenie parkovania tých dvoch vrakov za bytovkou č. 157. Ďakujem."

 

"Pán starosta, mohla by obec nariadiť majiteľovi vraku osobného auta Nissan stojaceho na parkovisku pred bytovkou 162 už niekoľko rokov bez pohybu jeho odpratanie? Vrak tu zbytočne zaberá parkovacie miesto, ktorých je v obci žalostne málo. S pozdravom občan obce."

 

 

Odpoveď (rovnaká pre všetky otázky):

"Dobrý deň,

 

 

mrzí ma to, ale niekedy nestihnem odpovedať z jedného dňa na druhý na všetky otázky od občanov. Počas pracovného dňa musíme riešiť veci, ktoré vzniknú a na otázky od občanov hľadám väčšinou čas, keď už moja rodina spí.

 

 

V poslednej dobe sa počet nespokojných občanov s parkovaním, s vrakmi pri bytových domov, na uliciach ale aj s parkovaním väčších firemných vozidiel na plochách určených pre obyvateľov našej obce, zvyšuje. Ako píšete, v mestách to rieši mestská polícia. Obce sú závislé od polície SR a ich súčinnosti. Väčšinou na to však obec a jej zamestnanci zostávajú sami. V prvom rade musíme zistiť, kto je vlastníkom pozemku, kde je daný vrak resp. “zabudnuté” vozidlo odstavené. V prípade, že pozemok je vo vlastníctve obce, musíme nájsť spôsob ako vlastníka vozidla osloviť. Vozidlo musíme identifikovať (pomocou EČV, VIN vozidla) a následne zašleme našu žiadosť na políciu, aby nám určila vlastníka vozidla. A až potom môžeme požadovať odstránenie vraku z obecného pozemku.

 

 

Preto budeme potrebovať čas na odstránenie vami menovaných “vozidiel”. Koľko času, to Vám v tejto chvíli však neviem presne povedať. Na druhej strane, každý bytový dom máva bytové schôdze, kde sa jednotliví vlastníci bytov stretávajú a riešia problémy ohľadom bývania a pod. Prečo takéto problémy neskúsite riešiť aj tam? V prípade, že sa Vám problém nepodarí vyriešiť takýmto spôsobom a Vy poznáte vlastníka daných vozidiel, pošlite nám ich mená a my ich vyzveme k ich odstráneniu.

 

 

Ako som však už písal na začiatku, vzhľadom na zväčšujúci sa problém a nespokojnosť s parkovaním sme začali riešiť dopravný poriadok v obci aj s riešením parkovacích miest. Verím, že v letných mesiacoch budeme môcť daný projekt predstaviť a dať pripomienkovať aj Vám, občanom. Nemám však ilúzie, že bude prijatý jednomyseľne a bez výhrad. No musíme sa niekde pohnúť a začať sa touto otázkou vážne zaoberať, pretože doprava a množstvo odstavených vozidiel na parkoviskách a uliciach už nie je problém len v mestách, ale aj v našej obci :( V určitej miere je to dôsledok nedostatku parkovacích miest, ale veľakrát aj nedisciplinovanosťou samotných majiteľov vozidiel a ich pohodlnosťou."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

07. 02. 2018

Otázka: Reakcia na PN niektorých oddelení na OcÚ Ladce

"... Na úrade je všetko možné. Tak ich má niekto zastúpiť. Alebo nech si tam sadne ten blbec."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

je mi veľmi ľúto, že nám chýba trochu porozumenia a pochopenia jeden pre druhého ... Nepamätám si, že by sa takáto situácia na našom úrade opakovala často, ale vzhľadom na chrípkovú epidémiu, ktorá sa rozšírila nielen u nás, ale aj na našej základnej škole, sme museli pristúpiť k takémuto riešeniu. Do konca tohto týždňa sú pracovníčky práceneschopné, ale v prípade, že niekto potrebuje súrne nejaký doklad, nie je problém danú vec na úrade vybaviť. Vzhľadom na súčasný počet pracovníčok sa však daná návšteva na úrade zbytočne predĺži. Vopred ďakujem všetkým občanom, ktorí majú pre momentálnu situáciu na úrade pochopenie."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

07. 02. 2018

Otázka: Odhŕňanie snehu v Ladcoch

"Dobrý večer. Píšem Vám 22:45 s otázkou či sa obci Ladce pokazila technika na odhŕňanie snehu? Keďže dnes, t. j. 7. 2. snežilo celý deň a ani jedenkrát tadiaľto neprešiel traktor. Či čakáte na jar? Lebo dopriala by som Vám cestu pešo, autom alebo s kočíkom po ceste, ktorá nie je odhrnutá, v noci zamrzne, cez deň sa roztopí a v noci zas zamrzne ... Ďakujem za odpoveď."

 

občianka z Horných Ladiec

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

každý rok si s občanmi vymieňame názory, kedy a o koľkej treba odhŕňať a kedy to máme nechať na prírodu. Niekomu sa páčia zasnežené ulice (samozrejme s primeraným množstvom snehu) a niekto by chcel po spadnutí prvej vločky začať s odhŕňaním a solením komunikácii. Myslím si, že včerajšok bol presne taký deň. Rozhodli sme sa odhrnúť len tie najviac frekventované komunikácie. A vzhľadom na predpoveď počasia sme nepredpokladali zhoršenie stavu, ale naopak, zlepšenie a zbytočne sa tak nemíňali ľudské a finančné zdroje. Samozrejme, beriem aj to, že ste boli nespokojná a o údržbe komunikácii hlavne v zimných mesiacoch máte inú predstavu. Preto, ak budete mať čas, zastavte sa za mnou na úrade, a môžeme sa spoločne dohodnúť, ako situáciu v budúcnosti zlepšiť. Ďakujem za Váš názor."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 01. 2018

Otázka: Zrezanie stromu v Horných Ladcoch

Dobrý deň p. starosta. Chcel by som sa Vás spýtať na výrub borovice na pozemku p. Gajdoša na ul. Janka Kráľa. Veľmi by ma zaujímalo aký bol dôvod výrubu tohto očividne zdravého, niekoľko desiatok rokov starého stromu? Nemám pocit, že by rástol do elektrického vedenia ani nejako bránil jeho podnikateľskej činnosti, ktorú vykonáva tu na našej ulici. Na hluk a bordel čo tu je si asi nezvykneme, ale prečo mu obec povolila výrub zdravého stromu? Opravte ma ak sa mýlim, že je treba povolenie na takéto konanie. Ďakujem Vám za odpoveď.

 

občan z ulice J. Kráľa

 

 

Odpoveď:

Oznámenie o výrube dreviny (borovice) podľa § 47 ods. 6 zákona NR SR č.543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny a Vyhlášky MŽP SR č.24/2003 Z.z. , ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona NR SR o ochrane prírody a krajiny v znení vyhlášky č.492/2006 Z.z. podala na Obecný úrad Ladce dňa 23. 01. 2018 vlastníčka pozemku, na ktorom drevina rástla, p. Pagáčová Iveta.

 

 

Odôvodnenie nutnosti výrubu dreviny: Strom rástol v blízkosti elektrického vedenia a bol naklonený na susediace nehnuteľnosti, pri posledných veterných búrkach sa ulamovali mohutné vetvy, ktoré tiež ohrozovali.

 

 

K oznámeniu bol priložený list vlastníctva a fotodokumentácia. Z fotodokumentácie vidno, že strom rástol v blízkosti elektrického vedenia a v blízkosti nehnuteľnosti, dôvod výrubu bol opodstatnený.

 

 

 

 

 

 

Súhlas na výrub dreviny sa nevyžaduje:

 • Pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka alebo pri bezprostrednej hrozbe vzniku značnej škody na majetku,
 • ten, kto z uvedených dôvodov drevinu vyrúbal, je povinný túto skutočnosť písomne oznámiť a zároveň preukázať splnenie podmienok na výrub dreviny orgánu ochrany prírody najneskôr do piatich dní od uskutočnenia výrubu.

 

 

Za bezprostredné ohrozenie života alebo zdravia človeka, či hrozbu značnej škody na majetku podľa § 17 ods. 7 vyhlášky MŽP SR sa rozumie taký stav, ktorý je vyvolaný najmä nepredvídateľnou alebo neodvrátiteľnou udalosťou nezávislou od ľudskej vôle, s ktorou sa spájajú následky týkajúce sa ohrozenia zdravia alebo života človeka alebo hrozby vzniku značnej škody na majetku. Z uvedeného vyplýva, že žiadateľka si splnila povinnosť podľa zákona o ochrane prírody a krajiny.

 

S pozdravom

Ľubica Šedíková, OcÚ Ladce

 

 

 

Aj vaše otázky môžu byť zodpovedané! Stačí využiť kontaktný formulár, prípadne adresovať otázku na admin@ladce.sk. Odporúčame tiež sledovať Facebook LADCE a webstránku www.ladce.sk.

 

 

 

 

Archív odpovedí