Projekty financované EÚ

Archív odpovedí 2017

 

Odpovedá starosta Ing. Jaroslav Koyš, prípadne kompetentný pracovník obecného úradu.

 

 

 

29. 11. 2017

Otázka: Osvetlenie a chodníky v Tunežiciach

"Dobrý deň pán starosta. Pán starosta, chcem vás upozorniť, že v podchode v Tunežiciach nesvietia lampy. Bude sa s tým niečo robiť? A ešte sa chcem opytať - do konca roka 2017 mala byť rekonštrukcia - oprava chodníkov v Tunežiciach. Prečo sa nerobia chodníky ďalej, či až na budúci rok 2018? Ďakujem vám za skoru odpoveď."

 

S pozdravom, občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, osvetlenie podchodu v Tunežiciach riešil pán Kvasnica, opravár osvetlenia v Ladcoch, minulý týždeň. Nakúpili sme a vymenili žiarivky. Všetko fungovalo. Neviem, čo sa mohlo opäť udiať, no dám to skontrolovať. Čo sa týka chodníka, tak vzhľadom k tomu, že sme až na konci októbra získali stavebné povolenie, výberové konanie na realizátora stavby sa bude konať v decembri, resp. v januári, aby mohla víťazná firma po zlepšení počasia začať s rekonštrukciou chodníka. Poslanci už aj v rozpočte na budúci rok plánujú s finančnými prostriedkami na jeho realizáciu."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

11. 11. 2017

Otázka: Ulica Záhradná, popolnice v obci a parkovanie pred obchodom

"Dobrý deň. Chcel som sa spýtať ako je na tom príprava obnovy ulice Záhradná konkrétne vozovka lebo po daždi sú miestami kaluže cez celú cestu. Ďalšie veci ktoré ma trápia: cesta od kostola - je tam asi polmetrový úsek, kde je cesta úplne rozbitá, je to na mieste, kde končí opravená cesta. Dalo by sa stým niečo spraviť?

 

 

Ďalšia otázka sa týka popolníc na separovaný zber, ktoré sú umiestnené na Záhradnej ulici oproti bytovke 145, sú postavené len na tráve, teda už v blate, keby sa tam aspoň štrk nasypal. A ešte jedna vec, ale to je asi mimo Váš rozsah. Ide o parkovisko pred obchodom. Je stále obsadené autami z bytoviek. Je to smutné, že idem z roboty a nemám kde zaparkovať a musím stáť na ceste. Jeden príklad z tohto týždňa - o pol siedmej ráno 8 áut pred obchodom odparkovaných a jeden človek nakupoval v obchode aj to nebol na aute. Nedá sa to označiť dopravnou značkou? Po osadení značky sa to dá riešiť ako priestupok ale takto s tým nikto nič nespraví. Ja viem, že je málo parkovacích miest, ale zas je to parkovisko pre obchod. Ľudia sú pohodlní a hlavne z bytovky 162."

 

Kušnier

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

na základe miestnej obhliadky jednotlivých komunikácii po výstavbe kanalizácie a vodovodu sme sa spolu s poslancami obecného zastupiteľstva dohodli na poradí opráv jednotlivých komunikácií. Na základe toho sme pripravili projektovú dokumentáciu a pracujeme na stavebnom povolení a výberových konaniach. Záhradná ulica je síce značne poškodená, ale v rozpočte pre budúci rok plánujeme opravu chodníka do Tunežíc a vybudovanie kanalizácie aj so spevnenou komunikáciou na IBV za kaštieľom.

 

 

Cesta pri kostole je prerušená teplovodným kanálom, ktorý spôsobil to, že tá cesta je taká aká je. Uvedomujem si to :( No keď sme chceli daný úsek opraviť asfaltom určeným na opravu ciest, ktorý má obec v sklade, tak bolo nevhodné počasie a keď už bolo počasie lepšie, potrebovali sme urobiť alebo opraviť iné veci. Možno pre Vás nie tak dôležité, ale tak sme sa rozhodli. Aby sme doriešili a skompletovali opravu cesty popri kostole, musíme dať dopracovať projektovú dokumentáciu, ktorá zohľadní "vytŕčajúcu" kryciu dosku teplovzdušného kanála.

 

 

Čo sa týka umiestnenia nádob na separovaný zber, tak s tým máme problém po celých Ladcoch. Chceme to vyriešiť komplexne pre celú obec, ale všetko stojí a padá na financiách. Na minulých obecných zastupiteľstvách sme riešili štúdiu, v ktorej sme predstavili poslancom, ako by to mohlo vyzerať. No ako píšem vyššie, najskôr musíme dokončiť to, čo je v súčasnosti najhoršie. Až keď budú mať všetci aspoň ako také chodníky alebo cesty ako máte vy, tak pôjdeme na Záhradnú a Cementársku ulicu.

 

 

Parkovanie a celkovo dopravná situácia v našej obci je katastrofálna. Nie je to však problém len v malých obciach, ale aj mestá hľadajú optimálne riešenia. Častokrát poslanci mestských zastupiteľstiev schvália dopravný a parkovací poriadok, ktorý sa nepáči a nevyhovuje mnohým obyvateľom alebo vodičom. No v mestách na poriadok dohliada mestská polícia. V obciach by nemal kto, resp. neviem, ako by sa páčilo vodičom, keď by boli fotení a následne riešení na dopravnom inšpektoráte? V rozpočte počítame s vypracovaním dopravného poriadku obce, kde by boli riešené obytné zóny a aj parkoviská. Ako sa však k tomuto návrhu postavia poslanci alebo samotní občania ukáže čas. A následne sa budeme musieť rozhodnúť, akým spôsobom budeme vyžadovať dodržiavanie tohto poriadku. Preto v súčasnej dobe je parkovanie pred obchodom vecou svedomia a charakteru jednotlivých majiteľov vozidiel."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

09. 11. 2017

Otázka 1: Stromy v našej obci

"Vážený pán starosta, nakoľko žijem v Tunežiciach od narodenia a nie je mi ľahostajný vzhľad a činnosť v tejto časti obce, o to viac ma prekvapila jedna z Vašich odpovedí, týkajúca sa možného/zvažovaného výrubu briez pri detskom ihrisku. Pamätníci a dlhoroční obyvatelia mi dajú za pravdu, že tieto brezy boli vysadené približne pred 40 rokmi, postupom desaťročí sa stali akýmsi koloritom Tunežíc, podobne ako ladecké topole pri kultúrnom dome. Rastúcu brezovú alej možno pozorovať z dobových fotografií, kde si rodičia želali, aby stromy pri ihrisku už vyrástli a deti ďalších generácii sa tam hrávajú dodnes.

 

 

Dovoľte mi prosím vyjadriť osobný názor, že stanovisko na podnet pani Š. na výrub niekoľkých veľkých stromov z dôvodu údajnej alergie, sa mi zdá nesprávne a nesystémové. Ak by ste sa prešli po Tunežiciach, briez je tu viacero a je zrejmé, že tým sa predmetný problém nerieši. V dobe hlásiacej návrat k prírode a promotovania zelene, v zvlášť tak priemyselnej obci, ako je naša, by to bol podľa mňa krok späť. To, že si pani prenajíma dom v blízkosti ihriska posledných pár rokov, a chce stromy vyrúbať, je pre mnohých dlhoročných obyvateľov smutné a nedôstojné k tomu, čo tu máme roky. Ak sa akýkoľvek občan SR rozhodne prenajímať si nehnuteľnosť v blízkosti topoľov pri kultúrnom dome a bude alergický na topole, predsa ich nevyrúbeme ... Z dôvodu vyššie uvedeného by ma zaujímal aktuálny postoj obce k výrubu predmetných drevín pri detskom ihrisku v Tunežiciach. Vopred ďakujem za Vaše stanovisko."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

neviem Vám povedať, aký bude postoj obce, no môžem Vám napísať svoj postoj k danej veci. Postoj obce je názor poslancov obecného zastupiteľstva, ktorý by som mal následne rešpektovať a veci realizovať. No a pred Vami - občanmi aj obhájiť.

 

 

Súhlasím s Vami, že naše obce potrebujú čo najviac stromov, aby sa mal prach z okolitých lomov a stále rastúceho počtu vozidiel kde zachytávať. Nehovorím už o teplote v letných mesiacoch, kde každý z nás túži aspoň na chvíľu byť v chládku stromov. No nie je to len o tomto. Zeleň nám prináša mnoho vecí či už estetických alebo zdraviu prospešných. Preto v tejto časti Vašej otázky s vami súhlasím.

 

 

V druhej časti však nie. Niekedy až príliš jednoducho a jednoznačne dokážeme človeka odsúdiť len preto, že nezažil problémy, aké ten druhý má. V dnešnej dobe plnej stresu, chémie a rôznych iných faktorov, ktoré vplývajú na naše zdravie, človek stráca svoju prirodzenú imunitu a veľakrát mu aj tie najobyčajnejšie veci spôsobujú zdravotné nepríjemnosti. Jedným z takých vplyvov sú alergény z tráv a okolitých stromov. V minulosti sme o mnohých alergiách ani nepočuli a v dnešnej dobe sa čudujeme, čo všetko niektoré potraviny a rastliny spôsobujú. Preto by som neodsudzoval pani Špánikovú, ktorá vyjadrila svoju žiadosť a postoj k daným stromom na ihrisku. Hľadáme riešenie, aby sme stromy spôsobujúce alergie odstránili a nahradili inými stromami. Rovnako peknými a možno aj užitočnejšími. Všetko však pred realizáciou schvália poslanci a vzhľadom na citlivú tému predstavíme návrh aj cez internet, resp. úradnú tabuľu Vám občanom na pripomienkovanie.

 

 

Napriek tomu Vám ďakujem za Váš názor a postoj k Vašej obci. Vážim si toho a verím, že sa stretneme osobne a prediskutujeme možnosti ako zachovať pôvodný kolorit Tunežíc."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

 

»Otázka 2: Reakcia na otázku "Stromy v našej obci" (dátum 12. 11. 2017)

"Dobrý deň, pán starosta. Špániková. Nebojte sa, nebudem sa na nič sťažovať, len Vás poprosím, aby ste mi tento príspevok zverejnili. Nedá mi nereagovať na príspevok občana z Tunežíc. Som v nevýhode, neviem o koho sa jedná. Aby som nevyzerala ako vrahyňa stromov, uvediem to na pravú mieru. Ja alergická nie som. Kvôli mojej osobe by som nežiadala predsa výrub stromov. Ja byť alergik sa sem ani nesťahujem. Písala som, že tu bývajú ľudia, ktorí sú alergickí a aj deti. Kedže som zdravotník a moja sestra je alergik tak viem ako vyzerajú keď majú svoje obdobie. A občan z Tunežíc určite nevidel dieťa napr. s ťažkou formou alergie. Ja som sa opýtala a pán starosta mi odpovedal a napísal mi svoje stanovisko. A občan z Tunežíc, keď napíšete do svojho príspevku iniciály druhého občana a ešte aj dom v ktorom býva, napíšte aj svoje iniciály a aj dom v ktorom bývate. :) :) :) Ďakujem."

 

Špániková

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň. Tak ako Vy, aj ostatní občania z Ladiec či Tunežíc môžu na môj email posielať pripomienky, otázky, dotazy. Kontaktný formulár je anonymný a preto nie vždy viem, komu vlastne odpovedám, odpoveď si dotyčný (alebo dotyčná) nájde na webe ladce.sk. Je pravda, že posledný dotaz týkajúci sa stromov v Tunežiciach spomínal aj Vaše meno, ale je pravda aj to, že som vo svojej odpovedi zdôraznil potrebu chápať všetkých alergikov v našej obci a "neviniť" len jedného.

 

 

Keďže do tejto formy otázok a odpovedí sme išli s tým, že chceme verejne zodpovedať všetky problémy občanov, uverejníme, samozrejme, aj Váš komentár. No bol by som nerád, aby sa nám na stránke rozprúdila výmena osobných názorov, pretože na takéto veci majú občania priestor na Facebooku (ak to chcú robiť verejne) alebo osobne medzi sebou. Chápem aj to, že neviete, kto komentár napísal, na druhej strane ak si pisateľ (alebo pisateľka) želá byť anonymným, musíme to rešpektovať. Možno práve Váš terajší dotaz zmení pohľad na vec dotyčného občana - občianky.

 

 

Prijmite preto moje pozvanie na zasadnutie obecného zastupiteľstva, kde si môžeme o probléme otvorene pohovoriť, prípadne dohodnúť osobné stretnutie a porozprávať sa len my traja. Ďakujem za pochopenie."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

08. 11. 2017

Otázka: Oprava poklopov na cestách

"Dobrý večer, pán starosta, chcem sa Vás spýtať kedy sa bude pokračovať v oprave poklopov na ceste? Videla som, že sa nejaké už opravili zo smeru od Beluše a tým to skončilo."

 

Petrášová

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, ako vy, tak ani ja nie som spokojný s opravou, ktorá bola realizovaná na našu sťažnosť, resp. reklamáciu prác po výstavbe kanalizácie a vodovodu v našej obci. Veril som, že počas opráv odstránia všetky nedostatky nielen na ceste 1. triedy, ale aj na ostatných miestnych komunikáciách. Okrem poklopov na ceste do Beluše opravovali aj poklopy v Tunežiciach a verím, že tým neskončili. Budem opätovne požadovať opravu všetkých problémových miest, ktoré spôsobujú našim spoluobčanom nepríjemnosti a pri prejazde motorovými vozidlami neprimeraný hluk."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

08. 11. 2017

Otázka 1: Kamera pri podjazde pod železnicu

"Dobrý deň prajem. Chcem sa spýtať, prečo je novoinštalovaná kamera za poštou - na ceste k podjazdu pod železnicu nasmerovaná tak, aby snímala polia okolo cesty, a nie podjazd?"

 

občan

 

 

Otázka 2: Kamera pri podjazde pod železnicu

"Zaujímavé, ráno som napísal dotaz ohľadom smerovania kamery na ceste k podjazdu pod železnicu, a ten dotaz tu nie je uvedený. Tak ešte raz. Novoinštalovaná kamera je smerovaná tak, aby zaberala polia. Nemá snáď smerovať tak, aby zaberala podjazd pod železnicou?"

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, prepáčte, ale v priebehu dňa nemám niekedy čas odpovedať na otázky občanov, ktorí mi pošlú na mail otázku. Preto sa k niektorým odpovediam dostanem až po pracovnej dobe. Kamera na stĺpe verejného osvetlenia je súkromná a smeruje na súkromný pozemok, ktorý je za cestou do Horných Ladiec. Vzhľadom na škody spôsobené na súkromnom majetku v danej lokalite ma požiadal vlastník daného pozemku o možnosť montáže na stĺp verejného osvetlenia, aby si ochránil svoj majetok. Preto kamera smeruje na pozemok a nie na podjazd."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

28. 10. 2017

Otázka: Jamy pri škôlke

"Dobrý deň pán starosta. Chcel by som Vás poprosiť, či by sa nedali zahádzať tie jamy na parkovisku pri škôlke. Myslím na jamy, ktoré sú pri hlavnej ceste. Ďakujem."

 

Eliaš

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, prepáčte, priznám sa, že sa budem musieť ísť pozrieť aký je tam problém. Ale samozrejme, chceme zasypať jamy aj pred cintorínom v Tunežiciach a priviezli by sme zásypový materiál aj na parkovisko pred škôlku."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

29. 10. 2017

Otázka: Verejné osvetlenie v obci

"Dobrý deň prajem vedeniu tejto obce. Chcem sa spýtať na jednu vec, ktorá ma už roky trápi ... a to kedy už bude konečne zrekonštruované verejné osvetlenie v našej obci tak, ako sa na dnešnú dobu patrí? To, že sa plánuje rekonštrukcia, vieme všetci už roky, ale stále sa nič nepodniklo. Obec je tmavá a iba kde tu svieti stará lampa, ktorá ledva dosvieti na zem. Nebolo by už načase dat túto vec konečne do poriadku, tak ako okolité obce: Beluša, Košeca. Je to na ostudu. Ďakujem, za dúfam už konkrétnu odpoveď."

 

občan

 

 

Odpoveď:

 

"Dobrý deň,

 

 

súhlasím s Vami, že verejné osvetlenie je v zlom technickom stave. Ale nesúhlasím s tvrdením, že sa nič v tejto problematike nepodniklo. Už od začiatku volebného obdobia je prioritou Obecného zastupiteľstva v Ladcoch zmeniť technický stav nášho verejného osvetlenia. Vzhľadom k tomu, že máme po výstavbe kanalizácie a vodovodu značne poškodené miestne komunikácie a chodníky, poslanci obecného zastupiteľstva sa dohodli, že finančné prostriedky obce budú „nasmerované“ do rekonštrukcií týchto komunikácii. Na rekonštrukciu verejného osvetlenia sme sa snažili v roku 2015 získať finančné prostriedky z Ministerstva hospodárstva. No kedže sa do verejného obstarávania neprihlásil žiadny zhotoviteľ, nedostali sme žiadne finančné prostriedky.

 

 

V súčasnej dobe plánujeme zrekonštruovať verejné osvetlenie cez koncesnú zmluvu. T.j. víťaz verejnej súťaže zrekonštruuje naše verejné osvetlenie a obec bude splácať danú rekonštrukciu mesačnými splátkami po dobu, na ktorú sa obec s víťazom zmluvne dohodnú. Obec v spolupráci so spoločnosťou VO SK vyhlásila verejné obstarávanie a do výberového konania sa prihlásili 2 spoločnosti. No jedna spoločnosť z prihlásených podala námietku na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) a následne ÚVO naše výberové konanie zastavil. Preto sme na októbrovom zastupiteľstve spolu s poslancami jednali, čo ďalej. Rozhodli sme sa zrušiť koncesnú zmluvu a následne vypracovať nové znenie koncesnej zmluvy. Koncesná zmluva obsahuje technickú špecifikáciu jednotlivých svietidiel a my sme požadovali svietidlá, ktoré boli pre nás najvhodnejšie. No nie všetky spoločnosti rekonštruujúce verejné osvetlenia ich majú v ponuke. Preto sme sa dohodli, že nebudeme, resp. nemôžeme byť takí nároční na svietidlá.

 

 

Takže ďalší postup je takýto. Štvrtkovým zastupiteľstvom sme uznesením obecného zastupiteľstva zrušili verejnú súťaž na dodávateľa verejného osvetlenia. Následne spoločnosť upraví technickú špecifikáciu pre jednotlivé svietidlá a opätovne zahájime verejnú súťaž na rekonštrukciu verejného osvetlenia. Takýto postup sme zvolili preto, aby sme nečakali na vyjadrenie ÚVO, ktoré by mohlo trvať aj rok (podobne, ako sa to stalo pri rekonštrukcii nášho Domu kultúry v Ladcoch).

 

 

Kedy budeme mať ukončené verejné obstarávanie a následne aj zrekonštruované verejné osvetlenie Vám však neviem povedať. Všetci by sme si želali, aby to bolo do konca roka. Ale to Vám, bohužiaľ, zaručiť neviem. Verím však, že som Vašu otázku zodpovedal kompletne.

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

27. 10. 2017

Otázka: Svadba na Obecnom úrade v Ladcoch

"Dobrý večer, chcel by som sa informovať, či bývajú svadby na obecnom úrade v sobotu a ak áno, tak o ktorej hodine. Vopred ďakujem za odpoveď."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, svadby na obecnom úrade bývajú kedykoľvek a kdekoľvek. Termín (a dokonca aj miesto) dohodnete s našou matrikárkou. Na obci máte okrem mňa ešte 2 sobášiacich, takže sa vždy nájde také riešenie sobáša, aby všetkým vyhovovalo. Preto, ak už máte predstavu o termíne, zastavte sa, prosím, u nás a prejednajte si daný termín s pani Porubčanovou."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

18. 10. 2017

Otázka: Kontajner na textil

"Dobrý deň, pán starosta, chcem sa spýtať, či by v obci pri bytovkách nemohli byť umiestnené kontajnery na textil, ďakujem."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, neviem, aký druh oblečenia máte na mysli. Musíme rozlišovať niekoľko druhov tohto sortimentu. Oblečenie, ktoré je ešte použiteľné, no nemáte možnosť ho niekomu darovať (detský domov, charita) je možné doniesť na zberný dvor v Ladcoch, kde sú preň vyhradené dva kontajnery. Iné oblečenie a textil (roztrhané, špinavé alebo inak znehodnotené oblečenie) nepatrí však do týchto kontajnerov. Takýto druh textilu je potrebné odovzdať na zbernom dvore pracovníkom zberného dvora. Mám obavy o to, či by v týchto kontajneroch - ak by boli rozmiestnené aj v obci - neskončili rôzne druhy textilu ako aj iné veci ako textil a tým by sa vlastne všetko v ňom znehodnotilo a mohlo skončiť tam, kde nechceme. NA SKLÁDKE. Ak však poslanci OZ alebo komisia pre životné prostredie rozhodne inak, potom to skúsime."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

31. 08. 2017

Otázka: Detské ihrisko Tunežice - problémy a chyby

"Dobrý deň, pán starosta. Špániková z Tunežíc. Mám dotaz ohľadne ihriska. Podľa Vašich slov je hotové. To myslíte vážne? Fotky, ktoré ste dali na facebook sú pekné ale neodpovedajú skutočnosti. Ihrisko je nafotené len z pekných strán a ten zbytok nie je vidieť. Asi urobíme svoje fotky. To, že ste spravili ihriko je fajn, ale celkovo je hrozné. Tie kamienky bola veľmi zlá voľba. Deti sú z toho ako prasiatka a keď je popršané tak ešte viac. Radšej ste mali nechať trávu a kamienky len pod preliezky ako je to v MŠ. Tu trávu by sme si pokosili už aj rodičia. A o bezpečnosti na ihrisku ani nehovorím. Plot zničený, trčí pletivo, odložené bránky padajú. No neviem. Je to diskutabilné.

 

 

Že nemáte peniaze, v poriadku, ale ten neporiadok by ste mohli prísť upratať. Tie kamienky sú tu už tri mesiace + tie koberce + ten piesok. Kedže to mám pod oknami prestáva sa mi to páčiť. Predpokladám, že keby to bolo v Ladcoch tak je to upratané hneď. Ale Tunežice, to neponáhľa. Či máme si rodičia spraviť brigádu? Aspoň by sa mohol spraviť nejaký múrik miesto toho plotu, lebo tie kamienky sú porozhadzované po celej ceste. A prosím Vás ten basketbalový kôš mimo ihriska, tam keď niekto zle doskočí bude mať problém. Alebo to má byť ako fór. Ale čo si sťažujeme. Chceli sme ihrisko, máme, ako vyzerá to je predsa jedno. Prosím nech je to aspoň upratané. Skutočne sa na to nedá pozerať. Ďakujem."

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pani Špániková,

 

 

na túto tému som už odpovedal. A tam som písal, čo všetko je potrebné ešte na ihrisku dokončiť. A bolo tam aj Vami spomínané oplotenie. No v čase, keď sme plánovali financie na ihrisko, tak plot bol ešte celý a nebol "rozpletený" z dôvodu ľahšieho prechodu na pozemky ležiace za ihriskom. :(

 

 

Ak tam ešte ostali pozostatky starého plota, tak ten už mal byť odvezený na zberný dvor. Ostatné veci (štrk, koberce, piesok) z dôvodu dovoleniek, dokončovania prác na škôlke, telocvični v ZŠ a iných prác chceme upratať v najbližšom možnom termíne. Múrik ani plot nemáme v pláne robiť z dôvodu ľahšej dostupnosti ihriska pre deti. A že sú špinavé? Veď to patrí k detstvu. V mokrej tráve alebo v hline by boli predsa ešte špinavšie. Do okolia basketbalového koša dosypeme materiál, aby sa nestal úraz.

 

 

Čo sa týka kamienkov, tak tie boli zvolené preto, lebo medzi jednotlivými hracími prvkami by vznikli zelené ostrovčeky, ktoré by boli náročnejšie na údržbu. Pri kosení by tráva "odlietala" medzi kamienky a v budúcnosti by prerastala medzi kamienky. Možno 2-3 roky by to bolo bez problémov, ale neskôr by bola opäť nespokojnosť. A umelú trávu aj s kamienkami sme tam dali aj preto, lebo ste v minulosti písali, že ste alergická na brezy. Lipnica obsahuje tiež alergény a nechceme ešte viac zhoršovať Váš zdravotný stav, resp. alergie.

 

 

Brigády? Kosenie trávy na obecnom pozemku? Nerobím si ilúzie a ak sa tak aj niekde stane (viď bytovka za kostolom po výstavbe kanalizácie), tak to je skôr len jedna "lastovička". Nemám pocit, že by občania mali tak, ako v minulosti, chuť vybudovať, pomôcť alebo urobiť niečo pre obec vo svojom voľnom čase.

 

 

A vami používaná fráza: "Veď je to v Tunežiciach!", začína byť trápna. Nemáte ani predstavu, koľko sa tento rok pripravilo projektov a použilo financií pre časť Tunežice. V prípade, že máte pocit, že sa pre občanov Tunežíc robí málo, máte plné právo zúčastniť sa obecného zastupiteľstva, ktorého temín bude oznámený spolu s programom na stránke Ladiec."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

26. 08. 2017

Otázka: Zápach v dedine

"Dobrý deň, pán starosta. Nedá sa s tým neskutočným zápachom, ktorý už je druhý týždeň, niečo urobiť? Kto nás to opäť zamoruje? Veď majú povinnosť to zaorať. Ďakujem."

 

Miriam Cihová, otázka z Facebook Ladce

 

 

Odpoveď:

"Vážení spoluobčania, zápach ide z digestátu, ktorý na polia, ktorých vlastníci ste VY, vyváža poľnohospodárske družstvo. Jedine VY ako vlastníci/prenajímatelia, by ste mali žiadať od nájomcu/poľnohospodárskeho družstva, aby nezamoroval našu obec a nerobil na VAŠICH poliach to, čo si neželáte."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

18. 08. 2017

Otázka: Kedy bude dokončené detské ihrisko Tunežice?

"Jedna otázka. A kedy bude úplne dokončené detské ihrisko v Tunežičiach?"

 

Adrian Špánik, otázka z Facebook Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň. Detské ihrisko je dokončené. Verím, že budúci rok by sme mohli doplniť ešte nejaké workoutové prvky na multifunkčnom ihrisku. V katastrofálnom stave je však oplotenie, ktoré tiež máme v pláne opraviť a nakoniec doplniť mobiliár. No všetko stojí € a tie sme na tento rok na výstavbu ihrísk už vyčerpali. Preto budeme spoločne s poslancami hľadať spôsob a financie,aby sme mohli do rozpočtu na budúci rok dať opäť určitú sumu, ktorá by pokryla dokončanie ihriska."

Fotky z ihriska nájdete tu.

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

18. 08. 2017

Otázka: Poklopy na ceste, chodníky v obci, čistota pieskoviska

"Dobrý deň, p. starosta Ing. Koyš. Pán starosta, dá sa niečo robiť na hlavnej Hviezdoslavovej ulici s deklamy strašne to búcha keď idú kamióny. Nemôžete vodárom napísať, aby tam niečo dali (aby tlmilo ten buchot). Chcem sa spýtať, kedy sa budú robiť ďalej chodníky, či až na budúci rok 2018? Mám malú dcéru, chodím s ňou do Materského centra Mimčo, všimla som si, že do pieskoviska chodia špiniť mačky. Dalo by sa s tým tiež niečo robiť, aby sa pieskovisko zakrývalo (mačky prenášajú dosť nebezpečné choroby.) Ale aj na iných pieskoviskách. MŠ by sa tiež mohlo poopravovať tie drevené hojdačky, preliezačky, obnoviť - ponatierať, starý kolotoč za nový. Pán starosta, ďakujem Vám za skorú odpoveď."

 

S pozdravom

Vaša občianka

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

 

obec Ladce požiadala spoločnosť Považská vodárenská spoločnosť ako aj realizátora stavby Váhostav o urýchlenú nápravu kanalizačných šácht na Hviezdoslavovej ulici (cesta I. triedy). Predpokladal som, že sa tak aj stane, nakoľko po niekoľkých dňoch pracovníci niektorej z oslovených firiem chodili a značili šachty, ktoré je potrebné opraviť. No do dnešných dní sa nič také nestalo. Budeme opätovne žiadať o nápravu.

 

 

Chodníky v Ladcoch chceme ešte tento rok začať budovať na trase Tunežice – Ladce. Vzhľadom na zložitosť majetkových vzťahov sa musí stavebné konanie riešiť verejnou vyhláškou a po vydaní stavebného povolenia chceme vypísať súťaž na realizátora stavby chodníka. Pevne verím, že sa začne stavať do konca roka 2017. Ďalšia stavba komunikácii v poradí je chodník a cesta pri IBV. Tam budú nasmerované financie v budúcom roku.

 

 

Čo sa týka MŠ, v súčasnej dobe sme do prerobenia 5. triedy, aby sme uspokojili všetkých žiadateľov o umiestnenie do škôlky, investovali sme cca 20 000 € - no nepočítam prácu a čas pracovníkov obecného úradu. Tých nedostatkov, ktoré treba ešte odstrániť je neúrekom. Starý plot od areálu kaštieľa, opravy starých striech a pod. Musíme však dokončiť ešte telocvičňu na základnej škole a samozrejme veľa iných vecí, ktoré čakajú na opravu. Počas prázdnin sme dali urobiť revíziu hracích prvkov v areáli MŠ a všetky sú vo vyhovujúcom stave. Náter bude musieť počkať - mrzí ma to :(

 

 

A pieskovisko sa tiež samo nezakryje. Obec zakúpila v minulosti sieť na zakrytie pieskoviska ale nikto ju dodnes nepoužíva. No budeme sa snažiť postupne odstraňovať nedostatky, ktoré sú nielen v areáli MŠ, ale aj v Ladcoch a v Tunežiciach. Všetko však potrebuje čas. Ďakujem za pochopenie."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

11. 08. 2017

Otázka: Hlásenie obecného rozhlasu v inom čase

"Dobrý deň, pán starosta. Obraciam sa na Vás s prosbou na posúdenie možnosti nastaviť vysielanie oznamov v dedinskom rozhlase tak, aby sa oznamy vysielali až po 10 hodine, tak ako je tomu aj v niektorých iných obciach, a neopakovali sa dvakrát po sebe. Totižto viacero občanov pracuje za zmeny, a potrebujú sa po nočnej zmene aspoň trochu vyspať. Právo občana na spánok je myslím si prednejšie, ako právo občana vedieť, že akýsi Janko Mrkvička predáva na križovatke zeleninu."

 

S pozdravom Váš zatiaľ ešte volič

 

 

Odpoveď:

 

"Dobrý deň, ťažko sa mi odpovedá na túto Vašu žiadosť. Nechcem rozhodovať o tom, či vyhlasovať alebo nevyhlasovať oznamy v miestnom rozhlase o 09:00 hod alebo o 10:00 hod., resp. vôbec. Miestny rozhlas je pre občanov a oni by sa mali rozhodnúť. Preto by som aj touto formou požiadal občanov, aby vyjadrili svoj názor na oznamovanie v miestnom rozhlase (čas a druh oznamov). Vaše názory by sme radi počuli a urobili si názor na túto formu informovania. Musíme však uvážiť aj to, že v našej obci žijú aj starší občania, ktorí nemajú prístup k internetu a nemajú možnosť získať informácie aj z tohto zdroja.

Názory na túto tému môžete posielať na admin@ladce.sk, alebo priamo na starosta@ladce.sk, prípadne nám ich povedzte osobne na obecnom úrade či obecnom zastupiteľstve.

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

16. a 17. 07. 2017

Otázka: Zranený mladý bocian

"Dobrý večer pán starosta, prepáčte, že Vás obťažujem, ale nedá mi aby som Vám nenapísala ohľadom našich bocianov. Sledujem ich z balkóna odkedy prileteli bocianí rodičia, čakala som koľko sa ich vyliahne, a sledujem ich ako rastú a kedy vzlietnu. Už ked sa začali operovať som si všimla, že jeden zo 4 mladých bocianikov má niečo s krídelkom a je to tak aj naďalej, a mám strach, že sa mu kvôli tomu krídlu nepodarí vzlietnuť. Dnes konečne jeden vyletel z hniezda .. ostatní dvaja sa ešte neosmelili, ale tento asi ani nevzlietne a bojím sa, aby potom neuhynul. Preto Vám píšem a posielam aj fotky, že či by sa na to niekto nepozrel a bocianika zachránil. Ďakujem a dúfam, že sa s tým niečo urobí a budete ma informovať."

 

S pozdravom Alena Fedorová

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pani Fedorová, momentálne som na dovolenke mimo Slovenska. No volal som pracovníkovi obecného úradu, aby sa na neho pozrel a v pondelok zavolal zverolekára. Verím, že zverolekár príde a pozrie bociana."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

 

Odpoveď p. Fedorovej:

"Dobrý deň, p. starosta. Prepáčte, že som Vás vyrušovala počas dovolenky. Len Vás chcem informovať ohľadom bociana.

 

 

Tak v nedeľu chcel vzlietnuť, ale žiaľ kvňli tomu krídlu sa zrútil k zemi, našťastie som tam bola, bociana opatrne zahnala do kúta a so známym sme sa snažili obvolať čo sa dalo (prepáčte aj Vám sme volali, lebo som ešte nevedela, že ste na dovolenke) ... prišiel aj pán Kuman, ale veterinár by nám aj tak nepomohol ... ale nakoniec sme sa po dvoch hodinách dopátrali a spojili s človekom, čo má takéto zvieratká na starosti a prišiel si pre neho.

 

 

Bociana odviezol, bol sním aj na rontgene a ako mi dnes ten pán volal, tak bocian nemá krídlo zlomené, celkovo je zdravý a bude umiestnený v Záchrannej stanici v Zázrivej. Aj keď s problémami, ale nakoniec všetko dobre dopadlo a bocian sa dostal do bezpečia. Ešte raz sa Vám aj Vašej rodinke ospravedlňujem, že som rušila a prajem Vám ešte krásny zvyšok dovolenky. Posielam zopár fotiek."

 

Pekný deň,

Fedorová Alena

 

     

 


 

14. 07. 2017

Otázka: Zverejňovanie príspevkov občanov na Facebooku obce Ladce a ulica Ľ. Štúra

"Pekný podvečer Vám prajem. Píšem Vám tradične vo veci ulice Ľ. Štúra.... Prednedávnom sa manžel snažil dať akutálnu fotku po daždi na našej ulici na FB stránku obce ... žiaľ bez úspechu, pravdepodobne mu to nebolo umožnené. Chcela by som Vám navrhnúť, či by FB stránka, keďže je to vec verejná, nemohla mať nejaky podpriečinok, kde by sa mohli pridávat sťažnosti občanov v obci. Lebo takto, keď je aktuálny problém a nedá sa to tam verejne daď ... mi to príde divné. Kladiem si otázku, že načo potom obec má FB, keď tam uverejňuje len rešerš a len to čo uzná za vhodné ... príde mi to ako z minulého režimu.... Prikladám aj aktuálnu fotku z tohto týždňa ... bolo to žalostné.

 

 

Plot špinavý, o zámkovej dlažbe ani nehovorím. Ak chcete schovať auto do garáže, máte blato všade, na zámkovej, na dlaždiciach v garáži. Preplati nám to niekto vôbec? Máme tu všetci novostavby a nestálo to malé peniaze. Kto nám uhradí škody ak vzniknú? Veľmi pekne ďakujem za skoré vyjadrenie."

 

S pozdravom a prianím pekného dňa

Mgr. Daniela Fišerová

 

 

 

 

 

 

Odpoveď:

 

 

 

"Dobrý deň, pani Mgr. Fišerová, verte mi, že obecná fb stránka je verejná a každý môže poslať a zdieľať príspevok na tejto stránke v priečinku "PRÍSPEVKY". Viď príloha. Je tam príspevok Vášho manžela. Nemáme záujem robiť cenzúru na príspevky, ktoré sú kritické a poukazujú na problémy v obci. Máme záujem tieto problémové miesta odhaľovať a hľadať riešenia, aby sa naši občania cítili v našej obci naozaj dobre.

 

 

Ako vidíte v kópii (*emailu, pozn. admina) posielam túto správu aj administrátorom web stránky a fb stránky našej obce. Chcem, aby pozreli na týchto stránkach, či nevznikol nejaký technický problém a dali to do poriadku. Verím, že sa Vám problém s pridávaním príspevkov nebude opakovať.

 

 

Čo sa týka komunikácie pri vašich rodinných domoch, tak sa budem opakovať a bohužiaľ nepoviem Vám nič nové. Pracujeme na projektovej dokumentácii a na stavebnom povolení na stavbu kanalizácie a zároveň aj komunikácie. Ak sa nič nestane, tak predpokladám, že bude schválený rozpočet na tieto stavby tak, aby sme budúci rok mohli dať danú komunikáciu do poriadku k spokojnosti Vás všetkých."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

P. Fišerovej zároveň odpovedal aj admin stránky www.ladce.sk a admin profilu Facebook Ladce

 


 

14. 06. 2017

Otázka: Dokončenie ihriska v Tunežiciach

"Dobrý deň. Chcem sa spýtať kedy bude dokončené a upevnené workout ihrisko v Tunežiciach, 3 týždeň to tam len stojí a nikto s tým nič nerobí. Ďakujem."

 

Marek Kvasnica

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň. Máme v pláne dokončiť obe ihriská do začiatku prázdnin. Z dôvodu zbúrania starých sociálnych zariadení sme nedokončili výstavbu detského ihriska. Verili sme, že sa nám ich podarí zbúrať svojpomocne, no železo-betónová doska je pevnejšia, než sme si mysleli :( ... Preto sme museli osloviť špecializovanú firmu na jej zbúranie. Bolo mi prisľúbené, že tento týždeň by to mala ukončiť. Následne budeme pokračovať v dokončovaní oboch ihrísk."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

12. 06. 2017

Otázka: Budú kamery aj na kanálskom moste?

(reakcia na zverejnené projekty obce): "Kamerovým systémom proti kriminalite v obci Ladce - snáď sa nejaká kamera ujde aj na kanálsky most. Toľko bordelu čo ľudia vozia na káričkách a kadejakých iných mašinkách ku Váhu, alebo to rovno z mosta vysypú do kanála, tak to je na kriminál ... Polovica Ladiec tých ľudí pozná, ale radšej budú čušať, smutné."

 

Ľubo Turza

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pán Turza, kamerový systém v našej obci by sa mal budovať na niekoľko etáp. V prvej etape by mali byť 4 kamery aj s riadiacim centrom, na ktoré by sa mali pripájať ďalšie kamery. Kamery na všetky príjazdové komunikácie v Ladcoch, v Tunežiciach a ku kanálu by mali byť namontované až v 2. etape. O finančné prostriedky na dobudovanie kamerového systému (2. etapu) sme požiadali MV SR a schvaľovanie nášho projektu sa bude konať v posledných mesiacoch kalendárneho roka.

 

 

Uvedomujeme si, že miesto za kanálom je našim veľkým problémom a mnohí občania našej obce si neuvedomujú a zabúdajú, že majú vytvorené podmienky na uloženie svojho odpadu buď na zberný dvor alebo do kontajnerov rozmiestnených po našej obci. Nechápem, ako premýšľajú títo občania a čo ich núti toto robiť ....

 

 

Na druhej strane, ak vidíte niekoho robiť čierne skládky, urobte pár fotiek a pošlite mi ich. V takomto prípade vieme urobiť nápravu a dotyčných potrestať. Bez dôkazov to jednoducho nejde."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

07. 06. 2017

Otázka: Interval vynášania kontajnerov

"Dobrý deň p. starosta, ako občan Ladiec som veľmi rád, že ste vyhoveli a po obci ste rozmiestnili nádoby na zber separovaného odpadu. Pre modernú dobu a z ekologického hľadiska si veľmi cením tento krok a preto aj naša domácnosť môže bezproblémovo separovať odpad pre našu lepšiu budúcnosť. Aj napriek snahe obce by som chcel apelovať na nedostatočný interval vynášania, resp. vyprázdňovania týchto nádob. Veľmi často vzniká nepekný pohľad na okolie preplnených zberných košov. Poprosím o prehodnotenie intervalu vynášania nádob, aby sme mohli naďaľej bezproblémovo separovať a tým robiť našu zem lepším a krajším miestom."

 

Váš občan Lukáš

 

 

 

 

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pán Ďurica,

 

 

o tomto probléme vieme už od začiatku zavedenia triedeného zberu do zberných nádob. Vzhľadom k tomu, že do separovaného zberu vstúpil zo strany štátu nový partner a to Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV), nastaviť vhodné množstvo a frekvenciu je veľký problém. OZV diktuje obciam podľa množstva vyseparovaných zložiek z predchádzajúcich období počet kontajnerov a frekvenciu vývozu a na základe konkrétnych údajov sme mohli po obci rozmiestniť len 10 ks modrých nádob na papier s frekvenciou vývozu 1 x mesačne, 10 ks červených nádob na kovy s frekvenciou vývozu 1 x 6 mesiacov, 25 ks zelených nádob na sklo s vývozom 1 x za 3 mesiace a 38 ks žltých nádob na plasty s frekvenciou vývozu 1 x za mesiac.

 

 

Uvedomujeme si, že je to pre niektoré zložky málo, a preto sme od nášho partnera Organizácie zodpovednosti výrobcov Envipak, s.r.o. žiadali väčšie množstvo nádob, prípadne vyššiu frekvenciu vývozu, avšak našej požiadavke zatiaľ nevyhoveli. Ich argumenty sú jasné: „Nemôžeme voziť vzduch!“ A ako sami vidíte na Vašej fotografii, sú tam nestlačené PET fľaše. Podobný problém je pri papieri, kde sa často v kontajneroch nachádzajú celé škatule a pod. Týmto sa nám veľmi komplikuje a sťažuje pozícia na vyjednávanie na zvýšenie frekvencie vývozu, pretože oni majú takéto argumenty, ktoré sami vidíte/me.

 

 

To, že triedite je veľmi správne a keďže v obci máme aj zberný dvor, je možnosť plasty odovzdávať aj tam, prípadne si zvyšovať objem kontajnerov stláčaním fliaš a plastového odpadu, rozkladaním papierových škatúľ, stláčaním plechovíc a podobne. Všetko závisí len na nás! Ak chceme chrániť našu prírodu, nemôžeme byť pohodlní."

 

S pozdravom

Ing. Malovcová Seidl, referent OcÚ Ladce

 


 

07. 06. 2017

Otázka: Detské ihrisko v Ladcoch

"Keďže sa spomína detské ihrisko v Tunežiciach, neplánuje sa niekedy v budúcnosti zveľadiť aj detské ihrisko v Ladcoch? Nakoľko je dosť biedne, chcelo by to ešte aspoň nejakú preliezačku alebo kolotoč :)"

 

Ivana

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, sme si vedomí stavom jednotlivých hracích prvkov na detskom ihrisku v Ladcoch. Nakoľko sme tento rok chceli dokončiť detské ihrisko v Tunežiciach naša pozornosť smeruje tam. Samozrejme, nezabúdame ani na Ladce. Preto buď sa nám podarí získať finančné prostriedky z Úradu vlády SR z programu podpory športu alebo na budúci rok pripravíme rozpočet na opravu detského ihriska v Ladcoch."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

30. 05. 2017

Otázka: Koncert Karla Gotta

"Dobrý deň, chystám sa na Benefičný koncert Aleluja a rada by som sa opýtala, aký je približný čas ukončenia? Alebo do kedy bude asi koncert trvať? Ďakujem."

 

Simona Pappová

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pani Pappová, predpokladaný čas koncertu je 2,5 hod. Takže ak koncert začne o 14:30 hod., predpokladaný čas ukončenia je o 17:00 hod."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

30. 05. 2017

Otázka: Nachýlený stĺp

"Prosím Vás, pán starosta, robte už niečo konečne s tým nachýleným stĺpom osvetlenia pri bývalom železničnom priecestí, alebo sa čaká, kým to niekoho zraní? Ak to nie je majetok obce, treba osloviť zodpovednú inštitúciu."

 

S pozdravom, občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň. Tento problém vznikol pri stavbe kanalizácie. Reklamovali sme, resp. žiadali sme spoločnosť Váhostav SK o nápravu, no postavili sa k tomu tak, že sa to malo riešiť priamo so šoférom toho konkrétneho vozidla ako poistná udalosť. :( Takto sme si dopisovali niekoľko mesiacov až prišla na rad rekonštrukcia verejného osvetlenia. Lenže aj tento náš projekt sa pre určité okolnosti oddialil a stĺp ostal nahnutý.

 

 

Následne pre práce na ostatných projektoch sa daný problém dostal do úzadia. O bezpečnosť našich spoluobčanov sa však neobávam, ale súhlasím, že nie je estetické mať takýto stĺp v obci a treba s tým/ním niečo urobiť. Pokúsime sa to opraviť vlastnými silami a v prípade, že to bude nad naše sily, oslovím spoločnosť, ktorá spravuje VO v okolitých obciach a požiadam ich o nápravu."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

30. 05. 2017

Otázka: Posilňovňa

"Neviete ako je to s posilňovňou? Chcela by som ju začať navštevovať ... Nedarí sa mi nejaký kontakt získať. Ďakujem."

 

Jana Krajčiová

 

 

Odpoveď:

"Posilňovňa je otvorená v pondelok až piatok od 11:00 hod. do 19:00 hod. V prípade, že by náhodou bola zatvorená, je na dverách kontakt na správcu, ktorý Vám otvorí."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

26. 05. 2017

Otázka: Železné roxory pred školou

"Neviem, čí to bol nápad natĺcť železné roxory do zeme práve pred školu! Je to dosť nebezpečné ... Otras!"

 

Andrea Mičianová

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pani Mičianová, súhlasím s Vami, že je nebezpečné, aby boli v tráve neoznačené železné tyče. Nechcem sa zastávať tých, čo to tam dali. Verím však, že to urobili v dobrej viere, aby ochránili plochu pred nedisciplinovanými vodičmi/rodičmi, ktorí zastavia auto na ploche, ktorá sa upravila, aby tam vyrástol trávnik. Niektorým šoférom je to ale jedno ... :( On musí predsa zastaviť práve na budúcom trávniku, aby nezavadzal ostatným šoférom. Že poškodí nový trávnik a s pneumatikami vytiahne na cestu hlinu, to mu nevadí. Takže si myslím, že sa na to treba pozrieť aj takto. ... No napriek tomu je nebezpečné mať tyč v zemi, na ktorej sa môže niekto potknúť alebo nedajbože padnúť na ňu. Zajtra urobíme nápravu. Bol som sa tam pozrieť. Niekto už zopár tých železných tyčí vytiahol a sú pohodené na zemi. Ďakujem za upozornenie."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

22. 05. 2017

Otázka: Rozhodnutie o prijatí do škôlky

"Dobrý deň. Kedy budú rodičia vedieť, či im prijali deti do škôlky? Z Beluše už stanovisko majú, ale v Ladcoch majú stále čas. A to že sa mení riaditeľka nie je dôvod."

 

Katka Mareková

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň. Rozhodnutia budú zasielané do konca júna. Je tomu tak kvôli posunu zápisu detí do ZŠ, aby bolo jasné, koľko detí bude mať odklad. A druhý dôvod je definitívne odsúhlasenie a schválenie novej triedy, ktorá bude zriadená od nového školského roka. Chceli sme si byť úplne istí, že stihneme triedu pripraviť aj zariadiť. Na štvrtkovom zasadnutí obecného zastupiteľstva boli definitívne odsúhlasené peniaze na zariadenie a tak sa trieda stihne pripraviť. Vďaka tomu budú v novom školskom roku prijaté všetky deti, ktoré podali prihlášku. Ospravedlňujeme sa za neskoršiu odpoveď, čakali sme na stanoviská obecného zastupiteľstva a vedenia MŠ, aby sme vedeli dať 100 % odpoveď."

 

Odpoveď podala Ing. Ivana Mrvová po konzultácií so starostom a riaditeľkou ZŠ

 


 

22. 05. 2017

Otázka: Lístky na koncert K. Gotta

"Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať na informácie ohľadom benefičného koncertu Karla Gotta. Dajú sa kúpiť ešte lístky, ak áno, koľko stojí lístok? Ďakujem."

 

Lenka Vavrušová Mutňanská

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pani Mutňanská a vlastne všetci, ktorí máte záujem o koncert Karla Gotta. Lístky pre verejnosť boli dané pánom farárom v Ladcoch a v Beluši. Preto je potrebné obrátiť sa na nich. V prípade, že ešte nejaké majú, ich môžete dostať. Lístky sú zadarmo. Vstup na koncert bude možný iba s lístkom."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

16. 05. 2017

Otázka: Tabuľa "Obec Ladce" na tržnici

"Možno by chcelo premiestniť tabuľu obce Ladce. Už som aj zabudol, že ju máme. "

 

Ján Blažíček

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, o tomto probléme vieme. Tabuľa zarástla a premýšľali sme, či obstriháme krík alebo preložíme tabuľu. Keď preložiť, tak kam?! Tabuľa obec Ladce je už na začiatku aj na konci našej obce. Takže človek už asi vie, že je v obci Ladce. Preto v najbližšej dobe pripravujeme jej odstránenie a dočasne ju uskladníme. V prípade, že má niekto návrh, kde by sa mohla tabuľa umiestniť, nevájte a pošlite nám svoj návrh. Pouvažujeme nad ním a v prípade, že nás Váš návrh zaujme, umiestnime ju na Vami navrhnuté miesto."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

11. 05. 2017

Otázka: Zápisnica z aprílového zastupiteľstva

"Dobrý deň, chcem sa spýtať prečo nie je už zverejnená zápisnica z aprílového obecného zastupiteľstva - trvá to nejak dlho."

 

Váš občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, vzhľadom na nenaplnenie programu zastupiteľstva sme aprílové zastupiteľstvo zrušili. Z tohto dôvodu nie je zápisnica na internete."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

03. 05. 2017

Otázka: Ulica Ľudovíta Štúra a nová cesta

"Ulica Ľudovíta Štúra. Čo je moc to je moc. Na zastupiteľstve sa sľuby sľubujú a hlúpi občania na Štúrovej ulici sa radujú. Ale žiaľ zbytočne a to už niekoľko rokov. Dopriali by sme všetkým si to vyskúšať žiť na takejto ulici kde potrebujete čln, aby človek prešiel suchou a čistou nohou. Ešte koľko to tu budeme trpieť?"

 

občan Ladiec

 

 

Odpoveď:

"Nie je jednoduché odpovedať vzhľadom k tomu, že každá moja odpoveď, kde si nepriznám vinu a nepoviem presný termín výstavby cesty, budé zlá. No skúsim vysvetliť situáciu.

 

 

Súčasní poslanci obecného zastupiteľstva ako aj ja, chceme vyriešiť problém,do ktorého sa obec dostala, keď chcela suplovať úlohu developera. Nemala doriešené otázky inžinierskych sietí, ďalšieho rozvoja/výstavby v danej oblasti a spôsob financovania výstavby komunikácie. Teraz sa všetky tieto problémy objavujú a všetci sme z toho nervózni. Najviac na to doplácate vy, súčasni majitelia domov. Máme vypracovanú projektovú dokumentáciu pre kanalizáciu aj pre cestu s chodníkom, no nedostali sme stavebné povolenie. Problém je s križovaním inžinierskych sietí. Musíme dať doprojektovať križovanie kanalizácie s plynovodom a až potom dostaneme od SPP-distrubúcie súhlasné stanovisko k stavebnému konaniu.

 

 

Takže spustené výberové konanie na výstavbu chodníka sme museli zastaviť. Tak isto sa ešte nedoriešil problém s pozemkom, na ktorom sa mal vybudovať otoč. To sú všetko komplikácie, ktoré odďalujú výstavbu aspoň chodníka na Vašej časti ulice. No nechceme, aby ste opäť zažívali takéto stresujúce situácie, a preto budeme na danom probléme pracovať až do jeho vyriešenia. "

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 04. 2017

Otázka: Nebezpečná cesta cez Horné Ladce

"Dobrý deň, chcel by som sa iba spýtať na novovytvorenú cestu v Horných Ladcoch smerom do lomu. Je perfektné, že je po rokoch opravená do normálneho stavu. Má to ale háčik, pravidelne keď som na chalupe v Horných Ladcoch alebo idem na chatu, všetky autá tam jazdia podľa mňa ako šialenci. A čudujem sa, že sa tam ešte nikomu nič nestalo. Nedalo by sa tam vybaviť u policajtov nejaké obmedzenie? Ďakujem za odpoveď!"

 

Marek Martinák, občan Ladiec

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, áno, uvedomujeme si, že sa ulica Janka Kráľa stala dosť nebezpečnou. Stalo sa to aj zvýšením počtu prechádzajúcich vozidiel po tejto ceste ako aj zlepšením jej stavu. No úprimne povedané, tie rýchle autá a vodiči sediaci za volantom týchto rýchlych áut, sú hlavne naši spoluobčania a Vaši susedia, ktorí akosi zabúdajú na to, že tam žijú s vami. Skúste sa aj ako susedia s nimi porozprávať o tom, že s tým jedlom môže prísť o pár sekúnd neskoršie, alebo o tom, že aj on bol kedysi mladý a prechádzal po ceste. Teraz, keď je starší, mal by naopak byť on ohľaduplný a dávať pozor na starších alebo hlavne predvídať, že z dvora môže vybehnúť dieťa a nemusí stihnúť zabrzdiť. Samozrejme, budem kontaktovať aj políciu a preverím možnosti urobiť túto cestu bezpečnejšou. Ďakujem za pripomienku."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

03. 04. 2017

Otázka: Plné kontajnery na sklo

"Zdravím p. starosta. Kontajnery na sklo v H. Ladcoch svojou kapacitou nestačia. Občania kladú sklo okolo nádoby, čo vytvára zapach. Naviac je často rozbité, teda nebezpečné."

 

S pozdravom

V. Petrík

 

 

Odpoveď:

"Vážený pán Petrík, zmena zákona o odpadoch od 01. 07. 2016 priniesla obciam zmenu aj v triedenom odpade. Mestá a obce spolupracujú s Organizáciami zodpovednosti výrobcov (OZV), ktoré určujú pravidlá pre triedený zber. Spoločnosť Envipak, a.s., (OZV) s ktorou spolupracujeme, nám podľa svojich výpočtov určila presný počet kontajnerov (25 ks) a ich frekvenciu vývozu (1x3 mesiace). Občania však majú možnosť stále sklo nosiť na zberný dvor v čase otváracích hodín. V minulom roku sme na spoločnosť Envipak, a.s. poslali žiadosť o zvýšenie počtu a vývozu, keďže táto je nedostačujúca, avšak zatiaľ sme nedostali odpoveď. V týchto dňoch však bude pridaný ešte jeden kontajner, na stanovište pri pánovi Čemešovi, ktorý nebol plne využívaný v Ladcoch pri pošte."

 

Komisia pre životné prostredie

 


 

30. 03. 2017

Otázka: Neodhrnuté cesty v obci

"Dobrý deň. Ja by som sa chcel pána starostu spýtať či ul. Janka Kráľa a Bottova nespadajú do územia Ladiec? Keď je zima, tu sa neodhŕňa a keď ohlásite zametanie ciest sem až nedôjdu. Hlavne, že zametajú v Beluši a v Košeci. Mám na mysli od p. Čemeša po p. Skybu. Ďakujem za odpoveď."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, takúto informáciu mám od Vás prvýkrát. Teraz ste prvý, ktorý sa sťažuje, že nebolo cez zimu v danej časti odhrnuté. To znamená, že ste si cestu počas zimy odhŕňali sami? Prečo ste nezavolali na obecný úrad a neupozornili ma na takúto vec?!

 

 

Čo sa týka zametania ulíc, tak som požiadal Považskú cementáreň, aby nám pomohla pozametať ulice od posypového materiálu, ktorý bol použitý počas zimy. Žiadal som, aby boli pozametané všetky ulice v Ladcoch a v Tunežiciach. Že tak neurobil človek, ktorý obsluhoval zametacie vozidlo, za to nemôžem. No opätovne požiadam vedenie spoločnosti cementárne, aby sme mohli dozametať aj Vami spomenutú ulicu a aj ulicu okolo pošty, ktorú znečistil niekto, kto pracoval na poli a nedal si tú námahu, aby očistil po sebe cestu, na ktorú vyšiel so znečistenými pneumatikami.

 

 

Obce Košeca a Beluša podobne ako aj my, požiadali o pomoc pri čistení ulíc a vedenie spoločnosti PCLa im vyhovelo. Preto nerozumiem Vašej výhrade a zmienke o týchto obciach. U nás by to vozidlo mohlo chodiť od rána do večera, 7 dní v týždni. Aj tak by malo stále čo robiť. Na druhý deň boli komunikácie opäť znečistené od traktorov a automobilov, ktoré parkujú v tráve alebo pracujú na poliach a je im jedno ako vyzerá obec alebo komunikácia, po ktorej prejdú."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

16. 03. 2017

Otázka: Cisterny z družstva

"Pekný deň, občania Ladiec sa pýtajú, čo za cisterny denne chodia do družstva /3 dni 31 cisterien/, čo tam vozia a kde to uskladňujú? Dúfame, že obecný úrad nemá s tým nič spoločné, pretože na také množstvo odpadu by mal mať niekto povolenie /firma BIOTEC Horovce?/."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, viem o tom, že spoločnosť BIOTEC Horovce v posledných dňoch začala voziť (predpokladám) digestát do priestoru poľnohospodárskeho družstva. Nemám však právo ísť do areálu PD a kontrolovať, čo tam kto robí. No videl som digestát na pasienkoch a priestoroch za PD. Na zápach a samozrejme aj s umiestňovaním digestátu sa sťažujú mnohí obyvatelia našej obce. No obec v tom má zviazané ruky. Nesúhlas s hnojením resp. umiestňovaním digestátu na polia a pasienky PD môžu vyjadriť jedine vlastníci daných pozemkov. My môžeme namietať jedine nepríjemný zápach, no kým príde niekto zo životného prostredia resp. z hygieny, zápach zmizne a nič sa nevyrieši. Preto, ak ste vlastníkom pozemkov, ktoré ste dali do prenájmu PD Košeca a nesúhlasíte s takýmto spravovaním Vášho majetku, obráťte sa na konateľa PD Košeca a s ním riešte daný problém."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

15. 03. 2017

Otázka: Zničené zábradlie pri potoku

"Dobrý deň, pán starosta. Chcem sa spýtať na zábradlie popri potoku. Naozaj sa v rozpočte nenájde časť financií určených práve na toto hnusné, ošúpané, špinavé zábradlie? Pred obchodom nový chodník, nové zábradlie, pred kostolom, nové zábradlie, nemyslíte si, že by bolo fajn, aj to staré dať aspoň trošku doporiadku? Áno, určite zábradlie pred kostolom zariadil sponzor, možno aj pred obchodom, ale nezabúdame aj na staré veci, ktoré treba udržiavať. Nie je všetko len o kostole. Ďakujem."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, súhlasím s Vami, veľa vecí v našej obci je starých a ošarpaných a možno až hnusných ako spomínate. Veľa rokov sa o to obec nestarala a je potrebné ich dať do poriadku.

 

 

Nie je však všetko len o kostole ako spomínate. Kostol a jeho okolie by malo byť pre nás príkladom toho, ako by to mohlo vyzerať v každom kúte našej obce. Bohužiaľ, nedá sa to urobiť naraz a je potrebné urobiť veci po poriadku, podľa určitých priorít a aj vtedy, keď sa to dá.

 

 

Obecné zastupiteľstvo má určitú predstavu prác, ktoré treba v našej obci urobiť a podľa toho nastavilo aj rozpočet. Preto ak máte pocit, že sa nerobí podľa Vašich predstáv a myslíte si, že je niečo potrebné urobiť skôr ako to je naplánované, neváhajte prísť na zasadnutie obecného zastupiteľstva a presvedčte poslancov o tom, aby zmenili názor a nasmerovali finančné prostriedky tam, kde to považujete za potrebnejšie. Niektoré veci vidia ľudia možno lepšie ako my tu na úrade a preto budeme radi za každý podnet, ktorý od Vás dostaneme."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

15. 03. 2017

Otázka: Nový dátum hodov v Ladcoch

"Nedá mi neopýtať sa, že prečo sa hody obce Ladce prehodili na 23. 4. 2017? Neboli takmer každý rok v lete? Vidím, že 22.7. sú síce dni obce Ladce, ale to bolo aj ako hodové slávnosti alebo sa mýlim? Možno je to maličkosť, no veľmi ma zaujíma, na základe čoho to je presunuté. Ďakujem za skorú odpoveď a verím, že moju otázku neodignorujete. Pekný deň."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Vážení občania, neviem, či som kompetentný odpovedať na túto otázku, pretože súvisí s posvätením kostola a s tým, komu alebo čomu bol kostol zasvätený. Preto, vzhľadom na neprítomnosť nášho pána farára, dostanete odo mňa iba laickú odpoveď.

 

 

Termín hodov v našej obci vyhlasuje pán farár na základe toho, že náš nový kostol je zasvätený Božiemu milosrdenstvu, ktoré sa slávi v apríli. Preto termín nových hodov je v apríli. V minulosti bol kostol pri kaštieli zasvätený Sv. Valentínovi a ten sa v minulosti slávil v júli. Z toho dôvodu boli hody v júli.

 

 

Zo strany obce, a hlavne našej Kultúrnej komisie, sme chceli zachovať tradíciu a počas teplých letných dní sa spoločne stretnúť, ukázať niečo, čo robia naši občania a spoločne sa zabaviť. Preto kultúrna komisia navrhla urobiť v tradičný letný termín Dni obce aj s kultúrnym podujatím. V podstate sa zmenil len názov celého podujatia z Hodových slávností na Dni obce."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

12. 01. 2017

Otázka: Odhŕňanie snehu v Ladcoch

"Dobrý deň pán starosta. Chcem sa spýtať či ste už naozaj všetci kompletný na tom úrade. Je to normálne, aby nejaký idiot ráno o 4:40 chodil s traktorom po dedine a odhŕňal 3-4 cm napadnutého čerstvého snehu a pobudil nám s traktorom celú rodinu s deťmi. Je ten traktorista normálny? Ktorý idiot s tým traktorom tak zavčasu chodil? Rolin? Kurtiš? Jeden väčší idiot ako druhý. Je naozaj nutné, aby pri takomto množstve snehu musel odhŕňať sneh ráno o pol štvrtej? Tu sa všetko robí naopak v týchto Ladcoch. Čo treba robiť sa nerobí a čo netreba robiť tak robíme pomaly o pol noci. By som strašne rád vedel ktorý idiot dáva rozkazy šoférom o ktorej hodine majú ísť upratovať sneh s traktorom. Keď na Nový rok napadol prvý sneh cca 15 cm tak ešte ráno o desiatej neboli cesty odhrnuté a teraz keď pripadne 3-4 cm nového snehu, tak idiot sadne v noci do traktora a ide sa voziť s traktorom po dedine a všetkých budí. A to nejde pán starosta len o našu rodinu, že by sme boli fajnový pretože ráno susedia prvá otázka - čo za koko ... ta ráno vŕkalo s tým traktorom. Hodinu nám potom deti kvôli debilovi nemohli zaspať. Raz ma s tým vašim obecným traktorom tak naseriete, že fakt prídem a vybijem na tom traktore všetky okná nech tomu debilovi Rolinovi prevetrá tú sprostú hlavu. Skúste sa pán starosta nad tým zamyslieť či takéto množstvo snehu bolo potrebné upratovať tak zavčasu ráno. Keby pripadlo pol metra snehu tak nepoviem ani pol slova. Ale nebývame v takej lokalite, aby nám takéto kalamity hrozili."

 

občan Ladiec

 

 

Odpoveď:

"Nechcem nikoho urážať alebo presviedčať o svojej pravde, no je potrebné si povedať, že našou úlohou je pripraviť komunikácie tak, aby obyvatelia našej obce mohli ráno vstať a ísť do práce alebo do školy. Mnohí z našich obyvateľov chodia do práce na 6 hod a (možno) očakávajú, že budú komunikácie ak nie odhrnuté, tak zjazdné. Je veľmi ťažko odhadnuteľné koľko napadne v priebehu noci snehu a či to nebude občanom prekážať, že cesty a chodníky budeme odhŕňať až potom, čo ich ujazdia autá a ušliapu chodci. Verím tomu, že sa nájde 50% tých, ktorí nechcú aby sa odhŕňalo tak zavčasu a ďalších 50% tých, čo by hromžili, že sme včas neodhrnuli cesty, resp. neposypali v prípade námrazy.

 

 

Musím priznať, že sme naozaj 2. 1. nestihli včas zareagovať na množstvo snehu, ktorý napadol počas večera a všetci sme sa prebúdzali do "zasypaných" Ladiec. No nemyslím si, že všetko robíme naopak. Ak má niekto výhrady k našej práci, treba konkrétne povedať, čo robíme opačne."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta obce

 

 

 

Aj vaše otázky môžu byť zodpovedané! Stačí využiť kontaktný formulár, prípadne adresovať otázku na admin@ladce.sk. Odporúčame tiež sledovať Facebook LADCE a webstránku www.ladce.sk.

 

 

 

 

Archív odpovedí