Musí existovať čierna, aby mohla vyniknúť biela.

Komunitné kompostoviská - pravidlá používania

 

Teší nás, že komunitné kompostoviská, na ktoré sme získali grant z Trenčianskeho samosprávneho kraja z projektu Zelená župa, sú už v našej obci zrealizované. A aký bude teraz postup, ako sa môžete zapojiť do projektu aj vy a ako sa správne kompostuje?

 

Ak budeme kompostovať správne, výsledkom našej "práce" bude kvalitný kompost, ktorý môžu občania používať napr. pri sadení okrasných kvetov. Kompostovaním znížíme objem komunálneho odpadu, ktorého skládkovanie bude v budúcnosti drahšie. Tak smelo do toho!

 

Komunitné kompostovanie - pre koho slúži a ako funguje?

  • Komunitné kompostovanie môžu využívať všetci občania bývajúci na bytovkách, nie len tí, ktorí bývajú pri kompostéroch priamo.
  • Chceme všetkých, ktorí sa zapoja, poprosiť, aby dodržiavali pravidlá spísané na stránke obce, ale aj vyvesené priamo na kompostéroch.
  • Dôležité je vhadzovať len vhodné suroviny (info na našej stránke alebo priamo na kompostéroch).
  • Kompostovisko je zabezpečené zámkom s číselným kódom. Každý, kto sa bude chcieť zapojiť do kompostovania musí prísť na obecný úrad, kde spíše protokol o zapojení sa do kompostovania a dostane prístupový kód ku kompostérom.
  • Vrecká na kompostovanie nemusíte mať, dostali sme ich ako štartovací balíček a mohli si ich vziať občania aj na prednáške o komunitnom kompostovaní (KK). Vrecká sú na obecnom úrade, a pokiaľ sa neminú, môžu si ich obyvatelia prísť vypýtať. Po minutí ich však obec nebude zakupovať. Dôležité je, aby ste kompost nevhadzovali v plastových, alebo v nerozložiteľných vrecúškach. Ideálne je zbierať odpad napríklad do kýblika a potom ho len vysypať.
  • Kompost si môže zobrať hocikto zo zapojených občanov, samozrejme, až keď bude hotový.
  • Všetky otázky a pripomienky adresujte obecnému úradu, radi vám odpovieme, poradíme.

 

KOMPOSTOVANIE - všeobecný POSTUP A PRAVIDLÁ

 

 

Letáky si môžete prečítať viacerými spôsobmi - kliknite na obrázok, ktorý sa vám otvorí v novom okne, alebo si stiahnite súbor pdf na konci stránky či otvorte obrázky v galérii.

 

 

 

Informácie o kompostovaní sme čerpali zo stránky www.kompost.sk.

Foto kompostérov: Mgr. Lenka Kalusová

 

Súbory na stiahnutie