Veľký kameň obídeš o malý sa potkneš.

Občania sa pýtajú, starosta odpovedá

 

Na tejto podstránke zverejňujeme odpovede starostu či kompetentných pracovníkov úradu k otázkam z kontaktného formulára alebo z emailov. Dianie v obci sa týka nás všetkých a preto sú odpovede verejné.

 

Aj vaše otázky môžu byť zodpovedané! Stačí využiť kontaktný formulár, prípadne adresovať otázku na admin@ladce.sk. Odporúčame tiež sledovať Facebook LADCE , kde sa často rozprúdi živá diskusia k aktuálnym problémom, ktorú nie sme vždy schopní preniesť v plnom rozsahu na webovú stránku. Odpovede v nej vám poskytnú buď administrátor FB profilu, starosta, alebo samotné komentáre pod otázkou.

 

 

20. 03. 2018

Otázka: Oplotenie cintorína v Ladcoch

"Dobrý deň. Zaujímalo by ma, či by bolo možné nejakým štýlom upraviť oplotenie na cintoríne zo strany od zberného dvora. Vo väčšine obcí na Slovensku je cintorín miestom pokoja a myslím si, že aspoň tie zelené nepriehľadné plachty by ste tam dať mohli. Nevyzerá to pekne. Ďakujem."

 

S pozdravom, Barošová, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pani Barošová,

 

súhlasím s Vami, že oplotenie cintorína je v zlom stave. Nielen od zberného dvora, ale aj od hlavnej cesty. No v súčasnej dobe máme rozpracovaných niekoľko projektov, ktoré odčerpávajú z nášho rozpočtu nemálo finančných prostriedkov. Preto, ak nechceme zadlžovať obec úvermi alebo zvyšovať dane z nehnuteľností, musíme s opravou oplotenia počkať. Samozrejme, ak nám to náš obecný rozpočet dovolí, určite s oplotením niečo urobíme. V opačnom prípade sa bude musieť s daným problémom popasovať budúce obecné zastupiteľstvo vo svojom novom rozpočte."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

20. 03. 2018

Otázka: Jamy pred lekárňou v Ladcoch

"Prosim, bolo by mozne dosypat kazdu jamu na ulici pred lekarnou?? Cista katastrofa. Dakujem."

 

Andrea Mičianová, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pani Mičianová,

 

o probléme nielen s touto komunikáciou vieme. No vzhľadom na prebiehajúce generálne opravy v Považskej cementárni, nepriaznivé počasie ako aj potrebu našich pracovníkov pri rekonštrukcii nášho kultúrneho domu sme sa k oprave, žiaľ, nedostali. Musím však poznamenať, že oprava bude len "kozmetická" a nebude mať dlhú životnosť ... :( Ak by sme chceli cestu naozaj opraviť tak, ako by si svojím významom zaslúžila, bolo by potrebné ju "odvodniť" a spevniť buď asfaltom alebo betónom. Nato však v súčasnej dobe nemáme finančné prostriedky."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

20. 03. 2018

Otázka: Nebezpečný pes v Ladcoch

"Dobry vecer. Chcela by som upozornit na pobehujuceho psa na uliciach J. Kollara a po okoli. Ospravedlnujem sa za menovanie komu pes patri - rodina Gabelova - ale nakolko pes napadol mojho priatela a 2x na neho zautocil, a obdalec stojaca p. Gabelova s voditkom v ruke na otazku mojho priatela, ci je to jej pes odpovedala ze nie, samozrejme sa aj tak tvarila a vobec pred svojim vlastnym psom priatela neochranovala. A taktiez sa rozbehol za mnou, ked som kocikovala, chvala Panu Bohu, ze som bola uz pri dome a stihla som s kocikom rychlo vbehnut za branku!!! Tymto by som chcela poprosit majitelov, aby si psa riadne zatvarali a aby sa predislom dalsim alebo aj horsim utokom."


Dakujem, Micianova K., Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pani Mičianová, Vašu sťažnosť som posunul komisii pre verejný poriadok. Verím, že majiteľovi psíka dohovorí a nebude sa daná vec v budúcnosti opakovať. Takisto verím, že aj zverejnením tejto informácie si majiteľ uvedomí, čo všetko sa mohlo v daný deň stať a ďakujem, že ste na túto situáciu upozornili verejne."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

13. 03. 2018

Otázka: Mám podozrenie na týranie psa v Ladcoch

"Čo robiť v prípade, keď sa mi zdá, že je niektorý pes v Ladcoch týraný? Napr. pes vedľa stanice, stále na reťazi, búdu má nič moc, venčený asi nie je. Pes predsa nie je vec. Ďakujem."

 

otázka z Facebooku Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

túto vec sme už v minulosti riešili. Áno, súhlasím, že pes nie je vec. No ako som už písal, v minulosti som osobne túto vec riešil s majiteľom pozemku a psíka, no ten ma ubezpečil a ja som sa na vlastné oči presvedčil, že o psíka je postarané. Že je priviazaný a búda je rozpadnutá, tak to obec nevyrieši. Keby psík voľne behá po obecných pozemkoch, tak to zasiahnuť môžeme, ale na súkromných pozemkoch nemáme právo na nič.

 

Mrzí ma to, ale v prípade, že máte teraz alebo budete mať v budúcnosti podozrenie na týranie nielen tohto psíka, alebo aj iných zvierat, je potrebné zvážiť, čo je a čo nie je týranie zvierat. Pripájam link, kde sa môžete obrátiť o pomoc pri vyriešení daného prípadu: http://www.psisvet.sk/index.php/o-psoch/starostlivost/567-co-robit-ak-mate-podozrenie-alebo-ste-svedkom-tyrania-zvierat."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

12. 03. 2018

Otázky: Problémy pri oprave chodníka v Tunežiciach

"Chcel by som požiadať obec aby v predstihu, pár dní pred betónovaním informovala prostredníctvom rozhlasu alebo facebooku o dátume betónovania. Aby sa na to dalo pripraviť."

 

"Obec Ladce požiadala staviteľa o umožnenie výjazdu z dvorov počas výkopových prác ...... Takáto je realita!!!!! Ďakujem, že ma nikto neinformoval, autom sa nikde nedostanem, dúfam že moje choré dieťa nedostane horúčky."

 

 

 

Tomáš Abrahámovský, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pán Abrahámovský,

 

verím, že v súčasnej dobe je už problém aspoň sčasti vyriešený. Samozrejme, občania budú včas informovaní, že sa bude "v tom a v tom termíne" betónovať a nebude možný prejazd či už byciklom, automobilom alebo peši po čerstvo vyliatom betóne. Samozrejme, výjsť a prísť do svojho domu budete môcť po pripravených doskách. Verím však, že aj napriek tejto komplikácii budete nakoniec s vybudovaným chodníkom spokojní a bude vám všetkým slúžiť dlhé roky."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

12. 03. 2018

Otázka: Chodník Hviezdoslavova - Tunežice

"Dobrý deň, počíta sa s tým, že by chodník mal byť nad úrovňou cesty, aby sa zasa neopakovalo držanie vody na chodníku, tak ako to bolo na pôvodnom chodníku?"

 

Michal Mazík, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pán Mazík,

 

priznám sa, že som nemienil odpovedať na túto otázku, pretože som si myslel, že to je len rečnícka otázka. Ale admin tejto stránky ma vyzval na odpoveď :) Hádam si nemyslíte, že Stavebný úrad, Slovenská správa ciest a Dopravný inšpektorát nám dali stavebné povolenie, ak by nebol chodník ohraničený obrubníkom? Čo sa týka "držania" vody na chodníku, tak to sa rieši sklonom chodníka a dažďová voda je odvádzaná do "zeleného pása". Problém bude odviezť vodu z cesty I. triedy. Vzhľadom na kvalitu povrchu bude zázrak, ak sa nám podarí odviezť vodu z cesty pomocou navrhnutých uličných vpustí. Aj to je riešené pri stavbe chodníka. No tento problém sa bude musieť vyriešiť nielen pri "zelenom" stole s bývalým realizátorom a investorom odkanalizovania obce Ladce. Budúci realizátor výmeny povrchu na dotknutom úseku cesty I. triedy sa bude musieť "popasovať a pohrať" s uličnými vpusťami a povrch cesty upraviť tak, aby voda do nami osadených vpustí vtekala."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

03. 03. 2018

Otázka: Voľné byty v Ladcoch

"Dobrý deň :) Chcel by som sa spýtať, či v Ladcoch nemáte nejaké voľné byty na predaj/prenájom..? Ďakujem za odpoveď."

 

občan, Facebook Obec Ladce

 

 

Odpoveď:

"Obec má vo vlastníctve 18 nájomných bytov, ktoré sú momentálne plne obsadené. Zároveň evidujeme k dnešnému dňu 15 žiadostí o tieto byty. Pri ukončení ktoréhokoľvek nájmu posudzuje žiadosti a doporučuje žiadateľov na základe splnenia podmienok podľa VZN č. 2/2016 o prideľovaní bytov a podmienkach nájmu bytov v nájomnom bytovom dome v obci Ladce Sociálno – bytová a zdravotná komisia a následne nového nájomníka schvaľuje Obecné zastupiteľstvo."

 

Bc. Slávka Suranová

pracovníčka obecného úradu

 


 

03. 03. 2018

Otázka: Rýchla jazda vozidiel po Hviezdoslavovej ulici

"Dobry den. Chcem sa spytat ci ste niekto neuvazovali nad montazou spomalovacich retarderov na Hviezdoslavovej ulici (od smeru Belusa)? Urcite nie som sam co som si vsimol ze viaceri vodici hlavne nakladnej dopravy (+aj osobnej nie su vynimka) si cez obec prefrcia akoby boli na dialnici. Bezpecnost byvania pri hlavnej ulici prekracuje hranicu neunosnosti. Ten merac rychlosti ktory tam visi na okrasu je k nicomu. Nema ziaden ucel. To uz vie kazdy. Verim a som aj presvedceny ze montaz spomalovacich retarderov v obci by tuto situaciu vyriesila. Dakujem za odpoved."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, 

 

vzhľadom k tomu, že bývam na Vami spomínanej ulici/ceste, viem o čom hovoríte. Áno, ten merač rýchlosti je tam "na parádu". Je to informačný merač, ktorý dal namontovať p. Strážnický, aby upozornil vodičov na to, akou rýchlosťou vchádzajú do obce. Je až zarážajúce, ako si dovolia niektorí vodiči ísť za bieleho dňa po ceste, po ktorej chodia deti a starší občania. Podobný problém majú určite aj obyvatelia Tunežíc. Vzhľadom k tomu, že je to cesta I. triedy, nikto na tejto komunikácii nedovolí stavbu retardérov. Myslím si, že sme si všetci "užili" klesnuté kanalizačné poklopy a preto vieme, aké zvuky vydávali po prejazde automobilmi. To je jeden z dôvodov, prečo som proti retardérom na cestách aj ja.

 

Existuje niekoľko možností, ako tento problém vyriešiť, no existuje rovnaký počet odpovedí prečo to nie je také jednoduché. Prečo nie sú na Slovensku funkčné stacionárne radary, ktoré by takto nedisciplinovaných vodičov fotili a posielali by snímky na políciu? Prečo keď ide policajné vozidlo po našej obci, nevidí odstavené vozidlá na chodníku a matky s kočíkmi musia automobily obchádzať po ceste? Ale keď ide z bezpečnostných dôvodov po chodníku cyklista, tak mu dajú pokutu?! Tých prečo je strašne veľa. Pritom by to chcelo možno len to, aby si policajti lepšie plnili svoje povinnosti, alebo aby sme svojim deťom (tým s vodičským preukazom) sem - tam dohovorili, aby "nelietali" po cestách.

 

Kamióny sú však ďalšia kapitola. No retardéry by pre obyvateľov žijúcich vedľa cesty boli ešte horšie. Preto sme do nášho nového Územného plánu schválili výstavbu zjazdu z diaľnice D1 zo smeru od Bratislavy a pred vjazdom do obce sme navrhli umiestniť kruhový objazd, ktorý by tak mohol "ukľudniť" dopravu a hlavne pribrzdiť vodičov prichádzajúcich zo smeru z Beluše. Rokovanie s NDS sme však ešte neiniciovali a preto nemôžem vyčítať NDS-ke, že nemáme od nich žiadnu reakciu alebo termín, kedy by mohli takýto privádzač aj s kruhovým objazdom vybudovať. Vzhľadom na množstvo rozpracovaných projektov, ktoré chceme dotiahnúť do konca, sme sa k tejto dosť závažnej otázke ešte nedostali.

 

Na ukľudnenie dopravy by mohli dočasne slúžiť aj ostrovčeky, na ktoré vodič narazí pri každom vjazde do rakúskych miest a obcí. Tam by cena za vybudovanie takéhoto ostrovčeka nebola tak vysoká ako za kruhový objazd, no opäť je to otázka projektovej dokumentácie, stavebného povolenia a samotnej ceny za stavbu. A na to všetko potrebujeme čas a financie. Preto verím, že sa v budúcom volebnom období - keď nie ja, tak môj nástupca s poslancami obecného zastupiteľstva - určite zamyslíme nad touto otázkou a že sa vyčlenia z rozpočtu financie na vybudovanie 2 až 3 takýchto ostrovčekov, ktoré by prinútili vodičov na spomínanej ceste spomaliť a aj takýmto spôsobom by sa znížil hluk v okolí hlavnej cesty."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

03. 03. 2018

Otázka: Zníži sa mi poplatok za odpad, keď poctivo separujem?

"Dobrý deň pán starosta. Veľmi si vážim prácu, ktorej nie je málo a ktorú robíte pre obec Ladce. Otázka, ktorú na vás mám, sa týka vývozu a separácie odpadu. Myslím, že už zníženie počtu popolníc na osoby signalizuje, že sa vyváža menej odpadu - aspoň čo sa týka rodinných domov. Rada by som sa opýtala ako je to s platbami za odpad. Pretože či separujem alebo nie, platím stále rovnako. Pri pravidelnom vývoze odpadu máme poloprázdnu jednu popolnicu, pretože separujem bio odpad na hnojivo, plasty dávame do plastových vriec, ktoré odváža OÚ, plechovice dávame do kontajnerov a papier zbieram a vymieňame ho za toaletný papier a podobne. Nikde nevidím výhody separovaného zberu a nemotivuje ma to. Naviac sme dôchodcovia a v televíznej relácii som počula o určitých výhodách pre dôchodcov, ktoré môže obecný úrad poskytnúť . Chcela som sa opýtať, či sa to trebárs netýka aj zníženia poplatku za odpad. Neviem ako to dokázať, že máme minimálne o 50% menej odpadu. Za odpoveď ďakujem."

 

p. Bašková

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň pani Bašková,

 

súhlasím s Vami, že sa separácia komunálneho odpadu v našej obci veľmi zlepšila. Podobne aj množstvo nevyseparovaného odpadu v nádobách, ktoré vyváža Marius Pedersen. To vyústilo na konci roka do dlhej debaty poslancov, členov komisie pre životné prostredie a mňa, či máme znížiť alebo ponechať cenu za komunálny odpad. Návrh znížiť cenu o 1 € sa mi zdal však "smiešny". Viem, že by to mnohým pomohlo, alebo ukázalo, že triediť sa oplatí. No ja by som chcel znížiť poplatok o väčšiu sumu. V debate medzi poslancami odznelo aj to, že by bolo naozaj dobré odmeniť každého, kto separuje a znižuje množstvo komunálneho odpadu. Alebo ako píšete Vy, popremýšľať, či je možné dať dôchodcom alebo ZŤP nejakú úľavu na poplatku za komunálny odpad. No nie je to jednoduché. Všetko musí byť právne v poriadku a odsúhlasené prokurátorom, ktorý má do takýchto vecí veľa čo povedať.

 

Poviem príklad: v Košeci mali, podľa mňa, vymyslený dobrý systém ako odmeniť toho, kto separuje aj toho, kto kompostuje. Teraz neviem presné ceny, ale poviem to orientačne. Základný poplatok za komunálny odpad bol 20 €, pre tých, ktorí separujú, bol znížený na 18 € a pre tých, ktorí aj kompostujú (čo v rodinných domoch väčšina ľudí robí) mali poplatok 15 €. Tento systém sa mi zdal byť férový, aj motivačný. No prokurátor, ktorý im skontroloval toto nariadenie (všeobecne záväzné nariadenia schválené poslancami) ho zrušil ako diskriminačné pre ostatných občanov, ktorí neseparujú. Takže opäť majú jednotný poplatok pre každého. Prečo? Neviem. Také sú u nás zákony. A preto som dal za úlohu Komisii pre životné prostredie, aby do konca roka vymyslela systém, ako odmeniť takýchto ľudí, ako ste Vy.

 

Aj preto sme opäť tento rok vypracovali projekt na kompostéry do domácností rodinných domov, projekt na rekonštrukciu a vybavenie nášho zberného dvora. Vyhodnotenie týchto projektov sa predpokladá v priebehu tohto roka. Veríme, že výzvy nebudú zrušené, a že bude alokovaných dosť finančných prostriedkov. Pretože aj to sa v minulosti stalo s našimi projektami. Ďalší projekt na podporu zhodnocovania biologicky rozložiteľných odpadov pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou JRK a Priateľmi Zeme. Jedná sa o projekt Komunálneho kompostovania medzi bytovými domami. Aj takýmto spôsobom chceme našich obyvateľov motivovať a dať im príležitosť, ako znížiť množstvo biologického odpadu v zberných nádobách. Pretože tento odpad obsahuje zväčšej časti vodu, ktorá podstatnou mierou zvyšuje hmotnosť odpadu v danej nádobe. A hmotnosť odpadu sa započítava do ceny, ktorú platíme zbernej spoločnosti Marius Pedersen za vývoz našich nádob. Je to cena za uloženie 1t odpadu na skládku. V súčasnosti sa mnohí parlamentní poslanci "pohrávajú" s myšlienkou túto cenu zvýšiť a tým by sa zvýšila aj naša cena/suma, ktorú by nám spoločnosť MP účtovala.

 

Verím však, že aspoň niektoré veci sa nám v tomto roku podaria a podarí sa nám schváliť cenu a systém odmeňovania. No bohužiaľ, Vy sa staráte, máte snahu a "trpíte" za to, že sú mnohí nezodpovední a odpady neriešenia. Berú to ako povinnosť obce, lebo oni si za to zaplatili :(

 

Ako som už spomenul vo svojej odpovedi, otázka správneho a spravodlivého nastavenia systému nie je jednoduchá. Preto by som chcel požiadať každého, kto má záujem, návrh alebo chuť pomôcť zúčastniť sa tvorby pre nás tak užitočnej a zároveň dôležitej veci, prihláste sa pani Malovcovej na mail: z.malovcova@ladce.sk. Ona navrhne termín, kedy by sme sa spoločne zišli pri zasadnutí komisie pre životné prostredie a spoločne pripravíme návrh na úpravu VZN. Ďakujem a teším sa spoločné stretnutie."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

27. 02. 2018

Otázka: Termín zaplatenia dane z nehnuteľnosti

"Pán starosta ,dokedy treba zaplatiť daň z nehnuteľnosti? Ďakujem za informáciu."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, rozhodnutie dane z nehnuteľností nadobúda právoplatnosť po 30 dňoch od jeho prevzatia do vlastných rúk.

 

Povinnosť zaplatiť daň z nehnuteľností je najneskôr do 15 dní odo dňa právoplatnosti rozhodnutia a splátky dane najneskôr v lehote ich splatnosti 1. splátka do 15 dní odo dňa právoplatnosti, 2. splátka do 31. 08. 2018, 3. splátka do 30. 11. 2018.

 

Platbu je možné uhradiť na účet správcu dane IBAN SK 77 0200 0000 0000 2232 4372, vedený v pobočke banky VÚB, konštantný symbol 0558 a príslušný variabilný symbol alebo v hotovosti pri platbách do 300 eur zamestnancovi správcu dane, ktorý je poverený prijímať platby v čase úradných hodín: Pondelok od 7:30 - 12:00 a 13:00 - 15:00, Utorok od 7:30 - 12:00 a 13:00 - 14:30, Streda od 7:30 - 12:00 a 13:00 - 16:30, Štvrtok od 7:30 - 12:00 a 13:00 - 14:30, Piatok od 7:30 - 12:00 a 13:00 - 14:30 hod.

 

Ing. Malovcová Seidl

referent správa daní a poplatkov

 


 

26. 02. 2018

Otázka: Výberové konanie - chodník Hviezdoslavova ulica

"Dobrý deň, zaujala ma faktúra na stránke obce od firmy CND Ondreját na rekonštrukciu chodníka Hviezdoslavova 38 940 €. Okrem toho, že za tri týždne tam nie je vidno nič začaté, by ma zaujímalo ako prebehlo výberové konanie na tieto práce, kde bolo zverejnené a ak je to možné či sa dá zverejniť, kto sa do súťaže prihlásil a aké podmienky ponúkol. Ďalšia vec, prečo nie je stránke obce (prípadne v OV) zverejnená zmluva s firmou Ondreját, patrí to medzi povinne zverejňované informácie. Ďakujem za odpoveď."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

výberové konanie sa uskutočnilo v januári 2018 a robila ho pre nás externá spoločnosť Agentúra VO pani Šulekovej z Bratislavy. K nám prišiel len výsledok, že spoločnosť pána Ondrejáta vyhrala súťaž a môžeme s ňou podpísať zmluvu o dielo. V zmluve bola nami odsúhlasená zálohová platba vo výške 38 940 €, ktorú sme čiastočne uhradili. Vzhľadom na naše pochybenie (chýbal nám súhlas od dopravného inšpektorátu na rozkopanie komunikácie počas zimnej údržby) sa má začať s prácami v týchto dňoch.

 

Čo sa týka zverejnenia zmluvy, súhlasím s Vami, že musí a má byť zverejnená. Po preverovaní tejto skutočnosti s p. Suranovou, ktorá má tieto veci v rámci úradu na starosti, Vám posielam tento link: http://pzi.ladce.sk/faktury/Viewer.aspx, v ktorom môžete na 2. strane nájsť zverejnenú zmluvu na rekonštrukciu chodníka. Zmluva bola zverejnená 05. 02. 2018 a počas celého priebehu výberového konania boli informácie k tomuto procesu zverejnené aj na webovej stránke obce. Print screeny by mali byť v spisovom obale daného výberového konania. V prípade, že máte záujem nahliadnúť do výberového konania, nemáme s tým žiadny problém. Treba sa dohodnúť s pracovníčkou úradu p. Suranovou."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

22. 02. 2018

Otázka: Kvalita prác na rekonštrukcii KD Ladce

"Vážený pán starosta, kontroluje niekto preberané práce pri zatepľovaní KD? Bol som sa tam náhodou pozrieť a neveril som vlastným očiam. Veľmi nekvalitná práca, veľké medzery medzi platňami polystyrénu, krivé, ... atď. Páni, ktorí v utorok popoludní o cca 16-tej hodine vykonávali zatepľovacie práce nepôsobili dôveryhodne ..."

 

Adrian Herčko

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

práce na kultúrnom dome kontroluje stavebný dozor, bezpečnostný technik, autor projektu/HIP a samozrejme aj ja. Dodnes sme voči stavebným prácam nemali výhrady. Pracovníci pracujú tak, že maju natiahnutý špagát a podľa neho ukladajú jednotlivé dosky. V prípade, že je krivá stena, podkladajú ďalšiu vrstvu polystyrénu, aby sa doteraz "rovná" stena vyrovnala. Som si vedomý toho, že nie všetko sa podarí na 100%, ale treba si uvedomiť, že rozmery polystyrénu nie su rovnaké, ale majú nejakú rozmerovú toleranciu, stena tiež nie je ideálne rovná a preto sa medzery medzi jednotlivými doskami vypĺňajú stavebnou PUR penou, resp. nobasilom. Pred natiahnutím lepidla sa všetky steny ešte obrúsia, aby boli jednotlivé plochy na pohľad rovné. Môžete sa pozrieť na časť KD s veľkou sálou, kde už je natiahnutá aj omietka a posúdiť prácu murárov tam.

 

Na druhej strane som veľmi rád, že si všímate čo sa v Ladcoch deje a zaujímate sa o veci verejné a o stavbu, ktorá bola - a ja verím, že opäť bude - pýchou našej obce. A v súvislosti s KD musím smutne podotknúť, že práve v týchto dňoch zomrel posledný občan Ladiec, ktorý sa významnou mierou podieľal na stavbe tohto kultúrneho domu, pán František Chovanec. Trochu som dúfal, že sa dožije opätovného otvorenia a budeme ho môcť previesť a poukazovať mu nové technické veci, ktoré majú znížiť energetickú náročnosť všetkých troch budov. Česť jeho pamiatke ..."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

11. 02. 2018

Otázky: Parkovanie vrakov na parkoviskách v Ladcoch

"Dobrý deň pán starosta. Chcem vás požiadať o riešenie parkovania dvoch vrakov na parkovisku za bytovkou č.157. Jedná sa o modrý Ford FOCUS a biele Mitsubishi. Obe vozidlá sú bez ŠPZ, majú prepadnutú emisnú aj technickú kontrolu, sú zanedbané a už obrastajú burinou. Neviem či obec má nejakú vyhlášku o parkovaní vrakov, ale viem, že v mestách to rieši polícia. Vyzve majiteľa aby vrak odstránil a ak tak neurobí, urobí to obec a od majiteľa vymáha náklady. Budem rád keď sa to začne riešiť, lebo zaberajú aj miesta na parkovanie. Ďakujem."

 

"Pán starosta neodpovedal ste mi na riešenie parkovania tých dvoch vrakov za bytovkou č.157. Ďakujem."

 

"Pán starosta, mohla by obec nariadiť majiteľovi vraku osobného auta Nissan stojaceho na parkovisku pred bytovkou 162 už niekoľko rokov bez pohybu jeho odpratanie? Vrak tu zbytočne zaberá parkovacie miesto, ktorých je v obci žalostne málo. S pozdravom občan obce."

 

 

Odpoveď (rovnaká pre všetky otázky):

"Dobrý deň,

 

mrzí ma to, ale niekedy nestihnem odpovedať z jedného dňa na druhý na všetky otázky od občanov. Počas pracovného dňa musíme riešiť veci, ktoré vzniknú a na otázky od občanov hľadám väčšinou čas, keď už moja rodina spí.

 

V poslednej dobe sa počet nespokojných občanov s parkovaním, s vrakmi pri bytových domov, na uliciach ale aj s parkovaním väčších firemných vozidiel na plochách určených pre obyvateľov našej obce, zvyšuje. Ako píšete, v mestách to rieši mestská polícia. Obce sú závislé od polície SR a ich súčinnosti. Väčšinou na to však obec a jej zamestnanci zostávajú sami. V prvom rade musíme zistiť, kto je vlastníkom pozemku, kde je daný vrak resp. “zabudnuté” vozidlo odstavené. V prípade, že pozemok je vo vlastníctve obce, musíme nájsť spôsob ako vlastníka vozidla osloviť. Vozidlo musíme identifikovať (pomocou EČV, VIN vozidla) a následne zašleme našu žiadosť na políciu, aby nám určila vlastníka vozidla. A až potom môžeme požadovať odstránenie vraku z obecného pozemku.

 

Preto bude potrebovať čas na odstránenie vami menovaných “vozidiel”. Koľko času, to Vám v tejto chvíli však neviem presne povedať. Na druhej strane, každý bytový dom máva bytové schôdze, kde sa jednotliví vlastníci bytov stretávajú a riešia problémy ohľadom bývania a pod. Prečo takéto problémy neskúsite riešiť aj tam? V prípade, že sa Vám problém nepodarí vyriešiť takýmto spôsobom a Vy poznáte vlastníka daných vozidiel, pošlite nám ich mená a my ich vyzveme k ich odstráneniu.

 

Ako som však už písal na začiatku, vzhľadom na zväčšujúci sa problém a nespokojnosť s parkovaním sme začali riešiť dopravný poriadok v obci aj s riešením parkovacích miest. Verím, že v letných mesiacoch budeme môcť daný projekt predstaviť a dať pripomienkovať aj Vám, občanom. Nemám však ilúzie, že bude prijatý jednomyseľne a bez výhrad. No musíme sa niekde pohnúť a začať sa touto otázkou vážne zaoberať, pretože doprava a množstvo odstavených vozidiel na parkoviskách a uliciach už nie je problém len v mestách, ale aj v našej obci :( V určitej miere je to dôsledok nedostatku parkovacích miest, ale veľakrát aj nedisciplinovanosťou samotných majiteľov vozidiel a ich pohodlnosťou."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

07. 02. 2018

Otázka: Reakcia na PN niektorých oddelení na OcÚ Ladce

"... Na úrade je všetko možné. Tak ich má niekto zastúpiť. Alebo nech si tam sadne ten blbec."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

je mi veľmi ľúto, že nám chýba trochu porozumenia a pochopenia jeden pre druhého ... Nepamätám si, že by sa takáto situácia na našom úrade opakovala často, ale vzhľadom na chrípkovú epidémiu, ktorá sa rozšírila nielen u nás, ale aj na našej základnej škole, sme museli pristúpiť k takémuto riešeniu. Do konca tohto týždňa sú pracovníčky práceneschopné, ale v prípade, že niekto potrebuje súrne nejaký doklad, nie je problém danú vec na úrade vybaviť. Vzhľadom na súčasný počet pracovníčok sa však daná návšteva na úrade zbytočne predĺži. Vopred ďakujem všetkým občanom, ktorí majú pre momentálnu situáciu na úrade pochopenie."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

07. 02. 2018

Otázka: Odhŕňanie snehu v Ladcoch

"Dobrý večer. Píšem vám 22:45 s otázkou či sa obci Ladce pokazila technika na odhrňanie snehu? Keďže dnes, t.j. 7. 2. snežilo celý deň a ani jedenkrát tadiaľko neprešiel traktor. Či čakáte na jar? Lebo dopriala by som Vam cestu pešo, autom alebo s kočíkom po ceste, ktorá nie je odhrnutá, v noci zamrzne, cez deň sa roztopí a v noci zas zamrzne ... Ďakujem za odpoveď. "

 

občianka z Horných Ladiec

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

 

každý rok si s občanmi vymieňame názory, kedy a o koľkej treba odhŕňať a kedy to máme nechať na prírodu. Niekomu sa páčia zasnežené ulice (samozrejme s primeraným množstvom snehu) a niekto by chcel po spadnutí 1 vločky začať s odhŕňaním a solením komunikácii. Myslím si, že včerajšok bol presne taký deň. Rozhodli sme sa odhrnúť len tie najviac frekventované komunikácie. A vzhľadom na predpoveď počasia sme nepredpokladali zhoršenie stavu, ale naopak, zlepšenie a zbytočne sa tak nemíňali ľudské a finančné zdroje. Samozrejme, beriem aj to, že ste boli nespokojná a o údržbe komunikácii hlavne v zimných mesiacoch máte inú predstavu. Preto, ak budete mať čas, zastavte sa za mnou na úrade, a môžeme sa spoločne dohodnúť, ako situáciu v budúcnosti zlepšiť. Ďakujem za Váš názor."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 01. 2018

Otázka: Zrezanie stromu v Horných Ladcoch

Dobrý deň p. starosta. Chcel by som sa vás spýtať na výrub borovice na pozemku p. Gajdoša na ul. Janka Kráľa. Veľmi by ma zaujímalo aký bol dôvod výrubu tohto očividne zdravého, niekoľko desiatok rokov starého stromu? Nemám pocit, že by rástol do elektrického vedenia ani nejako bránil jeho podnikateľskej činnosti, ktorú vykonáva tu na našej ulici. Na hluk a bordel čo tu je si asi nezvykneme, ale prečo mu obec povolila výrub zdravého stromu? Opravte ma ak sa mýlim, že je treba povolenie na takéto konanie. Ďakujem vám za odpoveď.

 

Občan z ulice J. Kráľa

 

 

Odpoveď:

Oznámenie o výrube dreviny (borovice) podľa § 47 ods. 6 zákona NR SR č.543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny a Vyhlášky MŽP SR č.24/2003 Z.z. , ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona NR SR o ochrane prírody a krajiny v znení vyhlášky č.492/2006 Z.z. podala na Obecný úrad Ladce dňa 23. 01. 2018 vlastníčka pozemku, na ktorom drevina rástla, p. Pagáčová Iveta.

 

Odvodnenie nutnosti výrubu dreviny: Strom rástol v blízkosti elektrického vedenia a bol naklonený na susediace nehnuteľnosti, pri posledných veterných búrkach sa ulamovali mohutné vetvy, ktoré tiež ohrozovali.

 

K oznámeniu bol priložený list vlastníctva a fotodokumentácia. Z fotodokumentácie vidno, že strom rástol v blízkosti elektrického vedenia a v blízkosti nehnuteľnosti, dôvod výrubu bol opodstatnený.

 

Súhlas na výrub dreviny sa nevyžaduje:

  • pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka alebo pri bezprostrednej hrozbe vzniku značnej škody na majetku,
  • ten, kto z uvedených dôvodov drevinu vyrúbal, je povinný túto skutočnosť písomne oznámiť a zároveň preukázať splnenie podmienok na výrub dreviny orgánu ochrany prírody najneskôr do piatich dní od uskutočnenia výrubu.

 

Za bezprostredné ohrozenie života alebo zdravia človeka, či hrozbu značnej škody na majetku podľa § 17 ods. 7 vyhlášky MŽP SR sa rozumie taký stav, ktorý je vyvolaný najmä nepredvídateľnou alebo neodvrátiteľnou udalosťou nezávislou od ľudskej vôle, s ktorou sa spájajú následky týkajúce sa ohrozenia zdravia alebo života človeka alebo hrozby vzniku značnej škody na majetku.

 

Z uvedeného vyplýva, že žiadateľka si splnila povinnosť podľa zákona o ochrane prírody a krajiny.

 

S pozdravom

Ľubica Šedíková, OcÚ Ladce