V tme vidíme najďalej.

Občania sa pýtajú, starosta odpovedá

 

Na tejto podstránke zverejňujeme odpovede starostu či kompetentných pracovníkov úradu k otázkam z kontaktného formulára alebo z emailov. Dianie v obci sa predsa týka nás všetkých a preto sú odpovede verejné.

 

Aj vaše otázky môžu byť zodpovedané! Stačí využiť kontaktný formulár, prípadne adresovať otázku na admin@ladce.sk. Odporúčame tiež sledovať Facebook LADCE , kde sa často rozprúdi živá diskusia k aktuálnym problémom, ktorú nie sme vždy schopní preniesť v plnom rozsahu na webovú stránku. Odpovede v nej vám poskytnú buď administrátor FB profilu, starosta, alebo samotné komentáre pod otázkou.

 

 

31. 08. 2017

Otázka: Detské ihrisko Tunežice - problémy a chyby

"Dobrý deň pán starosta. Špániková z Tunežíc. Mám dotaz ohľadne ihriska. Podľa Vašich slov je hotové. To myslíte vážne? Fotky, ktoré ste dali na facebook sú pekné ale neodpovedajú skutočnosti. Ihrisko je nafotené len z pekných strán a ten zbytok nie je vidieť. Asi urobíme svoje fotky. To že ste spravili ihriko je fajn, ale celkovo je hrozné. Tie kamienky bola veľmi zlá voľba. Deti sú z toho ako prasiatka a keď je popršané tak ešte viac. Radšej ste mali nechať trávu a kamienky len pod preliezky ako je to MŠ. Tu trávu by sme si pokosili už aj rodičia. A o bezpečnosti na ihrisku ani nehovorím. Plot zničený, trčí pletivo, odložené bránky padajú. No neviem. Je to diskutabilné.

 

Že nemáte peniaze, v poriadku, ale ten neporiadok by ste mohli prísť upratať. Tie kamienky sú tu už tri mesiace + tie koberce + ten piesok. Kedže to mám pod oknami prestáva sa mi to páčiť. Predpokladám, že keby to bolo v Ladcoch tak je to upratané hneď.  Ale Tunežice, to neponáhla. Či máme si rodičia spraviť brigádu? Aspoň by sa mohol spraviť nejaký múrik miesto toho plotu, lebo tie kamienky sú porozhadzované po celej ceste. A prosím Vás ten basketbalový kôš mimo ihriska, tam keď niekto zle doskočí bude mať problém. Alebo to má byť ako fór. Ale čo si sťažujeme. Chceli sme ihrisko, máme, ako vyzerá to je predsa jedno. Prosím nech je to aspoň upratané. Skutočne sa na to nedá pozerať. Ďakujem."

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň pani Špániková,

na túto tému som už odpovedal. A tam som písal, čo všetko je potrebné ešte na ihrisku dokončiť. A bolo tam aj vami spomínané oplotenie. No v čase, keď sme plánovali financie na ihrisko, tak plot bol ešte celý a nebol "rozpletený" z dôvodu ľahšieho prechodu na pozemky ležiace za ihriskom. :(

 

Ak tam ešte ostali pozostatky starého plota, tak ten už mal byť odvezený na zberný dvor. Ostatné veci (štrk, koberce, piesok) z dôvodu dovoleniek, dokončovania prác na škôlke, telocvični v ZŠ a iných prác chceme upratať v najbližšom možnom termíne. Múrik ani plot nemáme v pláne robiť z dôvodu ľahšej dostupnosti ihriska pre deti. A že sú špinavé? Veď to patrí k detstvu. V mokrej tráve alebo v hline by boli predsa ešte špinavšie. Do okolia basketbalového koša dosypeme materiál, aby sa nestal úraz.

 

Čo sa týka kamienkov, tak tie boli zvolené preto, lebo medzi jednotlivými hracími prvkami by vznikli zelené ostrovčeky, ktoré by boli náročnejšie na údržbu. Pri kosení by tráva "odlietala" medzi kamienky a v budúcnosti by prerastala medzi kamienky. Možno 2-3 roky by to bolo bez problémov, ale neskôr by bola opäť nespokojnosť. A umelú trávu aj s kamienkami sme tam dali aj preto, lebo ste v minulosti písali, že ste alergická na brezy. Lipnica obsahuje tiež alergény a nechceme ešte viac zhoršovať Váš zdravotný stav resp. alergie.

 

Brigády? Kosenie trávy na obecnom pozemku? Nerobím si ilúzie a ak sa tak aj niekde stane (viď bytovka za kostolom po výstavbe kanalizácie), tak to je skôr len jedna "lastovička". Nemám pocit, že by občania mali tak, ako v minulosti, chuť vybudovať, pomôcť alebo urobiť niečo pre obec vo svojom voľnom čase.

 

A vami používaná fráza: "Veď je to v Tunežiciach!", začína byť trápna. Nemáte ani predstavu, koľko sa tento rok pripravilo projektov a použilo financií pre časť Tunežice. V prípade, že máte pocit, že sa pre občanov Tunežíc robí málo, máte plné právo zúčastniť sa obecného zastupiteľstva, ktorého temín bude oznámený spolu s programom na stránke Ladiec."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

26. 08. 2017

Otázka: Zápach v dedine

"Dobry den, pan starosta. Neda sa s tym neskutocnym zapachom, ktory uz je druhy tyzden, nieco urobit? Kto nas to opat zamoruje? Ved maju povinnost to zaorat. Dakujem."

 

Miriam Cihová, otázka z Facebook Ladce

 

 

Odpoveď:

"Vážení spoluobčania, zápach ide z digestátu, ktorý na polia, ktorých vlastníci ste VY, vyváža poľnohospodárske družstvo. Jedine VY ako vlastníci/prenajímatelia, by ste mali žiadať od nájomcu/poľnohospodárskeho družstva, aby nezamoroval našu obec a nerobil na VAŠICH poliach to, čo si neželáte."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

18. 08. 2017

Otázka: Kedy bude dokončené detské ihrisko Tunežice?

"Jedna otázka. A kedy bude úplne dokončené detské ihrisko v Tunežičiach?"

 

Adrian Špánik, otázka z Facebook Ladce

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň. Detské ihrisko je dokončené. Verím, že budúci rok by sme mohli doplniť ešte nejaké workoutové prvky na multifunkčnom ihrisku. V katastrofálnom stave je však oplotenie, ktoré tiež máme v pláne opraviť a nakoniec doplniť mobiliár. No všetko stojí € a tiesme na tento rok na výstavbu ihrísk už vyčerpali. Preto budeme spoločne s poslancami hľadať spôsob a financie,aby sme mohli do rozpočtu na budúci rok dať opäť určitú sumu,ktorá by pokryla dokončanie ihriska."

Fotky z ihriska nájdete tu.

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

18. 08. 2017

Otázka: Poklopy na ceste, chodníky v obci, čistota pieskoviska

"Dobry den p. starosta Ing. Koyš. Pán starosta, dá sa niečo robiť na hlavnej Hviezdoslavovej ulici s deklama strašne to bucha ked idú kamióny. Nemôžete vodárom napísať, aby tam niečo dali (tlmilo ten buchod). Chcem sa spytať, kedy sa budú robiť ďalej chodníky,či až na budúci rok 2018? Mám malú dceru, chodim snou do materského centra mimčo, som si všimla že do pieskoviska chodia špiniť mačky. Dalo by sa s tím tiež niečo robiť, aby sa pieskovisko zakrívalo (mačky prenašaju dosť nebezpečné choroby.) Ale aj na inych pieskoviskách. MŠ by sa tiež mohlo poopravovať tie drevené: hojdačky, preliezačky, obnoviť - ponatierať, stary kolotoč za novy. Pán starosta ,ďakujem vám za skoru odpoveď."
 

S pozdravom
Vaša občianka

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň,

obec Ladce požiadala spoločnosť Považská vodárenská spoločnosť ako aj realizátora stavby Váhostav o urýchlenú nápravu kanalizačných šácht na Hviezdoslavovej ulici (cesta I.triedy). Predpokladal som, že sa tak aj stane, nakoľko po niekoľkých dňoch pracovníci niektorej z oslovených firiem chodili a značili šachty, ktoré je potrebné opraviť. No do dnešných dní sa nič také nestalo. Budeme opätovne žiadať o nápravu.
 

Chodníky v Ladcoch chceme ešte tento rok začať budovať na trase Tunežice – Ladce. (Viď FB Verejná vyhláška alebo oznam na webe TU.). Vzhľadom na zložitosť majetkových vzťahov sa musí stavebné konanie riešiť verejnou vyhláškou a po vydaní stavebného povolenia chceme vypísať súťaž na realizátora stavby chodníka. Pevne verím, že sa začne stavať do konca roka 2017. Ďalšia stavba komunikácii v poradí je chodník a cesta pri IBV. Tam budú nasmerované financie v budúcom roku.
 

Čo sa týka MŠ, v súčasnej dobe sme do prerobenia 5. triedy, aby sme uspokojili všetkých žiadateľov o umiestnenie do škôlky, investovali sme cca 20.000 € - no nepočítam prácu a čas pracovníkov obecného úradu. Tých nedostatkov, ktoré treba ešte odstrániť je neúrekom. Starý plot od areálu kaštieľa, opravy starých striech a pod. Musíme však dokončiť ešte telocvičňu na základnej škole a samozrejme veľa iných vecí, ktoré čakajú na opravu. Počas prázdnin sme dali urobiť revíziu hracích prvkov v areáli MŠ a všetky sú vo vyhovujúcom stave. Náter bude musieť počkať - mrzí ma to :(

 

A pieskovisko sa tiež samo nezakryje. Obec zakúpila v minulosti sieť na zakrytie pieskoviska ale nikto ju dodnes nepoužíva. No budeme sa snažiť postupne odstraňovať nedostatky, ktoré sú nielen v areáli MŠ, ale aj v Ladcoch a v Tunežiciach. Všetko však potrebuje čas. Ďakujem za pochopenie."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

11. 08. 2017

Otázka: Hlásenie obecného rozhlasu v inom čase

"Dobrý deň pán starosta. Obraciam sa na Vás s prosbou na posúdenie možnosti, nastaviť vysielanie oznamov v dedinskom rozhlase tak, aby sa oznamy vysielali až po 10 hodine, tak ako je tomu aj niektorých iných obciach, a neopakovali sa dvakrát po sebe. Totižto viacero občanov pracuje za zmeny, a potrebujú sa po nočnej zmene aspom trochu vyspať. Právo občana na spánok je myslím si prednejšie, ako právo občana vedieť, že akýsi Janko Mrkvička predáva na križovatke zeleninu."

 

S pozdravom Váš zatiaľ ešte volič

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, ťažko sa mi odpovedá na túto vašu žiadosť. Nechcem rozhodovať o tom, či vyhlasovať alebo nevyhlasovať oznamy v miestnom rozhlase o 09:00 hod alebo o 10:00 hod. resp. vôbec. Miestny rozhlas je pre občanov a oni by sa mali rozhodnúť. Preto by som aj touto formou požiadal občanov, aby vyjadrili svoj názor na oznamovanie v miestnom rozhlase (čas a druh oznamov). Vaše názory by sme radi počuli a urobili si názor na túto formu informovania. Musíme však uvážiť aj to, že v našej obci žijú aj starší občania, ktorí nemajú prístup k internetu a nemajú možnosť získať informácie aj z tohto zdroja.

Názory na túto tému môžete posielať na admin@ladce.sk, alebo priamo na starosta@ladce.sk, prípadne nám ich povedzte osobne na obecnom úrade či obecnom zastupiteľstve.

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

16. a 17. 07. 2017

Otázka: Zranený mladý bocian

"Dobrý večer pán starosta, prepáčte že Vás obťažujem, ale nedá mi aby som Vám nenapísala ohladom našich bocianov. Sledujem ich z balkona odkedy prileteli bocianí rodičia, čakala som kolko sa ich vyliahne, a sledujem ich ako rastú a kedy vzlietnu. Už ked sa začali operovať som si všimla že jeden zo 4 mladých bocianikov má niečo s krídelkom a je to tak aj nadalej, a mám strach že sa mu koli tomu krídlu nepodarí vzlietnuť. Dnes konečne jeden vyletel z hniezda .. ostatní dvaja sa ešte neosmelili, ale tento asi ani nevzlietne a bojím sa aby potom neuhynul. Preto Vám píšem a posielam aj fotky že či by sa na to niekto nepozrel a bocianika zachránil. Dakujem a dúfam že sa s tým niečo urobí a budete ma informovať."

 

S pozdravom Alena Fedorová

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň pani Fedorová, momentálne som na dovolenke mimo Slovenska. No volal som pracovníkovi obecného úradu, aby sa na neho pozrel a v pondelok zavolal zverolekára. Verím, že zverolekár príde a pozrie bociana."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 

 

Odpoveď p. Fedorovej:

"Dobrý den p. starosta. Prepáčte že som Vás vyrušovala počas dovolenky. Len Vás chcem inforomovať ohladom bociana.

 

Tak v nedelu chcel vzlietnuť ale žial koli tomu krídlu sa zrútil k zemi, našťastie som tam bola, bociana opatrne zahnala do kúta a so známym sme sa snažili obvolať čo sa dalo, /prepáčte aj Vám sme volali lebo som ešte nevedela že ste na dovolenke/ ... prišiel aj pán Kuman, ale veterinár by nám aj tak nepomohol ... ale nakoniec sme sa po dvoch hodinách dopátrali a spojili s človekom čo má takéto zvieratká na starosti a prišiel si pre neho.

 

Bociana odviezol, bol sním aj na rontgene a ako mi dnes ten pán volal, tak bocian nemá krídlo zlomené, celkovo je zdravý a bude umiestnený v Záchrannej stanici v Zázrivej. Aj ked s problémami ale nakoniec všetko dobre dopadlo a bocian sa dostal do bezpečia. Ešte raz sa Vám aj Vašej rodinke ospravedlnujem že som rušila a prajem vám ešte krásny zbytok dovolenky. Posielam zoprá fotiek."

 

Pekný den.

Fedorová Alena

 

     

 


 

14. 07. 2017

Otázka: Zverejňovanie príspevkov občanov na Facebooku obce Ladce a ulica Ľ. Štúra

"Pekny podvecer Vam prajem. Pisem Vam tradicne vo veci ulice L. Stura.... Prednedavnom manzel sa snazil dat akutalnu fotku po dazdi na nasej ulici na FB stranku obce....zial bez upechu, pravdepodobne mu to nebolo umoznene. Chcela by som Vam navrhnut, ci by FB stranka, kedze je to vec verejna, nemohla mat nejaky podpriecinok, kde by sa mohli pridavat staznosti obcanov v obci. Lebo takto ked je aktualny problem a neda sa to tam verejne dat.. mi to pride divne. Kladiem si otazku ze naco potom obec ma FB ked tam uverejnuje len resers a len to co uzna za vhodne... pride mi to ako z minuleho rezimu.... Prikladam aj aktualnu fotku z tohto tyzdna... bolo to zalostne....

 


Plot spinavy.. o zamkovej dlazbe ani nehovorim. Ak chcete schovat auto do garaze... blato vsade... na zamkovej, na dlazdiciach v garazi... preplati nam to niekto vobec ? mame tu vsetci novostavby a nestalo to male peniaze... kto nam uhradi skody ak vzniknu... Velmi pekne dakujem za skore vyjadrenie...."

 

S pozdravom a prianim pekneho dna

Mgr. Daniela Fiserova

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň pani Mgr. Fišerová, verte mi, že obecná fb stránka je verejná a každý môže poslať a zdieľať príspevok na tejto stránke v priečinku "PRÍSPEVKY". Viď príloha. Je tam príspevok Vášho manžela. Nemáme záujem robiť cenzúru na príspevky, ktoré sú kritické a poukazujú na problémy v obci. Máme záujem tieto problémové miesta odhaľovať a hľadať riešenia, aby sa naši občania cítili v našej obci naozaj dobre.

 

 

Ako vidíte v kópii (*emailu, pozn. admina) posielam túto správu aj administrátorom web stránky a fb stránky našej obce. Chcem, aby pozreli na týchto stránkach, či nevznikol nejaký technický problém a dali to do poriadku. Verím, že sa vám problém s pridávaním príspevkov nebude opakovať.

 

Čo sa týka komunikácie pri vašich rodinných domoch tak sa budem opakovať a bohužiaľ nepoviem vám nič nové. Pracujeme na projektovej dokumentácii a na stavebnom povolení na stavbu kanalizácie a zároveň aj komunikácie. Ak sa nič nestane, tak predpokladám, že bude schválený rozpočet na tieto stavby tak, aby sme budúci rok mohli dať danú komunikáciu do poriadku k spokojnosti vás všetkých."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

P. Fišerovej zároveň odpovedal aj admin stránky www.ladce.sk a admin profilu Facebook Ladce

 


 

14. 06. 2017

Otázka: Dokončenie ihriska v Tunežiciach

"Dobrý Deň. Chcem sa spýtať kedy bude dokončené a upevnené workout ihrisko v Tunežiciach, 3 týždeň to tam len stojí a nikto s tým nič nerobí. Ďakujem." 

 

Marek Kvasnica‎ 

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň. Máme v pláne dokončiť obe ihriská do začiatku prázdnin. Z dôvodu zbúrania starých sociálnych zariadení sme nedokončili výstavbu detského ihriska. Verili sme, že sa nám ich podarí zbúrať svojpomocne, no železo-betónová doska je pevnejšia, než sme si mysleli :( ... Preto sme museli osloviť špecializovanú firmu na jej zbúranie. Bolo mi prisľúbené, že tento týždeň by to mala ukončiť. Následne budeme pokračovať v dokončovaní oboch ihrísk." 

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

12. 06. 2017

Otázka: Budú kamery aj na kanálskom moste?

(reakcia na zverejnené projekty obce): "Kamerovým systémom proti kriminalite v obci Ladce - snad sa nejaka kamera ujde aj na kanalsky most. Tolko bordelu co ludia vozia na karickach a kadejakych inych masinkach ku vahu, alebo to rovno z mosta vysypu do kanala, tak to je na kriminal ... Polka Ladiec tych ludi pozna ale radsej budu cusat, smutne."

 

Ľubo Turza

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň pán Turza, kamerový systém v našej obci by sa mal budovať na niekoľko etáp. V prvej etape by mali byť 4 kamery aj s riadiacim centrom, na ktoré by sa mali pripájať ďalšie kamery. Kamery na všetky príjazdové komunikácie v Ladcoch, v Tunežiciach a ku kanálu by mali byť namontované až v 2. etape. O finančné prostriedky na dobudovanie kamerového systému (2.etapu) sme požiadali MV SR a schvaľovanie nášho projektu sa bude konať v posledných mesiacoch kalendárneho roka.

 

Uvedomujeme si, že miesto za kanálom je našim veľkým problémom a mnohí občania našej obce si neuvedomujú a zabúdajú, že majú vytvorené podmienky na uloženie svojho odpadu buď na zberný dvor alebo do kontajnerov rozmiestnených po našej obci. Nechápem, ako premýšľajú títo občania a čo ich núti toto robiť ....

 

Na druhej strane, ak vidíte niekoho robiť čierne skládky, urobte pár fotiek a pošlite mi ich. V takomto prípade vieme urobiť nápravu a dotyčných potrestať. Bez dôkazov to jednoducho nejde."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

07. 06. 2017

Otázka: Interval vynášania kontajnerov

"Dobrý deň P. starosta, ako občan Ladiec som veľmi rád, že ste vyhoveli a po obci ste rozmiestnili nádoby na zber separovaného odpadu. Pre modernú dobu a z ekologického hľadiska si veľmi cením tento krok a preto aj naša domácnosť môže bezproblémovo separovať odpad pre našu lepšiu budúcnosť. Aj napriek snahy obce by som chcel apelovať na nedostatočný interval vynášania resp. vyprázdňovania týchto nádob. Veľmi často vzniká nepekný pohľad na okolie preplnených zberných košov.  Poprosím o prehodnotenie intervalu vynášania nádob aby sme mohli naďaľej bezproblémovo separovať a tým robiť našu zem lepšie a krajšie miesto." 

Váš občan Lukáš

 

Odpoveď:

"Dobrý deň pán Ďurica,

 

o tomto probléme vieme už od začiatku zavedenia triedeného zberu do zberných nádob. Vzhľadom k tomu, že do separovaného zberu vstúpil zo strany štátu nový partner a to Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV), nastaviť vhodné množstvo a frekvenciu je veľký problém. OZV diktuje obciam podľa množstva vyseparovaných zložiek z predchádzajúcich období, počet kontajnerov a frekvenciu vývozu a na základe konkrétnych údajov sme mohli po obci rozmiestniť len 10 ks modrých nádob na papier s frekvenciou vývozu 1 x mesačne, 10 ks červených nádob na kovy s frekvenciou vývozu 1 x 6 mesiacov, 25 ks zelených nádob na sklo s vývozom 1 x za 3 mesiace a 38 ks žltých nádob na plasty s frekvenciou vývozu 1 x za mesiac.

 

Uvedomujeme si, že je to pre niektoré zložky málo, a preto sme od nášho partnera Organizácie zodpovednosti výrobcov Envipak, s.r.o. žiadali väčšie množstvo nádob, prípadne vyššiu frekvenciu vývozu, avšak našej požiadavke zatiaľ nevyhoveli. Ich argumenty sú jasné: „Nemôžeme voziť vzduch!“ A ako sami vidíte na vašej fotografii, sú tam nestlačené PET fľaše. Podobný problém je pri papieri, kde sa často v kontajneroch nachádzajú celé škatule a pod. Týmto sa nám veľmi komplikuje a sťažuje pozícia na vyjednávanie na zvýšenie frekvencie vývozu, pretože oni majú takéto argumenty, ktoré sami vidíte/me.

 

To, že triedite je veľmi správne a keďže v obci máme aj zberný dvor, je možnosť plasty odovzdávať aj tam, prípadne si zvyšovať objem kontajnerov stláčaním fliaš a plastového odpadu, rozkladaním papierových škatúľ, stláčaním plechovíc a podobne. Všetko závisí len na nás! Ak chceme chrániť našu prírodu, nemôžeme byť pohodlní."

 

S pozdravom

Ing. Malovcová Seidl, referent OcÚ Ladce

 


 

07. 06. 2017

Otázka: Detské ihrisko v Ladcoch

"Keďže sa spomína detské ihrisko v Tunežiciach, neplánuje sa niekedy v budúcnosti zveľadiť aj detské ihrisko v Ladcoch? Nakoľko je dosť biedne, chcelo by to ešte aspoň nejakú
preliezačku alebo kolotoč :)"

 

Ivana

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, sme si vedomí stavom jednotlivých hracích prvkov na detskom ihrisku v Ladcoch. Nakoľko sme tento rok chceli dokončiť detské ihrisko v Tunežiciach naša pozornosť smeruje tam. Samozrejme, nezabúdame ani na Ladce. Preto buď sa nám podarí získať finančné prostriedky z Úradu vlády z programu podpory športu alebo na budúci rok pripravíme rozpočet na opravu detského ihriska v Ladcoch."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

30. 05. 2017

Otázka: Koncert Karla Gotta

"Dobrý deň, chystám sa na Benefičný koncert Aleluja a rada by som sa opýtala, aký je približný čas ukončenia? Alebo do kedy bude asi koncert trvať? Ďakujem."


Simona Pappová

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, pani Pappová, predpokladaný čas koncertu je 2,5 hod. Takže ak koncert začne o 14:30 hod., predpokladaný čas ukončenia je o 17:00 hod."

 

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

30. 05. 2017

Otázka: Nachýlený stĺp

"Prosím Vás pán starosta, robte už niečo konečne s tým nachýleným stĺpom osvetlenia pri bývalom železničnom priecestí, alebo sa čaká, kým to niekoho zraní? Ak to nie je majetok obce, treba osloviť zodpovednú inštitúciu."

 

S pozdravom, Občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň. Tento problém vznikol pri stavbe kanalizácie. Reklamovali sme, resp. žiadali sme spoločnosť Váhostav SK o nápravu, no postavili sa k tomu tak, že sa to malo riešiť priamo so šoférom toho konkrétneho vozidla ako poistná udalosť. :( Takto sme si dopisovali niekoľko mesiacov až prišla na rad rekonštrukcia verejného osvetlenia. Lenže aj tento náš projekt sa pre určité okolnosti oddialil a stĺp ostal nahnutý.

 

Následne pre práce na ostatných projektoch sa daný problém dostal do úzadia. O bezpečnosť našich spoluobčanov sa však neobávam, ale súhlasím, že nie je estetické mať takýto stĺp v obci a treba s tým/ním niečo urobiť. Pokúsime sa to opraviť vlastnými silami a v prípade, že to bude nad naše sily, oslovím spoločnosť, ktorá spravuje VO v okolitých obciach a požiadam ich o nápravu."

S pozdravom
Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

30. 05. 2017

Otázka: Posilňovňa

"Neviete ako je to s posilňovňou? Chcela by som ju začať navštevovať.... Nedarí sa mi nejaký kontakt získať. Ďakujem."

 

Jana Krajciová

 

 

Odpoveď:

"Posilňovňa je otvorená v pondelok až piatok od 11:00 hod. do 19:00 hod. V prípade, že by náhodou bolo zatvorená, je na dverách kontakt na správcu, ktorý Vám otvorí."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

26. 05. 2017

Otázka: Železné roxory pred školou

"Neviem, či to bol napad natlct zelezne roxory do zeme prave pred skolu! Je to dost nebezpecne....Otras!"

 

Andrea Mičianová

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň pani Mičianová, súhlasím s Vami, že je nebezpečné, aby boli v tráve neoznačené železné tyče. Nechcem sa zastávať tých, čo to tam dali. Verím však, že to urobili v dobrej viere, aby ochránili plochu pred nedisciplinovanými vodičmi/rodičmi, ktorí zastavia auto na ploche, ktorá sa upravila aby tam vyrástol trávnik. Niektorým šoférom je to ale jedno ... :(  On musí predsa zastaviť práve na budúcom trávniku, aby nezavadzal ostatným šoférom. Že poškodí nový trávnik a s pneumatikami vytiahne na cestu hlinu, to mu nevadí. Takže si myslím, že sa na to treba pozrieť aj takto. ...

 

No napriek tomu je nebezpečné mať tyč v zemi, na ktorej sa môže niekto potknúť alebo nedajbože padnúť na ňu. Zajtra urobíme nápravu. Bol som sa tam pozrieť. Niekto už zopár tých železných tyčí vytiahol a sú pohodené na zemi. Ďakujem za upozornenie."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

22. 05. 2017

Otázka: Rozhodnutie o prijatí do škôlky

"Dobrý deň. Kedy budú rodičia vedieť, či im prijali deti do škôlky? Z Beluše už stanovisko majú, ale v Ladcoch majú stále čas. A to že sa mení riaditeľka nie je dôvod."

 

Katka Mareková

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň. Rozhodnutia budú zasielané do konca júna. Je tomu tak kvôli posunu zápisu detí do ZŠ, aby bolo jasné, koľko detí bude mať odklad. A druhý dôvod je definitívne odsúhlasenie a schválenie novej triedy, ktorá bude zriadená od nového školského roka. Chceli sme si byť úplne istí, že stihneme triedu pripraviť aj zariadiť. Na štvrtkovom zasadnutí Obecného zastupiteľstva boli definitívne odsúhlasené peniaze na zariadenie a tak sa trieda stihne pripraviť. Vďaka tomu budú v novom školskom roku prijaté všetky deti, ktoré podali prihlášku. Ospravedlňujeme sa za neskoršiu odpoveď, čakali sme na stanoviská obecného zastupiteľstva a vedenia MŠ, aby sme vedeli dať 100 % odpoveď."

 

Odpoveď podala Ing. Ivana Mrvová po konzultácií so starostom a riaditeľkou ZŠ

 


 

22. 05. 2017

Otázka: Lístky na koncert K. Gotta

"Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať na informácie ohľadom benefičného koncertu Karla Gotta. Dajú sa kúpiť ešte lístky, ak áno, koľko stojí lístok? Ďakujem."

 

Lenka Vavrušová Mutňanská

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň pani Mutňanská a vlastne všetci, ktorí máte záujem o koncert Karla Gotta. Lístky pre verejnosť boli dané pánom farárom v Ladcoch a v Beluši. Preto je potrebné obrátiť sa na nich.V prípade, že ešte nejaké majú, ich môžete dostať. Lístky sú zadarmo. Vstup na koncert bude možný iba s lístkom."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

16. 05. 2017

Otázka: Tabuľa "Obec Ladce" na tržnici

"Možno by chcelo premiestniť tabuľu obce Ladce. Už som aj zabudol, že ju máme. "

 

Ján Blažíček

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, o tomto probléme vieme. Tabuľa zarástla a premýšľali sme, či obstriháme krík alebo preložíme tabuľu. Keď preložiť, tak kam?! Tabuľa obec Ladce je už na začiatku aj na konci našej obce. Takže človek už asi vie, že je v obci Ladce. Preto v najbližšej dobe pripravujeme jej odstránenie a dočasne ju uskladníme. V prípade, že má niekto návrh, kde by sa mohla tabuľa umiestniť, nevájte a pošlite svoj návrh. Pouvažujeme nad ním a v prípade, že nás Váš návrh zaujme, umiestnime ju na Vami navrhnuté miesto."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

11. 05. 2017

Otázka: Zápisnica z aprílového zastupiteľstva

"Dobry den, chcem sa spytat preco nie je uz zverejnena zapisnica z apriloveho obecneho zastupitelstva- trva to nejak dlho."

 

Vas obcan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, vzhľadom na nenaplnenie programu zastupiteľstva sme aprílové zastupiteľstvo zrušili. Z tohto dôvodu nie je zápisnica na internete." 

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

03. 05. 2017

Otázka: Ulica Ľudovíta Štúra a nová cesta

"Ulica Ľudovíta Štúra. Čo je moc to je moc. Na zastupiteľstve sa sľuby sľubujú a hlúpi občania na Štúrovej ulici sa radujú. Ale žiaľ zbytočne a to už niekoľko rokov. Dopriali by sme všetkým si to vyskúšať žiť na takejto ulici kde potrebujete čln, aby človek prešiel suchou a čistou nohou. Ešte koľko to tu budeme trpieť?"

 

občan Ladiec

 

 

Odpoveď:

"Nie je jednoduché odpovedať vzhľadom k tomu, že každá moja odpoveď, kde si nepriznám vinu a nepoviem presný termín výstavby cesty, budé zlá. No skúsim vysvetliť situáciu. 

 

Súčasní poslanci Obecného zastupiteľstva ako aj ja, chceme vyriešiť problém,do ktorého sa obec dostala, keď chcela suplovať úlohu developera. Nemala doriešené otázky inžinierskych sietí, ďalšieho rozvoja/výstavby v danej oblasti a spôsob financovania výstavby komunikácie. Teraz sa všetky tieto problémy objavujú a všetci sme z toho nervózni. Najviac na to doplácate vy, súčasni majitelia domov. Máme vypracovanú projektovú dokumentáciu pre kanalizáciu aj pre cestu s chodníkom, no nedostali sme stavebné povolenie. Problém je s križovaním inžinierskych sietí. Musíme dať doprojektovať križovanie kanalizácie s plynovodom a až potom dostaneme od SPP-distrubúcie súhlasné stanovisko k stavebnému konaniu. 

 

Takže spustené výberové konanie na výstavbu chodníka sme museli zastaviť. Tak isto sa ešte nedoriešil problém s pozemkom, na ktorom sa mal vybudovať otoč. To sú všetko komplikácie, ktoré odďalujú výstavbu aspoň chodníka na vašej časti ulice. No nechceme, aby ste opäť zažívali takéto stresujúce situácie, a preto budeme na danom probléme pracovať až do vyriešenia problému. "

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 04. 2017

Otázka: Nebezpečná cesta cez Horné Ladce

"Dobrý deň, chcel by som sa iba spýtať na novovytvorenú cestu v Horných Ladcoch smerom do lomu. Je perfektne, že je po rokoch opravená do normálneho stavu. Má to ale háčik, pravidelne keď som na chalupe v Horných Ladcoch alebo idem na chatu, všetky autá tam jazdia podľa mňa ako šialenci. A čudujem sa, že sa tam ešte nikomu nič nestalo. Nedalo by sa tam vybaviť u policajtov nejaké obmedzenie? Ďakujem za odpoveď!"

 

Marek Martinák, občan Ladiec

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, áno, uvedomujeme si, že sa ulica Janka Kráľa stala dosť nebezpečnou. Stalo sa to aj zvýšením počtu prechádzajúcich vozidiel po tejto ceste ako aj zlepšením jej stavu. No úprimne povedané, tie rýchle autá a vodiči sediaci za volantom týchto rýchlych aut, sú hlavne naši spoluobčania a vaši susedia, ktorí akosi zabúdajú na to, že tam žijú s vami. Skúste sa aj ako susedia s nimi porozprávať o tom, že s tým jedlom môže prísť o pár sekúnd neskoršie, alebo o tom, že aj on bol kedysi mladý a prechádzal po ceste. Teraz, keď je starší, mal by naopak byť on ohľaduplný a dávať pozor na starších alebo hlavne predvídať, že z dvora môže vybehnúť dieťa a nemusí stihnúť zabrzdiť. Samozrejme, budem kontaktovať aj Políciu a preverím možnosti urobiť túto cestu bezpečnejšou. Ďakujem za pripomienku."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

03. 04. 2017

Otázka: Plné kontajnery na sklo

"Zdravím p. starosta. Kontajnery na sklo v H. Ladcoch svojou kapacitou nestacia. Obcania kladu sklo okolo nadoby, čo vytvára zapach. Naviac je často rozbité, teda nebezpečné."

 

S pozdravom

V. Petrík

 

 

Odpoveď:

"Vážený pán Petrík, zmena zákona o odpadoch od 01. 07. 2016 priniesla obciam zmenu aj v triedenom odpade. Mestá a obce spolupracujú s Organizáciami zodpovednosti výrobcov (OZV), ktoré určujú pravidlá pre triedený zber. Spoločnosť Envipak, a.s., (OZV) s ktorou spolupracujeme, nám podľa svojich výpočtov určila presný počet kontajnerov (25 ks) a ich frekvenciu vývozu (1x3 mesiace). Občania však majú možnosť stále sklo nosiť na zberný dvor v čase otváracích hodín. V minulom roku sme na spoločnosť Envipak, a.s. poslali žiadosť o zvýšenie počtu a vývozu, keďže táto je nedostačujúca, avšak zatiaľ sme nedostali odpoveď. V týchto dňoch však bude pridaný ešte jeden kontajner, na stanovište pri pánovi Čemešovi, ktorý nebol plne využívaný v Ladcoch pri pošte."  

 

Komisia pre životné prostredie

 


 

30. 03. 2017

Otázka: Neodhrnuté cesty v obci

"Dobrý deň. Ja by som sa chcel pána starostu spýtať či ul.Janka Kráľa a Bottova nespadajú do územia Ladiec? Keď je zima,tu sa neodhrna a keď ohlasite zametanie ciest sem až nedojdu. Hlavne,že zametajú v Beluši a Košeci. Mám na mysli od p. Čemeša po p. Skybu. Ďakujem za odpoveď."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, takúto informáciu mám od Vás prvý krát. Teraz ste prvý, ktorý sa sťažuje, že nebolo cez zimu v danej časti odhrnuté. To znamená, že ste si cestu počas zimy odhŕňali sami? Prečo ste sa nezavolali na Obecný úrad a neupozornili ma na takúto vec?!

 

Čo sa týka zametania ulíc, tak som požiadal Považskú cementáreň, aby nám pomohla pozametať ulice od posypového materiálu, ktorý bol použitý počas zimy. Žiadal som, aby boli pozametané všetky ulice v Ladcoch a Tunežiciach. Že tak neurobil človek, ktorý obsluhoval zametacie vozidlo, za to nemôžem. No opätovne požiadam vedenie spoločnosti cementárne, aby sme mohli dozametať aj Vami spomenutú ulicu a aj ulicu okolo pošty, ktorú znečistil niekto, kto pracoval na poli a nedal si tú námahu, aby očistil po sebe cestu, na ktorú vyšiel so znečistenými pneumatikami.

 

Obce Košeca a Beluša podobne ako aj my, požiadali o pomoc pri čistení ulíc a vedenie spoločnosti PCL im vyhovelo. Preto nerozumiem Vašej výhrade a zmienke o týchto obciach. U nás by to vozidlo mohlo chodiť od rána do večera, 7 dní v týždni. Aj tak by malo stále čo robiť. Na druhý deň boli komunikácie opäť znečistené od traktorov a automobilov, ktoré parkujú v tráve alebo pracujú na poliach a je im jedno ako vyzerá obec alebo komunikácia, po ktorej prejde."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

16. 03. 2017

Otázka: Cisterny z družstva

"Pekný deň, občania Ladiec sa pýtajú, čo za cisterny denne chodia do družstva /3 dni 31 cisterien/, čo tam vozia a kde to uskladňujú? Dúfame, že Obecný úrad nemá s tým nič spoločné, pretože na také množstvo odpadu by mal mať niekto povolenie /firma BIOTEC Horovce?/."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, viem o tom, že spoločnosť BIOTEC Horovce v posledných dňoch začala voziť (predpokladám) digestát do priestoru poľnohospodárskeho družstva. Nemám však právo ísť do areálu PD a kontrolovať, čo tam kto robí. No videl som digestát na pasienkoch a priestoroch za PD. Na zápach a samozrejme aj s umiestňovaním digestátu sa sťažujú mnohí obyvatelia našej obce. No obec v tom má zviazané ruky. Nesúhlas s hnojením resp. umiestňovaním digestátu na polia a pasienky PD môžu vyjadriť jedine vlastníci daných pozemkov. My môžeme namietať jedine nepríjemný zápach, no kým príde niekto zo životného prostredia resp. z hygieny, zápach zmizne a nič sa nevyrieši. Preto, ak ste vlastníkom pozemkov, ktoré ste dali do prenájmu PD Košeca a nesúhlasíte s takýmto spravovaním vášho majetku, obráťte sa na konateľa PD Košeca a s ním riešte daný problém."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

15. 03. 2017

Otázka: Zničené zábradlie pri potoku

"Dobrý deň, pán starosta. Chcem sa spýtať na zábradlie popri potoku. Naozaj sa v rozpočte nenájde časť financií určených práve na toto hnusné, ošúpané, špinavé zábradlie? Pred obchodom nový chodník, nové zábradlie, pred kostolom, nové zábradlie, nemyslíte si, že by bolo fajn, aj to staré dať aspoň trošku doporiadku? Áno, určite zábradlie pred kostolom zariadil sponzor, možno aj pred obchodom, ale nezabúdame aj na staré veci, ktoré treba udržiavať. Nie je všetko len o kostole. Ďakujem."

 

Občan 

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, súhlasím s Vami, veľa vecí v našej obci je starých a ošarpaných a možno až hnusných ako spomínate. Veľa rokov sa o to obec nestarala a je potrebné ich dať do poriadku.

 

Nie je však všetko len o kostole ako spomínate. Kostol a jeho okolie by malo byť pre nás príkladom toho, ako by to mohlo vyzerať v každom kúte našej obce. Bohužiaľ, nedá sa to urobiť naraz a je potrebné urobiť veci po poriadku, podľa určitých priorít a aj vtedy, keď sa to dá.

 

Obecné zastupiteľstvo má určitú predstavu prác, ktoré treba v našej obci urobiť a podľa toho nastavilo aj rozpočet. Preto ak máte pocit, že sa nerobí podľa vašich predstáv a myslíte si, že je niečo potrebné urobiť skôr ako to je naplánované, neváhajte prísť na zasadnutie Obecného zastupiteľstva a presvedčte poslancov o tom, aby zmenili názor a nasmerovali finančné prostriedky tam, kde to považujete za potrebnejšie. Niektoré veci vidia ľudia možno lepšie ako my tu na úrade a preto budeme radi za každý podnet, ktorý od vás dostaneme."

 

S pozdravom 

Jaroslav Koyš, starosta

 


 

15. 03. 2017

Otázka: Nový dátum hodov v Ladcoch

"Nedá mi neopýtať sa, že prečo sa hody obce Ladce prehodili na 23. 4. 2017? Neboli takmer každý rok v lete? Vidím, že 22.7. sú síce dni obce Ladce, ale to bolo aj ako hodové slávnosti alebo sa mýlim? Možno je to maličkosť, no veľmi ma zaujíma, na základe čoho to je presunuté. Ďakujem za skorú odpoveď a verím, že moju otázku neodignorujete. Pekný deň."

 

občan 

 

 

Odpoveď:

"Vážení občania, neviem, či som kompetentný odpovedať na túto otázku, pretože súvisí s posvätením kostola a s tým, komu alebo čomu bol kostol zasvätený. Preto, vzhľadom na neprítomnosť nášho pána farára, dostanete odo mňa iba laickú odpoveď.

 

Termín hodov v našej obci vyhlasuje pán farár na základe toho, že náš nový kostol je zasvätený Božiemu milosrdenstvu, ktoré sa slávi v apríli. Preto termín nových hodov je v apríli. V minulosti bol kostol pri kaštieli zasvätený Sv. Valentínovi a ten sa v minulosti slávil v júli. Z toho dôvodu boli hody v júli.

 

Zo strany obce, a hlavne našej Kultúrnej komisie, sme chceli zachovať tradíciu a počas teplých letných dní sa spoločne stretnúť, ukázať niečo, čo robia naši občania a spoločne sa zabaviť. Preto kultúrna komisia navrhla urobiť v tradičný letný termín Dni obce aj s kultúrnym podujatím. V podstate sa zmenil len názov celého podujatia z Hodových slávností na Dni obce."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

12. 01. 2017

Otázka: Odhŕňanie snehu v Ladcoch

"Dobrý deň pán starosta. Chcem sa spýtať či ste už naozaj všetci kompletný na tom úrade. Je to normálne, aby nejaký idiot ráno o 4:40 chodil s traktorom po dedine a odhrňal 3-4 cm napadnutého čerstvého snehu a pobudil nám s traktorom celú rodinu s detmi. Je ten traktorista normálny ? Ktorý idiot s tým traktorom tak zavčasu chodil ? Rolin ? Kurtiš? Jeden väčší idiot ako druhý.Je naozaj nutné, aby pri takomto množstve snehu musel odhrňať sneh ráno o pol štvrtej ? Tu sa všetko robí naopak v týchto Ladcoch. Čo treba robiť sa nerobí a čo netreba robiť tak robíme pomaly o pol noci. By som strašne rád vedel ktroý idiot dáva rozkazy šoférom o ktorej hodine majú ísť upratovať sneh s traktorom. Keď na Nový rok napadol prvý sneh cca 15 cm tak ešte ráno o desiatej neboli cesty odhrnuté a teraz keď pripane 3-4 cm nového snehu, tak idiot sadne v noci do traktora a ide sa voziť s traktorom po dedine a všetkých budí. A to nejde pán starosta len o našu rodinu žeby sme boli fajnový pretože ráno susedia prvá otázka - čo za koko....... ta ráno vŕkalo s tým traktorom. Hodinu nám potom deti kvôli debilovi nemohli zaspať.  Raz ma s tým vašim obecným traktorom tak naseriete, že fakt prídem a vybijem na tom traktore všetky okná nech tomu debilovi Rolinovi prevetrá tú sprostú hlavu. Skúste sa pán starosta nad tým zamyslieť či takéto množstvo snehu bolo potrebné upratovať tak zavčasu ráno. Keby pripadlo pol metra snehu tak nepoviem ani pol slova. Ale nebývame v takej lokalite, aby nám takéto kalamity hrozili."

 

občan Ladiec

 

 

Odpoveď:

"Nechcem nikoho urážať alebo presviedčať o svojej pravde, no je potrebné si povedať, že našou úlohou je pripraviť komunikácie tak, aby obyvatelia našej obce mohli ráno vstať a ísť do práce alebo do školy. Mnohí z našich obyvateľov chodia do práce na 6 hod a (možno) očakávajú, že budú komunikácie ak nie odhrnuté, tak zjazdné. Je veľmi ťažko odhadnuteľné koľko napadne v priebehu noci snehu a či to nebude občanom prekážať, že cesty a chodníky budeme odhŕňať, až potom, čo ich ujazdia autá a ušliapu chodci.  Verím tomu, že sa nájde 50% tých, ktorí nechcú aby sa odhŕňalo tak zavčasu a ďalších 50% tých, čo by hromžili, že sme včas neodhrnuli cesty resp. neposypali v prípade námrazy. 

 

Musím priznať, že naozaj 2.1. sme nestihli včas zareagovať na množstvo snehu,ktorý napadol počas večera a všetci sme sa prebúdzali do "zasypaných" Ladiec. No nemyslím si, že všetko robíme naopak. Ak má niekto výhrady k našej práci, treba konkrétne povedať, čo robíme opačne."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta obce