Vtedy sa naučíš, keď učenie je zážitkom a nie stresom.

Občania sa pýtajú, starosta odpovedá

 

Na tejto podstránke zverejňujeme odpovede starostu či kompetentných pracovníkov úradu k otázkam z kontaktného formulára alebo z emailov. Dianie v obci sa predsa týka nás všetkých a preto sú odpovede verejné.

 

Aj vaše otázky môžu byť zodpovedané! Stačí využiť kontaktný formulár, prípadne adresovať otázku na admin@ladce.sk. Odporúčame tiež sledovať Facebook LADCE , kde sa často rozprúdi živá diskusia k aktuálnym problémom, ktorú nie sme vždy schopní preniesť v plnom rozsahu na webovú stránku. Odpovede v nej vám poskytnú buď administrátor FB profilu, starosta, alebo samotné komentáre pod otázkou.

 

 

22. 05. 2017

Otázka: Rozhodnutie o prijatí do škôlky

"Dobrý deň. Kedy budú rodičia vedieť, či im prijali deti do škôlky? Z Beluše už stanovisko majú, ale v Ladcoch majú stále čas. A to že sa mení riaditeľka nie je dôvod."

 

Katka Mareková

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň. Rozhodnutia budú zasielané do konca júna. Je tomu tak kvôli posunu zápisu detí do ZŠ, aby bolo jasné, koľko detí bude mať odklad. A druhý dôvod je definitívne odsúhlasenie a schválenie novej triedy, ktorá bude zriadená od nového školského roka. Chceli sme si byť úplne istí, že stihneme triedu pripraviť aj zariadiť. Na štvrtkovom zasadnutí Obecného zastupiteľstva boli definitívne odsúhlasené peniaze na zariadenie a tak sa trieda stihne pripraviť. Vďaka tomu budú v novom školskom roku prijaté všetky deti, ktoré podali prihlášku. Ospravedlňujeme sa za neskoršiu odpoveď, čakali sme na stanoviská obecného zastupiteľstva a vedenia MŠ, aby sme vedeli dať 100 % odpoveď."

 

Odpoveď podala Ing. Ivana Mrvová po konzultácií so starostom a riaditeľkou ZŠ

 


 

22. 05. 2017

Otázka: Lístky na koncert K. Gotta

"Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať na informácie ohľadom benefičného koncertu Karla Gotta. Dajú sa kúpiť ešte lístky, ak áno, koľko stojí lístok? Ďakujem."

 

Lenka Vavrušová Mutňanská

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň pani Mutňanská a vlastne všetci, ktorí máte záujem o koncert Karla Gotta. Lístky pre verejnosť boli dané pánom farárom v Ladcoch a v Beluši. Preto je potrebné obrátiť sa na nich.V prípade, že ešte nejaké majú, ich môžete dostať. Lístky sú zadarmo. Vstup na koncert bude možný iba s lístkom."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

16. 05. 2017

Otázka: Tabuľa "Obec Ladce" na tržnici

"Možno by chcelo premiestniť tabuľu obce Ladce. Už som aj zabudol, že ju máme. "

 

Ján Blažíček

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, o tomto probléme vieme. Tabuľa zarástla a premýšľali sme, či obstriháme krík alebo preložíme tabuľu. Keď preložiť, tak kam?! Tabuľa obec Ladce je už na začiatku aj na konci našej obce. Takže človek už asi vie, že je v obci Ladce. Preto v najbližšej dobe pripravujeme jej odstránenie a dočasne ju uskladníme. V prípade, že má niekto návrh, kde by sa mohla tabuľa umiestniť, nevájte a pošlite svoj návrh. Pouvažujeme nad ním a v prípade, že nás Váš návrh zaujme, umiestnime ju na Vami navrhnuté miesto."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

11. 05. 2017

Otázka: Zápisnica z aprílového zastupiteľstva

"Dobry den, chcem sa spytat preco nie je uz zverejnena zapisnica z apriloveho obecneho zastupitelstva- trva to nejak dlho."

 

Vas obcan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, vzhľadom na nenaplnenie programu zastupiteľstva sme aprílové zastupiteľstvo zrušili. Z tohto dôvodu nie je zápisnica na internete." 

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

03. 05. 2017

Otázka: Ulica Ľudovíta Štúra a nová cesta

"Ulica Ľudovíta Štúra. Čo je moc to je moc. Na zastupiteľstve sa sľuby sľubujú a hlúpi občania na Štúrovej ulici sa radujú. Ale žiaľ zbytočne a to už niekoľko rokov. Dopriali by sme všetkým si to vyskúšať žiť na takejto ulici kde potrebujete čln, aby človek prešiel suchou a čistou nohou. Ešte koľko to tu budeme trpieť?"

 

občan Ladiec

 

 

Odpoveď:

"Nie je jednoduché odpovedať vzhľadom k tomu, že každá moja odpoveď, kde si nepriznám vinu a nepoviem presný termín výstavby cesty, budé zlá. No skúsim vysvetliť situáciu. 

 

Súčasní poslanci Obecného zastupiteľstva ako aj ja, chceme vyriešiť problém,do ktorého sa obec dostala, keď chcela suplovať úlohu developera. Nemala doriešené otázky inžinierskych sietí, ďalšieho rozvoja/výstavby v danej oblasti a spôsob financovania výstavby komunikácie. Teraz sa všetky tieto problémy objavujú a všetci sme z toho nervózni. Najviac na to doplácate vy, súčasni majitelia domov. Máme vypracovanú projektovú dokumentáciu pre kanalizáciu aj pre cestu s chodníkom, no nedostali sme stavebné povolenie. Problém je s križovaním inžinierskych sietí. Musíme dať doprojektovať križovanie kanalizácie s plynovodom a až potom dostaneme od SPP-distrubúcie súhlasné stanovisko k stavebnému konaniu. 

 

Takže spustené výberové konanie na výstavbu chodníka sme museli zastaviť. Tak isto sa ešte nedoriešil problém s pozemkom, na ktorom sa mal vybudovať otoč. To sú všetko komplikácie, ktoré odďalujú výstavbu aspoň chodníka na vašej časti ulice. No nechceme, aby ste opäť zažívali takéto stresujúce situácie, a preto budeme na danom probléme pracovať až do vyriešenia problému. "

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

24. 04. 2017

Otázka: Nebezpečná cesta cez Horné Ladce

"Dobrý deň, chcel by som sa iba spýtať na novovytvorenú cestu v Horných Ladcoch smerom do lomu. Je perfektne, že je po rokoch opravená do normálneho stavu. Má to ale háčik, pravidelne keď som na chalupe v Horných Ladcoch alebo idem na chatu, všetky autá tam jazdia podľa mňa ako šialenci. A čudujem sa, že sa tam ešte nikomu nič nestalo. Nedalo by sa tam vybaviť u policajtov nejaké obmedzenie? Ďakujem za odpoveď!"

 

Marek Martinák, občan Ladiec

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, áno, uvedomujeme si, že sa ulica Janka Kráľa stala dosť nebezpečnou. Stalo sa to aj zvýšením počtu prechádzajúcich vozidiel po tejto ceste ako aj zlepšením jej stavu. No úprimne povedané, tie rýchle autá a vodiči sediaci za volantom týchto rýchlych aut, sú hlavne naši spoluobčania a vaši susedia, ktorí akosi zabúdajú na to, že tam žijú s vami. Skúste sa aj ako susedia s nimi porozprávať o tom, že s tým jedlom môže prísť o pár sekúnd neskoršie, alebo o tom, že aj on bol kedysi mladý a prechádzal po ceste. Teraz, keď je starší, mal by naopak byť on ohľaduplný a dávať pozor na starších alebo hlavne predvídať, že z dvora môže vybehnúť dieťa a nemusí stihnúť zabrzdiť. Samozrejme, budem kontaktovať aj Políciu a preverím možnosti urobiť túto cestu bezpečnejšou. Ďakujem za pripomienku."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

03. 04. 2017

Otázka: Plné kontajnery na sklo

"Zdravím p. starosta. Kontajnery na sklo v H. Ladcoch svojou kapacitou nestacia. Obcania kladu sklo okolo nadoby, čo vytvára zapach. Naviac je často rozbité, teda nebezpečné."

 

S pozdravom

V. Petrík

 

 

Odpoveď:

"Vážený pán Petrík, zmena zákona o odpadoch od 01. 07. 2016 priniesla obciam zmenu aj v triedenom odpade. Mestá a obce spolupracujú s Organizáciami zodpovednosti výrobcov (OZV), ktoré určujú pravidlá pre triedený zber. Spoločnosť Envipak, a.s., (OZV) s ktorou spolupracujeme, nám podľa svojich výpočtov určila presný počet kontajnerov (25 ks) a ich frekvenciu vývozu (1x3 mesiace). Občania však majú možnosť stále sklo nosiť na zberný dvor v čase otváracích hodín. V minulom roku sme na spoločnosť Envipak, a.s. poslali žiadosť o zvýšenie počtu a vývozu, keďže táto je nedostačujúca, avšak zatiaľ sme nedostali odpoveď. V týchto dňoch však bude pridaný ešte jeden kontajner, na stanovište pri pánovi Čemešovi, ktorý nebol plne využívaný v Ladcoch pri pošte."  

 

Komisia pre životné prostredie

 


 

30. 03. 2017

Otázka: Neodhrnuté cesty v obci

"Dobrý deň. Ja by som sa chcel pána starostu spýtať či ul.Janka Kráľa a Bottova nespadajú do územia Ladiec? Keď je zima,tu sa neodhrna a keď ohlasite zametanie ciest sem až nedojdu. Hlavne,že zametajú v Beluši a Košeci. Mám na mysli od p. Čemeša po p. Skybu. Ďakujem za odpoveď."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, takúto informáciu mám od Vás prvý krát. Teraz ste prvý, ktorý sa sťažuje, že nebolo cez zimu v danej časti odhrnuté. To znamená, že ste si cestu počas zimy odhŕňali sami? Prečo ste sa nezavolali na Obecný úrad a neupozornili ma na takúto vec?!

 

Čo sa týka zametania ulíc, tak som požiadal Považskú cementáreň, aby nám pomohla pozametať ulice od posypového materiálu, ktorý bol použitý počas zimy. Žiadal som, aby boli pozametané všetky ulice v Ladcoch a Tunežiciach. Že tak neurobil človek, ktorý obsluhoval zametacie vozidlo, za to nemôžem. No opätovne požiadam vedenie spoločnosti cementárne, aby sme mohli dozametať aj Vami spomenutú ulicu a aj ulicu okolo pošty, ktorú znečistil niekto, kto pracoval na poli a nedal si tú námahu, aby očistil po sebe cestu, na ktorú vyšiel so znečistenými pneumatikami.

 

Obce Košeca a Beluša podobne ako aj my, požiadali o pomoc pri čistení ulíc a vedenie spoločnosti PCL im vyhovelo. Preto nerozumiem Vašej výhrade a zmienke o týchto obciach. U nás by to vozidlo mohlo chodiť od rána do večera, 7 dní v týždni. Aj tak by malo stále čo robiť. Na druhý deň boli komunikácie opäť znečistené od traktorov a automobilov, ktoré parkujú v tráve alebo pracujú na poliach a je im jedno ako vyzerá obec alebo komunikácia, po ktorej prejde."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

16. 03. 2017

Otázka: Cisterny z družstva

"Pekný deň, občania Ladiec sa pýtajú, čo za cisterny denne chodia do družstva /3 dni 31 cisterien/, čo tam vozia a kde to uskladňujú? Dúfame, že Obecný úrad nemá s tým nič spoločné, pretože na také množstvo odpadu by mal mať niekto povolenie /firma BIOTEC Horovce?/."

 

občan

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, viem o tom, že spoločnosť BIOTEC Horovce v posledných dňoch začala voziť (predpokladám) digestát do priestoru poľnohospodárskeho družstva. Nemám však právo ísť do areálu PD a kontrolovať, čo tam kto robí. No videl som digestát na pasienkoch a priestoroch za PD. Na zápach a samozrejme aj s umiestňovaním digestátu sa sťažujú mnohí obyvatelia našej obce. No obec v tom má zviazané ruky. Nesúhlas s hnojením resp. umiestňovaním digestátu na polia a pasienky PD môžu vyjadriť jedine vlastníci daných pozemkov. My môžeme namietať jedine nepríjemný zápach, no kým príde niekto zo životného prostredia resp. z hygieny, zápach zmizne a nič sa nevyrieši. Preto, ak ste vlastníkom pozemkov, ktoré ste dali do prenájmu PD Košeca a nesúhlasíte s takýmto spravovaním vášho majetku, obráťte sa na konateľa PD Košeca a s ním riešte daný problém."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

15. 03. 2017

Otázka: Zničené zábradlie pri potoku

"Dobrý deň, pán starosta. Chcem sa spýtať na zábradlie popri potoku. Naozaj sa v rozpočte nenájde časť financií určených práve na toto hnusné, ošúpané, špinavé zábradlie? Pred obchodom nový chodník, nové zábradlie, pred kostolom, nové zábradlie, nemyslíte si, že by bolo fajn, aj to staré dať aspoň trošku doporiadku? Áno, určite zábradlie pred kostolom zariadil sponzor, možno aj pred obchodom, ale nezabúdame aj na staré veci, ktoré treba udržiavať. Nie je všetko len o kostole. Ďakujem."

 

Občan 

 

 

Odpoveď:

"Dobrý deň, súhlasím s Vami, veľa vecí v našej obci je starých a ošarpaných a možno až hnusných ako spomínate. Veľa rokov sa o to obec nestarala a je potrebné ich dať do poriadku.

 

Nie je však všetko len o kostole ako spomínate. Kostol a jeho okolie by malo byť pre nás príkladom toho, ako by to mohlo vyzerať v každom kúte našej obce. Bohužiaľ, nedá sa to urobiť naraz a je potrebné urobiť veci po poriadku, podľa určitých priorít a aj vtedy, keď sa to dá.

 

Obecné zastupiteľstvo má určitú predstavu prác, ktoré treba v našej obci urobiť a podľa toho nastavilo aj rozpočet. Preto ak máte pocit, že sa nerobí podľa vašich predstáv a myslíte si, že je niečo potrebné urobiť skôr ako to je naplánované, neváhajte prísť na zasadnutie Obecného zastupiteľstva a presvedčte poslancov o tom, aby zmenili názor a nasmerovali finančné prostriedky tam, kde to považujete za potrebnejšie. Niektoré veci vidia ľudia možno lepšie ako my tu na úrade a preto budeme radi za každý podnet, ktorý od vás dostaneme."

 

S pozdravom 

Jaroslav Koyš, starosta

 


 

15. 03. 2017

Otázka: Nový dátum hodov v Ladcoch

"Nedá mi neopýtať sa, že prečo sa hody obce Ladce prehodili na 23. 4. 2017? Neboli takmer každý rok v lete? Vidím, že 22.7. sú síce dni obce Ladce, ale to bolo aj ako hodové slávnosti alebo sa mýlim? Možno je to maličkosť, no veľmi ma zaujíma, na základe čoho to je presunuté. Ďakujem za skorú odpoveď a verím, že moju otázku neodignorujete. Pekný deň."

 

občan 

 

 

Odpoveď:

"Vážení občania, neviem, či som kompetentný odpovedať na túto otázku, pretože súvisí s posvätením kostola a s tým, komu alebo čomu bol kostol zasvätený. Preto, vzhľadom na neprítomnosť nášho pána farára, dostanete odo mňa iba laickú odpoveď.

 

Termín hodov v našej obci vyhlasuje pán farár na základe toho, že náš nový kostol je zasvätený Božiemu milosrdenstvu, ktoré sa slávi v apríli. Preto termín nových hodov je v apríli. V minulosti bol kostol pri kaštieli zasvätený Sv. Valentínovi a ten sa v minulosti slávil v júli. Z toho dôvodu boli hody v júli.

 

Zo strany obce, a hlavne našej Kultúrnej komisie, sme chceli zachovať tradíciu a počas teplých letných dní sa spoločne stretnúť, ukázať niečo, čo robia naši občania a spoločne sa zabaviť. Preto kultúrna komisia navrhla urobiť v tradičný letný termín Dni obce aj s kultúrnym podujatím. V podstate sa zmenil len názov celého podujatia z Hodových slávností na Dni obce."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta

 


 

12. 01. 2017

Otázka: Odhŕňanie snehu v Ladcoch

"Dobrý deň pán starosta. Chcem sa spýtať či ste už naozaj všetci kompletný na tom úrade. Je to normálne, aby nejaký idiot ráno o 4:40 chodil s traktorom po dedine a odhrňal 3-4 cm napadnutého čerstvého snehu a pobudil nám s traktorom celú rodinu s detmi. Je ten traktorista normálny ? Ktorý idiot s tým traktorom tak zavčasu chodil ? Rolin ? Kurtiš? Jeden väčší idiot ako druhý.Je naozaj nutné, aby pri takomto množstve snehu musel odhrňať sneh ráno o pol štvrtej ? Tu sa všetko robí naopak v týchto Ladcoch. Čo treba robiť sa nerobí a čo netreba robiť tak robíme pomaly o pol noci. By som strašne rád vedel ktroý idiot dáva rozkazy šoférom o ktorej hodine majú ísť upratovať sneh s traktorom. Keď na Nový rok napadol prvý sneh cca 15 cm tak ešte ráno o desiatej neboli cesty odhrnuté a teraz keď pripane 3-4 cm nového snehu, tak idiot sadne v noci do traktora a ide sa voziť s traktorom po dedine a všetkých budí. A to nejde pán starosta len o našu rodinu žeby sme boli fajnový pretože ráno susedia prvá otázka - čo za koko....... ta ráno vŕkalo s tým traktorom. Hodinu nám potom deti kvôli debilovi nemohli zaspať.  Raz ma s tým vašim obecným traktorom tak naseriete, že fakt prídem a vybijem na tom traktore všetky okná nech tomu debilovi Rolinovi prevetrá tú sprostú hlavu. Skúste sa pán starosta nad tým zamyslieť či takéto množstvo snehu bolo potrebné upratovať tak zavčasu ráno. Keby pripadlo pol metra snehu tak nepoviem ani pol slova. Ale nebývame v takej lokalite, aby nám takéto kalamity hrozili."

 

občan Ladiec

 

 

Odpoveď:

"Nechcem nikoho urážať alebo presviedčať o svojej pravde, no je potrebné si povedať, že našou úlohou je pripraviť komunikácie tak, aby obyvatelia našej obce mohli ráno vstať a ísť do práce alebo do školy. Mnohí z našich obyvateľov chodia do práce na 6 hod a (možno) očakávajú, že budú komunikácie ak nie odhrnuté, tak zjazdné. Je veľmi ťažko odhadnuteľné koľko napadne v priebehu noci snehu a či to nebude občanom prekážať, že cesty a chodníky budeme odhŕňať, až potom, čo ich ujazdia autá a ušliapu chodci.  Verím tomu, že sa nájde 50% tých, ktorí nechcú aby sa odhŕňalo tak zavčasu a ďalších 50% tých, čo by hromžili, že sme včas neodhrnuli cesty resp. neposypali v prípade námrazy. 

 

Musím priznať, že naozaj 2.1. sme nestihli včas zareagovať na množstvo snehu,ktorý napadol počas večera a všetci sme sa prebúdzali do "zasypaných" Ladiec. No nemyslím si, že všetko robíme naopak. Ak má niekto výhrady k našej práci, treba konkrétne povedať, čo robíme opačne."

 

S pozdravom

Ing. Jaroslav Koyš, starosta obce